НОВИЙ КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОН. ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ?. Наталія ЯЦЕМІРСЬКА. Кам'янецький часопис "Ключ"

НОВИЙ КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОН. ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ?

2Верховна Рада прийняла постанову, якою утворила на Хмельниччині нові райони — Хмельницький, Шепетівський та Кам’янець-Подільський. Цією ж постановою були ліквідовані 20 районів та 6 міст обласного значення. Документ схвалили 17 липня, його підтримали 238 народних депутатів. Якими будуть новоутворені райони, чи доцільним був саме такий варіант об'єднання та що в результаті отримають мешканці Кам'янець-Подільського району?

Найбільшим за потужністю під час останнього поділу області виявився Хмельницький район, який об'єднав навколо себе 687 тисяч мешканців. До складу новоутвореного району з центром у м.Хмельницький увійшли 27 об'єднаних територіальних громад. Це Антонінська селищна, Війтовецька селищна, Віньковецька селищна, Вовковинецька селищна, Волочиська міська, Городоцька міська, Гвардійська сільська, Деражнянська міська, Заслучненська сільська, Зіньківська сільська, Красилівська міська, Летичівська селищна, Лісовогринівецька сільська, Меджибізька селищна, Миролюбненська сільська, Наркевицька селищна, Розсошанська сільська, Сатанівська селищна, Солобковецька сільська, Старокостянтинівська міська, Староостропільська сільська, Старосинявська селищна, Теофіпольська селищна, Хмельницька міська, Чорноострівська селищна, Щиборівська сільська, Ярмолинецька селищна територіальні громади.

Другим за кількістю населення став Кам'янець-Подільський район. Він нараховує 291,1 тис. жителів. До його складу з центром у м.Кам'янець-Подільський увійшли 15 громад: Гуківська сільська, Гуменецька сільська, Дунаєвецька міська, Жванецька сільська, Закупненська селищна, Кам’янець-Подільська міська, Китайгородська сільська, Маківська сільська, Новодунаєвецька селищна, Новоушицька селищна, Орининська сільська, Слобідсько-Кульчієвецька сільська, Смотрицька селищна, Староушицька селищна, Чемеровецька селищна територіальні громади.

Найменший - Шепетівський район з центром у м.Шепетівка нараховує 285,6 тис. мешканців та складається з 18 громад: Берездівської сільської, Білогірської селищної, Ганнопільської сільської, Грицівської селищної, Ізяславської міської, Крупецької сільської, Ленковецької сільської, Михайлюцької сільської, Нетішинської міської, Плужненської сільської, Полонської міської, Понінківської селищної, Сахновецької сільської, Славутської міської, Судилківської сільської, Улашанівської сільської, Шепетівської міської, Ямпільської селищної територіальних громад.

ХТО В РУКАВИЧЦІ?

15 громад, які об'єдналися навколо Кам'янець-Подільського району, значно розширили географію адміністративної одиниці. І не тільки її. Якщо простими словами, то до нового району увійшли колишні сусідні Чемеровецький, Дунаєвецький та Новоушицький. На відміну від минулих варіантів, у яких розкидали громади, розділяючи колишні райони навпіл, в останній конфігурації вирішили особливо не перейматися і розділили адміністративні одиниці, можна сказати, що по-грубому - п'ять районів в один бік, сім - в інший, вісім - в третій.

Нашому району дісталося аж 15 об'єднаних територіальних громад - і таких, що вже п'ятий рік живуть реформою децентралізації, і тих, хто тільки планує об'єднатися. Усі вони різні як за фінансово-економічними показниками, так і за перспективами розвитку. Відтак газета "КЛЮЧ" продовжує рубрику "Сільський контроль", в якій розповідатиме про села уже нового майбутнього району. Про нього ви зможете знайти інформацію на сторінці та в групі "Сільський контроль" за хештегами #новийКамянецьПодільськийрайон #новийрайон

Отож, що має Кам'янець-Подільський район у сухому залишку? Перш за все, 15 територіальних громад, 4 райони, які об'єдналися в один, три з яких ліквідовані. Постановою №3650 «Про утворення та ліквідацію районів» визначено, що межі районів встановлюються по зовнішній межі територій сільських, селищних, міських територіальних громад, які входять до складу відповідного району. Вибори депутатів районних рад ліквідованих районів, як йдеться в документі, не проводяться. А повноваження депутатів районних рад у ліквідованих районах, припиняються в день набуття повноважень депутатів районних рад, обраних на перших виборах до районних рад у нових районах. Центральна виборча комісія, відповідно до Постанови, має забезпечити формування виборчих округів та проведення місцевих виборів з врахуванням новоутворених районів.

До 25 жовтня старі райони й відповідно чиновники на місцях працюватимуть як і раніше. Хоч можливо, багато хто перед виборами піде у відпустку та змагатиметься за крісло голови громади, депутата сільської, районної чи обласної ради. Щодо районних державних адміністрацій, то працюватиме лише одна - Кам'янець-Подільська, які і перетвориться у префектуру - так званий третій рівень реформи децентралізації.

Що таке префекти та які функції вони виконуватимуть?
Відповідно до законопроекту "Про префектів" інститут перфектів з’явиться після набрання чинності зміни до Конституції щодо децентралізації та, відповідно, після ліквідації місцевих держадміністрацій. Основна мета запровадження - створення ефективного нагляду за конституційністю та законністю рішень органів місцевого самоврядування.

Законом передбачено, що префект - це державний службовець, який буде представляти місцевий орган виконавчої влади, та не залежатиме від місцевих політичних еліт. Префекти будуть діяти в кожній області та районі, відтак на Хмельниччині їх у майбутньому буде чотири. Префекти відбиратимуться на посаду за результатами відкритого конкурсу і працюватимуть там не більше трьох років. Що ж робитиме префект? Він наглядатиме за конституційністю за законністю рішень органів місцевого самоврядування а також зупинятиме дію незаконних актів таких органів та звертатиметься до суду. Але при цьому він не може оцінювати доцільність та ефективність рішень органів місцевого самоврядування, не приймає остаточного рішення про законність відповідних актів, це може вирішувати тільки суд, до якого звернеться префект. Тож загалом такий держслужбовець матиме менше повноважень, ніж нинішні місцеві держадміністрації. Префект призначається і звільняється Президентом за поданням Уряду. Така ж процедура зараз для голів держадміністрацій. Відтак префект відповідальний перед Президентом, підзвітний та підконтрольний Уряду, щорічно звітує перед ними.

РАЙОННІ ЗМІНИ

Уся система субрегіонального поділу будується, виходячи з особливостей організації виконавчої влади, який є в тій чи іншій країні. Нові райони України, як стверджують урядовці, формувалися на основі певних критеріїв, багато з яких - з європейської практики.

Тож зрозуміло, що якщо утвориться новий район, то він матиме і нові територіальні підрозділи органів виконавчої влади та їхні структурні підрозділи. Напевне, зміни відбудуться не тільки в адміністративно-територіальному устрої, а й в правоохоронній системі, судовій та прокуратурі. Уже сьогодні говорять про доступність надання послуг жителям району. Урядовці розвінчують міфи щодо непотрібності добиратися в район у разі виникнення проблем з документами тощо. Подібні питання можна вирішити в ЦНАПах, які на сьогодні є в більшості новостворених громадах району.

Варто зауважити, що процес із утворенням нових районів абсолютно нічого не змінює сьогодні у тих правовідносинах, які сьогодні продовжують здійснювати і районні ради, і районні державні адміністрації, і відповідні установи, засновниками яких є, наприклад, обласні ради. Крім постанови 3650, Урядом подано проєкт закону 3651, де вирішені всі питання стосовно правонаступництва та розмежування майна. 

Після того, як будуть утворені всі громади і вони набудуть юридичного статусу, районні ради, районні адміністрації, у відповідності до закону 3651, повинні провести спільно з громадами відповідну роботу і вирішити, які об’єкти спільної власності територіальних громад мають бути передані у територіальні громади. Оскільки це навіть за Конституцією є спільним майном територіальних громад. Проєктом закону передбачено, що відповідним рішенням Уряду буде визначено порядок щодо розмежування і передачі такого майна. Щодо майна, яке не буде затребуване, буде вирішуватися, або воно залишається на субрегіональному рівні, тобто в районі, або передається в управління, наприклад, обласної гілки влади.

Районі ради будуть, доки це записано у Конституції. Вони матимуть свою частину повноважень. Окрім вже згаданого управління комунальним майном, райради можуть керувати спеціальними закладами загальної середньої освіти, надавати підтримку закладам охорони здоров'я вторинного рівня, відповідати за соціальний захист населення тощо. Усі повноваження будуть передбачені в змінах до Бюджетного та Податкового кодексів. А поки що чекаємо виборів та знайомимося з громадами нового Кам'янець-Подільського району у спецпроєкті "Сільського контролю".