ГОТОВНІСТЬ НОМЕР ОДИН, ХОЧА І В ЗЕЛЕНІЙ ЗОНІ. Тетяна ШУХАНОВА. Кам'янецький часопис "Ключ"

ГОТОВНІСТЬ НОМЕР ОДИН, ХОЧА І В ЗЕЛЕНІЙ ЗОНІ

Ще не встигли оговтатися від першої хвилі коронавірусу, як вже готуємося до другої. Сподівання, що нас пронесе, дуже маленькі. Здавалося б, що народ, особливо кам’янчани, більш-менш дотримуються карантинних норм, але міграція населення робить свою справу. Днями перебуваючи на ринку в Хмельницькому, людей у масках не бачила, а от у нас все ж таки контроль за масочним режимом існує. Та попри все на вчора маємо хворих на COVID.

Karta.jpgЇх у нас вже 26. Із них 2 медики, 1 дитина та працівниця ДНЗ №12. До лікарні госпіталізовано 6 осіб. Торкнулася нас і неприємна звістка з обласного відділення гемодіалізу, яке розташоване в нашому місті. Тут виявили коронавірус у семи пацієнтів (4 з району, 3 міських). Ним користується 56 пацієнтів, з яких вже 21 протестований, а з 26 медиків – 14.
Ще на початку серпня перший заступник голови ОДА повідомив, що Хмельниччина готується до розгортання коронавірусних ліжок ще в двох ЦРЛ. Вони запрацюють, в разі необхідності, це Дунаєвецька та Славутська лікарні. На сьогодні в Хмельницькій інфекційній лікарні перебуває на лікуванні 122 особи хворих на коронавірус. У разі збільшення хворих, буде необхідність розгортання Дунаєвецької та Славутської лікарень. Це залежатиме від зони обслуговування, тобто у якій зоні, північній чи південній будуть хворі на COVID. А Хмельницька інфекційна лікарня обслуговуватиме центральну частину нашої області. 

Ми всі молимося, аби вірус оминув нас, але у разі необхідності наше місто може й саме впоратися з цією інфекцією. Для цього у нас є все. За словами директора КНП «Лікувальний діагностично-консультативний центр» Бориса Цвігуна, місто саме може впоратися з пандемією у разі її виникнення. Для цього вже відведено спортзал одного із навчальних закладів. Там можна буде розгорнути госпіталь для кам’янчан. І для цього не потрібні якісь шалені кошти і купівля модних апаратів штучного дихання.

Щойно почалася світова пандемія ковіду, як міський голова Михайло Сімашкевич провів перемовини з генеральним директором ТОВ НВО «Каммед» Валерієм Слабінським, щоб у разі необхідності можна було в місті розгорнути госпіталь для лікування багатьох хворих одночасно. Адже «Каммед» випускає всі необхідні пристрої для подачі кисню, а коронавірус, як відомо, боїться саме його. На фоні пневмонії, яка зазвичай діагностується, виникає кисневий голод. Тому для більшості хворих достатньо подихати киснем і тоді підключення до апарату ШВЛ не потрібне. І саме «Каммед» виготовляє специфічні вироби, які допомагають справитися з недугою. Це катетри носові кисневі для дорослих та дітей. Вони використовуються дуже просто: пацієнта, з використанням катетра під’єднують до кисневого балону, а між ними приєднують спеціальну банку із зволожувачем, адже чистий кисень для дихання використовувати не можна, бо він може спалити стінки трахеї. До одного кисневого балону за допомогою спеціальних трійників, які теж виробляє «Каммед», можна під’єднати кілька людей. Крім того, підприємство розробило ендотрахіальну трубку, яку лікар повинен вставити в горло. А також катетер-відсмоктувач оротрахіальний, за допомогою якого слід буде відсмоктувати мокротиння. Щоб пацієнт не помер від голоду, розроблені підключичні катетри великого діаметру і зонди для живлення. Для тих, хто у важкому стані, існують катетери-нелатони для сечовипускання, а також одноразові стерильні насадки для клізми, газовідвідні трубки при метеоризмі.

– Ми вже розробили відповідну схему підключення і щойно виникне потреба відразу під’єднаємо її, – зазначив Валерій Володимирович. – Але це не для важких випадків, для важких – без апарату ШВЛ не подужати коронавірус.

Отже, у разі надзвичайної ситуації наше місто може впоратися із цією жорстокою пандемією завдяки меценатам, благодійникам, волонтерам, винахідливості медиків та їхній самовідданій праці і жертовності. Тому не панікуйте. Є прості речі, які варто робити завжди: тримай дистанцію, мий руки, не длубайся в носі і коли кашляєш чи чхаєш, роби це в свій лікоть, а не на сусіда. А поки карантин, уникай скупчень у закритому просторі й одягай маску в громадських місцях.

Але якщо хтось захворіє на ковід, а з настанням осенньо-зимового періоду багато хто підхопить вірус, не обов’язково й ковід, то ось поради від одного з відоміших дитячих лікарів Павла Сільковського:

ЗАЛИШАЙТЕСЯ ВДОМА СТІЛЬКИ, СКІЛЬКИ МОЖЕТЕ
По можливості, не їздіть по місту і не ходіть на роботу. Цим ви зможете не сіяти хворобу на інших і вберегти себе від ускладнень. Не панікуйте, що ваш лікар не їде до вас особисто і не слухає вас, а консультує по телефону. У більшості випадків, за типового перебігу, по телефону можна лікувати так само ефективно. Якщо є будь-які запитання, дзвоніть до свого лікаря і консультуйтеся.

БАГАТО ПИЙТЕ
За день потрібно випивати приблизно 3 літри рідини. Не важливо, що, важливо – скільки. Тому пийте, пийте і пийте.
Навіть якщо не хочеться, пийте. І поки є температура, доти пийте. Не заставляйте себе їсти, якщо не хочеться.

НЕ ВЖИВАЙТЕ ЖАРОЗНИЖУВАЛЬНІ ПРОСТО ТАК, ЩОБ СТАЛО ЛЕГШЕ
Вживайте лише тоді, коли температура піднімається вище 38.5. Найкраще вживайте парацетамол. І ні в якому разі
не пийте його стільки, щоб одразу збити температуру до 36.6 і на довше. Зробите гірше.
Якщо є хвороба – мусить бути температура. Нічого страшного. Просто вона повинна бути в межах 37.5 – 38.5. І коли вживаєте парацетамол, наша задача увійти у цей безпечний температурний коридор, і в ньому триматися, а не збити її до норми.
Більше нічого не потрібно пити. Противірусні не потрібні. Від кашлю – не потрібно. Нічого більше не потрібно. Антибіотики інколи треба, але не завжди. З приводу антибіотиків варто радитися з лікарями.
Якщо хочеш кашляти, по можливості виходьте на вулицю, на свіже повітря, подалі від людей. Не потрібно пити ліків від кашлю! У них зовсім інший механізм дії. Потрібно просто викашлювати все і побільше дихати свіжим повітрям.

КОРОНАВІРУС – ЦЕ МАРАФОН, А НЕ СПРИНТ
Зазвичай, температура тримається десь 2 тижні, а потім іде на спад. Якщо багато п‘єте різних ліків, то ще довше може
триматися. Не панікуйте. Наберіться терпіння і чекайте. Прислухайтеся до свого дихання. Якщо дихати легко і немає задишки, значить все не так погано. Якщо болить спина, під лопаткою, в ділянці нирок, ще десь, не страшно. Переболить і все буде добре. Головне – щоб дихати було нормально. Якщо ж з‘являється задишка, тоді необхідно кликати на допомогу, самі не справитеся, скоріше за все.

ЩЕ РАЗ: НЕ ПАНІКУЙТЕ!
Скоро майже у всіх буде імунітет. Принаймні, є такі сподівання. Організм зазвичай сам знає, що йому робити і не потрібно йому заважати. Але не робіть все, що побачили у соцмережах, чи що знайома радить. Не дихайте спиртом, не обгортайтеся гарячими рушниками і не змішуйте докупу все, що десь почули. Робіть прості речі, які допоможуть пройти хворобу без ускладнень.

ХОДА ДО ПОЧАЄВА
19 серпня з нашого міста вирушили прочани до Почаївської лаври. Центр міста заполонили люди без масок, навіть з
дітьми, які розташувалися в палатках. Нічого проти не маю, вони молодці, але оті всі діти підуть у наші дитячі садочки та у школи і добре, якщо ніхто з усіх не підхопить ковід. Бо ж навряд чи люди дотримуватимуться дистанції і масочного режиму. І чи достаньо у них дезінфекуючих засобів та води, щоб дотримуватися особистої гігієни. Та вбережи їх Бог та нас з вами, щоб місто могло спокійно жити.