БЕЗРОБІТТЯ ЯК ВИКЛИК, ВИПРОБУВАННЯ ЧИ НЕБАЖАННЯ РУХАТИСЯ ДАЛІ. Ірина ФУРМАН. Кам'янецький часопис "Ключ"

БЕЗРОБІТТЯ ЯК ВИКЛИК, ВИПРОБУВАННЯ ЧИ НЕБАЖАННЯ РУХАТИСЯ ДАЛІ

103058-1_large.jpgНинішня кількість безробітних – це одне з найсерйозніших випробувань для нашої держави за майже 20 років. Різні були фактори, які на це впливали. Але на сьогодні величезним підґрунтям до цього став все таки карантин. За загальними даними на початку пандемії кількість зареєстрованих в органах Державної служби зайнятості зросла на 27%. Це лише ті, хто офіційно став на облік. А інші? 

Адже що стосується неофіційного безробіття, то кількість тих, хто втратив роботу, але з різних причин не став на біржу праці, оцінюється до 3 млн осіб. І, швидше за все, цифри не остаточні. НБУ прогнозує, що рівень безробіття цього року буде вимірюватися двозначними «відсотками», чого в Україні не було з 2002 року. Ми говоримо про загальну статистику, а не в розрізі окремого регіону.

Звісно, нарікати лише на пандемію, було би неправильно. Тому що, не секрет, що боротьба з «тіньовою зайнятістю» буде завжди. На жаль, люди так звикли, що їм простіше працювати без офіційного працевлаштування. Адже дуже часто вимушені змінювати місце роботи. А потім, навіть при бажанні, стати на облік у філіал центра зайнятості в них немає можливості. Згідно закону, для того, щоб отримувати соціальну допомогу з безробіття, потрібно пропрацювати не менше 6 місяців. На жаль, більшість про це не думає, а роботодавці теж не квапляться оформляти найманих працівників, платити податки, особливо, якщо це немале підприємство, господарство чи установа. Чемні і послідовні в цьому плані завжди залишаються аграрії. Під час сезонних робіт вони офіційно працевлаштовують своїх працівників, а потім вони перебувають на обліку та отримують кошти. На початку нового сезону представники галузі сільського господарства забирають своїх працівників назад. Так зручно обом сторонам. А найвагоміше, держава не втрачає коштів з податкової скарбнички.

СПРОБА ЗАБЕЗПЕЧИТИ РОБОЧИМИ МІСЦЯМИ
На превеликий жаль, стрімке зростання безробіття і, відповідно, збідніння населення, загрожує значними соціальними потрясіннями. І ми це з періоду початку пандемії дуже гостро відчули. Причинами було тимчасове призупинення підприємств, ринків, торгівельних комплексів тощо. Звісно, уряд намагався знайти вихід з даної ситуації. Але, коли це знаходиться на загальнодержавному рівні й відповідно масштаби інші, то потрібно дійсно бути дуже вдалим кризис-менеджером, аби врятувати ситуацію.

Спочатку, коли ситуація з ринком праці набирала великих обертів, уряд розраховував, що програма широкого залучення безробітних до роботи на об’єктах «Великого будівництва» врятує ситуацію, принаймні, суттєво знизить критичну масу таких людей. Вони сподівались на успіх цих стратегій, але знову ж таки через брак нормального фінансування проблема вирішена не була. Так, за підрахунками Торгово-промислової палати, в перші два тижні карантину кількість безробітних виросла на 500-700 тисяч, а за наступні два тижні – в квітні – додалося ще 500-600 тисяч осіб. І загалом сьогодні безробітних в Україні приблизно 2,5-2,8 млн громадян. Але для реальної боротьби з безробіттям недостатньо просто оголосити про створення якоїсь кількості робочих місць для дорожніх робіт, на які робили ставку, важливо їх створювати в ключових галузях економіки. Чого так і зроблено не було з різних на то причин. Однією з них, я вважаю, супідрядна робота кількох підприємств. Простіше кажучи, хтось робить корпус, а інший механізми для роботи цього корпусу. Це, коли все взаємозалежне між собою.

ЗАРОБІТЧАНИ
Якби не карантин, ми б до кінця не усвідомили, яка реально кількість людей працює за межами країни. Потік людей, які штурмували кордони, як відро холодної води на голову. Так, розумієш, що багато виїхало, працюють. Хтось на сезонних роботах, інші – з перспективою залишитися і перевезти туди своїх рідних. Кожний шукав свій вихід з ситуації, яка називається безробіття і неможливість гідно фінансово утримувати свою родину. Проблема з’явилася не вчора. Але чомусь саме карантин став лакмусовим папірцем усвідомлення того, наскільки ми збідніли і шукаємо будь-які можливості, аби вижити. Сумно, але це життєва правда. І я тільки приблизно можу уявити, що думали ті люди, які перетнули назад кордон на свою батьківщину. По факту, вони знову поверталися в нікуди. Мало того, що страшна хвороба накрила світ, та й ще й не знаєш, коли буде фініш і який він буде. А будь-які фінансові заощадження мають властивість закінчуватися. Соціальної підтримки немає, так як працював за кордоном, роботи теж, і вже за кілька місяців, не дивлячись на пандемію, люди почали повертатися за кордон.

СТАТИ ПІДПРИЄМЦЕМ І СТВОРИТИ РОБОЧЕ МІСЦЕ
Ринок праці Хмельниччини зазнав певних змін з часу введення карантину та обмежувальних заходів. Якщо характеризувати в цілому, то спостерігається збільшення чисельності осіб, які з метою пошуку роботи та отримання матеріальних виплат звертаються до центрів зайнятості, також характерним є зменшення попиту роботодавців на робочу силу. Але незважаючи на карантинні обмеження, Хмельницька обласна служба зайнятості продовжує працевлаштовувати
громадян. Фахівці центрів зайнятості (філій) дистанційно підбирають для безробітних підходящі вакансії, а для роботодавців – кваліфікований персонал. За I півріччя 2020 року за сприяння Хмельницької обласної служби зайнятості працевлаштовано майже 10000 осіб.
Що стосується періоду від початку пандемії, то чисельність зареєстрованих безробітних зросла у всіх базових центрах зайнятості та філіях Хмельницького ОЦЗ у порівнянні з відповідним періодом 2019 року. Найбільше приріст спостерігається у: м. Хмельницький, Старокостянтинівському районі та місті, Кам’янець-Подільському районі та місті, Волочиському та Деражнянському районах.

ЩО ФІЛІЇ ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ ЗАЙНЯТОСТІ ПРОПОНУЮТЬ БЕЗРОБІТНИМ НА МІСЦЯХ
Поспілкувавшись з керівництвом Кам’янець-Подільського районного центру зайнятості (колишня назва, зараз філія), вони озвучили перелік вакансій, які пропонуються ними як державною структурою. Переважно, це професії людей, які виконують підрядні роботи та сфера послуг. Під час жнивної кампанії завжди була потреба в висококваліфікованих комбайнерах та трактористах. Стосовно нашого району, то тут як завжди аграрії спрацьовують на найвищому рівні. Як вже зазначалося раніше, окрім нових працівників, старі завжди повертаються теж на роботу.

Багато років поспіль працівниками районного центру зайнятості (філії) проводиться активна роз’яснювальна робота щодо підтримки тим безробітним, які започатковують малий чи середній бізнес. Люди не зовсім обізнані з тим, що діє відповідна державна програма, згідно якої початківцям-підприємцям держава виплачує відшкодування в разі початку ведення їхнього бізнесу. Для цього їм потрібно бути обов’язково застрахованими, написати заяву та запропонувати бізнес-план. Комісія у складі представників податкової служби, соціального захисту, ЦНАПу робить свій висновок щодо реальності втілення того чи іншого проєкту, віддає його директору центру зайнятості і тоді їм виплачується разова допомога, з якої, в принципі, можна стартувати. Серед таких підприємців: Оксана Козка та Юлія Дивдик (суші-бар «Сакура»), Білецький Дмитро ФГ «Річ Агро» (с.Кам’янка), Тетяна Шайкіна ( р-н Підзамче, м-н «Пиріжок»), Білюк Дмитро (АласС Бюро, організація подорожей та бізнес-заходів, візова підтримка та працевлаштуваня за кордоном), ПП «Юмакс–К».

Програма діє і зараз. І ви можете нею скористатися, а спеціалісти районного центру зайнятості (філії) нададуть вам фахову кваліфікаційну допомогу. На сьогодні все ще дистанційно в телефонному та електронному режимах.

МОЛОДЬ
Нині молодь має змогу пройти онлайн-курси на платформах: «Career Hub», «Prometheus», «Coursera», «Освітній портал», «Платформи з профорієнтації та розвитку кар’єри», «Дія.Цифрова освіта» для отримання додаткових знань та компетенцій.

Проведення профорієнтаційних заходів допомагає молодим людям зробити правильний вибір професії, стати більш конкурентоспроможними, реалізувати свої мрії. Адже роботодавці воліють бачити в своїх командах людей, які готові досягати результатів, які люблять справу, вчаться і виконують роботу найкращим чином. Але єдиною проблемою попри постійну консультативну і роз’яснювальну роботу залишається небажання молоді офіційно працевлаштовуватися і розвиватися.