1 ВЕРЕСНЯ ВІДБУДЕТЬСЯ. Тетяна ШУХАНОВА. Кам'янецький часопис "Ключ"

1 ВЕРЕСНЯ ВІДБУДЕТЬСЯ

10Три тижні залишилося до початку навчального року. Батьки, діти та вчителі хвилюються, чи відбудеться цього року 1 вересня у звичному режимі, чи купувати першачкам форму, чи буде перший дзвоник у їхньому житті наживо. І взагалі, як себе поводити у нинішній ситуації з коронавірусом.

Одні хочуть он-лайн навчання, інші хочуть живого спілкування з вчителями та однокласниками, батьки переживають, щоб не дай Боже один одного не заразили вірусом. Утім, як відбуватиметься навчальний процес під час пандемії COVID-19 – достеменно невідомо досі. Адже умови навчання можуть змінюватися постійно у зв’язку із епідеміологічною ситуацією. У Міністерстві охорони здоров’я раніше наголосили, що дистанційного навчання для всіх, як це було навесні, не буде, а з вересня учні мають повернутися за парти. Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко розробив рекомендації навчання для закладів освіти, їх підтримали і в МОН. Утім, в окремих регіонах, можливо й буде дистанційна форма навчання. Проте, як зазначив заступник міського голови Василь Сукач, в нашому місті планується очне навчання у всіх закладах освіти. Вже повним ходом йде підготовка до прийняття дітей у школах. Але наразі невідомо, як будуть ділитися класи, які будуть маршрути. Він вважає, що першачка через екран комп’ютера неможливо навчити читати і писати. Тому усі докладають максимум зусиль, щоб 1 вересня відбулося. Щоправда, загальношкільної урочистої лінійки не буде. Усі учні відразу потраплять у свої класні кімнати.

30 липня Міністерство охорони здоров’я оприлюднило постанову із рекомендаціями для закладів освіти як проводити навчальний процес в умовах пандемії.

ОСЬ ГОЛОВНІ ПРАВИЛА:
– заходити в будівлю та пересуватися приміщеннями навчального закладу у масці або респіраторі, під час уроків їх можна не використовувати;
– не допускати на робоче місце працівників із ознаками ГРВІ або температурою тіла понад 37,2°С. Хоча є низка шкіл в нашому місті, де хворі вчителі не мали права йти на лікарняні. Учням же вимірювати температуру не обов’язково;
– забезпечити працівників закладу засобами індивідуального захисту із розрахунку: 1 захисна маска на 3 години роботи;
– розробити маршрути руху для учнів та скласти графік, за яким вони заходитимуть в заклад освіти.

Отже, постанова головного санітарного лікаря передбачає, що навчальний процес у школах має бути організований так, щоб мінімізувати пересування між навчальними кабінетами й аудиторіями. Також має бути передбачена можливість різного часу початку, завершення занять і перерв для різних класів і груп. Постанова передбачає раціональне використання всіх запасних виходів із навчального закладу, використання розмітки на підлозі для полегшення організації двостороннього пересування коридорами, відведення зон переміщення для різних вікових категорій.

Документ забороняє використовувати багаторазові рушники та зобов’язує проводити 10-хвилинне провітрювання приміщення після кожного уроку. Крім того, забороняється організація харчування учнів за типом «шведського столу» та шляхом самообслуговування. Відстань між столами має становити щонайменше 1,5 м, розміщуватися за столом дозволяється щонайбільше чотирьом особам. 

Також має бути запас засобів індивідуального захисту на п’ять робочих днів. Крім того, керівник закладу зобов’язаний організувати централізований збір використаних засобів індивідуального захисту та паперових серветок в окремі контейнери з кришками й поліетиленовими пакетами для подальшої утилізації, згідно з договором на вивезення відходів.

У всіх приміщеннях закладу мають обладнати місця для обробки рук антисептиками і, зокрема, у вбиральнях. Може не будуть красти?! Допуск батьків і осіб, які супроводжують дітей, до школи буде заборонений, за винятком тих хто супроводжує учнів з інвалідністю. Радять також у разі можливості забезпечити навчання на свіжому повітрі. 

Як це все працюватиме на практиці невідомо. Один із моментів, де школи наберуть стільки прибиральниць, щоб постійно проводили вологе прибирання, як втримати дітей в приміщенні, щоб вони не шуміли під час уроків у інших класах, як можна дотриматися дистанції, коли хочеться побігати один за одним, як не облизувати ручку?

А що стосується дистанційного навчання, то це ж знову страшенне навантаження на вчителів, а це означає, що тепер необхідно переглянути їм зарплату.

МІСТО САМЕ МАЄ ВИРІШУВАТИ

За ці три тижні все може статися, адже місто чомусь не може саме приймати рішень, як йому жити, а хтось зверху керує замість того, щоб виділити кошти на боротьбу короновірусу. Таку думку висловив на традиційній пресконференції Василь Сукач. Він зазначив, що наступного тижня планується об’їзд шкіл і тоді картина буде зрозумілою. Місто готове до навчання дітей в школі, а не вдома. Начальник управління охорони здоров’я Юрій Пливанюк зазначив: «Коронавірус нікуди не подівся, хоча ми сподівалися, що влітку він зникне. Тому потрібно суворо притримуватися усіх карантинних норм, щоб не перейти із зеленої зони у небезпечну».
Василь Олександрович сказав, що ситуація в місті стабільна, щоправда зачинене хірургічне відділення №2. Там виявили хворих на COVID 19 3 пацієнти та 4 медики. Всього у відділенні було 16 медпрацівників та 7 пацієнтів. Двох пацієнтів виписали додому, а ще двох з іншими хронічними хворобами перевели до нашого інфекційного відділення.

Юрій Крилов, член комісії ТЕБ і НС повідомив, що місто постійно дезінфікують, особливо місця великого скупчення, зупинки автотранспорту, перевіряються заклади громадського харчування, об’єкти торгівлі продовольчими товарами, дошкільні заклади тощо. За минулий тиждень перевірено 47 об’єктів господарювання. Отже, якщо кам’янчани будуть дотримуватися карантинних правил і берегтися, то місто житиме звичним темпом.