ТВОРЕЦЬ ХУДОЖНЬОЇ ШКОЛИ В КАМ’ЯНЦІ. Ігор СТАРЕНЬКИЙ. Кам'янецький часопис "Ключ"

ТВОРЕЦЬ ХУДОЖНЬОЇ ШКОЛИ В КАМ’ЯНЦІ

Сьогодні ми поговоримо про видатного українського художника ХХ століття, творця мистецької школи в нашому місті В’ячеслава Розвадовського.

Народився майбутній художник 1878 року в Одесі. Закінчив Одеську мистецьку школу, а в 1894 році - Петербурзьку академію мистецтв, був учнем Архипа Куїнджі.

У 1904-1906 роках художник організував перші українські пересувні мистецькі виставки по вікторина (2).jpgХерсонській, Полтавській, Харківській, Чернігівській, Київській і Подільській губерніях, з каталогом українською мовою («Опис картин народився з виставки»). У ході цих заходів В’ячеслав Костянтинович читав лекції з мистецтвознавства. Він зібрав колекцію творів мистецтва в оригіналах і репродукціях. Зокрема, Ілля Рєпін передав йому для виставки свої «Вечорниці», Архип Куїнджі - «Українську ніч», Микола Богданов-Бельський - «Куточок». Також були передані картини Бориса Кустодієва, Ісаака Левітана. Окрім того, були представлені твори й самого організатора виставки: «Ой не світи, місяченьку», «Жнива», «Катерина», «Тарасова могила», «Гуцулка», «Кобзар», «Над Дніпром», які користувалися великим успіхом.

7 січня 1904 року ідею В’ячеслава Костянтиновича визнали «цивілізаторською». 3 червня 1904 року в Києві відбулося відкриття пересувної виставки В’ячеслава Розвадовського, яку відвідали близько 3000 людей. Уже восени того ж року картини прибули до Кам’янця-Подільського. Саме в цей час і народжується ідея про відкриття художньої школи з інтернатом для сільських дітей. Під час проведення виставки йому вдалося домовитися з місцевими меценатами і представниками влади про відкриття такої школи в Кам’янці-Подільському. Невдовзі відповідне рішення прийняла міська дума з одноразовим виділення 1500 карбованців і щорічним фінансуванням в 1000 карбованців. Це було просто неймовірним і унікальним для того часу.

Школа розмістилася в подомініканських будівлях. Перший набір учнів оголосили 1905 року. У 1907 році художник створює при закладі керамічне відділення, де учні навчалися виготовляти різноманітні джбанки, вази подільських форм із орнаментом. Зі стін цього навчального закладу вийшло чимало організаторів подільських народних промислів. На заняттях з живопису вчив реалістично зображувати навколишню дійсність; всі образи повинні були бути виконані з відображенням глибокого внутрішнього змісту й почуттів. Працюючи разом з учнями, надихаючись одним художнім запалом, В’ячеслав Костянтинович передавав свої вміння «з рук в руки».

Протягом вересня - грудня 1905 року В’ячеслав Розвадовський викладав також і в чоловічій гімназії.

Друга пересувна виставки подорожувала містами і селами Поділля. Її маршрут проліг через Дунаївці, Нову Ушицю, Могилів-Подільський, Шпиків, Жмеренку, Вінницю, Немирів, Літин, Летичів, Проскурів. Повернувшись до Кам’янця-Подільського, вона стала постійною. Відвідало її близько 30 тисяч осіб.

вікторина (1).jpgВеликий вплив на творчість художника мала постать Тараса Шевченка. Його пензлю належать портрети Кобзаря, картини за мотивами його творів. В’ячеслав Костянтинович був одним із ініціаторів встановлення в Києві пам’ятника Тарасові Шевченку, навіть збирав на це кошти.
Навчання в художній школі велося частково українською мовою. Політичні погляди В’ячеслава Розвадовського та впровадження в класах народної тематики призвели до непорозумінь з губернським керівництвом. Це також стало причиною відміни субсидій від Петербурзької Академії мистецтв. Зрештою, 15 грудня 1908 року В’ячеслава Костянтиновича усувають від керівництва, класи закривають, а сам митець разом з дружиною і маленькою донькою змушений був холодного грудневого дня таємно покинути Кам’янець-Подільський.

Протягом 1908-1911 років В’ячеслав Розвадовський проживав у Коломиї, де мешкав його тесть Василь Дудкевич. 1912 року митця заслали до Туркестану, де він працював педагогом і досліджував народне мистецтво. Там і закінчилося життя видатного художника.

Збереглася в нашому місті і частина спадщини В’ячеслава Розвадовського. У фондах Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника знаходяться жанрові картини й пейзажі, які відображають життя українських селян: «Гуцулка», «Лірник», «Чабан», «Дідусь і онучка» та ін. Цікавими є також дві картини - портрети подолянок.

У Кам’янці-Подільському на честь видатного художника названо вулицю Розвадовського, що на мікрорайоні Жовтневий. Таке рішення було прийнято під час засідання виконкому 17 травня 1979 року.

Запитання номера: вкажіть назву двох портретів подолянок пензля В’ячеслава Розвадовського.

Відповідь на запитання попереднього номера: улюбленим наставником Наталі Кащук в Кам’янці-Подільському була Тамара Андріївна Сис-Бистрицька, якій вона присвятила вірш «Королевий цвіт». Першим правильну відповідь надіслав Андрій Павловський, який отримує 1 бал. Також правильну відпвідь надіслала Тетяна Дутченко, яка отримує 0,5 бала.