Перейти на мобільну версію сайту

09.05.2020

Я ПАМ’ЯТАЮ...

З самого дитинства в мене особливе ставлення до всіх травневих свят. Першотравень зазвичай відзначали на природі в колі друзів, а от 9 травня - це був той день, коли ми збиралися за сімейним столом обідали і дивилися фільми про війну, розмовляли, згадували рідних, які померли чи загинули не лише в період з 1941-1945 рр, але й повоєнний час. Напевно, я тоді виглядала смішно, будучи малою, але свого діда слухала точно роззявивши рота.  

В останні роки виникало чимало дискусій щодо відзначення 9 травня, з’явилося в календарі знаменних дат 8 травня - перемога Європи над нацизмом. І коли мене ще зовсім маленькою питали, коли почалася Друга світова війна, я завжди говорила: «В 1939 році!». Дату 1 вересня цього року я завжди забувала, пам’ятала лише, що на початку осені. Мої батьки історики, і, можливо тому до військової теми тих років, її перебігу і наслідків, я ставилася з особливим хвилюванням. Найбільше мене тоді та й зараз теж вражали історії людей, які перебували в концтаборах, ГЕТТО. Тих, чиїх рідних і близьких наживо палили, жорстоко знущались над ними. Це була дійсно одна з найстрашніших сторінок в історії світу. Ще багато чого нового з кожним роком ми взнаємо, про деякі події того часу в людей змінюється думка. Але одне має залишатися у нас всіх незмінним – це ставлення до ветеранів, які загинули та з миром спочивають у братських могилах і не тільки. Покласти квітку пам’яті і вшанувати їх хвилиною мовчання – це найменше, що ми можемо зробити. І цьому маємо вчити наших дітей. А ще шанувати і поважати тих, хто ще залишився живий, або бачив ті події не з телебачення чи літератури, а на власні очі. Вони заслуговують і потребують нашої уваги. 

У ці дні не можна також забувати і про тих, хто знаходився в тилу. В будь-яку погоду, і в спеку і в лютий мороз, дощі та зливи вони працювали на заводах і фабриках, забезпечуючи передову всім необхідним. Їх теж усіх можна назвати ветеранами і воїнами. І саме завдяки такій єдності всім їм вдалося отримати перемогу. Вони для мене є прикладом мужності та незламності. І коли мій син запитує в мене про Другу світову війну, про свого прадіда та родичів, які воювали, жили в той час, я кажу йому відкрити одну скриньку. Її мені залишив мій дід. Зазвичай я її відкривала саме на 9 травня. Обережно викладала і складала в рядочок невеликі металеві конструкції – це ордена і медалі, які він мені залишив у спадок. Які потім я віддам своєму сину, адже це та пам’ять, яку неможливо забути чи стерти.

Я пам’ятаю...

Дивіться також:
Повернення до списку
Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.