Перейти на мобільну версію сайту

17.05.2019

МОЖЕ ДІЙДЕМО ДО ЄВРОПИ

Наташа1З 2003 року ми святкуємо День Європи в Україні, але європейцями за цей час так і не стали. Парадоксально, чи не так?

А ще більш дивний інший факт: варто лишень будь-кому з наших поїхати за кордон, як він стає чемним, культурним, дисциплінованим і законослухняним. Повертається додому – і знову те саме.

Ми живемо в Європі, дозволяючи собі не дотримуватися ані букви закону, ані європейських стандартів. Звідкіля це? Чи можливо перевиховати націю і взагалі, чи є шанс в українців в Україні стати частинкою цивілізованого світу? 

Днями мала розмову зі знайомим, який працює в Польщі водієм фури. Українців у польській компанії більше половини. Ті ж самі поляки не хочуть працювати за малі гроші у власній країні, й також, як і ми, їдуть на заробітки в пошуках кращого життя. Їм, до слова, в сусідніх країнах, як-от Німеччина, Франція чи Австрія, набагато легше працевлаштуватися, аніж нашим співвітчизникам. Ми для Європи дешева робоча сила. І не тільки дешева, а й працьовита.

Та мова не про це. Українець, який вдома не сильно зважає на закони і порядки, знаючи, що можна знайти знайомих, через яких можна вирішити/домовитися/закрити проблемне питання, в Європі стає геть іншим. І причина цьому – штрафи. Вони шалені. При цьому існують чіткі правила, яких ти мусиш дотримуватися. Як ні – штраф.

Усе той же водій фури: вантаж закріпити треба за правилами, якщо не знаєш, телефонуєш в компанію і консультуєшся. Варіант із «абияк» не проходить. Інакше – штраф. Кожен вантажний автомобіль обладнаний спеціальними пристроями, на яких зберігається інформація про твій маршрут, час в дорозі і час на відпочинку. При цьому, в дорозі ти маєш право бути не більше 13 годин. Проїхав більше – плати зі власної кишені. Про керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння й мови бути не може, інакше можеш забути і про водійське посвідчення, і про комфортне пересування на чотириколісному коні.

При цьому кожна країна Європи по-своєму особлива. Хтось веде розмірений спосіб життя, хтось не буде працювати зайву годину, щоб заробити додаткові кілька десятків євро. У них все чітко розписано і регламентовано.

«Обійти закон? – уточнює моє запитання знайомий. – Та ні, їм навіть у голову таке не може прийти». Там немає, як у нас – на кожне правило є виняток. Або ти робиш певні правильні кроки, або, якщо ти робиш неправильно, отримаєш покарання. Інакшого бути не може.

Звичайно ж, така система дисциплінує. Хоча не тільки вона. Дисциплінує рівність перед законом усіх без винятку, без поділу на багатих і бідних. Ти знаєш чіткі правила гри, які не міняються через кожних п’ять хвилин. Ти можеш щось спланувати, перестати бігти невідомо куди і врешті-решт просто нікуди не спішити. Бути спокійним та впевненим європейцем, а не розгубленим, у постійних пошуках українцем.

Можливо, колись так і буде, а поки що святкуємо те, до чого йдемо стільки років і не можемо дійти.


Дивіться також:
Повернення до списку
Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.