Перейти на мобільну версію сайту


04.05.2018

ЯКОЮ МАЄ БУТИ НОВА ШКОЛА?

освітаЦього року на Нову українську школу в бюджеті передбачена субвенція в розмірі 1 мільярд 385,2 мільйона гривень. З цих коштів 998,7 мільйона витратять на обладнання початкової школи, а 386,5 млн грн – на навчання вчителів початкової школи. Постанову, що регулює розподіл цих коштів та їхнє використання, 4 квітня прийняв Кабмін.

З 1 вересня цього року першачки всіх навчальних закладів країни навчатимуться за новими правилами й у нових класах. Отож, давайте з'ясовувати, що чекає на маленьких школяриків, їхніх батьків та вчителів.

ЗМІНИ ДЛЯ УЧНІВ
Ключова зміна стосується підходів до навчання та змісту освіти. Замість запам’ятовування фактів та визначень понять, учні набуватимуть компетентностей. Це – динамічна комбінація знань, умінь, навичок, способів мислення, поглядів, цінностей, інших особистих якостей, що визначає здатність особи успішно соціалізуватися, провадити професійну та/або подальшу навчальну діяльність. Тобто формується ядро знань, на яке будуть накладатись уміння цими знаннями користуватися, цінності та навички, що знадобляться випускникам української школи в професійному та приватному житті.

У список компетентностей, закріпленим законом «Про освіту», до прикладу, увійшли: вільне володіння державною мовою, математична та компетентність у галузі природничих наук, техніки і технології; екологічна; навчання протягом життя, навіть підприємливість та фінансова грамотність.

Щоб навчити цьому всьому дітлахів, учителі разом із ними частіше щось робитимуть, замість звичного сидіння за партами і слухання. Спільними для всіх компетентностей є так звані наскрізні вміння: читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, здатність співпрацювати з іншими людьми.

ЗМІНИ ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ
Новий Стандарт початкової освіти також передбачає, що вчителі працюватимуть за іншими підходами. Щоб навчати по-новому, вчитель повинен отримати свободу дій – обирати навчальні матеріали, імпровізувати та експериментувати. Цю свободу дає новий закон «Про освіту». Міністерство освіти і науки пропонуватиме типові навчальні програми, проте будь-який учитель чи авторська група зможуть їх доповнювати або створювати свої. Учитель тепер обмежений лише Державним стандартом. У цьому документі окреслено результати: що мають знати та вміти учні, закінчивши певний етап навчання. Натомість, як дійти до цих результатів, учитель визначатиме сам.

Учитель, який отримав свободу навчати, має отримати й свободу навчатися. І ця свобода теж передбачена реформою. Половину обов’язкових годин підвищення кваліфікації вчитель зможе проходити не в Інститутах післядипломної педагогічної освіти, а там, де обере сам. Є лише дві вимоги: за п’ять років підвищення кваліфікації має скласти 150 годин, і навчання повинне проходити щорічно. Щоб вмотивувати вчителів ще й фінансово, міністерство запроваджує сертифікацію. Це добровільна перевірка, проходження якої надасть учителям 20% надбавку до посадового окладу та звільнить від атестації.

освіта 2ЗМІНИ ДЛЯ БАТЬКІВ
Один з принципів Нової української школи – партнерство, в тому числі між школою та батьками. Батьки можуть створювати свої органи громадського самоврядування, відтак – впливати на освітній та виховний процеси.

Відтепер батькам легше контролювати фінанси школи. Усі навчальні заклади, які отримують публічні кошти (це, наприклад, бюджетні кошти та благодійні внески), зобов’язані оприлюднювати свій кошторис та інформацію про витрати. І батьки можуть здійснювати перерахування благодійних внесків цілеспрямовано на школу.

ЗМІНИ ДЛЯ АДМІНІСТРАЦІЇ
Закон «Про освіту» передбачає кадрову автономію. Директор школи може самостійно призначати своїх заступників, приймати на роботу та звільняти педагогічних працівників.
Окрім того, керівники шкіл (як і вчителі) будуть прийматися на роботу за строковим контрактом. Директор школи обирається за конкурсом. Одна людина зможе бути на цій посаді не більше двох термінів, загалом 6 років (перший термін складатиме 2 роки, другий – 6 років). Після вона зможе обіймати інші посади у школі або ж брати участь у конкурсі директорів в іншому навчальному закладі.

До слова, виграти конкурсний іспит на посаду директора школи не так вже й просто. Він вважається успішно складеним за результатами: перевірки на знання законодавства України в освітній сфері; професійних компетентностей, що відбувається шляхом письмового вирішення ситуаційного завдання; публічної та відкритої презентації державною мовою перспективного плану розвитку закладу.

ВІСІМ НАВЧАЛЬНИХ ЗОН
Уже сьогодні адміністрація навчальних закладів та педагоги початкових класів продумують зони класних кімнат, у яких навчатимуться першокласники. У МОН рекоментують ділити клас на умовних сім навчальних зон.

1. Зона відкриттів.
Це зона для всіх тих речей, що розпалюють уяву дитини. Вона може містити мистецькі та крафтові матеріали, диктофон, фотоапарат, магнітофон, настільні ігри, зокрема пазли, веселі книги та журнали. Можна підсилити креативність дітей, створивши атмосферу дослідництва.

2. Зона новин.
Вона допоможе керувати класним календарем, запланованими завданнями і проектами, загальношкільними заходами, святами, урочистостями. Тут можна показувати і прогноз погоди, і температуру повітря, і світові новини. Також цей простір можна використовувати для роботи в класі й домашніх завдань.

3. Зона матеріалів.
Створюється для того, щоб підготувати клас до роботи. Тут можна розкласти олівці, ручки, маркери, степлери, ножиці, папір, клей, стрічки, скріпки, тканину, паперові рушники, засіб для дезінфекції рук та інші інструменти. Також це місце можна використовувати для зберігання довідкових матеріалів, наприклад, таблиць з формулами і графіками, методичних посібників, підручників, блокнотів і журналів.

4. Комунікативна зона.
Її призначення – задовольняти декілька цілей. Тут учням можна нагадувати, що вони разом із вчителями працюють заради досягнення спільної мети. Ця зона для обговорень того, що було вивчено, для заведення нових знайомств, запитань-відповідей, а також рефлексій. Обговорення дадуть можливість вчителю оцінити прогрес дитини й отри

5. Зона тиші.
Деякі учні воліють працювати на самоті, тоді як іншим просто потрібна Зона тиші, щоб робити завдання, читати, писати, рахувати або рефлексувати. Запасний стіл і стільці в кутку вашої кімнати можуть бути використані для облаштування такої зони.

освіта (3)6. Зона вчителя.
Допоможе педагогу керувати всіма його професійними обов’язками. Тут він плануєте, оцінюєте, аналізуєте дані і завершуєте свою працю. Цей простір також можна використовувати для проведення розмов тет-а-тет з учнями. Тут доцільно помістити різноманітні сертифікати професійного розвитку, аби батьки, колеги або адміністратори під час відвідування класу бачили професійний прогрес педагога.

7. Тематична зона.
Ця зона відводиться для технічних інструментів, тематичних книг, ігор, що стосуються предмета викладання.

8. Дитяча класна бібліотечка.
Загалом, відповідно до рекомендацій Мінінстерства освіти і науки України, класна кімната має бути цікавою для учнів. У ній повинно бути достатня кількість стільців та столів, щоб усім дітям було зручно сидіти, а вчителю бачити одночасно всіх. Матеріали та дитячі роботи мають розміщуватися на рівні, зручному для дітей. У класі повинно бути місце, де діти могли б зберігати особисті речі, а також відпочити.

ФІНАНСОВІ ТЯГАРІ
Реформа освіти, як і запроваджені інші в державі, має свої плюси та мінуси. Позитив, звичайно ж у змінах в освітніх та виховних процесах. Серед мінусів – фінансове питання. Чи готові всі навчальні заклади облаштувати для майбутніх першачків класи за стандартами Нової української школи? У Міносвіти опублікували перелік необхідного обладнання, яке має бути в кожному класі. За попередніми підрахунками, облаштування одного класу обійдеться в 100-150 тис. грн, якщо його робити з нуля. Уявіть, скільки їх у нашому місті та районі!

Сьогодні різні сайти пропонують готові набори комплектів для облаштування класів за Новою українською школою. До прикладу, в перелік одного з таких входять: наочно-дидактичні матеріали (роздаткові та на магнітах), набір цифр і знаків; набір геометричних моделей та лічильного матеріалу; демонстраційний комплект вимірювальних приладів; набір годинників (механічних і пісочних); глобус, лупа, мікроскоп, карта світу і карта України; набір музичних інструментів, ляльковий театр, настільні розвивальні ігри; різноманітні скрині для зберігання дидактичних матеріалів; ноутбук, принтер та інтерактивна дошка. Уже сьогодні депутати місцевих рад приймають рішення щодо виділення коштів для майбутніх перших класів. Фінансову допомогу надаватиме й держава. А про те, як зміниться якість української освіти, знатимемо з 1 вересня поточного року.


Теги: нове в освітній реформі

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.