Перейти на мобільну версію сайту


09.08.2019

ВАГІТНІСТЬ – ЦЕ ШКОЛА ПОДРУЖНЬОГО ЖИТТЯ

миколайчукЛюдмила Анатоліївна з дитинства мріяла бути або лікарем, або журналістом. Та доля свого часу дала можливість остаточно визначитися з професією, про вибір якої з того часу жодного дня не пожалкувала.

«На роботу як на свято», – з таким девізом щодня крокує до Кам’янець-Подільського перинатального центру Людмила Миколайчук. Завжди привітна і усміхнена, щира й турботлива, адже, як сама зізнається, робота в неї така, що без посмішки ходити просто неможливо. Знайомтеся з нашою черговою героїнею рубрики «Госпітальний округ» Людмилою Миколайчук – лікарем акушер-гінекологом жіночої консультації, лікарем-УЗД.

– Людмило Анатоліївно, розкажіть, як потрапили в медицину?

– З дитинства мріяла бути або лікарем, або журналістом. Писала вірші, друкувалася в журналах. А ще в мене був брат медик, він зараз працює в Чернівцях у діагностичному центрі. І він мені завжди розказував, як цікаво навчатися. Слухала його із захопленням. Можливо, саме його розповіді зробили остаточний вибір у напрямку медицини.

А щодо гінекології, то тут також є своя історія. В мене були дуже важкі перші пологи, і я не знала, виживу чи ні. Але я собі дала слово, якщо виживу, обов’язково стану лікарем-гінекологом.

Коли проходила практику, в жіночій консультації працювала Тетяна Василівна Григор’єва. І я її запитала: «Тетяно Василівно, а чому Ви працюєте акушер-гінекологом?». А вона мені відповідає: «Тому що я дуже люблю жінок». 

І я також дуже люблю. Ви знаєте, жінка варта того, щоб її любити. Радію, коли приходять жінки, вони варті того, щоб їм приділяли увагу і любов, а особливо вагітна жінка. Я така щаслива, що мені Бог дав таку прекрасну роботу. Це моє життя. Тим більше зараз, коли опанувала ще одну спеціалізацію – УЗД. Коли дивишся, як дитинка всередині росте і змінюється, хіба може бути щось прекрасніше?

І знаєте, діти це відчувають. Ось вони часом приходять з батьками, і ти вже відчуваєш, які в нього батьки, як він з ними дружить. 

– Тобто діти наслідують поведінку своїх батьків, навіть у період вагітності жінки?

– Так! І дуже важливо, як жінка проводить вагітність. Я їм усім кажу: зараз цих дев’ять місяців ви можете вплинути на дитину поки вона з вами. Що ви її закладете, в душу посієте, такою вона і виросте.

– Які практичні поради даєте вагітним жінкам?

– Насамперед жінка може вплинути на себе: як вона буде любити чоловіка, відноситися до свекрухи, до своїх рідних і близьких. Наскільки вона зможе віддати їм добра, настільки дитина його отримає. Усе, що ми віддаємо комусь, усе одразу повертається нам.

Негатив, стреси, переживання – це все відчуває разом із вами ваша дитина. Не менш важливу роль відіграє харчування, відпочинок, прийом їжі, робота. Це все важливо. Із цих маленьких дрібниць у майбутньому складається життя дитини.

Зараз багато наших жінок перебувають у стресі. А це ж виділяється гормон стресопролактин, який впливає на той же перебіг вагітності. Жінка має зрозуміти, що все залежить від неї, і перебіг вагітності в тому числі. Ніхто нам не може дати любові, позитиву, якщо ми його не випромінюємо.

– На якому етапі вагітна жінка має прийти на УЗД-дослідження?

– Коли жінка дізнається про вагітність, то одразу йде до гінеколога. І далі лікар вирішує, чи потрібно робити УЗД чи ні. Дає рекомендації щодо прийому вітамінів. У «Школі відповідального батьківства», яка діє в перинатальному центрі, ми все детально розповідаємо майбутнім батькам – про режим праці та відпочинку, режим харчування, прийом претапаратів та вітамінів, навіть який одяг та взуття носити. Повірте, жодну вагітну не залишаємо без уваги, намагаємося максимально проконсультувати, аби перебіг вагітності був якомога комфортним.

Якщо в жінки не було ніяких проблем по гінекології, загрози по перериванню попередніх вагітностей, то ми даємо рекомендації на певний термін і домовляємося про дату наступної консультації. Бажано, щоб до першиго скринінгу ми вже познайомилися.

– Що таке скринінг і коли його призначають. Чи обов’язковою є ця процедура?

– Скринінг – це відсіювання хворих дітей, якщо можна так сказати. Ми його намагаємося проводити в певні терміни. Розрізняють біохімічний і ультразвуковий скринінг, тобто комбінований. Біохімічний, коли вагітна здає кров з вени, і ультразвуковий, коли лікар дивиться малючка. Є два обов’язкових ультразвукових скринінги – першого триместру з 11 тижня і 1 дня до 13 тижнів і 6 днів, і другого триместру – на 18-20 тижні вагітності.

Скринінг першого триместру вагітності – один із найбільш достовірних. Він виявляє вірогідність патологій, як-от дефект передньої черевної стінки, нервової трубки, певні генетичні патологічні зміни. Крім них «подвійний тест» засвідчує загрозу переривання вагітності, фетоплацентарну недостатність. Остаточний висновок скринінгу 1 триместру вагітності формується на основі даних УЗД та біохімічного аналізу крові. Біохімічний скринінг 1 триместру дає вірогідність виявлення синдрому Дауна до 90% у поєднанні з ультразвуковими маркерами. При потребі рекомендують розрахунок індивідуального ризику народження дитини з хромосомними аномаліями.

Скринінг другого триместру вагітності складається з деталізованого УЗД, біохімічного аналізу крові з вени, так би мовити, «потрійного тесту». Ультразвукове дослідження у другому триместрі підтверджує розвиток та визначає розміри плоду, виключає аномалії розвитку основних органів та систем, оцінює навколоплідні води, довжину носової кістки, кісток стегна та плечей. 

– Кому необхідно робити скринінгове обстеження?

– Цей вид дослідження призначають усім вагітним за бажанням, а також у ситуації, якщо лікар помітив відхилення в розвитку дитини в утробі. Але є низка показань, при яких скринінг робити обов’язково. Це вагітність після 35 років, наявність генетичних хвороб у роду, якщо були викидні, передчасні пологи або мертвонароджені діти; краснуха, вітрянка або герпес у першому триместрі вагітності; вже є дитина з синдромом Дауна або інших генетичних захворювань; було радіаційне опромінення (наприклад, під час лікування пухлини).

– Людмило Анатолївно, як досвідчений лікар-практик розкажіть про плюси і мінуси УЗД-дослідження.

– Усе залежить від жінки та перебігу вагітності. Кожних 5 хвилин бігати на УЗД однозначно не потрібно. Тільки по рекомендаціях лікаря. До речі, важливу роль відіграє саме довіра до лікаря. Якщо жінка довіряє своєму гінекологу, то вона не буде панікувати і бігати від однієї клініки до іншої. Ми ж, повірте, також несемо велику відповідальність за кожного пацієнта, а в акушерів-гінекологів вона взагалі подвійна, адже ти турбуєшся не лише про здоров’я майбутньої мами, а й малюка. 

Але, чесно кажучи, нам усе це компенсується тим задоволенням, яке отримуємо на роботі. Послухаєш серцебиття малюка, і в самої душа радіє. Це емоції, які неможливо передати словами. Узагалі, мої колеги по роботі, особливо ті, хто працює в стаціонарі, вони ж герої! І коли потім дивишся на тих врятованих малюків, відчуваєш невимовне щастя.

– Свого часу побутувала думка, що кам’янчанкам варто народжувати будь-де, тільки не в місті. Чи змінилася ця ситуація з появою перинатального центру?

– Я думаю, що змінилася. У нас кваліфіковані, доброзичливі і професійні лікарі. Не варто боятися, адже скільки за цей час народилося дітей. Наразі центр взагалі осучаснився, маємо нові палати для породіль. Крім того, в нас діє Клініка, дружня до молоді, «Школа відповідального батьківства». Усе це в комплексі допомагає вагітній якомога легше й спокійніше пройти дев’ять найважливіших місяців у житті її дитини.

– Наскільки важливою є «Школа відповідального батьківства»?

– Це надзвичайно корисний консультаційний проект. Вагітні разом з чоловіками можуть підготуватися до першої зустрічі зі своїм малюком, підійшовши до цього процесу відповідально і по дорослому. Лекції читають фахові медики та психологи, до яких можна завжди звернутися за порадою. Дуже важливо жінці в період вагітності знати, що вона не одна, що її є кому підтримати, підбадьорити і чимось порадити. Добре слово – і те лікує. А якщо це кваліфікована порада, то взагалі чудово!

Дуже важливими є і сімейні пологи. Чоловікам варто підтримувати своїх жінок, але без відповідної підготовки з цим не впоратися. Вагітність, якщо правильно на все це подивитися – це школа подружнього життя. Коли чоловік з жінкою приходять на УЗД-дослідження, можна навіть зрозуміти, як вони живуть у сім’ї, як піклуються один про одного і чи достатньо уваги приділяють своїм відносинам і майбутній дитині.

– Наскільки УЗД-дослідження допомагає визначити патології і що у разі виявлення з цим робити?

– Звичайно допомагає, особливо грубі вади розвитку дитини. А щодо питання – що з цим робити, то воно дуже складне. Я вважаю, що це питання сім’ї, і як батьки його вирішать, так і буде. Але ми маємо проінформувати їх, якщо потрібно краще проконсультуватися не з одним лікарем, щоб бути впевненим. І у жодному разі не панікувати.

Як би там не було, але моя думка така: кожна дитина має право на життя, навіть якщо вона із вродженими вадами.

Нещодавно чула новину, що молодий чоловік з хворобою Дауна закінчив університет. Це ж важливо, і його ніхто не вбив, навпаки, любили і підтримували. А що може бути кращим? Тільки любов, підтримка і турбота. Ось що має відчувати жінка в період вагітності. 

З досьє «КЛЮЧА»
Людмила Миколайчук народилися 4 червня 1969 року в с.Колодіївка Кам’янець-Подільського району. Після закінчення місцевої середньої школи, 1984-1988 рр. навчалася в Кам’янець-Подільському медичному училищі. 1989-1995 рр. навчалася в Чернівецькому медінституті. 1995-1997 рр. – інтернатура в м.Хмельницький та Кам’янець-Подільський.
З 1997 року працює лікарем акушер-гінекологом міського пологового, а нині – лікар акушер-гінеколог жіночої консультації, лікар-УЗД.
Одружена. Разом із чоловіком Ігорем виховують трьох дітей.

Теги: Людмила Миколайчук, на роботу - як на свято

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.