Перейти на мобільну версію сайту


05.04.2013

У ШТАТИ - ЗА ДОСВІДОМ

Із Сполучених Штатів Америки нещодавно повернувся суддя Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Ярослав Воєвідко. Яким вітром занесло туди Ярослава Івановича, спробував дізнатися «Таблоїд».
- У рамках Програми міжнародних відвідувачів, що адмініструється Бюро у справах освіти і культури Державного департаменту США відбувся професійний обмін досвідом між суддями IMG_1528.JPGШтатів та України, - розповідає Ярослав Воєвідко. - Майже півмісяця ми перебували на іншому континенті та вивчали судівську систему іноземних колег.
Після прийняття нового Кримінально-процесуального кодексу, який набув чинності 20 листопада минулого року, наша система теж зазнала суттєвих змін. Та пропри все, судочинство у США значно відрізняється від нашого.
Так, за словами Ярослава Івановича, 95% судових справ у США закінчуються угодами, лише 5% - розглядаються судом присяжних.
Окрім цього, в країні діє чіткий поділ судів та справ, які вони розглядають. Зокрема, є федеральні суди, окружні (місцеві) та суди за апробацією.
За час відрядження українські судді побували у чотирьох штатах, відвідали такі міста, як Вашингтон, Шарлотт (штат Північна Кароліна), Ріно (Невада), Даллас (Техас). До речі, закордон за досвідом поїхало всього шестеро суддів - з Києва, Рівного, Львова, Запоріжжя та Кам’янця-IMG_2221.JPGПодільського.
- У Вашингтоні ми відвідали Верховний суд США, - ділиться враженнями Ярослав Іванович. - Також побачили, як працюють адміністративні офіси суддів, офіс громадського контролю, офіс генерального інспектора, департамент юстиції США. Познайомились з роботою поліцейського управління округу Мекленберг, що в Північній Кароліні, шерифа округу Уошо, в якому також знаходиться окружна в’язниця. Побачили, як працює Центр захисту потерпілих і свідків при окружному прокуророві, Національний судовий коледж.
У них захисник у судовому процесі має ті ж самі права, що й прокурор. В Україні на законодавчому рівні це вже також впроваджено, але не всі адвокати ще змогли перелаштуватися.
За словами Ярослава Воєвідка, найчастіше американські судді розглядають справи, пов’язані з незаконним обігом зброї, наркотиків, фінансами та грабежі.
А от щодо загальних вражень від країни, то тут кам’янецький суддя не був надто голослівним, лишень зазначив, що менталітет у американців зовсім інший. Якби українець вчинив злочин, то почав брехати чи викручуватися, американці ж зізнаються у скоєному, в них навіть поняття немає говорити неправду в суді.
Суддя в Америці прирівнюється ледь не до Бога та перебуває в великому авторитеті. Що не зовсім скажеш про українських суддів...
Зрештою, вражень у Ярослава Воєвідка від поїздки більше ніж предостатньо. Можливо, кращий досвід від цього обміну з часом буде запроваджено в українській судовій системі.


Теги: Ярослав Воєвідко, суддя

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.