Перейти на мобільну версію сайту


12.10.2012

У КАРТИН БЛИЗНЮКІВ НЕМАЄ

За філіжанкою кави і неквапливою розмовою можна провести час у майстерні відомого українського художника-графіка Бориса Негоди. Майстерня причаїлася у одному з двориків вулиці Довгої. По сусідству з нею розташувались ще кілька творчих кабінетів відомих у місті художників.
У цьому дворику, за словами майстра, полюбляють фотографуватись наречені. Обвитий виноградом і плющем, з нього IMG_0800.JPGвідкриваються прекрасні краєвиди на каньйон Смотрича. А той, у свою чергу, прекрасний в будь-яку пору року. Вмощуйся зручніше - і милуйся, чи пиши, якщо маєш до того хист та натхнення.
Борис Михайлович із тих живописців, у яких ні секретів, ні каменю за пазухою. Хто б не прийшов, охоче ділиться знаннями та досвідом. Лишень встигай переймати.
Родом Борис Негода з села Калиня. Його батькові було 59 років, а матері - 23, коли в них народився син, майбутній заслужений художник України.
У 1961 році Борис закінчив Чернівецьке художньо-ремісниче училище, а 1974 року - факультет графіки Київського художнього інституту (нині це Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури).
З цього часу й працює у Кам’янці художником-графіком. Наприкінці 90-х років минулого століття Борис Михайлович стає викладачем живопису нашого педагогічного, а тепер уже національного університету.
Його люблять та поважають студенти, до думки майстра прислухаються колеги-викладачі. На одному з інтернет-форумів, де студентство ділиться досвідом, знаннями та просто спілкується натрапила на таке: «Негода Борис Михайлович на думку студентів: дуже хороший викладач, чудова людина із почуттям гумору, хабарів не бере, допомагає студентам, дуже класний художник - «Хороший специалист, денег не берет, очень юморной препод, в меру требователен, неплохо относится к студентам».
- Минулого тижня у дворику проходила посвята першокурсників (майбутніх педагогів, дизайнерів, реставраторів) у IMG_0827.JPGстуденти, - розповідає Борис Михайлович. - Зазвичай, ми цей захід проводимо 14 жовтня, на День художника. Але цього разу вирішили раніше, бо хто зна, може погода «підкачати».
Борис Негода кілька днів тому повернувся з виставки фольк-модерну, яка проходила у Чернівцях. Художники зі всієї України представляли на ній свої роботи. Негодиних потрапило одразу дві - «Устим Кармелюк» та «Наші перлини»
Уже кілька років, як Борис Михайлович відійшов від традиційної графіки. Ні, він не відмовився повністю від того стилю, в якому пропрацював чи не все життя. Просто він знайшов себе у іншому - олійній пастелі.
- Це досить складна техніка, - каже художник. - Мало хто нею займається: пробують і кидають - терпіння не вистачає. А мені до душі!
Як тільки я ще думав братись за її освоєння, мій колега з Польщі, ніби глузуючи, сказав, що у мене нічого не вийде - ця техніка мені швидко набридне, і я її покину, як до цього вже зробили багато митців. Ну, звичайно, від цих слів у мене стало ще більше впертості та бажання таки опанувати новий напрямок.
Якщо у кількох словах, то техніка олійною пастеллю схожа на мільйон вкручень-краплинок. На відміну від сухої пастелі, де можна якийсь контур розтерти пальцем, з олійною так не поведешся. На одну таку картину йде часу від місяця, буває навіть аж до року. Це вже як натхнення найде.
Як зізнається Борис Негода, допоки єдиною його музою є... України. «Заради неї і працюю» - просто і без прикрас зізнається майстер.
У олійній пастелі першими були написані кам’янецькі пейзажі. Писати Кам’янець Борис Михайлович полюбляє зимою та восени.
Що ж до улюблених місць, то таких у художника чимало - власне фортеця, Руська, Польська, Вітряна бIMG_0836.JPGрами, вулиця Довга. На переконання митця, на останній взимку, наче у казці.
Освоївши пейзажі у новій техніці виконання, Борис Негода взявся за композиційні роботи. А композиція - це вже творчість - це й думка, й широта мислення, повнота форм та робота над найдрібнішими деталями. Так з’явилася серія робіт про Тараса Шевченка. Наступною була серія ангелів та скіфів. Згодом 50 робіт з останньої об’їздили виставкою всеньку Німеччину.
До речі, через рік польський колега, який глузував із Негоди, довго вибачався та вкотре захоплювався його талантом і впертістю.
Сьогодні Борис Михайлович не покидає олійної пастелі, працює над картинами із серії козацького скоропису. Уже написав 12 літер, а це, відповідно, 12 картин.
Кожна із написаних художником літер привідкриває завісу славного історичного минулого нашого народу. До цих картин ще б легенди хтось взявся скласти - вийшла б чудова книжка!
На жаль, перебуваючи в гостях, ми побачили лише маленьку частку робіт великого майстра. Частину творчого доробку не так давно забрав син Андрій на виставку у Київ. До речі він, як і донька Ольга, пішли батьківськими стопами, й теж стали художниками.
- Борисе Михайловичу, не шкодуєте, що пішли з графіки? - запитуємо наостанок.
- Аніскілечки! Хотілося ж відчути колір! Я різні техніки освоював, навіть метал підкорив: маю у доробку чимало гравюр. Єдине, що скажу вам, - щоб чогось досягти, треба докласти зусиль, волі, здоров’я, знань. Бути терплячим і трохи навіть упертим. Просто так, з неба, нічого не падає...

Теги: світське життя, Борис Негода
Фотогалерея:

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.