Перейти на мобільну версію сайту


30.08.2013

ТРЕТІЙ, АЛЕ НЕ ОСТАННІЙ

На День Незалежності Кам’янець перетворився на «Останню столицю»

Понад сотня реконструкторів, свист куль, кулеметна черга, гасла «Слава Україні!» - ось далеко не весь перелік хроніки, за якою можна було поспостерігати впродовж двох серпневих днів.
До фесивалю «Остання столиця», що вже традиційно проходить у День Незалежності, не те що би звикли кам’янчани та гості міста, ба, більше, з нетерпінням на нього очікували. На два дні - 24 та 25 серпня - Старе місто та його околиці повністю занурюються в початок минулого століття, в добу Української народної республіки, із ностальгією згадуючи, як у 1919 році наше місто стало столиця (1).JPGстолицею УНР.
Фестиваль історичної реконструкції «Остання столиця» є досить таки унікальним, адже проводити таку масштабну реконструкцію в межах міста доволі складно. Все ж таки, цьогоріч, як і впродовж двох минулих років, до Квітки на камені поспішають реконструктори з поближніх міст.
Так, у нинішньому фестивалі взяли участь члени Кам'янець-Подільського міського історичного товариства, київського клубу «Повстанець», київського клубу «Постріл», Проскурівського гарнізону (м.Хмельницький), Першого Богданівського полку (м.Київ), Товариства пошуку жертв війни «Пам'ять» (м.Львів) та військово-історичної групи «Пластун» (м.Київ)
Отож, 24 серпня боротьба між більшовицькими та українськими військами за славетний Кам’янець розпочалась не як завжди на Троїцькій площі, а на площі Вірменський ринок. Воювали за наступною легендою: українські частини заходять у місто, розвідники помічають більшовиків і попереджають про це решту армії. Українські січові стрільці виступають першими, до них приєднуються вояки армії УНР. Прориваючись до червоноармійської точки, вони не витримують кулеметного вогню і відступають. Червоні в ейфорії переслідують українців, але, заціпенівши від надсучасної зброї – кулеметів на броньовику – тікають назад в укриття.
Завдяки броньовику наші війська відвойовують територію, і бойові дії розгортаються на сусідній площі. Хоч більшовикам і вдається підбити панцерник, але українські війська витісняють їх із Кам’янця.
До речі, про броньовик. Він куплений за кошти благодійника, прізвище якого не афішується, і подарований Кам’янець-Подільському міському історичному товариству. Цього року ця машина вперше бере участь у реконструкції.
столиця (2).JPGЯк і годиться тогочасній техніці, «Черник» навіть примудряється глохнути у відповідальні моменти, тож бій проходить більш ніж реалістично...
Назву свою броньовик здобув не випадково, нарекли його на честь Федора Черника - одного із засновників корпусу київських січових стрільців, який загинув у першому бою антигетьманського повстання під с.Мотовилівка. До речі, він представляв точну копію авто, яке воювало навесні 1919 року в складі корпусу українських січових стрільців.
Та найбільше дивув не власне панцерник, а символи, що на ньому зображені: «адамова голова» на лобовому бронелисті символізує самопожертву та відданість ідеї; геральдичні щити з жовто-блакитним тлом і тризубом у верхній частині – символ державності; а «СС» - абревіатура січових стрільців.
Окрім «Черника», перемогу в боях українській армії допомагали здобувати чотири кулемети системи «Максим», два кулемети системи «Льюіс» і одна гірська австрійська гармата.
Цього року, за словами організаторів фестивалю, довелося зменшити кількість реконструкторів і не задіювати у боях білогвардійців. Адже, як зізнається голова міського історичного товариства Олександр Заремба, дуже важко з великою кількістю дійових осіб, кулеметами, піротехнікою розвернутися на вуличках Старого міста.
Поруч із досвідченими вояками можна було помітити і дівчат з гвинтівками в руках, і, навіть, підлітків. Когось у реконструкцію «затягують» батьки, а когось - чоловіки.
Зрештою, віджартовуються реконструктори, якщо починаєш цікавитися цією справою, назад вороття вже немає...
Поки дітлахи збирали гільзи та із захопленням смикали вояків за одяг, ті ж, стомлені після бою, але щасливі, подумки готувалися до наступного бойового дня.
У неділю сутичка відбулася за Карвасарами, на довжоцьких полях. Більшовики всіма силами намагалися вибити вояк УНР з висоти, із трьох спроб їм вдалося зробити це лишень раз.
... Бій скінчився, димок від куль розвіявся, попереду плани та бажання провести ще один, уже четвертий за рахунком фестиваль «Остання столиця». Нехай четвертий, лишень би не останній...

Теги: фестиваль «Остання столиця»

Дивіться також:





Повернення до списку





Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:








Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu




Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.