Перейти на мобільну версію сайту


02.02.2018

РЕЗУЛЬТАТИВНО ВІДСТРІЛЯЛИСЯ

полювання28 січня завершився сезон полювання на хутрового звіра. Мисливці Кам’янеччини, як і минулими роками, задовольнялися улюбленим промислом по-особливому, проводячи регуляцію чисельності шкідливих хижаків – лисиці звичайної, здичавілих собак та котів.

Із яким результатом завершився сезон полювання 2017-2018 рр., «КЛЮЧ» дізнавався у Володимира Коробчука, члена президії Кам’янець-Подільської районної організації УТМР, мисливствознавця ДП «Лісове господарство».

– Як і минулих сім років, на території Кам’янець-Подільського та Чемеровецького районів не проводилося повноцінне полювання через Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», який забороняє полювання на територіях природно-заповідного фонду, – каже Володимир Миколайович. Відповідно до Указу Президента України від 27.06.1996 р., декілька районів нашої області віднесено до природно-заповідного фонду НПП «Подільські Товтри».

Відтак у Кам’янець-Подільському та Чемеровецькому районах проводилися заходи з регуляції чисельності шкідливих хижаків (лисиць, здичавілих собак та котів). До нашої організації УТМР неодноразово надходили скарги від мешканців сіл і дачних кооперативів, підсобних господарств, які дуже потерпали від набігів чотирилапих розбійників. Перед початком мисливського сезону щільність лисиці перевищувала допустимі норми в півтора десятка разів. Виникла небезпека епізоотії сказу. Здичавілі бродячі коти і собаки, переміщуючись з угідь у населені пункти, є потенційними переносниками вірусу африканської чуми свиней (АЧС). Тому на початку листопада 2017 р. було проведено засідання науково-технічної ради НПП «Подільські Товтри», в порядку денному якого основним питанням стало проведення депопуляції лисиці.

полювання-1На засідання науково-технічної ради були запрошені керівники товариств мисливців, Держпродспоживслужби, представники територіальних громад, держлісгоспу, екологи. Після тривалих гострих дискусій рада прийняла рішення створити бригади мисливців з регулювання чисельності лисиці та відстрілу інших шкідливих хижаків.

– Скільки бригад було створено та який результат вони показали в підсумку?

– На території Кам’янець-Поділь­ського району було створено 21 бригаду, Чемеровецького – 10. На підставі клопотання НПП «Подільські Товтри» та РДА департамент агропромислової політики Хмельницької ОДА надав дозвіл на проведення регуляції чисельності лисиці.

Відстріл проводився у вихідні (субота, неділя), з 18 листопада 2017 р. до 28 січня 2018 р. При проведенні заходів були присутні працівники відділу охорони НПП «Подільські Товтри», екологічної інспекції. Про кожен виїзд на відстріл повідомляли працівників райвідділу поліції та лісової охорони. Відбір матеріалу на дослідження та утилізацію трупів хижаків проводили працівники Держпродспоживслужби.

Загалом за увесь період полювання було відстріляно 471 лисицю, 197 здичавілих собак та 77 котів. Це солідний внесок у покращення екологічного стану півдня Хмельницької області. Результати могли б бути кращими, але погодні умови не завжди сприяли проведенню заходів. Найбільш результативними були мисливські бригади, які проводили відстріл на території Завальської, Рихтівської, Приворотської, Староушицької та Калачковецької сільських рад. Були випадки наймасовішого відстрілу за одні вихідні. Наприклад, бригада під керівництвом Миколи Орищука за два дні провела відстріл дев’ятьох лисиць та декількох бродячих собак.

Серед бригад, які провели найбільшу дерегуляцію лисиць у цьому сезоні, варто відмітити колектив бригадира Віталія Маруняка (сс.Калачківці, Залісся Перше), на рахунку якого 41 лисиця; бригадира Миколи Пахна (с.Завалля) – знищено 38 лисиць; бригадира Миколи Орищука (с.Рихта) – 32 лисиці.

– Чи були випадки виявлення хворих на сказ тварин, відстріляних під час проведення депопуляції?

полювання-2– Дослідження на виявлення хворих на сказ тварин коштує досить дорого, тому працівники Держпродспоживслужби направляли на дослідження до Хмельницької територіальної лабораторії ветеринарної медицини патматеріал, відібраний від найбільш підозрілих тварин. Всі вони дали негативний результат, тобто звірі на сказ не були хворі. Усього протягом 2017 року в Кам’янець-Подільському районі був зафіксований один випадок захворювання на сказ. Для порівняння, за цей же період у сусідньому Дунаєвецькому районі зафіксовано 7 випадків, у Новоушицькому – 10. Тож необхідність щорічного проведення регуляції хижаків на території НПП «Подільські Товтри» – факт беззаперечний.

– Володимире Миколайовичу, чи буде продовжено відстріл шкідливих хижаків після закінчення сезону полювання?

– У районах, де полювання не заборонено, відстріл шкідливих хижаків мабуть буде проводитися. У Кам’янець-Подільському та Чемеровецькому районах жодного відстрілу не буде. Нагадую, що за незаконно добуті тварини тепер доведеться відшкодувати збитки мисливським господарствам у таких розмірах: за лисицю – 1 тис. грн, бобра – 10 тис. грн, кабана – 40 тис. грн, косулю – 32 тис. грн, зайця – 8 тис. грн, борсука – 8 тис. грн, куницю – 6 тис. грн, качку – 1 тис. грн, сіру куріпку – 2 тис. грн.

У разі виявлення вогнища захворювання диких чи домашніх тварин на сказ, необхідно терміново повідомляти міськрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області. Мисливці та природоохоронці, як завжди, оперативно ліквідовують небезпеку, але все повинно проводитися в рамках чинного законодавства.


Теги: полювання на хижаків

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.