Перейти на мобільну версію сайту


06.04.2018

НЕСЛИ РАДІСТЬ СВІТЛУ

писанкаПередвеликодній тиждень по-справжньому наповнений якоюсь магією, адже за всіма приємними приготуваннями до одного з величних християнських свят – Великодня, ховається певний сакральний сенс. Готуючись до Пасхи, ми очищуємо не лише свої домівки, а й душі, відкриваємо серця назустріч весні та всьому світлому й теплому. Випікаючи традиційні для цього свята паски чи розмальовуючи писанки, ми закладаємо в них свої найкращі надії та сподівання.

Щось подібне відбулося й під час майс­тер-класу з розпису української народної писанки, що в середу, 4 квітня, пройшов у медичному училищі. Пізнавальну зустріч із завідувачем приватної школи-студії декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва «Естет» Антоніною Кислюк організували для першокурсників голова циклової комісії гуманітарних і соціально-економічних дисциплін Тетяна Цісар, викладач соціально-економічних дисциплін Вікторія Семенова та викладач іноземної мови училища Галина Костенчук.

писанка (3)Під час майстер-класу майбутні медики та їхні викладачі розмальовували дерев’яні яєчка акриловими фарбами. А вже наступного дня виготовлені писанки стали окрасою великоднього дерева перед навчальним закладом.

Художниця Антоніна Кислюк поділилася секретами розпису, а також розповіла про основні магічні символи великоднього яєчка. До слова, кожен штрих нанесеного орнаменту має своє сакральне значення. Сонце – це світло, прихід весни; хрест – символ Всесвіту, чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року; свастика, сварга, або ламаний хрест – знак святого вогню, сонця і вічного руху. Ружа, рожа, розета чи зірка символізує сонце і вранішню зорю. Писанки із грабельками писали в посуху, гадаючи, що написавши цей знак, можна викликати довгожданні небесні води. Досить поширеним на писанках було зображення дерева життя. За народними віруваннями, посеред раю стоїть велике дерево життя. Воно покриває собою весь рай, має листя й плоди всіх дерев. Дерево життя символізує також розвиток роду – батько, мати і дитина. Тому, як правило, дерево має три гілочки. У християнстві це символ Божої мудрості. Крім того, не випадковим був і поділ писанки на розділи. Поділ на два передавав уявлення про два світи. На три ділили найчастіше по вертикалі, так позначали три небесних сфери. При поділі на чотири утворюється хрест, що означає чотири сторони світу. Дуже цікавий поділ на сорок частин, так звані сорококлинці. Кожен клинець позначав якийсь вид людської діяльності або явище природи, а в християнському баченні – сорок днів посту. Навіть колір писанки мав своє значення, й залежно від регіону, переважали зелені, червоні, сині, навіть чорні яєчка, на яких, до речі, найяскравішими виходили узори.

писанка (4)Кожен учасник майстер-класу малював щось своє, але всі без винятку закладали у свої писанки символи радості, достатку, любові й миру. І котилося великоднє яєчко по світу, несучи всім радість світлу...

Традиційно писали писанки і в Національному університеті ім.Огієнка. Організували дійство декан Борис Коваленко, заступник декана з виховної роботи Лариса Громик факультету української філології та журналістики. Майстер-клас для всіх охочих провів завідувач навчально-наукової лабораторії етнології К-ПНУ Валерій Щегельський. Цьогоріч до заходу активно долучилися працівники бібліотеки університету (директор Людмила Климчук), відділ навчально-виховної роботи і гуманітарної освіти (керівник Людмила Горчак). Валерій Щегельський ознайомив учасників майстер-класу з історією, символікою та традиційними техніками писанкарства.

писанка (5)Активними учасниками заходу стали: Микола Моштак, голова профкому студентів, магістрантів та аспірантів; Тетяна Гавловська, викладач кафедри німецької мови; студенти факультету української філології та журналістики, природничого факультету, факультету іноземної філології.


Теги: медучилище, майстер-класу з розпису української народної писанки

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.