Перейти на мобільну версію сайту


23.01.2015

ХРИСТОС ХРЕЩАВСЯ, КАМ’ЯНЧАНИ ЗАНУРЮВАЛИСЯ

Скупатися в холодній, майже крижаній воді, та освятити воду - основні обряди святкування Водохреща. Саме так, 19 січня, українці відзначали останнє свято новорічно-різдвяного циклу, відоме ще як Йордан. Споконвіку люди вірять, що вода цього дня набуває особливих магічних властивостей. Тому й святять воду в кожному місті та селі, де є церква, а ще - купаються в ополонках, щоб бути здоровими увесь рік.

З Хрещенням Господнім пов’язують хрещення Ісуса Христа на р.Йордан. Коли Христос досяг DSC_0013.JPG30-річного віку і прийняв Хрещення, він вийшов на берег, а з небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий дух в образі голуба, звідси і назва - Богоявлення.

У православній церкві у ніч на Хрещення прийнято освячувати воду. Духовенство на це свято одягає білі ризи. Існує також звичай окунатися в ополонку.

Час свята Хрещення Господнього асоціюється з морозами, які ще часто називають «хрещенськими».

Звертаючись до Водохрещенських народних традицій, можна побачити, що деякі обряди перегукуються із обрядами Святого вечора. Наприклад, напередодні свята родина знову збирається за пісною вечерею, яка називається друга Свята вечеря або Голодна кутя. З останньої Антонович.jpgназви стає зрозуміло, що серед ритуальних страв на столі є й кутя, на яку, на відміну від  різдвяної, вже не закликють вечеряти «святі душі».

Також правовірні надвечір йдуть до церкви на свякову службу, після якої святять «вечірню воду», яка вважалася не менш корисною від усього лихого, ніж «йорданська». Саме її господар приносив додому та кропив кропилом з цілющіх трав всіх членів сім’і, хату, подвір’я, криницю, худобу тощо.
Йшли до служби в церкву і 19 січня, опісля якої священик, церковний хор та весь люд рушали до річки, озера, а в місцевостях, бідних на воду, до криниці, де, власне, й відбувається Хрещення, тобто освячення води. На міцному льодові возвеличують хрест та пробивають ополонку, довкола якої священник править службу. Опісля цього він тричі занурює срібний хрест у воду.

Кульмінацією усього дійства є прийняття крижаної купелі або ритуальне купання просто неба. Звичайно, на такий вчинок не кожен наважиться, адже це вимагає чималих зусиль, щоб зібратися Олександрович.jpgдухом й тілом. Проте, вважається, що та людина, яка скупалася в ополонці, буде здоровою впродовж всього року - «хворі вилікуються, а грішні очистяться».

Упродовж багатьох років у нашому місті чимало кам’янчан теж проводять ритуал занурення. Серед них уже традиційно пірнав депутата Верховної Ради Володимир Мельниченко, який цього року занурювався в ополонку на Дністрі в районі Великої Слобідки разом із сином Олексієм. На свою дачу нардеп він запросив чимало чиновників, які долучились до процесу. Раніше цей ритуал він проводив разом із друзями на одному з довжоцьких ставків.
Майже 20 років моржує підполковник міліції Віктор Маремуха. До цієї справи він залучив і обох своїх синів Віталія та Давіда. Віктор Петрович занурюється не лише на Водохреща. Упродовж багатьох років він майже жодного разу не пропустив ранішнього купання, навіть незважаючи на негоду. Сильний духом Віктор Маремуха має міцне тіло. Синів він теж загартовує, аби ніколи не хворіли й могли займатися спортом, як і батько.

Цього року так звана група «Моржі» дещо здали свої позиції. Зазвичай ця спільнота багаточисленною кількістю охочих занурювалася на Водохреща. Але цього разу лише троє з них зайшли у хрещенську воду - начальник військового факультету, депутут міськради Сергій Мальчеко, начальник ВДСО Віктор Посітко та голова ГО «Союз. Чорнобиль. Україна» Володимир Гусєв, проте все їхнє товариство «Моржі» зібралося в парилці.

Геройським вчинком, чи великим бажанням позбутися застуди можна назвати занурення заступника міського голови Григорія Горшунова, який разом зі своїм колегою Василем Сукачем та начальником ОДПІ Ігорем Бєлко прийняли пропозицію нардепа долучитися до занурювання в Великій Слобідці.

Голова райради Микола Жоган після святкування Дня народження теж занурився у водохрещенську ополонку на річці Смотрич, що протікає через село Думанів. Відомий у місті будівельник Олександр Заєць за традицією теж занурювався в ополонку у ставку Новоушицького 4 (2).jpgрайону. Уже кілька років поспіль він їздить саме туди.

Дев’ять років впірнає у йорданську воду начальник відділу спорту РДА Віктор Дорош. Цього року він це зробив із колегою, начальником служби у справах дітей РДА Віталієм Заклевським на ставку с.Девжок.

На ставку підприємця Олександра Івасечка зазвичай збирається своя компанія - директор ТОВ «Старком» Ігор Гільовський, власник клініки «Ка-Дент» Руслан Горбатюк, начальник КРУ Олександр Ілаш, уся родина Олександра Івасечка. За традицією в ополонку пірнають опівночі.
Комплекс «Кльова рибалка» також приймав своїх прихильників, там були помічені відомі в місті освітяни, директори навчальних закладів податкового спрямування Анатолій та Вадим Савчуки.
Цього дня ще багато сміливців занурювалися у всіх навколишніх водоймах.
Існує багато різних думок навколо водохрещенського занурювання: одні бояться застудитися, інші не можуть подолати бар’єр страху, а ті, хто хоч раз це робив, знає, який кайф можна отримати від зимового купання.
Цього року чи то мода пройшла, чи депресія з’явилася, чи просто несприятлива погода привели на водойми менше народу.

Теги: Водохреща

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.