Перейти на мобільну версію сайту


30.06.2017

КАМ’ЯНЕЧЧИНУ ТОПИЛО Й ТРОЩИЛО

стихія-1Такої катастрофи кам’янецькі старожили не пам’ятають останні 30 років. Було враження, ніби небо падає на землю і з нього летить на голову каміння. А потім розпочався вселенський потоп...

Спочатку град із дощем та поривами сильного вітру попрактикувалися на старих кремезних деревах, випробували зливову каналізацію міста, стовпи, електромережі, дороги, дахи, а в багатьох і нерви.

Друга хвиля катастрофи сталася через декілька годин. Щоб перейти від магазину «Тано» до маршруток біля Центрального ринку, потрібно було викликати катер, адже вода тут стояла в пояс. Увесь автотранспорт перетворився на амфібії. Така ж ситуація була біля «Фуршету», на Пушкінському узвозі, у Старому місті, загалом у всіх видолинках, куди стрімко летіла вода.

На Ніагарський водоспад перетворився Новопланівський міст. 32 зливних отвори не справлялися з роботою, й потоки води хлинули з 38-метрової висоти. 

Автівка тонеБіля 13-ої школи тонув автомобіль. Нещодавно відновлена зливова каналізація не могла впоратися з потоком води, й була забита сміттям. Така ж ситуація була на розі Тімірязєва і Андрія Шептицького (Чапаєва). Сюди разом з побутовим та будівельним сміттям хлинула сильна вода з верхніх вулиць та провулків міста. Зсуви на Тімірязєва (Білановецька частина) з вулиць Патріарха Мстислава і (Каньйонної) та провулку Козачого (Червоногвардійського) будівельного сміття вода понесла в зливову каналізацію на Чапаєва. Люди з Білановецької набережної, які найбільше зазвичай страждають від дощових опадів і вклали чимало власних грошей, аби дорогу привести до ладу, вийшли й під час зливи намагалися відгрібати каміння, цеглу, щебінь, які засмічували зливовий отвір. Пан Андрій, мешканець Тімірязєва, один боровся зі сміттям, які його сусіди з Козачого викидають постійно на дорогу. 

Наступна хвиля зливи знову намила каміння. Непереливки було родині Пянковських. На їхній будинок рушив «ніагарський водоспад» – і все завдяки безвідповідальному рішенню депутатів минулої каденції про виділення земельної ділянки власнику тамтешнього магазину, який він перетворив у домоволодіння й на дорозі облаштував прилеглу територію. Крім того, пан Мозолюк загородив вільний доступ до підстанції, від якої живиться не лише район Біланівки, але й Підзамче, Польські фільварки та с.Зіньківці. Коли працівники МРЕМу приїхали для відновлення електропостачання, вони не змогли проїхати до того дерева, яке висіло на дротах.Сам прибрав Електрики не погоджувалися розпочати роботи на приватній ділянці, але після наполягання активістів все ж таки, ризикуючи своїм життям, дотягнулися до високовольтної лінії і зняли частину дерева з дротів, лише тоді з’явилося світло в домівках.

Ще гірша ситуація на початку Білановецької набережної: мало того, що домоволодіння обмивають струмені води з Північної, до речі, там на урвищі каньйону вимило водопровідну трубу й була небезпека її потрапляння на будинки, туди ще й було спрямовано потік води з Тімірязєва, який повністю зруйнував дорогу. Найгірше, що на голови людям полетів смітник, створений мешканцями вищої вулиці Івана Сірка, на якій лише п’ять домоволодінь.

Тамтешні мешканці дружно вийшли на розчищення Пушкінської, але їхнього ентузіазму не вистачило. На вулиці Патріарха Мстислава вимило яр глибиною більше метра. До речі, там оголило газовід на відстані 6 м, а ще там намагалися викрасти електролічильник. На Каньйонній обрізали дріт високовольтної лінії, а на Північній при повороті на Каньйонну перекинуло досить важку зупинку громадського транспорту. Також на Біланівці підтопило домоволодіння та амбулаторію сімейної медицини. 

стихія-2Негода повалила старі, трухляві тополі вздовж огорожі харчового коледжу, одна з яких перекрила дорогу. На розі Пушкінської і Лесі Українки важко було роз’їхатися транспорту, адже одну смугу перекрило дерево, іншу – дроти електромережі. З боку стадіону К-ПНУ на Лесі Українки здоровенне дерево впало на автомобіль, придушило його й перекрило всю вулицю. Із ситуацією впоралися рятувальники. З іншого боку стадіону, на Огієнка, теж покидало дерева й обірвало всі дроти. На щастя, в місті оперативно відключили електрострум.

Загалом у Кам’янці буревій знищив 20 км електромережі лише високої напруги (10 тис. кВ) та 151 дерево. Наробив він чимало шкоди й у парку атракціонів – поламані дерева падали на пішохідні доріжки парку, перекрили входи й виходи до атракціонів. Через знеструмлення зіпсовано морозиво на десятки тисяч гривень. 

У міському парку також було чимало повалених дерев. Біля поштового відділення на Черемушках ті дерева, які не встигли зрізати й за які так боролися тамтешні мешканці, були понівечені.

Нерадісною була ситуація в приватному секторі внизу на Польських і Руських фільварках, Старому місті. Тут повимивало дороги, підтопило домоволодіння. У місті від сильних поривів вітру постраждало 65 дахів, 50 ліфтів, а в один, на Привокзальній, 22, взагалі влучила блискавка. Щоправда, за добу більшу частину ліфтів полагодили.

Буревій не пошкодував і унікальний музей просто неба «Замки України в мініатюрі», де понівечив майже всі 14 мініатюрних замків.

Бригада РЕМУ зв’язку з негодою в місті було оголошено надзвичайну ситуацію, штаб очолив заступник міського голови Сергій Бабій. До його складу увійшли рятувальники, надзвичайники, поліція, військові, медики. Зі стихією боролися шіснадцять бригад рятувальників і комунальників. Дізнавшись про біду в нашому місті, на допомогу прийшов міський голова сусіднього Хотина Микола Головльов – він виділив спецтранспорт. Електрикам плече допомоги підставили чемерівчани.

Під час ліквідації наслідків стихії рятувальники й електрики зіштовхнулися з величезною проблемою, особливо в приватному секторі, адже над дорогами і проїздами висіли різні дроти – телефонні, радіо- та інтернет. Високі спецавтівки не могли проїхати під ними, зачіплялися та путалися, як у павутинні. На це витрачався дорогоцінний час. Така ситуація сталася на вул.Тімірязева, 43, коли 28 червня тут могла статися непоправна біда. З дротів над будинками сипалися іскри й потрапляли на дах, а в будинку були діти... Надзвичайно оперативно спрацювала диспетчер рятувальників, вона передала інформацію працівникам МРЕМ, які прибули на місце події й ліквідували небезпеку.

Кам’янкаСтихія показала, що потрібно зрізати по місту старі дерева, особливо ті, що ростуть під лініями електропередач і не зважати на політичні чвари. Хочеться запитати супротивників обрізки дерев, вас совість не мучить, що людям на дахи та у вікна дерева попадали, що лінії електропередач пошкоджені кілька днів кам’янчани сидять без світла?!

Природнє лихо вкотре довело, що в школах міста дітей не зуміли навчити, як себе поводити під час стихії, адже тих, кого град і злива застали на дворі, можна було побачити під деревами, стовпами, хиткими спорудами...

Чимало біди стихія наробила і в районі. Буревій позривав дахи на будинках у с.Кам’янка. Тут розкрито будівлю сільської ради, накриття збирали за 500 метрів. 

Чимало збитків стихія наробила аграріям.

ринку– Найбільше постраждали села Кам’янка, Боришківці, Калиня, Княжпіль, – коментує ситуацію голова Асоціації «Сільськогосподарські товаровиробники Поділля» Ігор Гай. – Дві тисячі листків шифера знесло з тваринницької ферми Анатолія Сторожука у с.Кам’янка. Аби відновити покриття, потрібно буде витратити щонайменше 200 тис. грн. Значних збитків завдано підприємству Анатолія Зелениці в Боришківцях – буревій пошкодив горіховий сад, поле соняшнику та кукурудзи й частково сою. Шапки соняшника повністю збиті. Про який вже урожай може бути мова? Постраждали поля ПП «Калинський ключ» – 60 га сої перетворилося на чорну землю, 50% збитків маємо на 25 га поля соняшнику, також знищено 45 га гороху та 20 га ячменю. Будемо пересівати заново, частково соєю.

На жаль, в державі взагалі не працює система страхування, а повернення для аграріїв з резервного фонду на відшкодування збитків на поворотній основі в сумі 10-20 тис. грн – це крапля в морі, навіть не буде 10% прямих витрат. Приємно, що на нашу біду одразу відгукнулися колеги з інших областей, члени Всеукраїнської аграрної ради. Будемо сподіватися на стабілізацію ситуації.

Електромережі пошкоджено й у селах Завалецького напрямку – Довжку, Суржі, Рихті, Лісківцях, Слобідці-Рихтівській. Там кілька днів поспіль працювали електрики РЕМу. Загалом селяни намагалися самотужки справлятися з наслідками стихії. Щоправда, цьогорічний урожай окремих культур залишається під великим питанням. І якщо ще тиждень тому було вдосталь дешевих ягід та фруктів, то після граду й зливи, цілком ймовірно, що вони зростуть у ціні.

«Подарунок» від сусідів міст Горох побило градом

Міський парк. стихія


Теги: стихія-2017

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.