Перейти на мобільну версію сайту


29.09.2017

ГАЛИНА КОРОТЕНКО: «МРІЮ ПРО МУНІЦИПАЛЬНИЙ ТЕАТР»

тандемТретій рік поспіль жовтень у Кам’янці-Подільському буде театральним. На чотири дні РЦКМ «Розмай» відчинить двері для поціновувачів театрального мистецтва. І це все завдяки фестивалю «Комора» та його організаторам – народному театру «Тандем» (ГО «Театральний простір»).

Цьогоріч на свято завітають кращі колективи зі всієї України й навіть один із сусідньої Польщі. Тож першу сходинку на шляху до міжнародного подолано. Та чи легкий цей шлях? Відповідь на це запитання знають ті, хто його пройшов. Отож, про «коморні» цікавинки й закапелки, про те, що надихає на рух вперед і розвиток театру в провінції, про авантюри й добрих людей поговорили з актрисою, режисером і засновником фестивалю «Комора» Галиною Коротенко.

– Цього року ми отримали велику кількість заявок на участь у фестивалі, – розповідає пані Галина. – Було дуже важко визначитися, адже колективи різні й усіх, на жаль, не маємо змоги прийняти. Із 43 претендентів відібрали найсильніших. Декілька колективів раніше були учасниками «Комори», але є й новачки. Щодо критеріїв відбору, то першочергово звертали увагу на професійну гру, ідею та її втілення на сцені, режисерську роботу. Вистави різножанрові, тож буде на що подивитися.

– Відверто кажучи, географія фестивалю вражає – Одеса, Київ, Воскресенськ, Львів, Чернівці, Рівне, Дніпро, Мелітополь, Коломия, Вінниця, Харків, навіть Польща. Як вдалося згуртувати всіх цих ентузіастів у Кам’янці-Подільському?

тандем-1– Перша «Комора» – то була взагалі величезна авантюра. Ми з театром «Тандем» на той час встигли побувати на кількох театральних фестивалях, які зазвичай в Україні проходять восени, й подивитися, як працюють інші. Від побаченого й емоцій, з якими защораз поверталися додому, виникла ідея залучити і Кам’янець до театрального життя країни. Дуже хотілося, щоб ота тусівка, в яку ми занурювалися з головою в інших містах, була і в нас. Тож три роки тому ризикнули і ще жодного разу не пошкодували. Узагалі, якщо відверто, то театрального фестивалю в Кам’янці ніколи б не було, якби не особисті знайомства – хтось знав нас, із кимось познайомилися на інших фестивалях, з кимось товаришували, й так усі гуртувалися.

Після кожного фестивалю ми проводимо роботу над помилками, враховуємо всі плюси й мінуси, набиваємо гулі на власному досвіді. Та незмінним за увесь цей час залишається єдиний меседж, яким керуємося: провести фестиваль так, як би я хотіла, щоб зі мною поводилися, якби поїхала на фестиваль. Це той максимальний комфорт, який можемо запропонувати, працюючи на ентузіазмі.

– Фестиваль «Комора», напевне, єдиний в місті, який не має комерційної складової. Чи не складно в таких умовах щороку збиратися з силами і влаштовувати таку грандіозну театральну тусівку?

– Не скажу, що ми зовсім не маємо підтримки. Нам допомагає районний відділ культури та туризму, РЦКМ «Розмай», при якому діє народний театр «Тандем», та Центр дитячої та юнацької творчості, де діє театр-студія «Тандем». За це окрема величезна подяка Аллі Бец та Володимиру Кусіку. Є меценати, які активно нас підтримують увесь цей час, та найголовнішими залишаються глядачі, які вболівають за розвиток театру в місті, не шкодують оплесків та квітів акторам, і власне ті люди, котрі знаходять час та гроші, аби витратити їх на чотири дні в Кам’янці-Подільському.

тандем-3– Чого цьогоріч чекати від «Комори»?

– З 19 до 22 жовтня глядачі матимуть можливість побачити 19 вистав від 18 театральних колективів. Відповідно, маємо 19 номінацій. Ми свідомо відмовилися від присудження призових місць, адже переконані, що всі учасники заслуговують на достойну нагороду. Люди стараються, приїжджають до нас за власні кошти, на власному ентузіазмі, й когось не помітити – це величезна невдячність з нашого боку. Тож будуть номінації і за кращу виставу, і кращі ролі, режисерську роботу та інші.

– Ну, майже «Оскар», тільки театральний.

– Можна і так сказати.

– А судді хто?

– Ця складова цьогоріч зазнала найбільших змін. Окрім професійного журі, працюватиме альтернативне. Увійти до складу професійного журі вже дали згоду Анатолій Белєванцев, заслужений діяч культури і мистецтв України, Володимир Богатирьов, завідувач кафедри театральної режисури Рівненського театрального університету, Ольга Шлемко, заслужена артистка України, Тетяна Бойчук, викладач коледжу культури і мистецтв. Ще тривають перемовини з діючим актором професійного столичного театру. До складу альтернативного журі увійдуть усі охочі керівники колективів, що матимуть змогу бути на всіх виставах упродовж чотирьох днів.

– Чим дивуватимуть на фестивалі кам’янецькі актори?

– На правах господарів будемо ставити дві вистави – народний театр «Тандем» представить фантасмагорію «Ціна бажання», а театр-студія «Тандем» – інсценізацію «Великий льох», яка, до речі, відкриватиме фестиваль. Ще один кам’янецький народний театр «Лінк» у перший фестивальний день покаже казку-феєрію «Тіно» в стилі стімпанк. 

Ми спеціально обрали вистави, які ставили раніше, в яких упевнені, аби більше часу приділити організаційним моментам.

тандем-2– І організовувати, і фестивалити – як все вдається поєднати? Можливо, назва театру «Тандем» не випадкова?

– Можливо, й так. Свого часу ми довго шукали назву, і коли наштовхнулися на слово «тандем», то зрозуміли, що воно наше. Це поєднання людей, жанрів, і воно нас веде по життю.

– Пані Галино, Ви і режисер, і акторка. Як узагалі так сталося, що театр став для Вас невід’ємною частиною життя?

– Свого часу я закінчила Кам’янець-Подільське училище культури, студенткою грала в єдиному на той час народному театрі, що діяв при міському Будинку культури. Згодом пішла працювати в Центр дитячої творчості керівником театрального гуртка і зрозуміла, що мистецтво – це моя стихія. З 2011 року при РЦКМ «Розмай» почав діяти аматорський театр «Тандем», а вже через рік ми захистили звання «народного». Я люблю грати на сцені, приміряти на себе ролі. Кожен режисер має бути актором, щоб, принаймні, показати іншим, як треба грати, яким має бути герой на сцені. Без проблем можу зіграти будь-яку роль, та найбільше вдаються комедійні, якісь характерні, я би навіть сказала стервозні.

– Про що мрієте?

– Щоб у провінції театральне життя не було екзотикою, щоб з’являлися нові аматорські й народні колективи, щоб фестиваль «Комора» гуртував навколо себе ще більше поціновувачів сцени.

А якщо глобально, то мрію, аби в нас з’явився муніципальний театр, бо це єдиний вихід, як розвивати театральне мистецтво на Кам’янеччині.


Теги: фестиваль «Комора», режисер Галина Коротенко

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.