Перейти на мобільну версію сайту


28.04.2017

1033 СКЛЯНКИ ВІНСЬКОГО

склянки22 березня в нашому місті було зафіксовано рекорд України. Новим рекордсменом став Анатолій Вінський, який зібрав найбільшу колекцію склянок. Рекорд у 1033 екземпляри зафіксувала керівник Національного реєстру рекордів України Лана Вєтрова.

Працюючи начальником збуту на СКБ МЕД, Анатолій Вікентійович побував у п’ятнадцяти державах і звідусюди привозив склянки. Першим його екземпляром був гранчак, який він узяв із собою в дорогу, коли відправили на виробничу практику в Кременець 1964 року. У радянські часи кожна сім’я зберігала в своїх шафах цей незамінний атрибут посуду. 

- Анатоліє Вікентійовичу, розкажіть історію гранчака і скільки ребер він має?

- Звичайна 250-грамова склянка має 16 ребер, є й із 10-ма ребрами. Історія гранчака починається з

1943 року, коли зійшов з конвеєра скляного заводу в Гусь-Хрустальному перший представник армії склянок. Багато-хто вважає, що така форма є не просто фантазією художника, а необхідністю.

склянки-1Виявляється, ще в ті далекі часи з'явилися перші посудомийні машини, які могли мити склянки лише певної форми і розмірів. Ось і довелося випускати склянку з гранями, а не круглими стінками. Хоча насправді гранована склянка з’явилася ще в часи Петра Першого. Один володимирський майстер скловаріння, Юхим Смолін, подарував царю склянку із запевненнями, що її розбити практично неможливо. Петро випив з неї вина і жбурнув на землю, промовиши: «Склянці бути». Але, на превеликий жаль, склянка розбилася. Однак він не показав свого гніву. З тієї пори з'явилася традиція бити посуд у процесі гуляння. Та, як виявляється, історія стверджує, що в 17 столітті був посуд з притертих маленьких дощечок, з'єднаних кільцями, який називався «достакан». Звідки й пішла назва гранчаків. За іншою версією, слово має тюркське походження, в цій мові були у вжитку такі слова, як «дастархан», що означає святковий стіл, і «тустиган» - чаша. З їхнього поєднання і виникла назва склянки. Отже, склянка є атрибутом кожного застілля і має різну форму та різновиди.

- А є певне визначення, що таке склянка?

- Ні, немає, але склянкою вважається ємність від 50 до 250 мл. У гранчака, який пройшов еволюцію і став склянкою, є своє свято – 11 вересня, саме цього дня на Гусь-Хрустальному скляному заводі почався його серійний випуск. Ця святкова дата не є офіційною, скоріше це народне свято, з яким пов’язані не дуже приємні традиції – «сообразим на троих». А непитущі люди, які любили подорожувати, пам’ятають гранчаки з вагонів потягів із чаєм у підстаканниках. По еволюцію склянки можна вивчати історію. Цю колекцію передам своїй онучці Марині, нехай пізнає складову історії.

Узагалі, світових виробників склянок мало – Китай, Тайвань, Болгарія, Італія (відома фірма «Баранова»), Росія (Гусь-Хрустальний), Чехія («Богема»), Туреччина.

У колекції Анатолія Вінського є цікаві екземпляри: крива склянка, п’яна, склянки кришталеві, дерев’яні, пластикові, паперові, бамбукові, акрилові (найдорожчі), а у болгарів вони класичні – керамічні. Спочатку дружина з ним сварилася, бо навіщо їй було те скло, але потім змирилася, напевне, зрозуміла, що ця хвороба невиліковна. І дійсно, потрібно бути фанатом своєї справи, щоб так бережно ставитися до свого захоплення. У будинку Анатолія Вікентійовича для його колекції спеціально відведена кімната на 9 скляних шаф, там встановлено потужну вентиляційну систему, усі шафи підсвічуються і оберігаються замками, жодної пилинки за багато років у ній немає, бо ж у приміщення можна заходити лише в бахілах, а в руки склянку можна взяти лише в матерчатих рукавичках. Окреме місце займає колекція із зображенням нашого міста. На склянках є історичні об’єкти і події Кам'янця. Також є полиці з дитячою тематикою.

- Такої колекції в Україні немає, експертиза підтвердила, що вона єдина і вноситься в реєстр у категорію «Колекції», - зазначила пані Лана. 

Лана Вєтрова подарувала Анатолію Вінському і свою улюблену склянку, яка їй нагадує дитинство. У неї вона може загубитися або розбитися, а в колекції буде надійно захищена від цього.

Теги: колекції, склянки, Анатолій Вінський

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.