Перейти на мобільну версію сайту


20.07.2012

ШАХ І МАТ

У вересні виповниться 25 років, як у нашому місті існує царина давньої гри, - шахово-шашковий клуб «Гросмейстер». І цих чверть віку його незмінним керманичем є засновник, організатор всеукраїнських шахових фестивалів «Стара Фортеця» та міжнародних турнірів «Подільська осінь», які щорічно проходять серед школярів, Анатолій Дубовий – дворазовий чемпіон області з шахів серед вчителів.
Саме він свого часу «вибив» приміщення у центрі міста для шахово-шашкового клубу.
- Шахове життя в місті могло зачахнути, - розповідає про становлення клубу «Гросмейстер» його ідейний натхненник і автор. - 1991 р. до Ізраїлю виїхав один із найсильніших кам'янецьких шахістів Семен ФІНКЕЛЬ із сином Олександром - майбутнім гросмейстером; 1995 р. у парку культури та відпочинку згоріло приміщення, яке довгий час було практично єдиним притулком місцевих шахістів. Але, на щастя, вдалося завчасно підстрахуватися. Так, завдяки моїй наполегливості Анатолій Дубовий з вихованцямище 1982 р. при ЖЕК №1 було відкрито дитячий клуб «Сатурн», де діяв, зокрема, шаховий клуб.
Півроку я їздив в облпрофраду, кілька місяців разом із ветеранами оббивали пороги міськвиконкому, доки не здобули перемогу: 1987 р. на вулиці Московській (нині Огієнка) після переобладнання колишньої горілчаної крамниці було відкрито шаховий клуб «Тура». Велику підтримку нам надав тодішній заступник голови міськвиконкому Іван ЯЛОВИЙ.
Справжнім подарунком для всіх любителів древньої гри стало відкриття в грудні 1992 р. в центрі міста (на вулиці Соборній, 5) шахово-шашкового клубу «Гросмейстер». Ми отримали просторе приміщення, де можна проводити турніри для 80 учасників. Велика заслуга в поліпшенні умов клубу належить тодішньому заступнику голови міської ради Тарасові ЯВЕЛЯКУ.
Анатолій Васильович по-своєму унікальна людина. Навчити грати у гру, яка потребує логічного мислення, розумових здібностей, не так вже й просто, як на мене. Відомий шахіст міста доводить протилежне.
- На традиційне питання батьків: «Коли можна розпочинати з дітьми займатися шахами?», відповідаю дуже просто, - зізнається Анатолій Дубовий. – Якщо дитина вміє рахувати до 10-ти і може сказати, скільки буде 3+4. Для одних дітей – це 6-річний вік, для інших це може бути і в 4 роки. Все залежить від того, наскільки самі батьки зацікавлені у вихованні дітей, розвитку їх інтелектуальних здібностей.
Анатолій Дубовий є своєрідним новатором у місті. Більше десятка років тому він вперше в області почав проводити експериментальні заняття з шахів. Його наймолодшими партнерами по шаховій дошці виявилися вихованці дитячого садочка №21. Згодом заняття проводилися і для другокласників ЗОШ №14. За деякий час заняття довели свою ефективність: уже через два роки найбільш обдаровані діти виступали за середні школи у змагання на першість міста.
- То була золота команда, - з ностальгією у голосі розповідає Анатолій Васильович. – Діти ставали чемпіонами області, кандидатами у майстри спорту. Наприклад, Олег Шидловський, який грав з 6-ти років, та Віта Рудик (грала з 5-ти років) стали кандидатами у майстри спорту. Саме вони були з моєї експериментальної групи. Чемпіонами області серед дитсадківських вихованців стали Ілона Муринець, Аліна Бакалова, Максим Явеляк, Андрій Смірнов, Сашко Вощинський, Юра Атаманюк.
Власних дітей Анатолій Дубовий «мучив» з шахами теж у ранньому віці. Старший Андрій розпочав грати з чотирьох років та став чемпіоном ЗОШ №9, а от молодший Ярослав серйозно взявся до шахових фігур у двохрічному віці. Ні, він ними не грався, а грав (!).
- Моє краще досягнення у навчанні серед малюків – мій син Ярослав Дубовий, який у 5 років виконав ІІІ розряд з шахів. Шкода, що не подумав тоді про книгу «Рекордів Гінесса», Ярослав безапеляційно міг туди потрапити, - бідкається відомий шахіст.
На думку Анатолія Васильовича, успіхи дитини у мистецтві шахів багато в чому залежать від підтримки батьків. Якщо, наприклад, ввечері батьки приділять дитині півгодини уваги, поцікавляться, що малюк вивчив з тренером, і які вправи задали для самостійних занять. Результат не змусить довго чекати. Дитина буде бачити, що ви щиро цікавитися її життям. А хіба може бути більший стимул?!
Як і свого часу синів, так і його навчив грати у шахи батько. Правда, з грою Анатолій Дубовий познайомився, коли був у першому класі. Малий так захоплювався грою, що батько почав ховати від нього шахівницю. Згодом дозволяв грати раз у місяць, коли не буде жодної «четвірки». В сьомому класі на першості школи Анатолій Дубовий виграв у попереднього чемпіона школи - великого математика, призера республіканських олімпіад.
Успіх приходить до тих, хто багато трудиться. Чемпіонами навряд чи стануть ліниві. Наполегливість винагороджується. Щороку у Кам’янці проходять змагання з шахів, які визначають чемпіона міста та володаря Кубку. Цього року ці почесні позиції тримають Віктор Стороженко та Діма Горєлов відповідно.
Щодо останнього, то юний шахіст своїм талантом зумів завоювати чимало призів та нагород. Одним словом, росте достойна зміна…

Теги: спорт, шахи, Анатолій Дубовий

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.