Перейти на мобільну версію сайту


15.03.2019

ФОРМУЄ НАС КОЗАЦЬКИЙ «СПАС»

СпасПопри різні негаразди в соціальній сфері, економічному житті, поволі відроджується в нашому народі його кращі культурні, історичні традиції. Серед них і бойові мистецтва українських козаків. Зокрема бойове мистецтво спас.

Не стоїть осторонь цього славного процесу і наше місто. Як відроджується та розвивається в Кам’янці козацький спас розповідає президент Хмельницької обласної федерації «Спасу» Андрій Гадай.

– Мабуть, далеко не кожен знає, що таке спас?

– Спас – це бойове мистецтво пластунів, козацьких розвідників. Вони були професійними вояками, вели здоровий спосіб життя, тому рівень їхньої військової підготовки був надзвичайно високий. Щоправда, таких було не дуже багато.

– Попри історичні труднощі, спас дійшов до нашого часу?

– Окупаційні влади намагалися винищувати носіїв спасу та інформацію про нього. Проте в 1990-1992 роках Леонід Петрович Безклубий написав статтю про спас. Його дід був носієм спасу, навчив свого внука, а вже учень Леоніда Безклубого – Олександр Притула очолив Українську федерацію спасу. 

– Що собою зараз представляє Федерація бойового спасу?

– Зараз є багато осередків спасу. Один із кращих у Запоріжжі. До речі, «Український рукопаш «Спас» є офіційним національним видом спорту України, і навіть торговою маркою.

– Що означає саме бойове мистецтво «Спас»?

– Спас розвиває всебічно, хоча б тому, що він має різні розділи: 1) Український рокупаш «Спас» як змішане єдиноборство; 2) боротьба на поясах та боротьба навхрест; 3) лава на лаву; 4) штовхач; 5) шабельний бій; 6) ножовий бій як складова частина шабельного.

– Як «почувається» спас у Кам’янці?

– Центр спасу на Хмельниччині знаходиться саме в Кам’янці. У вересні 2018 року після призначення мене як головного представника Всеукраїнської Федерації «Спасу», у Кам’янці почала діяти обласна федерація спасу, й ми створили першу групу спасу загального характеру. У жовтні створили 2-гу на Хмельниччині групу – це в школі «Славутинка». Це дитяча група. Але попри те, що ми лише розпочали викладання спасу, ми все ж зуміли провести масштабні змагання. Це чемпіонат зі штовхача та лави у військовому ліцеї, де було близько 150 учасників, а в грудні в ПДАТУ провели відкритий Кубок міста Кам’янця-Подільського. Наразі ми провели чемпіонат з Українського рукопашу «Спас». Відкритий чемпіонат військового ліцею з рукопашного бою «Спас» на велику кількість учасників – десь близько 450 – пройшов досить успішно. Крім того, готуємо на травень ще Кубок імені Івана Богуна на честь 100-річчя ПДАТУ з великою кількістю учасників. Також будемо реєструвати в Кам’янці «Школу бойових мистецтв України». Ведемо активну співпрацю з 6-им училищем.

– Схоже, що планів багато? 

– Треба розширити можливості. Велика вдячність моїй команді за підтримку та роботу в нелегкій справі, а саме: Юрію Яценюку, Миколі Томайчуку, Валерію Свереді та Андрію Житомирському. Ми тренуємося в одному із залів ПДАТУ. Ведемо там ремонт за власний кошт, необхідно ще обладнання, мати, тому нам потрібні спонсори. На 2019 рік будемо формувати дитячі групи, а також групи для дорослих і для дівчат.

– Де тренер виточував власну майстерність?

– Спочатку я займався вільною боротьбою та боксом. Потім тривалий час займався та тренував шабельний бій і фехтування. Згодом тренував збірну України з панкратіону. Із 45 спортсменів, які тренувалися на базі в Карпатах, на Кубок світу поїхали, на жаль, лише 12. Але із Будапешта вони повернулися, вигравши 20 медалей Кубка світу. Ми читаємо лекції, проводимо майстер-класи, показові виступи, а також індивідуальні та групові тренування. Тож, запрошуємо на наші тренування за телефоном: (068) 095-32-78, Андрій.


Теги: спорт, козацький "Спас"

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.