Перейти на мобільну версію сайту


25.10.2019

ЗРОБИЛИ ВИГЛЯД, ЩО ПОЧУЛИ

гайНаприкінці вересня – на початку жовтня по Україні прокотилися масові акції протесту, організовані аграріями країни. Спочатку агровиробники впродовж кількох годин стояли з плакатами «Ні продажу землі іноземцям», «Не продавайте Батьківщину», «Президенте! Не допустіть продажу землі іноземцям» тощо, аби привернути увагу громадськості, Президента України та Уряду до проблем впровадження ринку землі та висловити своє бачення земельної реформи. Пізніше з такими ж вимогами перемістилися під стіни Верховної Ради. До мирних акції протесту долучилися і кам’янецькі аграрії. Чи почули вимоги і пропозиції сільськогосподарських виробників у вищих кабінетах влади ми запитали ініціатора мирних акцій на Кам’янеччині, відомого аграрія і громадського діяча, члена Всеукраїнської аграрної ради, директора ПП «Калинський ключ» Ігоря Гая.

– Ігоре Віталійовичу, чи вдалося мирними акціями зупинити майбутнє відкриття ринку землі в Україні?

– Саме словосполучення «ринок землі» мені не подобається. Це як базар, балаган, щось несерйозне. Відверто кажучи, дивує позиція людей, котрі плутають право власності і ставлять в один ряд продаж власних квартири, автомобіля, холодильника разом із землею. Мовляв, я ж маю право продати те і це, то чому з таким же успіхом не можу вільно продати землю, яка мені належить. Але це несумісні поняття, які апріорі не можна ставити на одні шальки терезів. Бо земля – це територія, за яку люди гинули тисячоліттями і зараз продовжують віддавати своє життя, відстоюючи цілісність нашої країни та її суверенітет. А ви так просто хочете взяти її і продати? Ну, вибачте, це якесь зухвальство!

І сьогодні, коли від Уряду вносяться правки в Закон «Про обіг землі» всього на трьох сторінках, ми його читаємо і розуміємо, що цим нормативним документом не встановлено жодних обмежень чи правил, які би забезпечували цілісність України, це не може не викликати супротив. Саме тому з’явилися ці мирні акції протесту – і вздовж міжнародних трас, і під стінами Верховної Ради України, де зібралося більше 10 тисяч аграріїв, волонтерів активістів та громадських діячів, які розуміють важливість прийняття майбутнього закону для країни загалом.

– Зрозуміло, що не всі цікавилися цим законом, тим паче його читали. Якщо коротко, то що найбільше в ньому обурює аграріїв чи з чим Ви не згідні?

– Є певні ключові моменти, які не тільки насторожують, а й дивують. До прикладу, слова міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофія Милованова: «Мені все одно хто купить українську землю, головне щоб до нас прийшли інвестиції». Тільки вдумайтеся в першу частину речення! Про який патріотизм узагалі можна говорити? Про другу частину і міфи навколо неї розповів трохи згодом. 

Законом «Про обіг землі», який пропонується на розгляд Верховної Ради, передбачається обмеження щодо продажу землі в 210 тисяч гектарів в одні руки для юридичних осіб. Уявляєте собі цю площу?! Це 0,5% всієї орної землі, яка є в Україні, а її в нас є 42 млн га. Мало того, будь-яка фізична особа, яка має солідний капітал, може бути власником або співвласником декількох подібних компаній і в результаті володіти більше ніж 800 тис га землі.

Крім цього, були встановлені обмеження щодо придбання землі на рівні області в межах 15%, при цьому не було встановлено обмежень щодо купівлі землі на території району чи об’єднаної громади. Тобто, якщо маєш гроші, можеш купити землю цілими районами. Наприклад, у Кам’янець-Подільському районі є 86 тисяч гектарів орної землі: може прийти одна людина і купити увесь район, закон це дозволяє. І це може бути будь-де по всій території України – в Запоріжжі, Херсоні, Одесі, особливо Донецькій чи Луганській областях, де зараз йде війна. Приймуть такий закон і там скажуть нашим воякам: «Эй, парень, что ты здесь делаешь?! Это уже моя земля!». Так, може бути і така ситуація. Чому ніхто про це не думає?

Другий момент: на форумі Президент заявив, що землею будуть володіти тільки українці та українські компанії. А вже через 15 хвилин Прем’єр-міністр говорить зовсім інші речі, мовляв це будуть українські компанії, але з іноземним капіталом. І я більше ніж впевнений, що думки останнього співпадають з баченням ситуації першою особою держави. Думаю, не серйозно з боку Гаранта Конституції суперечити Основному закону країни, адже, згідно зі ст.13 Конституції України, за якою ми живемо, надра, корисні копалини і земля належать народу України. Тобто апріорі не може бути власником іноземець.

– Але багато-хто з таким твердженням не погоджується, навпаки, говорять, що поява на ринку іноземців це добре, адже не тільки, повертаючись до згаданого вище, з’являться інвестиції, а й збільшиться ціна за гектар землі. Яка Ваша думка з цього приводу?

– Коли президент ішов на посаду, то казав, що будь-які стратегічні рішення він буде обговорювати з народом. Як бачите, всенародного обговорення немає. При цьому певні міністри відверто заявляють: а які обговорення, всі референдуми вже пройшли, мовляв ви ж самі вибрали президента, згодом – монобільшість у парламенті, значить ви їм довірили вирішувати долю країни. Чекайте, але якою ціною вирішувати ці питання? Чи думають при цьому про майбутні наслідки?!

Сьогодні навколо питання продажу землі накручують міф про майбутню появу інвестицій, хоча я не бачу для них жодних економічних підстав. Більше того, з 2010 до 2018 року інвестиції в сільське господарство збільшилися в 4 рази, і це без впровадження ринку землі! Наразі іноземці й так орендують українські землі. Навіть у нашому районі є німецькі та французькі інвестори. Свого часу були італійці, але в них не вийшло. І це нормально, бо це ринкові відносини. І нормально, коли іноземці з нами, українцями, конкурують, але на паритетних умовах. Зараз ми всі граємо за одними правилами гри.

Ще один міф, що люди отримають більше грошей за продаж землі, коли на ринок прийдуть іноземці. Нічого подібного-якщо буде вводитися ліберальний ринок, нічого не зміниться для людей. Як була ціна 800-1500 доларів за гектар, так вона і залишиться. Якщо ринок відкриють для всіх за тим законом, який аграрний комітет запропонував винести на розгляд Верховної Ради, він жодним чином не збільшить ціну. Адже, як відомо, чим більше пропозицій, тим менший попит, відповідно і менша ціна. Ці міфи спеціально навіюють хлопці зі Світового банку, перед якими реально стоїть завдання продати українську землю, бо це є реальне збагачення для перепродажі.

Сьогодні той, хто дуже хоче продати землю, і так її продає через довгострокову оренду. При цьому ризикує не той, хто продає, а той хто купляє. Люди мають цивілізовано реалізовувати своє право власності і продавати, якщо на часі це питання, потрібно не будь-кому й без обмежень, а думаючи про майбутнє.

– То які пропозиції висловили аграрії щодо прийняття майбутнього закону «Про обіг землі»?

– Ми пропонуємо відкрити ринок лише для фізичних осіб для того, щоб уберегти свою територію і, знову ж таки повторююся, цілісність країни, за яку нині гинуть на сході наші хлопці. Має бути встановлене обмеженням в максимум 500 га землі в одні руки. При цьому людина повинна задекларувати джерело надходжень, тобто за які кошти вона купує землю. Будь ласка, купуйте певну кількість гектарів, але при цьому ви повинні на ній працювати, як мінімум впродовж 10 років, а не придбати, щоб перепродати і спекулювати. Має бути система запобіжних заходів, вигідна і для держави, і для того, хто купує, і для того, хто продає. А це досить просто зробити.

Повинен працювати державний земельний банк, і лише держава має контролювати всі ці процеси. Землею мають володіти також територіальні громади та мати право зі здачі її в оренду отримувати надходження до бюджету. За перехідний період, який ми пропонуємо, а це 5-10 років, сформується реальна ціна землі. Земля однозначно подорожчає, як і орендна плата. Коли ми тільки починали орендувати землю, орендна плата була на рівні 3%, а сьогодні ми вже дійшли до 12% за пай. То порахуйте скільки людина отримає грошей за цей час.

Але, на жаль, нас не чують, бо в них одна мета – продати землю. Якщо почнеться масовий продаж землі, ми отримаємо інфляцію через великий потік грошей. Але про це також мало хто думає.

Також не можна продавати землю, не зробивши порядок у Держгеокадастрі, де є багато білих плям по всій Україні, купа чорних реєстраторів та налагоджена система корупції.

Є ще закиди від прихильників закону, мовляв, нехай відкривають ринок землі, тоді будь-яка людина зможе купити землю і відкрити власну справу. Я вже бачив скільки власних справ відкрили місцеві жителі, коли продавали землі в Буковелі. Територію поділили між собою кілька власників, а решту як жили, так і живуть. Так саме буде і з ринком землі по всій Україні.

– Ігоре Віталійовичу, виходить, що на мирні акції протесту керівництво країні не звертає жодної уваги?

– Я би так категорично не говорив. З нами пішли на переговори. Ці акції дали можливість того, що президент призначив Уповноваженого по земельних питаннях, якого до цього не було.

Нас нібито почули, прислухалися до зауважень, зібрали аграрний комітет, але... провели своє рішення, внісши тільки маленькі зміни – іноземців до ринку землі допускають тільки з 2024 року.

При цьому залишили 200 тисяч га в одні руки, але зменшили кількість в межах області з 15% до 7% і ввели в межах ОТГ і району 35%. Засідання комітету провели на 4 години раніше анонсованого часу, при цьому запросили представників лише партіі Слуга народу. Провели таке собі закрите засідання з монобільшістю. Чи приймуть депутати цей закон, будемо бачити. Сподіваємося, що у Верховній Раді з цього приводу будуть обговорення і нас таки почують.


Теги: акція «Ні продажу землі іноземцям»

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.