Перейти на мобільну версію сайту


04.10.2019

ЖОВТНЕВІ ЗМІНИ

жовтеньЖовтень багатий на нововведення. І їх варто очікувати як у житлово-комунальній, банківській, освітянській, так і інших сферах. Отож, до чого готуватися в жовтні?

СУБСИДІЇ НЕ ВСІМ
Перше питання, яке всіх хвилює, чи будуть субсидії? З 1 жовтня уряд змінює порядок надання державної допомоги на оплату житлово-комунальних послуг. Про це йдеться в Постанові №807 від 14 серпня 2019 р., відповідно до якої Кабмін змінив механізм надання житлових субсидій населенню у грошовій формі, який був запроваджений у березні поточного року. Окрім того змінився і перелік банків, через які можна отримувати субсидії у готівковій формі.

Отож, нагадуємо, кому призначать держдопомогу в новому опалювальному сезоні.

Право на отримання житлових субсидій мають сім’ї, у яких плата за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов’язкового відсотка платежу. Наразі обов’язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім’ї за встановленою формулою і залежить виключно від доходів сім’ї. Однак, якщо в сім’ї є непрацююча особа, субсидія в тому разі не призначається.

Безробітні, які не стояли в цей час на обліку в Центрі зайнятості, матимуть право на зимову субсидію на умовах сплати єдиного соціального внеску за будь-які три місяці цього періоду. Безробітні мають право на допомогу без сплати ЄСВ за рішенням комісії, при подання довідки лікарсько-консультативної комісії та медичного закладу про тривалу хворобу будь-якого члена сім’ї.

Серед причин, які завадять отримати виплати, в постанові Кабміну вказані такі:
1) придбання товару чи одноразова оплата послуг на суму понад 50 тис. грн протягом року перед оформленням субсидії (виключення – оплата навчання чи лікування);
2) наявність транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації, віком менш ніж п’ять років (виключення – мопеди, а також автомобілі, надані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через підрозділи з питань соціального захисту населення);
3) наявність заборгованості зі сплати житлово-комунальних послуг від одного місяця у розмірі понад 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн);
4) якщо розмір опалювальної площі перевищує 120 кв.м для квартир та 200 кв.м для приватних будинків (виняток – приміщення дитячих будинків та прийомних сімей);
5) якщо в сім’ї є особи, які перебувають за кордоном більше 60 днів та не підтвердили свого офіційного працевлаштування договором з місця роботи.

Якщо сім’я має одну чи декілька умов, за якими не нараховується субсидія, отримати грошову компенсацію все ж таки можна. Відповідне рішення приймає комісія після обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та надання відповідних документів, що підтверджують важкий матеріальний стан сім’ї.

Також субсидія не буде однозначно призначена, якщо у домогосподарстві є особа, яка має заборгованість по сплаті аліментів.

Варто зауважити, що до відділів соцзахисту не обов'язково йти, аби знову оформляти документи на субсидію. Якщо у травні субсидія була перепризначена на новий період (2019-2020 рр.), то в жовтні її розмір на опалювальний сезон розрахують автоматично. До уваги братимуться доходи 1-2 кварталів 2019 р. Якщо «літня» субсидія призначена не була, тоді будь-хто з членів сім’ї повинен прийти до міського чи районного управління соцзахисту та подати заяву за встановленою формою і декларацію про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Заява і декларація можуть бути надіслані поштою або в електронному вигляді.

Щодо монетизації субсидій, то в цьому питанні змінився лише перелік банків, через які можна отримувати субсидії у готівковій формі. Наразі урядом затверджено 38 банківських установ. Раніше виплати проводилися виключно через Ощадбанк.

жовтень-2ГАЗ ПО АКЦІЇ
З 1 жовтня НАК «Нафтогаз України» поставлятиме газ з резервних обсягів за акційною ціною для тих, хто оформив «газовий запас» до 25 вересня. Розмір економії при цьому буде залежати від поточних цін, і продавець не зможе вплинути на її розмір. Якщо куплений резерв газу буде витрачено до 1 квітня 2020 р., споживач зможе отримувати блакитне паливо на загальних умовах – по ціні, що діятиме на той час.

Для тих, хто не знає, що таке акційна ціна, пояснюємо: цього року «Нафтогаз» запропонував українцям готуватися до зими наперед, тобто придбати паливо за літніми, нижчими, цінами. Ціна газу для такого запасу зафіксована на рівні 5,995 грн за 1 куб.м газу. Акційний газ можна буде використовувати в період з 1 жовтня 2019 р. до 31 березня 2020 р. Щоб скористатись цією акцією, необхідно було звернутись до центру обслуговування клієнтів газопостачальної організації, підписати додаткову угоду до типового договору постачання природного газу, внести попередню оплату і користуватись дешевим газом під час опалювального сезону, сплачуючи лише вартість його транспортування/розподілу.

Також можна було оформити й оплатити покупку онлайн.

Разом з цим зросте ціна на блакитне паливо для бізнесу. З 1 жовтня НАК «Нафтогаз України» піднімає ціну на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання на 5%. Тож вартість блакитного палива для промислових споживачів, залежно від обсягів споживання, складе 4899-5458 грн за 1000 кубометрів без ПДВ та витрат на транспортування газу трубопроводами.

З 1 жовтня в Україні розпочне діяти найдешевший тариф на електроенергію для опалення житла. Споживачі електроенергії зможуть користуватися тарифом «Електроопалення», який діє протягом семи місяців. Вночі 1 кВт електрики коштуватиме 45 копійок, вдень – 90 копійок, щомісячний ліміт надаватиметься в розмірі 3 тис. кВт. Знизиться ціна електрики і для підприємств. З 1 жовтня її вартість для непобутових споживачів впаде на 10 копійок за кВт.

жовтень-1БАНКІВСЬКІ НОВИНКИ
З 1 жовтня змінюються реквізити рахунків для сплати податків і зборів у зв’язку з їх відкриттям, відповідно до вимог стандарту IBAN. Про це попереджає Державна податкова служба України. Тож потрібно бути уважними, заповнюючи дані про бюджетні реквізити при сплаті податків, зборів. З жовтня реквізити складатимуться з 29 літерно-цифрових символів, викладених у такій послідовності: код України – UA – 2 літери; контрольний розряд – 2 цифри; код банку – 6 цифр; решта цифр сам рахунок – від 5 до 14 символів.

Отож, протягом жовтня клієнти українських фінустанов отримуватимуть від своїх банків дані щодо зміни діючого рахунку за стандартом IBAN. А з 1 листопада реквізити всіх без винятку банківських рахунків уже складатимуться з 29 літерно-цифрових символів. 

Ще одне нововведення в банківській сфері стосується копійок. З 1 жовтня українці не зможуть використовувати монети 1, 2 та 5 копійок для здійснення готівкових розрахунків, адже Нацбанк вилучає їх з обігу. Також з обігу поступово виводитиметься монета номіналом 25 копійок, яка поки залишиться платіжним засобом. Але ті монети номіналом 25 копійок, що потраплятимуть у банки, не повертатимуться назад у обіг і поступово їх ставатиме все менше. Обміняти монети дрібних номіналів громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно на монети та банкноти інших номіналів упродовж наступних трьох років.

Щодо причин, через які вилучають монети з обігу, то в Нацбанку назвали такі:

1) зручність для користувачів. Завдяки такому рішенню середня кількість монет на одного українця зменшиться на третину. Як наслідок, готівкові розрахунки стануть простішими.

2) економічна доцільність, адже монети номіналами 1, 2 та 5 копійок майже припинили відігравати істотну роль у розрахунках населення за товари та послуги. Крім того, суттєво зросла роль безготівкових розрахунків та змінилася поведінка споживачів. До того ж такі монети майже не повертаються з обігу до банківської системи.

3) економія для держави і бізнесу: вартість виготовлення монет 1, 2 та 5 копійок значно перевищує їхню номінальну вартість. Держава зможе економити понад 90 млн гривень на рік завдяки зменшенню витрат Нацбанку на їхнє виготовлення та оброблення. До того ж заклади торгівлі, громадського харчування, транспорту та банки також не витрачатимуть кошти на інкасацію та обробку монет.

Поки монети вилучатимуть з обігу, діятимуть так звані правила заокруглення. Якщо сума розрахунку закінчується на 1, 2, 3, 4 копійки, вона заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0; якщо сума розрахунку закінчується на 5, 6, 7, 8, 9 копійок, вона заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0. При безготівковому розрахунку заокруглення не відбуватиметься.

У жовтні окрім вилучення монет, відбудеться і народження нового номіналу. Відтак з'явиться нова купюра. З 25 жовтня Нацбанк запустить купюру номіналом в тисячу гривень, на якій буде зображений Володимир Вернадський, науковець, громадський діяч, перший президент Всеукраїнської академії наук, засновник найбільшої української бібліотеки, яка нині носить його ім'я.

ІЗ СВІТЛОМ І КАНІКУЛАМИ
З 1 жовтня водії автотранспортних засобів на заміських дорогах зобов'язані вмикати під час руху ближнє світло фар. Це вже не нововведення, а узаконена норма, яка регламентується пунктом 9.8 Правил дорожнього руху та пов'язана зі скороченням світлового дня і погодними умовами, які зумовлюють необхідність підвищення видимості автомобіля для пішоходів та інших учасників дорожнього руху. Дорожній рух на затемнених ділянках дороги протягом всієї доби буде безпечнішим, адже увімкнені габаритні вогні збільшують видимість автомобіля для пішоходів. Якщо водій не дотримуватиметься цієї норми, його оштрафують на 425 грн.

На жовтень припадають і перші канікули для школярів. Цього року вони розпочнуться 28 жовтня і триватимуть впродовж тижня. Проте освітяни кажуть, що дату канікул освітнім закладам лише рекомендують. Остаточне рішення про терміни та тривалість канікул ухвалюють навчальні заклади.

ПРИЗОВ І ЗБРОЯ
У період з 1 по 31 жовтня громадяни, які володіють зброєю та боєприпасами без законних підстав, матимуть змогу добровільно здати її до поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Здати зброю можна у будь-якому найближчому відділку поліції. Отримати більш детальну інформацію ви можете за телефоном 102.

Також з 1 жовтня в Україні стартує черговий осінній призов на строкову службу в Збройні сили України та інші силові структури. На службу призвуть громадян у віці 20-27 років. Планують піти служити понад 9 тис. осіб. Нагадаємо, термін строкової служби у війську для призовників, які не мають вищої освіти, становить 18 місяців, за її наявності – 12 місяців. При цьому військовослужбовців строкової служби до виконання бойових завдань у районі проведення ООС не залучають. Згідно із законодавством, за ухилення від призову на строкову військову службу передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.

жовтень-3НОВІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ
Міністерство, що регулювало регіональний розвиток та будівництво, протягом останніх трьох років розробляло та ухвалювало поправки та зміни до державних будівельних норм (ДБН), якими регулюється зведення житлових та нежитлових будівель і споруд. Одне з таких оновлень вступає в Україні в силу 1 жовтня – зміни до ДБН щодо проектування систем протипожежного захисту. а от зміни щодо будівництва готелів вступлять в силу з 1 листопада.

«ОФІС ПАЦІЄНТА» 
Міністерство охорони здоров’я не обіцяє ввести це нововведення для українців з 1 жовтня, проте анонсує, що з кінця вересня-початку жовтня проект все ж має запрацювати. 

«Офіс пацієнта» є інструментом безпосередньої комунікації пацієнтів з Міністерством охорони здоров’я на кшталт гарячої лінії. Проект має на меті розгляд скарг пацієнтів щодо порушення їхніх прав у медичних закладах та неякісного медичного обслуговування.

За результатами розгляду скарг пацієнтів представники МОЗу без попередження перевірятимуть заклади охорони здоров’я, щоб особисто пересвідчитися у рівні надаваної медичної допомоги. 

ДОДАТКОВІ ДНІ І ГОДИНА
І наостанок про приємне: у жовтні на українців чекає одне державне свято, яке «подарує» аж три вихідні поспіль. Так, у жовтні матимемо 22 робочих дні та 9 вихідних. День захисника України відзначатимемо на Покрову Пресвятої Богородиці – 14 жовтня, тому відпочиватимемо протягом трьох днів – з суботи по понеділок, 12, 13 та 14 жовтня.
А ще в ніч на останню неділю місяця, 27 жовтня, українці переведуть свої годинники на зимовий час. О четвертій ранку стрілки годинника переводять на одну годину назад. Відповідне звернення надіслав до Державного комітету телебачення і радіомовлення заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Качка. Це значить, що спатимемо одну «додаткову годину», і організму буде легше звикнути до короткого світлового дня та зими, що невпинно насувається.

Теги: нове у жовтні

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.