Перейти на мобільну версію сайту


24.06.2016

ЖАБА - ЦЕ НАЦІОНАЛЬНА ХВОРОБА

руда4До редакції «КлюЧа» звернулися мешканці с.Руда з приводу того, що підприємцю, який впорядкував у селі два з чотирьох ставків (перший і третій), окремі мешканці, чиї домоволодіння межують із третім ставком, збунтувалися. Та близько двох сотен рудчан вважають це несправедливим. Ми побували в Руді, аби з’ясувати причину конфлікту.

Дійсно, в селі чотири ставки, другий ставок - впритул до «Хмільної застави», але його ніхто не орендує, і він почав заростати очеретом. Останній, четвертий, захаращений і замулений. Минулого року, коли була посуха, вода з четвертого ставка втекла, хоча орендар Юрій Химера на прохання орендаря четвертого ставу піднімав засувку греблі, щоб пустити туди воду.

Є рішення сесії Рудської сільської ради про надання в оренду Юрію Химері ставків: одного - до 2017 р., іншого - до 2018 р. Юрій Володимирович доклав максимум зусиль, аби вичистити ставки від намулу, скла й очерету, збудував нову гідроспоруду, заклав бетонними плитами берег, який постійно зсувався. 5 років він доводив до ладу цей став. Нині тут є пірс, відведено місце для любителів рибної ловлі. Крім того, до ставка та повз нього встелив дорогу, якої тут ніколи не було. Раніше тут ями були вище колін, багнюка, навіть, був випадок, що трактор топився. А тепер у цій місцині люди мають кращу дорогу, ніж у центрі села; до водопою може вільно підійти худоба, діти щодня купаються. І хоча встановлено час ловлі риби, орендар не заперечує, якщо хтось у будь-який день посидить із вудкою на березі й плати за це не бере, хоча зариблення ставків обійшлося в добру копійчину.

- На мене пишуть односельці пасквилі в різні інстанції, було безліч різних комісій, які вивчали питання і жодного порушення не знайшли, - розповідає Юрій Химера. – Мене звинувачують, що я не даю доступу до води коровам, відпочивальникам та рибалкам. Але ж подивіться, ставки не обгороджені, до них вільний доступ усім, хто побажає. Минулого року, коли була посуха, я на прохання сусіда відкривав греблю і спускав воду, щоб наповнити нижній ставок, але вода з нього кудись тікала, і ставок не набирався. Я зарибнив ставок, впустив коропа, карася, білого амура, товстолоба, їх занесено в акти зариблення.

Сюди до нас приїздять навіть із міста на відпочинок. Донині ще жодної копійки з людей я не взяв. Із часом, зрозуміло, на вищезгадані різновиди риби буде братися плата, але поки що - ні. На двох ставках визначені місця для вилову риби, але сусіди з того боку не хочуть дотримуватися правил, які встановлені, хоча їм ніхто не забороняє ловити рибу. Вони навіть скаржилися, що їхні городи підтоплює, але є захисна смуга від 25 до 5 метрів, її визначили державні інстанції. На першому ставку плануємо зробити базу відпочинку, куди люди за помірну плату зможуть приїхати і відпочити. Просив людей не кидати на берег сміття, крім того, вони майже до ставка розорали свої городи, до речі, там колись була дорога, але тепер вона зникла.

руда3Показуючи своє господарство, Юрій Володимирович як справжній газда все навколо помічав. Десь у траві якісь нехлюї викинули пластикові пляшки та сміття в поліетиленовому пакеті, хоча неподалік він встановив сміттєві баки. Чоловік без вагань заліз у хащі і прибрав свою знахідку.

Ось що розповіли нам рудчани, які були на той час біля ставків.

Валерій Козак: «Я корінний рудчанин. З Володимировичем ми працюємо багато років. Вважаю, потрібно мати було сміливість узяти ці ставки в оренду. Вони були дуже захаращені й тоді не цікавили нікого, а от вже, коли людина вклала в їхнє окультурення багато грошей та праці, раптом вони зацікавили окремих осіб, які роблять усе, аби відібрати їх у нього. Колись через греблю люди худобу навіть провести не могли. Він підсипав дорогу, встановив плити, обчистив хащі по колу, визбирав сміття і тепер збирають підписи, щоб відібрати ставок, мотивуючи тим, що було помилкове рішення сесії. Про те, що людей на тому березі затоплює, це неправда. Там була дорога, вздовж ставка та й люди були попереджені про наявність охоронної прибережної зони».

Олексій Михайленко: «Я теж мешканець села і проживаю ближче до першого ставка. Він був дуже захаращений. Цей третій свого часу допомагала утримувати військова частина, а на тому гребля була непрохідна. Корови прогнати було неможливо, там суцільні мочарі й бездоріжжя, а тепер, ще трошки й буде райський куточок. Ми допомагали Юрі розгрібати щебінь, якого він сюди завіз нелічено. Не можу зрозуміти, чому люди такі невдячні й не дають Юрію Володимировичу спокійно жити й робити наше село кращим? Ми свідки, скільки комісій на нього насилали, але в його документах комар носа не підточить, бо він робить все законно і про людей не забуває дбати».

Пан Микола з Довжка часто буває на ставку: «Ці ставки були жахливі, і якби не Юрій, то ми би з вами сьогодні тут не сиділи. Я на власні очі бачив, що на цьому місці було – дзюрчав маленький потічок, зарослі. Я бачив, якою працею далося почистити цей ставок. Тут багато відпочивальників, купаються діти, люди ловлять рибу. Я вважаю, що для села він зробив дуже багато, і мені прикро, бо людей душить жаба, тому й ставлять палиці в колеса».

рудаПовз ставок крокує жінка, зупиняється й обурюється: «Ще довго ви будете проводити перевірки і заважати людині працювати?».

- Ми тут жили в багнюці, - розповідає Євгена Шевчук. - Мій чоловік щонеділі приходить посидіти на березі з вудкою. Бував йому пощастить, спіймає карасиків на юшку. Тут стало гамірно: дорослі та діти мають де купатися. Сюди ми гнали корову напувати. Цей ставок міг взяти в оренду кожен, але ніхто не брав, а вже, коли Володимирович його довів до ладу, то тепер він цікавить усіх. Мій чоловік 26 років прослужив у військовій частині, і якби не військові, то ставка вже би не було, як і не стало четвертого, за яким не доглядають. Був чистий став, а тепер його замулили.

- Якщо наші люди хочуть жити в лайні, то нехай забирають і далі живуть у ньому, - каже Геннадій Родіков. – Тут була звалище сміття. У мене така думка, що люди не хочуть жити в нормальних умовах і шанувати працю хороших господарів. Я - рибак зі стажем, але не дозволяю собі рибалити на ставку, бо людина вклала сюди власні кошти і планує їх хоча би частково повернути. Як я можу бути нахабою, хоча Володимирович запрошує? 

Ще одна жінка, Галина Пиячко, яка прямувала з магазину, зупинилася біля нас, почувши розмову, й додала: «Слава Богу, що Химера зробив греблю і дорогу, ми ж раніше тут топилися в болоті, а тепер маємо, де пройти. Мій чоловік ходить сюди лапати рибку. Але в нас є й незадоволені, але щодня рибу ловлять, та ще й не у визначеному місці, а зі свого городу».

Підійшов і настоятель протистанської церкви Єдуард Шевчук і каже: «Ми вдячні Юрію Володимировичу за дорогу, бо на службу до церкви ми возимо хворого на ДЦП і раніше об’їжджали хтозна куди, бо не було як проїхати, а тепер, коли зробили греблю й дорогу, проблема вирішена. У ставку плавали здохлі риби, різне сміття, ми допомагали господарю витягувати все з води. Влітку діти та й дорослі мають де скупатися. Коли ставок був нічийним і про нього ніхто не дбав, а лише вночі встановлювали екрани та сітки заради власної наживи, окремим селянам було добре, хоча й зараз, коли з’явився господар, намагаються вкрасти. Люди хочуть взяти готове, щоб не вкладати і збагатитися. Ось, у нас є другий ставок, візьміть його в оренду, наведіть там лад і працюйте, доведіть, що ви чогось варті, а не заважайте людині працювати».

руда2Переїхала на перший ставок. По дорозі пан Сергій, який мешкає там неподалік, показує під’їзд до об’єкта: «Дороги тут через греблю не було, корови могли втопитися, але коли з’явився орендар, він відразу підняв греблю, насипав дорогу, тепер тут можна навіть проїхати автомобілем».

І дійсно, можна проїхати. А на ставку дітей купа, спочатку подумала, що літній табір, але виявилося - це юні рудчани тут проводять вільний час. Тут є човник, катамаран, якими може скористатися будь-хто. На березі двоє кам’янецьких чоловіків із вудками. Вони зловили три карасики, але випустили їх, щоб підростали. Ставок вичищений, зариблений, є пірс, але роботи на березі тривають. Зводяться дерев’яні будиночки, альтанки, галькою встелений берег, встановлено сміттєві баки. Все цивілізовано. 

- Тут благодать. Раніше гребля була нижче і її розмивало водою, але коли тут зробили гідроспоруди, стало все добре, - каже кам’янчанин Геннадій. – Я багато років сюди приїжджаю, і все робилося на моїх очах. Дуже приємно, що є такі люди. Ми сюди будемо приїздити, навіть коли доведеться платити за виловлену рибу, адже розуміємо, що людина вклала чималі гроші.

Депутат райради Олексій Бараковецький: «Ми раді, що у ставків є орендар. Він укріпив берегову зону, навів порядок навколо, зробив водовідведення, а також відвів стоки з ферми, яка вище ставка. Але знаходяться такі, яким це не подобається, і вони закидають владу, прокуратуру, різні інспекції скаргами, щоб людину відволікати від справ».

Ексдепутат Рудської сільради Павло Григоришин: «Молодець Химера, він - господар, побільше б таких. Він навів порядок, допомагає дитячому садкові, школі, ветеранам, сільській раді. У допомозі не відмовив жодній людині. Вважаю, що когось душить жаба. Тож нехай беруть другий ставок в оренду і покажуть, що вони варті».

Якщо людина так багато зробила, вклала кровно зароблені, невже потрібно її топити, якщо навіть щось не так робить? Нормально було би просто підказати, або взяти і допомогти. А тут людина робить все законно, але хтось шукає з-під здохлого коня копито. Схаменіться і почніть самі створювати, а не руйнуйте вже зроблене, не ставте палиці в колеса, дайте достойній людині спокійно працювати.

Теги: Руда, скарги, конфлікт

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.