Перейти на мобільну версію сайту


29.03.2019

ЗАЛИШИЛОСЯ ТРИ ДНІ, ОДИН З НИХ РОБОЧИЙ

медреформаМОЗ України опублікувало проект постанови Кабміну, за яким пропонується припинити нараховувати медзакладам гроші за «червоними списками» з 31 квітня для економії бюджетних коштів у розмірі 360 157,5 тис. грн.

З цього приводу в місті пройшла прес-конференція за участі заступника міського голови з гуманітарних питань Вадима Савчука, начальника управління охорони здоров’я Юрія Пливанюка, головного лікаря КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Інни Клим.

Узагалі, підписання декларацій пацієнтів з лікарями минулого року продовжили до липня цього року. Але напевне, хочуть підштовхнути людей, аби ті швидше це робили, і тому цей термін зменшили до 1 квітня. Отже, з наступного тижня вже не діятимуть «червоні списки» пацієнтів, а фінансування відбуватиметься виключно за «зеленими списками», тобто платитимуть за тих, хто підписав угоду з лікарем.

– У нашому місті декларації підписало близько 65 тисяч населення, але у цій цифрі також є мешканці району – ті, хто забажав отримувати медичні послуги в міського сімейного лікаря, – каже Юрій Пливанюк. – Виникає питання: «Де ще сорок тисяч населення?». Частина з них підписала декларацію в районі, але це досить маленький відсоток. Отже, трохи менше половини міста десь зависла.

Та коли лікарі обходили свої дільниці для пропагування підписання декларацій, то багатьох людей навіть в Україні немає, вони на заробітках. Є й такі, які оселилися за кордоном і не збираються сюди повертатися. Принаймні, про це говорили родичі і сусіди. Але реформа первинки підходить до фінішу, і людям давався шанс подбати про своє медичне обслуговування. Кабмін вирішив економити бюджетні кошти шляхом пришвидшення переходу закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, на повне фінансування за «зеленим списком» та припинити дії «червоного списку» з 1 квітня 2019 р. Також проектом запропоновано удосконалити окремі аспекти казначейського обслуговування оплати послуг первинної медичної допомоги за договорами про медичне обслуговування населення.

З нового року в Держбюджеті було передбачено фінансування за пацієнтів, які ще не обрали свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра та не підписали декларацію. Розмір фінансування у середньому складав 120 грн на рік, до цього ця цифра становила 240 грн. Кошти за «червоним списком» нараховувалися медзакладам за тих пацієнтів, які проживають у районі, до якого заклад прив’язаний.

ПМСДЩо тепер означає «гроші йдуть за пацієнтом»? Людина обирає свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, а Національна служба здоров’я платить кошти за договором у той заклад, де працює лікар. Таким чином, якщо раніше держава утримувала медичні заклади, то тепер оплачує конкретний пакет медичних послуг, наданий пацієнтам у цьому закладі.

З квітня 2019 р. пропонується закінчити перехідний період та повністю перейти на оплату медичних послуг за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» за єдиним тарифом – 370 грн на людину із застосуванням вікових коефіцієнтів.

Чи зможуть пацієнти, які ще не підписали декларацію про вибір лікаря, отримати медичну допомогу Інна Клим відповіла, що кожен зможе отримати медичну допомогу за необхідності. З квітня 2019 р. пацієнтам, які не обрали сімейного лікаря або знаходяться у відпустці чи відрядженні, сімейний лікар, терапевт або педіатр надасть безоплатно медичну допомогу у невідкладному стані. Це регламентується Наказом МОЗ №503 «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу».

 Водночас пацієнт може укласти декларацію із сімейним лікарем при першому зверненні, але «гроші підуть за пацієнтом» уже з нового бюджетного року. Це зовсім невигідно лікарю і, звичайно ж, він може відмовитися підписувати декларацію з пацієнтом. Хіба що пацієнт звернеться до того, хто мало набрав людей на обслуговування, але...

Отже, щоб скористатися гарантованим безоплатним пакетом послуг на первинній ланці, пацієнт має підписати декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. З квітня 2019 р. без підписаної декларації не можна буде отримати рецепт на «Доступні ліки». Крім того, рецепт буде теж електронним, і НСЗУ буде перераховувати гроші аптекам, а не на рахунки НКП «Центр ПМСД». До слова, нині багато нарікань на те, що в аптеках пацієнти не можуть отримати «Доступні ліки», адже виділені гроші на І квартал уже закінчилися.

Додаткові кошти в медзаклади можуть надходити за надання послуг у рамках нової програми «Безкоштовна діагностика», за якою більшість аналізів та досліджень пацієнти зможуть отримати безкоштовно. Відтепер без декларації ніяк, бо і лікарняний теж буде електронний.

Фінансування на утримання самого медзакладу, оплату комунальних послуг та інші витрати має забезпечити місцева влада. Якщо ж у місцевої влади не вистачить коштів на утримання медзакладу, їм будуть надані рекомендації щодо перепрофілювання закладу, наприклад, у хоспіс, адже чинне законодавство забороняє скорочувати кількість медзакладів. А от у нашому місті немає потрібної кількості амбулаторій, їх ще треба будувати і вартість типової складає мільйони гривень, проте депутатський корпус заплющив очі й заклав вуха, коли давав дозвіл на відчуження амбулаторії на Привокзальній. Ніхто не спромігся перепрофілювати її на такий потрібний для міста хоспіс.

медреформа-1ХТО ВИГРАЄ?
Нині реформа в медицині намагається зробити все можливе, щоб пацієнту було зручно і комфортно, а лікарям була мотивація. Проте виникають різні труднощі щодо зв’язку «лікар – пацієнт». Є численні скарги на те, що сімейні лікарі, які повинні працювати 7 днів на тиждень по 24 години на добу, цього не роблять. Відпрацював у кабінеті свої 4 години і пішов... Пацієнтам доводиться правдами й неправдами діставати номера телефонів, аби запитати якусь дрібничку, яка не потребує відвідин лікаря. Крім того, страждають ті лікарі, які працюють 7х24, а їм потім ще й чергування в поліклініці у вихідні і святкові дні ставлять. Ходять чутки, що збираються утворити концерн ПМСД, щоб лікарі цілодобово надавали допомогу ще й чужим пацієнтам. Це буде суцільна експлуатація сумлінних лікарів та витрачання грошей на додаткові кадри. Хоча й без того нині лікарям доводиться утримувати армію керівного апарату Центру. Чи то боягузтво, чи наплювательське ставлення до самих себе, чи рабська натура, а можливо, небажання рухатися вперед, бо ж звикли топтатися на місці. Потрібно бути сміливими, зробити крок вперед і піти у вільне плавання, щоб не залежати від різних паразитуючих надбудов. Щоб не платити гроші реєстраторам, медсестрам, які нині отримують більше за лікарів «вторинки», і, відбувши на роботі певну кількість годин, поспішають додому, а хто ж має робити вечірні ін’єкції. Нині зарплата в цієї категорії медиків дещо захмарна і залежить не від їхнього вкладу в працю, а від того, як пощастить із лікарем. Працює лікар добре, йдуть до нього пацієнти, от і медсестрі підфортило.

ЩОБ ВСТИГНУТИ
Отож, щоб підписати декларацію з лікарем, його потрібно обрати. Потім взяти документи: для дорослого – паспорт та ІД код, для дитини – свідоцтво про народження, паспорт та ІД код обидвох батьків. Потім звернутись до медичного закладу, вказати прізвище лікаря та надати документи. Після введення даних в електронну декларацію отримати роздрукований примірник та перевірити правильність заповнення. Підписати декларацію та забрати з собою свій примірник.

ВИГОДИ ПАЦІЄНТАМ З ДЕКЛАРАЦІЄЮ
З липня 2019 р. почне діяти программа «Безкоштовна діагностика». У програму ввійдуть понад 50 медичних послуг — аналізів, інструментальних досліджень (рентгени, УЗД та інші) і послуг вузькопрофільних спеціалістів. Їх на 100% оплатить Національна служба здоров’я. Але безоплатно їх можна буде отримати тільки за направленням сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Пацієнт може сам обрати медзаклад, у якому отримуватиме медичні послуги за програмою «Безкоштовна діагностика». Головна умова – цей заклад має бути приєднаний до програми.

З 2020 р. гроші підуть за пацієнтом до лікарень. Разом з ухваленням Держбюджету на 2020 рік буде затверджена програма медичних гарантій, в якій визначатиметься конкретний перелік безоплатних послуг та ліків для кожного.

Гарантований пакет послуг, який безоплатно надається сімейними лікарями, терапевтами чи педіатрами, у 2019 році не зміниться. І наступного року всі пацієнти можуть розраховувати на консультацію лікаря, на спостереження за загальним станом здоров’я, проведення профілактики.

Сімейний лікар, терапевт чи педіатр призначає лікування та виписує рецепти, за якими у тому числі можна отримати препарати за програмою «Доступні ліки», виписує лікарняні, видає довідки. Також лікарі первинки мають у своєму арсеналі 8 базових лабораторних та інструментальних досліджень.


Теги: медреформа, нарада

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.