Перейти на мобільну версію сайту


05.05.2017

З ЧАГАРНИКІВ ДО ЦЕНТРУ

контроль1Населеному пункту, який цього тижня втрапив під приціл «Сільського контролю», немає навіть 100 років. За історичними мірками таке село можна вважати немовлям, яке тільки спинається на ноги, бо вже немає сил більше лежати в колисці та й цікавість розбирає побачити цей світ. Та за людськими воно за свій короткий вік встигло пережити і злети, і падіння, й трішки занепад. Ось уже другий рік село перебуває у складі об’єднаної територіальної громади. Чи отримали селяни після децентралізації обіцяні блага та краще життя? Давайте дізнаватися.

Село Червона Чагарівка, що входить до складу Колибаївської об’єднаної територіальної громади, а до цього - Колибаївської сільської ради, досить молоде. Утворилось воно в 1929 році як висілок від сусіднього села Нагоряни, що нині входить до складу Довжоцької сільської ради.

Компактний, щоправда, трохи розтягнутий за територією населений пункт нараховує 60 дворів, у яких проживає 149 осіб.

Хоч село і заснували вихідці з Нагорян, проте після укрупнення районів у 1953 роі, воно всерйоз і надовго пустило коріння в Колибаївській громаді.  

Сільські пам’яткиГЕОГРАФІЧНО ПРИВАБЛИВЕ
Дістатися від Кам’янця до Червоної Чагарівки можна за 15 хвилин, адже відстань майже дріб’язкова - всього 13 км.

По нещодавно відремонтованій міжнародній трасі Житомир-Чернвці мчимо з вітерцем, не забуваючи скинути швидкість перед постом дорожньої патрульної служби. У Колибаївці, майже в самісінькому центрі села, шукаємо вуличку, яка веде праворуч, в неї і пірнаємо. Вказівника на Червону Чагарівку немає. У сільській раді нам пояснюють, що не встигли замовити, але обіцяють ситуацію виправити. Сподіваємося, що так буде й не лише тут, бо без дорожнього вказівника сиротіє ще одне дрібне за територією село, сусід Червоної Чагарівки - Вільховець.

Від Колибаївки до Чагарівки ще долаємо ще майже 2 км вихилясто-норовливої дороги. За доброї погоди нею можна їхати без проблем, а от взимку готуй щонайменше лопату - шлях передуває й у снігових заметах можна загрузнути всерйоз надовго. Та таких випадків ще не було, у новоствореній громаді слідкують і за вчасним прибиранням, і за розчищенням доріг від снігу.

Узагалі транспорт на Чагарівку курсує справно - маршрутка за день робить 7 оборотних рейсів.

Епіцентр Червоної ЧагарівкиДЛЯ СЕЛЯН
Про те, що ми потрапили в село, сповіщає хрест при дорозі. Аби довго не мудрувати, в Червоній Чагарівці біля нього встановили пам’ятний знак солдатам, загиблим у Другій світовій війні - 24 загиблих, 11 прізвищ. Маленький висілок за мир відправляв на війну цілі сім’ї...

У Червоній Чагарівці всього дві двожелезні вулиці, що тягнуться через усе село. У центрі першої - автобусна зупинка. Біля неї раз на тиждень проходить сільський ярмарок, про що є й відповідне оголошення.

Читаємо: «Шановні жителі села Червона Чагарівка! Запрошуємо вас відвідати ярмарки, які відбуватимуться у вашому селі щотижня по понеділках, з 16:20 до 17:00 біля зупинки. Тут ви зможете придбати продукцію за дійсно соціальними цінами». Організатори виїзної торгівлі обіцяють, що покупці будуть приємно здивовані цінами й одразу додають приблизний перелік вартості товарів.

- Практику виїзної торгівлі запропонували самі підприємці, - пояснює нам заступник сільського голови Дмитро Довгалюк. - Майже кожного дня вони торгують у якому із сіл громади. Така конкуренція стимулює власників сільських магазинів бути лояльними з клієнтами й не дерти ціни, а для населених пунктів, де немає магазинів, це взагалі знахідка.
До слова, колись у Червоній Чагалівці був магазин від райспоживспілки й навіть, за колишніми мірками, досить пристойний. Сьогодні він стоїть пусткою, та й інвестувати в таку розвалюху вочевидь охочих немає.

сільські дорогиЗА ЗНАННЯМИ - В ЦЕНТР
Влітку в Чагарівці гамірно, на вулиці граються сільські дітлахи, приїжджають з міста дачники. У селі є шестеро діток до 3 років, 11 - до 14 років та троє від 15 до 17 років. Початкову школу, яка була тут рінаше, закрили на колодку, а малеча маршруткою добирається до центру об’єднаної громади на навчання та виховання.

- Маємо домовленість із перевізником, який довозить дітей з Червоної Чагарівки до школи та дитсадка в Колибаївці, - каже сілський голова Михайло Желізник. - На сьогодні це найбільш оптимальний варіант. Село приміське, воно живе, будинків, щоб пустували, немає. Є молоді сім’ї, які проживають у селі, виховують тут своїх дітей. Наше завдання, як влади, створити для них максимально комфортні умови.

Плануємо у Червоній Чагарівці облаштувати дитячий майданчик. Попередньо вирішуємо найкраще для нього місце розташування.

Як за освітою дітлахи, так за медициною чагарівці їдуть до центральної садиби. Добре, що хоч недалеко, можна й пішки дістатися. У центрі Колибаївки за який тиждень-другий відкриють сучасну амбулаторію загальної практики - сімейної медицини. Тут відвідувачів прийматиме сімейний лікар, терапевт та педіатр. У планах сільського голови - придбати карету швидкої допомоги, тож незабаром до Червоної Чагарівки медицина мчатиме на колесах.

Колибаївська амбулаторіяЧагарівська культура й духовність також зацентровані. Сільський клуб, що раніше був початковою школою, сьогодні знаходиться в такому жалюгідно-понівеченому стані, що за його реставрацію навряд чи візьмуться найближчим часом. Хіба що знайдеться інвестор, який побачить у цьому селі якусь родзинку чи принесе її сюди. Тож на концерт чи до храму селяни їдуть у Колибаївку. Єдиний день, коли тут збираються люди - це політичний, під час виборів.

Якщо ж сильно закортілося поспілкуватися з Богом, можна навідатися в капличку, що на сільському цвинтарі. Останній притулок селян доглянутий та впорядкований. Узагалі вся Червона Чагарівка чистенька й чепурна - тут не побачиш сміття ні на обійстях, ні на вулицях. Навіть, біля зупинки є урна для сміття.

З ПРІОРИТЕТАМИ ВИЗНАЧИЛИСЯ
У Колибаївській сільській раді інтереси Червоної Чагарівки представляє єдиний депутат Олена Штанько. Народна обраниця каже, що найголовніші проблеми села - це, звичайно, дороги. До їхнього впорядкування планують взятися вже цього року. Також у планах сільського керівництва завершити освітлення населеного пункту. І, звичайно ж, дитячий майданчик. На цьому стратегія розвитку населеного пункту тимчасово призупиняється. Хоча... можливо, буде розширення.

Культурний вакуумМайже 6 га чагарівської землі, що знаходиться за межами населеного пункту, обласні чиновники роздали учасникам АТО. Селяни про це дізналися раптово, коли з’ясували, що більше не мають де випасати худобу. Так, ви не прослухали, саме худобу. Здавалося, жителі приміського села не мали би обтяжувати себе занадто ввеликим господарством, проте це правило діє не скрізь, тим паче в наш не зовсім легкий час. Ось і в Червоній Чагарівці, де всього 60 дворів, тримають з десяток корів, а ще - чимало кіз. А пасовища вже немає. Землі під нього роздали для атовців. Це, варто зауважити, не поодинокі випадки, коли селяни про долю свого населеного пункту дізнаються постфактум, як вже все зроблено й сенсу махати кулаками немає.

У більшості випадків землі новоспечені господарі обробляти не будуть, а віддадуть в оренду, або ж, як матимуть сильне бажання, спробують змінити цільве призначення та візьмуться за будівництво. У випадку останнього недалеко й до розширення меж населеного пункту. До речі, така процедура нещодавно пройшла у сусідньому селі Вільховець, яке побільшало на кілька зайвих квадратних метрів.

Тож цілком ймовірно, що з часом Червона Чагарівка та Вільховець матимуть усі шанси підійти впритул до Колибаївки й влитися в одне величезне село. Принаймні, стратегічні плани на такий розвиток подій тут мають.

Сьогодні ж землі селян обробляє єдиний орендар ТОВ «Агро-еко ХХІ», власником якого є Олександр Гінзеровський. Також у Чагарівці діє невеличке ФГ «Маяк». У радянський період тут діяв колгосп ім.Ворошилова.

«Кльова рибалка»ПОРИБАЛИТИ МОЖНА КЛЬОВО
Окрасою Червоної Чагарівки, нічим непримітної на перший погляд, є три ставки, що розтягнулися вздовж села у видолинку. Усі вони перебувають в оренді, проте потрапити туди можна без проблем. Ніхто не ганятиме вас, якщо ви раптом надумаєте відпочити на природі чи позасмагати на березі біля води.

Найбільш примітним з-поміж трьох і відомим є ставок «Кльова рибалка». Тут можна не лише порибалити, а й пожити декілька днів. Для відвідувачів його власники себе рекламують так: «Якщо ви хочете віддалитися від місцевої метушні, там, де немає шуму і пилу, там, де навіть не ловить мобільний телефон, там, де можна порибалити, зварити юшку, посмажити шашлик, або просо скупнутися - вам сюди! Прямо на воді розташовані два дерев’яні будиночки, в кожному будиночку по два окремі номери, в яких може мешкати 2 людини, по бажанню навіть три (ліжка широкі). У будиночку холодильник, телевізор, столик, який можна виносити на балкон, ліжко, рушники. На території є альтанка з мангалами, шезлонги, дитячий майданчик, гойдалки, місця для рибалки. Ціна за добу від 200 грн».

Відпочинок там і справді кльовий, навіть, якщо ви не орендуватимете будинок чи час, аби порибалити. Єдиний мінус - це заїзд на «Кльову рибалку». У кущах біля дороги завжди засмічено. Сміттєві конфлікти час від часу виростають між орендарями ставка та селянами, які бажають скоротити шлях, аби вивезти сміття на найближчий смітник, а замість цього звалюють його біля траси в Колибаївці.

сміттяP.S. Є типові села, схожі певними деталями, а є села, в яких не покидає відчуття дежавю. Так у нас було з Червоною Чагарівкою. Йшли ось так однією вулицею і думали - ми в Патринцях Китайгородської сільської ради. Таке ж село на довжелезних дві вулиці. Також ставок, також нуль по інфраструктурі, але, як то кажуть, є одне але...

Якщо Патринці випатрошені до сухого залишку, то Червона Чагарівка, хоч і має асоціації в назві, аж ніяк не планує закінчити життя в чагарниках. Тут не поспішають продавати будинки, тут комфортна для безпечного життя зона, а головне - є перспективи для розширення. Чому би й ні, площі дозволяють, та й притулитися до центру громади не складе величезних зусиль. Було би бажання. За старання, а головне - бажання й чистоту ми ставимо Червоній Чагарівці оцінку задовільно. Свою оцінку, шановні читачі, ви можете поставити на офіційному сайті klyuch.com.ua, або в групах «Сільського контролю» в соціальних мережах.

Криниця магазин - розвалюха Худоба - пасовиська


Теги: Сільський контроль, с.Червона Чагарівка

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.