Перейти на мобільну версію сайту


11.05.2012

ВЕСНЯНА АКЦІЯ! КУПУЄШ СВІЖІ ОВОЧІ, А У «ПОДАРУНОК» - НІТРАТИ

Ви ще досі наївно вірите, що під шкірою соковитих огірків, редиски чи помідорів знайдете життєдайне джерело вітамінів і мікроелементів? Розплющіть очі! Весняні тепличні овочі - це клоака з нітратів!

Тому, можливо, навіть добре, що ціни на цю «смакоту» ще й досі залишаються «кусючими». Вони стримують нашу нестерпну жагу якомога більше наїстися свіжої зелені, котрої так не вистачало взимку.

НІТРАТИ ВІДРІЗАЄМО, ВИМОЧУЄМО І НАВІТЬ ВІДВАРЮЄМО
- Напевно, саме висока ціна, а також належний контроль за продукцією, яка потрапляє на місцеві ринки, і є тими стримуючими факторами, завдяки яким у нас протягом останнього місяця ще не потрапляли хворі, які б отруїлися свіжими овочами, - розповідає завідувачка інфекційного відділення міської лікарні Тетяна Щукіна. - Попередніми роками в цей період таких пацієнтів було чимало. Найбільше від отруєння нітратами страждають діти і люди похилого віку. Самі по собі нітрати - це малотоксичні сполуки. Але, потрапляючи в організм, вони взаємодіють із різними нитрати2.jpgречовинами і перетворюються на нітрити. А це вже серйозна отрута, яка порушує систему постачання кисню до тканин і навіть призводить до виникнення раку. Нітрити перетворюють гемоглобін крові на таку форму, яка не може переносити кисень. Тому, якщо людина отримає високу дозу цієї отрути, в організмі починається кисневе голодування, а це негативно впливає на всі системи та органи людини. Дорослі отруєння нітратами переносять легше, аніж малюки. В дітей ще не налагоджені всі системи життєзабезпечення. Тому для них нітратна «трапеза» є вкрай небезпечною. До 5 років дітям взагалі не можна давати овочі і фрукти, вирощені в теплицях!
Щодо дорослих, то зовсім відмовлятися від свіжої зелені та овочів їм, мабуть, не варто. Головне - обирати якісну продукцію і «правильно» її споживати. Безпечною щодобовою дозою нітратів, що надходить в організм дорослої людини разом з їжею, є 5 мг на 1 кг ваги тіла. Це близько 350 г овочів (вага або двох редисок середнього розміру, або одного невеличкого огірка).
Зверніть увагу, що помідори, огірки і молода картопля не мають бути надто великих розмірів, бо це свідчитиме про їхнє «перегодовування» нітратами. Щодо капусти, то в ній найбільше нітратів накопичується у верхніх листочках і качані. Ці потенційно небезпечні частини треба викидати. В огірках, редисці, помідорах, баклажанах і кабачках найбільші запаси нітратів накопичуються біля плодоніжки, а в зеленій цибулі - біля кореня. Тому сміливо відрізайте якомога більшу частину. Щодо кропу, петрушки і решти зелені, то їх обов’язково потрібно вимочити у холодній воді протягом двох-трьох годин, тоді кількість нітратів зменшиться більше ніж на чверть. Перед тим, як зварити молоду картоплю, вона має декілька хвилин покипіти у несоленій воді. Потім цю воду злити, залити свіжою і варити до готовності. Разом з першим відваром у раковину стечуть понад 70% нітратів! І ще - свіжі овочі не варто закуповувати великими партіями, щоб вистачило на тиждень. У холодильнику весняні «делікатеси» можна зберігати не більше двох-трьох днів! А все тому, що через недостатнє освітлення, вологість і низьку температуру нітрати досить швидко перетворюються у злістні нітрити.
КУДИ ДІВАЮТЬСЯ ТИСЯЧІ КІЛОГРАМІВ «ВІДБІРНИХ» НІТРАТІВ?
Втім, існує ще одне і, напевно, найважливіше правило, яке убезпечить ваш організм від нітратного отруєння, - обов’язково вимагайте від продаців такої продукції сертифікат якості, в якому має бути вказано кількість нітратів у продукції! Його зобов’язані мати усі продавці як у магазинах, так і на ринках міста. Ні в якому разі не купуйте свіжу зелень на стихійних ринках, тому що вона не пройшла жодного контролю!
Про те, чи належний контроль здійснюється на ринках нашого міста, а також, чи багато «занітраченої» продукціїIMG_2065.JPG вдається виявити і, що з нею стається потім, я запитала в начальника управління ветеринарної медицини міста Людмили Оржеховської.
- Наше управління проводить регулярний контроль за роботою агропродовольчих ринків, де реалізують овочі та фрукти, - розповідає Людмила Валеріївна. - На ринках міста діють лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, де проводяться необхідні дослідження, після чого на руки продавцям видаються експертні висновки. В цих документах працівниками лабораторій зазначається або те, що перевірена продукція доброякісна (тоді продавцю видається сертифікат якості), або ж, що вона має перевищення допустимого вмісту нітратів. У такому разі ця продукція до реалізації на ринку не допускається! Так, від початку цього року на ринках міста нами проведено понад три з половиною тисячі експертиз. На Центральному ринку через підвищений вміст нітратів до реалізації недопущено 127 кг овочів, а на ринку «Династія» - 2 тисячі 498 кг недоброякісної продукції!
- І куди ж ці тисячі кілограмів «відбірних нітратів» потім діваються?
- На жаль, нашу службу позбавили права утилізувати таку продукцію. Ми повертаємо її продавцю і забороняємо реалізовувати на ринках міста. А далі все залежить від сумління людини. Вона могла б ці овочі згодувати домашнім тваринам, але, як правило, цього ніхто не робить. Недоброякісні овочі і фрукти перекочовують у найближчі села, де благополучно реалізовуються. Але часто у продавців немає бажання покидати місто, тому вони вивозять товар за межі ринку і продають десь неподалік нього, пояснюючи покупцям, що на ринку, мовляв, потрібно дорого заплатити за місце для продажу. Ні в кого з кам’янчан навіть не виникає думки запитати у реалізатора про наявність сертифікату нитрати3.jpgякості.
- Люди впевнені, що на вул.Князів Коріатовичів по обидва боки від двох ринків селяни реалізовуть якісну домашню продукцію. Чи так це?
- Про якість і санітарний стан такої продукції, особливо молочної, вже стільки говорено-переговорено, але нашим людям чомусь це все одно невтямки. Якщо ж говорити про свіжі овочі, то сьогодні городини ще немає. Вся продукція вирощена у теплицях, відповідно з додаванням добрив. Якщо ви бачите бабку із села, яка на початку травня продає свіжі огірки чи редиску, вона або перекупила їх у гуртових реалізаторів, або сама займається вирощуванням у теплицях. Немає в неї сертифікату якості товару - не купуйте його!
З ЯКИХ МИ «ОРГАНІВ»?
Відповідно до правил торгівлі на ринках, якщо у продавця немає сертифікату якості продукції, наданого лабораторією, контролер не дозволить йому реалізовувати непровірений або неякісний товар. Тобто продавці мають бути зацікавленими, щоб отримати необхідний документ. Проте лише одиниці з них є такими сумлінними і самостійно приносять зразки продукції у лабораторію на експертизу. В основному, самі працівники лабораторії змушені щодня обходити ринок і брати зразки. Втім, якби ми, покупці, були більш уважними до того, що купуємо, то ще здосвіта в лабораторію стояла б черга з реалізаторів, які б хотіли перевірити свою продукцію.
...Вихідний день, десята ранку, Центральний ринок. Вже придбавши дещо з продуктів, вирішила прикупити і свіжих овочів.
- Здраствуйте. Редиска свіжа?
- Аякже, - впевненно відповідає жвава продавчиня, вже тягнучись за пакетом.
- Покажіть, будь ласка, сертифікат якості на неї.
У молодиці очі полізли на лоба:
- Де я вам його візьму?! Вранці закупила партію товару на «оптовому» і продаю. Може, в того «оптовіка» і був сертифікат. Хто ж його знає?
З подібним запитанням я звернулася ще до шістьох реалізаторів. Лише в двох (!) був сертифікат, виданий вранці того ж дня, у трьох він також був, але виданий ще напередодні. Продавці пояснили, що вони не роблять екпертизу щодня, тому що наступного дня реалізовують ту ж продукцію. А як це довести? На огірку ж не написано, що він тут ще відовчора. Один реалізатор, як і перша молодиця, також не мав жодних документів. І ще - усіх продавців без винятку дуже здивувало має запитання. Кожен цікавився, з яких я «органів». Та із звичайних, людських. Мої органи хочуть споживати якісну продукцію, і я маю право знати про цю продукцію правду. І ви також, шановні читачі. Не позбавляйте себе права бути здоровими!

Теги: торгівля, свіжі овочі, нітрати

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.