Перейти на мобільну версію сайту


04.10.2019

ВЕЛИКІ НЕ У ВСЬОМУ

контрольСлобідок по Україні є чимало. Тільки в нашому районі населених пунктів із часткою такої назви є п’ять. Чотири з них сконцентровані в одному напрямку й знаходяться недалеко одна від одної. Окремі з них відповідають своїй термінології, інші зберегли свої назви з давніх часів, а для деяких ім’я придумали трохи більше п’ять десятків років тому.

До одного із таких сіл цього тижня помандрував «Сільський контроль». Цей населений пункт відомий далеко за межами України. І в першу чергу, своєю туристичною привабливістю. Хоча в ньому не менше унікального археологічного та історичного минулого. Мова сьогодні піде про село Велика Слобідка, раніше відоме як Велика Мушка.

До відомої на всю Кам'янеччину зірки їдемо в устянському напрямку, адже саме тут поворот до населеного пункту, який ми проінспектуємо в рамках авторського проекту «Сільський конт­роль». Пам'ятник у вигляді радянської зірки встановлений на честь воїна-інтернаціоналіста Миколи Будняка. Його іменем і назване тамтешнє поле при в'їзді. Віднедавна дорогою від зірки до Великої Слобідки можна кататися хоч на роликових ковзанах – її капітально відремонтували, й тепер цей відрізок траси більше схожий на європейський автобан, правда, ще без нанесеної розмітки.

дорогаДо Великої Слобідки від міста відстань недалека – всього 15 км. Окрім автобусів, які сюди курсують заледве не кожних дві години, в село можна дістатися залізничним транспортом. Щодня попри Велику Слобідку ходить електричка на Хмельницький. Тож транспортне сполучення в цьому напрямку відмінне.

Уздовж села з одного боку протікає річка Дністер, яка кілька десятків років затопила частину населеного пункту. Інша частина Великої Слобідки розділена на шматки річкою Мукшею, що впадає в Дністер. Саме ця притока свого часу дала назву не тільки цьому селу, а й сусіднім, розташованим вздовж її берегів.

ВІД МУКШІ ДО СЛОБІДКИ
У письмових джерелах село вперше згадується в 1460 році, при цьому подається три варіанти його назви: Muksa, Mokscha, Моха. Большой Мукшой село вперше було названо в 1862 році. Пройде століття і 60-ті для вже Великої Слобідки стануть періодом грандіозної інфраструктурної розбудови. А поки що 7 березня 1946 року село вчергове перейменовують, даючи йому назву, яка збереглася й до сьогодні – Велика Слобідка.

Панський маєтокЯк стверджують археологи, село належать до поселень, вік яких потрібно обчислювати тисячоліттями. Науковці поблизу Великої Слобідки над Дністром виявили сліди неолітичних стоянок. У 1926 році тут досліджено поховання культури кулястих амфор. В урочищах Хрещатик і Дубини знайдено пізньотрипільське поселення, на північній околиці села в урочищі Кар'єри виявлено поселення буго-дністровської культури. Два поселення скіфського часу відкрито на південно-східній околиці, а третє, цього ж часу, в урочищі Плити. У 1978 році тут знайдено напівземлянку із кам'яною пічкою і залишками двох печей. Біля водокачки в урочищі Солонці виявлено поселення перших століть другого тисячоліття. Також зафіксовані сліди поселень черняхівської культури. При впадінні річки Мукша в Дністер виявлено давньоруське городище. А ще тут можна побачити на околиці села розріз баговицької свити, протяжністю в 2,8 гектари.

Історичні джерела вказують на приналежність свого часу Великої Слобідки до польської знаті. З 1830 року населений пункт належав декільком поколінням роду Лесьневичів. Першим власником Мукші був Юзеф Лесьневич, який розділив село між кількома синами. Згодом поселенням володіли його внуки. Лесьневичі лишили у селі на згадку про себе панський будинок з колонами, до якого пізніше добудували двоповерховий корпус з бальною залою.

амбулаторіяУ радянський період у цій будівлі розташовувався сільський клуб, згодом її віддали під школу, яка займає ці приміщенні й досі. Поруч із маєтком був невеличкий парк, та сьогодні на його місці знаходиться спортивний майданчик, на якому в теплу пору року проходять заняття з фізичної культури для школярів, бо ж власного спортзалу Великослобідська гімназія не має, тільки спортивну кімнату.

До речі, кілька років тому до навчального закладу з Польщі приїздили потомки роду Лесьневичів, які привозили старовинні фотографії маєтку та відомості про життя їхніх предків.

БУДУВАЛИ І ЗАКРИВАЛИ
На початку 20 ст. у Великій Мукші проживало 1182 жителі. Більша частина землі належала пану, інша – сільській громаді. Поруч із селом знаходилися посілок Мукша Мала і фільварок Мукша, а ще село Мукшанська Слобідка, засноване близько 1730 року, яке в 1946 році отримало назву Слобідка, а в 1967 році було включене в смугу Великої Слобідки. Після встановлення радянської влади до 1960 року діяла Великомукшанська сільська рада, а до Другої світової війни існувала прикордонна застава. Вздовж річки у Великій Мукші патрулювали радянські прикордонники, а з іншого боку (нині – Чернівецька область) проходжалися румунські вояки.

МедикиДо війни в селі була початкова школа, яку реорганізували в 7-річку, працював медпункт, сільмаг та місцевий колгосп імені Сталіна. Після війни й перейменування населеного пункту в селі поліпшилася інфраструктура: з'явилися нові будинки колгоспників, водогін, дитячі ясла, лазня, олійня, пилорама. Та найбільшого розквіту, як ми вже зазначали, Велика Слобідка зазнала в 60-их роках минулого століття. 

У 1963 році тут було відкрито дільничну лікарню з терапевтичним відділенням на 25 ліжок. Ініціатором її будівництва став місцевий житель Лаврик, який, як стверджують старожили, на той час працював у міністерстві. Лікарня проіснувала недовго, у 1997 році її закрили, а тепер тут знаходиться амбулаторія загальної практики – сімейної медицини, якою керує Тетяна Стрельбіцька. Амбулаторія знаходиться на другому поверсі, де колись було терапевтичне відділення. Приміщення давно не бачило капітального ремонту, та й робити його не поспішають, адже на території громади наразі завершується будівництво сучасної АЗПСМ у сусідньому селі Шутнівці. Тож, швидше за все, через якийсь час амбулаторію спіткає доля колишньої лікарні. А поки що тут працює два сімейних лікарі, дві медсестри, водій та санітарка. Медичний автомобіль зі Слобідки виїжджає на виклики, де не потрібне транспортування хворого, адже він для таких потреб не пристосований.

Директор гімназіїСвого часу в Великій Слобідці була і поліклініка. Вона знаходилася навпроти школи. Тепер же це приміщення передали навчальному закладу, який його використовує для власних потреб. Минулого року по селі ходили чутки про закриття школи, та, як запевнила її очільниця Валентина Ільницька (на фото - праворуч), ніхто заклад закривати не збирався. Великослобідську ЗОШ, відповідно до нових освітянських законів, перейменували в гімназію. Тут учні навчаються до 9 класу, старшокласники за бажанням доїжджають на навчання шкільним автобусом у Баговицький ліцей.

Сьогодні у Великослобідській гімназії зі структурним підрозділом початкова школа навчається 45 дітей, 15 з яких – це учні початкової школи. Правда, першого класу цьогоріч у навчальному закладі немає. А от два наступних роки будуть повні класи, тобто більше 5 учнів. Та чи будуть вони навчатися в цих приміщеннях, наразі невідомо, адже в селі зараз ведеться будівництво початкової школи, яку планують перемістити до нинішнього дитячого садочка.

Завідувач ДНЗ.jpgНа відміну від школи, яка потребує неабияких капіталовкладень, ЗДО «Сонечко» – досить сучасний та укомплектований всім необхідним дитячий садочок. Уже два роки дошкільним закладом керує Катерина Лабанська (на фото - ліворуч). Цього року заклад відвідує 18 дітлахів, діє одна різновікова група, батьківська плата за відвідини складає 1 грн за день перебування. До слова, такі розцінки діють у всіх дошкільних навчальних закладах Слобідсько-Кульчиєвецької громади. З часу об'єднання й у період існування Устянської сільської ради, до якої свого часу належала Велика Слобідка, у дитсадку було зроблено чимало. Нині ж тут за близько 1,5 млн грн проводиться капітальний ремонт приміщення – повністю замінено дах, систему опалення, підлогу, проводиться ремонт у майбутніх класах початкової школи. 

ЗавклубКілька років тому побачив ремонт і сільський клуб у Великій Слобідці. Він знаходиться неподалік медичної амбулаторії у надзвичайно мальовничому місці. Свого часу це приміщення навіть хотіли викупити за смішну ціну, тож заклад культури доводили до зубожіння. Але місцеві жителі його відстояли, і тепер мають місце не лише для різного роду зібрань, а й для проведення культурно-масових заходів. У завклубі та бібліотеці, яка також дивним чином збереглася, господарює Олена Гаджула (на фото - праворуч). Завклубом Олена Миколаївна працює всього 1,5 роки, а бібліотекарем пропрацювала 18 років поспіль. У клубі силами місцевих спортсменів відновлено спортзал, де займається великослобіська команда з міні-футболу «Автостріт».

клубЗ І половини 18 ст. у документах згадується Успенська церква, що в селі Мукша. Спочатку вона була дерев'яно-глиняна, а нині зведена мурована, з гарною дзвіницею, з куполами, які видно на інший берег річки.

КОМУНАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ
Сьогодні у Великій Слобідці набереться трохи більше півтисячі жителів, та село досить розтягнуте в просторі. Аби пройти з одного його кінця в інший, доведеться пішки витратити добрячу годину. Старостує в селі колишній сільський голова Юрій Сидорук, бо вже майже два роки, як цей населений пункт разом з сусідніми входить до складу Слобідсько-Кульчієвецької ОТГ. За кошти громади тут взялися за впровадження комунальних благ, частково вирішили проблему з водопостачанням та освітленням. А от щодо сміття, то свідомості в місцевих жителів поки що не вистачає, аби вивозити його за встановленими правилами. У громаді працює власне комунальне підприємство, яке займається зокрема і вивезенням твердих побутових відходів, та лише половина мешканців уклали договори на обслуговування. Для решти сума в 12,70 грн виявилася «не підйомною», і їм легше, як і колись, вивалювати гори сміття в ярки, посадки і прибережні лісосмуги. Таке варварство, напевне, варто викорінювати тільки покаранням гривнею.

До річкиЦього літа в селі точилися справжні баталії за пасовище, яке ніхто з сільських керівників так і не зміг за час свого правління оформити. Землі під нібито пасовище роздали атошникам, а на них з часом виросли сонячні батареї. Для села це, звичайно, надходження в бюджет, а для господарств – тотальне скорочення поголів'я худоби, яку вже немає де випасати.

ТУРИСТИЧНА ПЕРЛИНА
Найбільше, чим славиться Велика Слобідка – це своїми унікальними краєвидами, пологим дністровським берегом, пляжами та відпочинковими комплексами. Їх тут декілька, але найбільш відомі – «Дві ріки» та «Дністровська рив'єра».

Обидві туристичні бази мають власні пляжі, вхід на які платний. Також тут можна здійснити прогулянку по Дністру на катері або яхті. Працюють ресторани, бари. Навіть проходять змагання з водних видів спорту. Перші міжнародні змагання «Аквадром» пройшли тут в 2007 році. З тієї пори в районі і за його межами з Великою Слобідкою стійка асоціація як з туристичною перлиною. Тож усі, хто любить відпочинок на воді, прямують саме туди. До речі, влітку навіть курсують спеціальні автобуси для відпочивальників.

спортзалВелика Слобідка і справді приваблива для туризму, вона має свою історію, яку просто потрібно вміти продати, перетворивши на «туристичний продукт». А поки що тут продають тільки землю біля Дністра, будують дачі та потрохи приглушують інфраструктуру, більшість з якої перебуває сьогодні швидше в занепаді, аніж у розквіті. Чи виживе село туризмом єдиним, невідомо, та нині всім від такого життя добре. Таку ж оцінку отримує населений пункт і від «Сільського контролю».

Вчителі дитсад


Теги: сільський контроль, с.Велика Слобідка

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.