Перейти на мобільну версію сайту


22.02.2013

УКРАЇНЦІВ ЗМУСЯТЬ ПРАЦЮВАТИ БІЛЬШЕ ЗА ТІ Ж ГРОШІ?

Застарілий - не значить недієвий, та в останні роки в державі спостерігається тенденція до кардинальних змін. У першу чергу, це стосується законодавства. Не встигли ми оговтатися від нового Кримінально-процесуального кодексу, як нам на голову звалили новий Трудовий кодекс (ТК).
Багато-хто вже встиг охрестити цей документ, як рабовласницький. З цього приводу найбільше дискусій ведеться щодо статті про збільшення робочого часу з теперішніх 40 годин на тиждень до 48. Новий кодекс може юридично дозволити роботу до 12 годин за зміну.
Проект нового Трудового кодексу, ініційований "регіоналами", нардепи вже прийняли у першому читанні. Не виняток, що незабаром його знову розглядатимуть у парламенті й уже остаточно затвердять у новій редакції. Нагадаємо, досі відносини роботодавець-працівник здійснювалися на підставі Кодексу законів про працю (КЗП) радянського зразка, введеного в дію понад 40 років тому.

ЧОГО ЧЕКАТИ ВІД НОВОГО?
Однозначно, як плюсів, так і мінусів. Почнемо з останнього. На думку експертів, із введенням у дію нового ТК у роботодавців буде більше можливостей звільнити працівника. До нинішнього переліку додасться звільнення за розголошення комерційної таємниці, грубе порушення правил охорони праці, якщо це призвело до нещасного випадку, або ж... втрата довіри роботодавця. Щодо останнього, то це може бути одним із найлегших пунктів, який просто втілити в життя. Окрім того, робітника можна буде звільнити за ухиляння від проходження медогляду або відмову від профілактичних щеплень. Не застраховані за новим Кодексом і одинокі жінки з малолітніми дітьми: за невиконання чи неналежне виконання професійних обов’язків їх можуть звільнити безsobesedovanie-oshibki.jpg зайвих зусиль.
Із нинішніх 3 місяців збільшується іспитовий термін до півроку. За цей час діє спрощена процедура звільнення. Не виняток, що це потягне за собою значну плинність кадрів.
Камінь спотикання нового ТК - добровільне збільшення робочого тижня від 40 до 48 годин. Деякі нардепи таке нововведення коментують так: «Ось сторож працює 12 годин, і це норма. Ніхто ж не обурюється?» Можливо й так, але не варто забувати, за яким графіком працює той сторож. Загалом же законодавці, додавши в проект зайвих 8 годин, завуальовано збільшили кількість ймовірну кількість робочих днів на тиждень. А там і не далеко до цілотижневої праці...
Якщо працедавець забезпечує роботою 20 і більше людей, він має право на власний розсуд змінювати умови праці й режим роботи, в тому числі вимагати працювати у вихідні й свята без додаткової оплати. Також він має право самостійно встановлювати графік роботи. З новим ТК у трудових відносинах вводиться таке поняття, як «режим очікування». Особливо актуальним цей термін буде, наприклад, для будівельників. Ти можеш перебувати на будівництві, чекати, поки завезуть матеріали, а цей час роботодавець не враховуватиме та не оплачуватиме...
За новим проектом роботодавець матиме право контролювати виконання працівниками своїх професійних обов’язків за допомогою відеоспостереження.

МОЖЛИВОСТІ: ХОЧ СУМНІВНІ, АЛЕ Є
Трудовий кодекс гарантує для працівників не лише кабальні умови праці та ризик потрапити в трудову пастку, а й дає можливості для захисту власних прав та свобод. Наприклад, для людей, які працюють у нічний час, передбачається збільшення доплати на 20-30%. У випадку затримки зарплати чи інших гарантованих виплат роботодавець зобов’язаний виплатити пеню в розмірі подвійної ставки НБУ за кожен день.
1352660818_12.jpgЗа новим Кодексом для працівників вводиться не менше 30 хвилин на обідню перерву (зараз мінімальний час не регламентується, тільки максимальний - 2 години). Окрім того, працівники мають право на додаткову відпустку та страйк. Забороняється звільняти людей у зв'язку з досягненням ними пенсійного віку. Також вводиться заборона роботодавцю вимагати звільнення за власним бажанням шляхом погроз, насильства, обману. Щоправда, механізм контролю з цього приводу не передбачений.
Як відзначають юристи, нинішній Кодекс - документ потрібний для сучасного ринку праці. Адже, погодьтеся, сьогодні в багатьох компаніях люди працюють набагато більше, ніж передбачено законодавством, і не отримують за це винагороду. Саме через це опозиційні сили країни мають намір блокувати просування законопроекту, оскільки на їхнє переконання, новий Трудовий кодекс змусить українців працювати більше за ті ж гроші.

Теги: новий Трудовий кодекс

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.