Перейти на мобільну версію сайту


25.10.2019

УХИЛЯНТІВ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

ВознийЗ першого жовтня розпочався осінній призов до українського війська.

– Захист Вітчизни є конституційним обов’яз­ком кожного громадянина, оскільки оборона країни належить до найважливіших функцій держави і це справа всього народу, – нагадує військовий комісар Володимир Возний. – Стаття 65 Конституції України зазначає: «Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обовязком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Цього року 115 кам’янчан одягнуть однострій, аби пройти в армійських умовах підготовку до захисту Вітчизни. Щоб ворог не застав нашу державу зненацька, як то було раніше, у часи коли в армії було служити не престижно і здебільшого юнаків відмазували від служби.

– Наразі триває осінній призов громадян на військову службу і на сьогодні вже близько трьох сотень подолян відправлені до навчальних цетрів Збройних сил України та інших військових формувань. Враховуючи, що на «Осінь-2019» завдання щодо призову на Хмельницьку область складає 590 осіб, військкомати регіону вже фактично подолали 50% рубіж запланованого і Кам’янець-Подільський зокрема, – каже військовий комісар Хмельницького обласного військового комісаріату Сергій Присяжнюк.

За його словами, в області достатньо мотивованих і патріотично налаштованих молодих людей, які готові виконувати свій конституційний обов’язок. Проте, на жаль, чимало й таких, які з егоїстичних міркувань ухиляються від військової служби.

У нашому місті є на сьогодні чотири ухилянти. Двадцятирічний Костянтин Л. з Оринина вже прямував на збірний пункт і по дорозі в Хмельницький у Дунаївцях він повідомив, що йому зле. Його доставили у Дунаєвецьку лікарню з болем у животі. Щойно лікар відволікся, Костя накивав п’ятами. Матеріали з цього приводу військові передали в поліцію, яка порушила кримінальну справу за ч.1 ст.335 ККУ «Ухилення від призову на строкову військову службу», яка тягне за собою обмеженням волі на строк до трьох років. А двадцятирічний кам’янчанин Уривай отримав повістку в армію, але винайшов спосіб як ухилитися. Він нібито виявив бажання вступити на військову кафедру і стати офіцером запасу, про це повідомив військкомат, але насправді затягував час, аби не потрапити в осінній призов. А Олександр В. з Колибаївки теж намагається уникнути служби в армії шляхом бігства. Отримавши повістку, на відправку він не з’явився. 

Цього тижня ще один кам’янчанин Дмитро Д. (2000 р.н.) забезпечив собі пляму в біографії: він навчався в К-ПНУ на кафедрі підготовки офіцерів, але був відрахований і тому мав цю інформацію повідомити у військкомат, але цього не зробив. Проте працівники військкомату оголосили його у розшук та розшукавши запросили на медкомісію. Потрапивши на територію, юнак до медиків не дійшов. Вичекавши коли хтось виходив через КПП, хлопець перестрибнув через вертушку і втік.

– На призовників, які ухиляються від служби, чекає відповідальність – адміністративна та кримінальна. Списки таких осіб призовного віку ми передаємо до правоохоронних органів. Також представники військових комісаріатів здійснюють пошуки і доставку цих призовників спільно з представниками поліції, – пояснює Сергій Присяжнюк.

На строкову службу можуть призвати лише придатних за станом здоров’я громадяни України віком від 20 до 27 років, які не мають права на відстрочки. Якщо призовник не з’явився до військового комісаріату без поважних причин, його очікує штраф від п’яти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85-119 гривень). За повторне правопорушення доведеться сплатити до 255 грн (ст.210 КУпАП).

Кримінальним Кодексом України встановлено і кримінальну відповідальність: у ст.355 КК України, в якій йдеться: «Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу – карається обмеженням волі на строк до трьох років».

Призовник нестиме кримінальну відповідальність, якщо не з’явився у військкомат після того, як його на медкомісії визнали придатним до служби в армії; особисто підписав повістку, однак без поважних причин не з’явився до військового комісаріату.

– Цьогорічне зменшення планових завдань щодо набору на строкову військову службу пов’язане з тим, що військові частини активно комплектуються військовослужбовцями за контрактом, – каже військовий комісар. – Терміни ж військової строкової служби залишаються незмінними: для юнаків, які мають вищу освіту – один рік, для юнаків без вищої освіти – півтора року. В області ж проживає майже 24 тисячі юнаків призовного віку, майже 9 тисяч з них мають звільнення чи відстрочки. Отже, лише кожен 25-ий потенційний строковик піде в армію, і це не враховуючи ще одну категорію – за власним бажанням можуть служити у війську хлопці, яким виповнилося 18 років.

– Володимире Миколайовичу, до редакції звертаються батьки, діти яких навчаються на стаціонарі у вишах, але узяли академвідпустку і працюють або вчаться за індивідуальним графіком, проте їм надійшли запрошення до військкомату і вони з цього приводу обурюються, мовляв їм потрібна відстрочка, то ж чому їм не дають?

– Я щороку надаю детальну інформацію про питання, які найчастіше цікавлять призовників та їхніх батьків. І ще раз наголошую, що відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії за сімейними обставинами, станом здоpoвя, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності.

військкоматВідстрочка від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами за їх бажанням надається призовникам, які мають:

1) непрацездатних батька і матір чи одинокого непрацездатного батька (одиноку непрацездатну матір) або непрацездатних осіб, під опікою, піклуванням чи на утриманні яких перебував призовник, або осіб, над якими призовник здійснює опіку чи піклування, якщо вони не мають інших працездатних осіб – громадян України, зобов'язаних відповідно до законодавства їх утримувати. Непрацездатність зазначених осіб визначається в порядку, встановленому законодавством;
2) неповнолітніх рідних (повнорідних чи неповнорідних) братів і сестер або непрацездатних рідних (повнорідних чи неповнорідних) братів і сестер незалежно від їх віку, якщо вони не мають інших працездатних осіб, крім призовника, зобовязаних відповідно до законодавства їх утримувати;
3) одинокого батька або одиноку матір, у яких на утриманні перебувають двоє чи більше неповнолітніх дітей, до досягнення старшим із них повноліття за умови офіційного працевлаштування призовника;
4) дитину віком до трьох років або дитину старшу трьох років, яка виховується без матері у звязку з її смертю або за рішенням суду;
5) двох і більше дітей;
6) дитину-інваліда;
7) дружину-інваліда;
8) вагітну дружину.

Відстрочка від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами за власним бажанням може надаватися призовнику, який є особою з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

У разі, якщо призову на строкову військову службу підлягають кілька синів одночасно, відстрочка може надаватися одному з них за їх бажанням з урахуванням пропозиції батьків на час проходження строкової військової служби братами до звільнення в запас одного з них.

Міська (районна) призовна комісія може прийняти рішення про надання призовнику відстрочки від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами, незважаючи на небажання призовника нею скористатися, виходячи при цьому з того, що його призов може суттєво погіршити матеріальне становище осіб, яких відповідно до законодавства він повинен утримувати.

Відстрочка від призову на строкову військову службу за станом здоров’я на строк до одного року надається призовникам, які визнані під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби.

А також відстрочка надається для здобуття освіти на весь період навчання громадянам призовного віку, які навчаються: у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах з денною формою навчання. У разі досягнення такими призовниками 21-річного віку відстрочка втрачає силу; у вищих навчальних закладах з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного вищого освітньо-кваліфікаційного рівня вищої освіти; у середніх або вищих духовних навчальних закладах з денною формою навчання; в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.

Право на відстрочку від призову на строкову військову службу для здобуття освіти також мають громадяни України, які в рамках міжнародних договорів України навчаються у навчальних закладах інших держав.

Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти надається один раз за період навчання, і громадяни призовного віку, відраховані з навчальних закладів за власним бажанням, за невиконання навчального плану, порушення умов контракту або недисциплінованість, втрачають право на відстрочку від призову на строкову військову службу незалежно від їх повторного зарахування до того чи іншого вищого навчального закладу або поновлення у вищому навчальному закладі.

Громадяни призовного віку, які перервали навчання у звязку з отриманням академічної відпустки за станом здоровя або сімейними обставинами, для догляду за близькими родичами, зазначеними в абзаці третьому частини одинадцятої статті 15 цього Закону, право на надану відстрочку від призову на строкову військову службу не втрачають.

У разі переведення призовників, які навчаються у вищих навчальних закладах з денною формою навчання, для навчання в інший вищий навчальний заклад із зазначеною формою навчання право на відстрочку від призову на строкову військову службу не втрачається.

Відстрочка від призову на строкову військову службу для продовження професійної діяльності надається таким громадянам призовного віку: 

– педагогічним працівникам з повною вищою освітою, основним місцем роботи яких є загальноосвітні навчальні заклади, за умови повного навантаження на займаній посаді, – на весь період їх роботи за спеціальністю;
– медичним працівникам, за умови повного навантаження на займаній посаді, – на весь період їх роботи за фахом у сільській місцевості;
– священнослужителям, які закінчили вищі або середні духовні навчальні заклади і займають посаду в релігійних організаціях, що діють за статутом (положенням), зареєстрованим у встановленому порядку, на час виконання обов’язків священнослужителя;
– сільським, селищним, міським головам – на строк виконання ними цих повноважень; особам, які мають науковий ступінь кандидата (доктора) наук та працюють на посадах – за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь, – на весь період їх роботи за цією спеціальністю; резервістам – на весь період служби у військовому резерві; поліцейським – на весь період їх служби.

Відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам, яким повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно яких кримінальна справа розглядається судом, – до прийняття відповідного рішення.

Призовники, яким надано відстрочку від призову на строкову військову службу, зобовязані щороку до 1 жовтня подавати у міські (районні) військові комісаріати документи, що підтверджують їх право на відстрочку.

Призовники, які втратили підстави для надання відстрочки від призову на строкову військову службу, а також особи, які не мають права на відстрочку або підстав для звільнення від призову на строкову військову службу, передбачених статтями 17 та 18 цього Закону, і не призвані з різних причин на строкову військову службу у встановлені строки, повинні бути призвані під час здійснення чергового призову.

– Хто може отримати звільнення від призову на строкову військову службу?

– Від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України, які визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби в мирний час; які до дня відправлення на строкову військову службу досягли 27-річного віку; які виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів; батько або мати, рідний (повнорідний, неповнорідний) брат або сестра яких загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобовязаних. Призовники, які мають право на звільнення від призову на цій підставі, можуть його не використовувати; які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах; які були засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі із звільненням від відбування покарання; яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу.

Якщо у вас немає вищенаведених обставин для відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу, правових підстав непроходження строкової військової службу у вас немає.

Кожна обставина повинна бути підтверджена документально та розглянута військовим комісаріатом. Якщо у вас не буде документальних підтверджень, рішення на вашу користь не приймуть. Отже, проаналізуйте вищенаведені обставини та визначітся, що більше за все підходить під вашу ситуацію та зберіть відповідну документацію для подання до військового комісаріату і подайте заяву з проханням відстрочити або звільнити Вас від призову на строкову військову службу.

Ще хочу наголосити, що строковики в жодному разі не потрапляють на службу в ООС.

– Володимире Миколайовичу, а є такі юнаки, які виявляють бажання служити?

– Такі є. І я дякую їхнім батькам за патріотичне виховання дітей, які вже служать, щоб здобути військову спеціальність і при потребі гідно стати на захист неньки України та українського народу.

Це кам’янчани Олександр Богач, Михайло Верховий, Максим Демчик, Андрій Макарук, Сергій Манчук, Владислав Сербін, Ярослав Славута, а також мешканці с. Баговиця – Павло Галунко, с. Нефедівці – Олександр Гандзюк, с. Бабшин – Павло Рибарчук.


Теги: Володимир Возний, осінній призов до українського війська

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.