Перейти на мобільну версію сайту


29.04.2016

ТУТ ЗУСТРІЧАЮТЬ СТАРІСТЬ, А МОГЛИ БИ - ТУРИСТІВ

За 23 км від міста у самісінькому серці Подільських Товтр розкинулося мальовниче село Китайгород. Ми кілька днів їздили туди й зрозуміли - тут добре зустрічати старість і літні ранки, адже всі передумови для цього є.

З минулого року Китайгород входить до складу однойменної об’єднаної територіальної громади, головою якої є Юрій Безродний. Село налічує 167 дворів, тут проживає більше 400 мешканців. З 1923 до 1931 рр. це був районний центр. Та сьогодні сільську раду з центральної садиби перенесли у Вихватнівці, мовляв, людям з інших сіл так краще добиратися.
Побували ми в сільській раді Китайгородської об’єднаної громади, що у Вихватнівцях, і все б нічого, якби центрове с.Китайгородадмінприміщення ОТГ не ділило простір разом зі школою, тулячись у невеликій хаті.

Колишня сільська рада, що у Китайгороді, поки що припадає пусткою - для неї ще не знайшли призначення.

СПОКІЙНА СТАРІСТЬ


Центр села майже при в’їзді: тут і майнові комплекси агропідприємств, і сільський клуб, і лікарська амбулаторія, і будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів. Останній дає роботу 25 працівникам, керує закладом Наталія Базюк - енергійна жінка, у якої все горить у руках.
Сьогодні у будинку-інтернаті проживає 45 людей: наймолодшому - 48 років, найстаршій - 90. Старість уже не здається такою страшною, коли ти ділиш її з такими як ти, й маєш догляд. Жителі цього пансіонату живуть у кімнатах по двоє-троє, мають повноцінне харчування та до кого заговорити довгими вечорами.

Будинок-інтернат і зовні, і всередині дуже чепурний, все тут по-господарськи. Його директор зізнається, що працюють усім колективом - і квітники, і грядки, і побілити-пофарбувати.

- Маємо шмат власного городу й садок, - каже Наталія Леонідівна. - Ось минулого року зробили більше 1000 л с.Китайгородрізноманітних заготовок - усе своє, все для наших підопічних.

У приміщенні одразу кидається в око гарне оздоблення стін. З’ясовується, що це все робив один із підопічних, Леонід Квач. Одинокий чоловік потрапив у будинок-інтернат паралізований після інсульту; за якийсь час став на ноги, і тепер він член цієї дружньої родини, бо й справді, тут усі живуть дружно й роками. З перших днів на роботі родина медиків Бідяків - Тетяна та Віталій, який, до речі, працює стоматологом по-сусідству, в амбулаторії. Аби не гаяти часу, йдемо туди.

ПО-СПРАВЖНЬОМУ СІМЕЙНІ


Амбулаторією загальної практики - сімейної медицини керує Микола Біржак, досвідчений лікар із 35-річним стажем. І поки Микола Миколайович поїхав на виклик, екскурсію медзакладом провів сімейний лікар Броніслав Якубовський.с.Китайгород
- У 1976 році тут була лікарня на 50 ліжок, - каже Броніслав Станіславович. - З часом кількість людей у селі зменшувалося, як і кількість ліжок. Так ми дожилися до сімейної амбулаторії, а в приміщенні, де колись була лікарня, тепер будинок-інтернат.

В амбулаторії працює 4 лікаря, стоматолог, фельдшер, акушер та дві сімейних медсестри. Загалом обслуговують 4047 людей. На виклики добираються як виходить: на власних двох чи будь-якому попутному транспорті.

Через кілька годин ми зустрілися з Броніславом Якубовським ще раз: «Ви бачили лікаря, який їхав на мотоблоці на виклик? То це був я! Ось так працюють лікарі з 40-річним досвідом». Від себе додамо: «І з безмежним ентузіазмом», адже 40 років добиратися на роботу з Броварів, долаючи щодня звичних 20 км - це треба мати бажання й терпіння.

ДІТИ, ДЕ ВАС НАБРАТИ?


Колишній районний центр має дві школи - стару й нову. Останню будували всі: до роботи бралися вчителі та учні. с.КитайгородПобудована 1989 року за типовим проектом і розрахована на 250 учнів, школа приймає 17 школярів. Аби не потрапити під закриття, до неї приєднали дитсадок, створивши НВК. Керує обома закладами Володимир Білозьоров.

Дитсадок «Струмочок» перероблений з актової зали школи. Велика кімната поділена на секції: роздягальня, ігрова й навчальна, спальня, ідальня, туалет - перейшов з однієї імпровізованої секції й опинився в другій - і жодних дверей. Діток - жменька, усі охочі до спілкування. Навчають малюків вихователь Олена Гранчук та помічник Антоніна Адамович. Дітлахи харчуються тричі на день, батьківська плата складає 4 грн/день при вартості дітодня 12 грн.

Як і садочку, так і школі катастрофічно бракує дітей. Цьогоріч, наприклад, тут не буде випускників. У 1, 5, 6 класах навчається по одній дитині. У навчальному процесі задіяні 8 вчителів.
Хоч потенціал школа має - 2-поверхове приміщення, справжній спортзал, але ж діти... Де їх набрати? Сусідні Вихватнівці, де школу давно треба було оптимізувати, навідріз відмовляються ходити в Китайгород. У кого з ким там натягнуті відносини - не зрозуміло.

Від НВК ми залишили на згадку художнє враження - тут багато стін розмвальованих вчителем початкових класів Наталею Сваржинською, яка нині перебуває на заслуженому відпочинку. І якщо малюнки та портрети Кобзаря можна побачити в кожній школі, то портрет Лесі Українки та сцена з «Лісової пісні» стала для нас справжньою несподіванкою.

БЕЗ СПОНСОРІВ ВАЖКУВАТО


І школі, і садочку, і соціальній сфері допомагають місцеві агропідприємства. Головний аграрій на селі - Анатолій Яковенчук, директор ПП «Мрія-2010». У нього працює багато місцевих, він нікому не відмовить. За весь час, що були вЮрій Безродний Китайгороді, чули про Анатолія Миколайовича тільки позитивні відгуки. Та й господарство, яким він керує, й де ми встигли побувати, приємно вразило різноманітною сільськогосподарською технікою. Вміє аграрій подбати про все, чим займається.

Інколи допомагає ТОВ «Агросолюшнс», яке тут також обробляє паї.
Люди у Китайгороді напрочуд балакучі й привітні, готові все показати й розказати, а ще - згуртовані. Ось лише восени минулого року виділили приміщення колишньої колгоспної їдальні під клуб, а вже сьогодні там проходять дискотеки й вечори відпочинку.
- Ремонт самі робили, - каже завклубом Олександр Сваржинський. - Молодь із села приходила допомагати: склили вікна, таскали шпаклівку, фарбували, а тепер маємо, де зібратися ввечері. Плануємо поставити столи, щоб грати в теніс. У вільний час граємо у футбол.

Олександр грає в місцевій команді «Мрія», яку спонсорує Анатолій Яковенчук. Щонеділі на шкільному спортивному полі, яке, до речі, в дуже гарному стані, проходять товариські футбольні матчі. Грають усі - і дорослі, і малі.
У селі є два магазини. Зручне транспортне сполучення з містом та курсування автобуса 5 разів на день дозволяє розвивати цей регіон, а розвиток ми помітили за туризмом.


МІЖНАРОДНИЙ ЕТАЛОН

Китайгородське відслонення - всесвітньо відомий геологічний розріз, розташований на околиці Китайгорода. Це один із найповніших у світі розрізів відкладень силуру і девону, міжнародний геологічний еталон (!) відслонення третього і четвертого періодів палеозойської ери, який починається на лівому березі р.Тернава й охоплює весь схил пагорба на південно-західній околиці села. Від природи і краєвидів, які тут відкриваються, перехоплює подих.

с.КитайгородІсторія села нерозривно пов’язана з сусідами - поляками та росіянами. Архівні документи свідчать, що тут народилася Олена Глинська, мати російського царя Івана Грозного. Тут жили древні люди кроманьйонці, трипільці, скіфи-орачі, траспії. Китайгород належав Андрію Потоцькому, каштеляну Кам’янецькому. У 1909 році тут проживало 1876 православних, 99 католиків, 1101 єврей. Згадка про останніх закарбувалася в камені.
Тут є римо-католицький костел Діви Марії, побудований в 1775 році. Приглядають за храмом дві родини переселенців, які приїхали сюди в 1994 році на запрошення покійного єпископа Яна Ольшанського.

- Родом мы из Донецка, - розповідає Зоя Миколаївна. - В 1992 году три семьи создали общину и переехали в Китайгород по приглашению. Живем здесь с 1994 года, присматриваем за храмом, делаем ремонты, поддерживаем его в хорошем состоянии как можем. Спасибо, помогают местные спонсоры. В прошлом году отпразновали 240-летие храма. До кризиса было много туристов, сейчас - менше.

Храм автентичний, 27 м заввишки, вражає своєю красою. До речі, під алтерем є два захоронення, ймовірніше за все, колишніх священослужителів.

За кількасот метрів від костелу в напрямку Демшина знаходяться залишки єврейського кладовища - багато надгробних плит, де-не-де розриті могили. Місцеві скаржаться, що гроби в пошуках наживи не гребують розривати чорні копачі.
Якби кладовище обгородити, можна його показувати спраглому до історії туристу. Та до цього поки що руки в китайгородчан не дійшли. Зауважимо, що в селі є три кладовища, два з яких - одразу при в’їзді в село: з одного боку - для православних, з іншого - для католиків.

Як повідомив нам сільський голова ОТГ Юрій Безродний, громада має намір створити комунальне підприємство, яке би займалося розвитком туристичної галузі регіону.

ПАРШИВА ВІВЦЯ СТАДО ПСУЄ


У село добре їхати в старість, тут навіть добре жити, якби не одне «але» - козяче гетто.
Більше 300 кіз, які постійно розмножуються, утримує в нетваринних умовах місцевий житель. Каже, що планує мати ферму, але він це говорить уже стільки років, що йому ніхто не вірить.
Селяни зі смородом, можливо, й змирилися, та тільки знизують плечима, мовляв, що поробиш - не допомагають жоден ізс.Китайгород методів впливу. Але це ж катастрофа!

Відповідні служби, як-от ветеринарна, санстанція, екологічна реагують на проблему так, ніби складається враження, що вони всі у змові з цим «козячим магнатом». Він же, в свою чергу, на прохання не знущатися над тваринами реагує агресивно, каже, що хочуть закрити його ферму. Якщо це ферма, то де відповідні документи, належне утримання тварин та податки до місцевого бюджету?

Разом зі стадом кіз при в’їзді в село падають в око напівзруйновані майнові комплекси, які можна й треба відремонтувати, аби не псувати загального враження від населеного пункту.
Китайгород - абсолютно недепресивне, навпаки, в майбутньому перспективне село, але козячий туризм та безгосподарність окремих людей псує загальний фон. Якби можна було відкраяти ту непривабливу частину, залишивши чепурненьке село, то «Сільський контроль» розщедрився на «відмінно». І ця оцінка винятково природі, а от громаді - «четвірка».

Теги: Сільський контроль, с.Китайгород

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Меблі

Ексклюзивні вироби з акрилового та кварцового каменю Staron®, Radianz®:
кухонні стільниці, барні стійки, рецепції;
сходи, підвіконня, басейни
Та багато інших елементів інтер’єру за вашими побажаннями
Діють індивідуальні знижки та на кварц - розпродаж!
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.