Перейти на мобільну версію сайту


22.07.2016

ТРИМАЮТЬ КУРС НА ОЗДОРОВЛЕННЯ

Крихітні КарпатиПо-своєму унікальне, не без проблем, але зі власним характером, надзвичайно красиве село Привороття Друге Гуменецької сільської ради об’єднаної територіальної громади заховалося в межах національного природного парку «Подільські Товтри» поміж двох гір - відомої Кармалюкової й практично невідомої Лисої.

Незважаючи на абсолютну відсутність типової соціальної інфраструктури, в Приворотті Другому є все для життя, а головне - відпочинку. Маленька курортна зона Хмельниччини - це те, на що в майбутньому може перетворитися цей населений пункт. Та щоб мати таку мрію, треба відновлювати старе й будувати нове.

Про привабливість і перспективи, про чинники, які пригнічують ріст, про те, як можна заблукати й потрапити не туди, та ще багато цікавого про Привороття Друге розкаже «Сільський контроль».

Доїхати до Привороття Другого не складає великих проблем, воно знаходиться всього за 15 км від Кам’янця-Подільського та 5 км - від Макова. Чим білішою стає дорога й біля неї, тим ближче ми до мети. Перед в’їздом у населений пункт все навкруги білосніжне, наче молоко; навколо здоровезних насипів із каменю й відсіву працює техніка - це кипить робота у Вербецькому кар’єрі, що добуває вапняк.

Проїждаємо ще трохи більше сотні метрів, за якими вигулькує перша приворотська хата, забілена пилом, як і дорога, що стелиться під колеса автомобіля. І ось наша перша зупинка і сільська проблема з бородою.

«ВИЇДАЮТЬ» СЕЛОВід вибухів кар’єру тріщини в будинках

Вербецький кар’єр, роботи в якому відновилися 5 років тому, майже 14 років до цього не працював. І це був спокійний період у житті місцевих. Сьогодні ж тут триває справжня тиха війна - зі своїми вибухами, але поки що без жертв... Через початок війни на сході, заблоковані тамтешні вапнякові кар’єри, кам’янецький вапняк, зокрема вербецький та сахкамінський, став вкрай необхідним для металургійної галузі. Як відомо, чим більший попит, тим шаленіші гроші. І якщо раніше вибухи в кар’єрі були нечастими й не мали такої потужності, то з кожним роком вони набирали обертів. Після того, як їхня кількість збільшилася до 30 за один раз, селяни збунтували. Від кожного такого потужного вибуху хати, що знаходяться поблизу кар’єру, як із приворотського, так і з вербецького боку, вщент потріскані. Їхні господарі в розпачі - жодні перемовини зі власниками кар’єру не допомагають.

- Тричі ми виходили на пікет, - розповідає активість села Володимир Данчук. - Із вересня минулого року пишемо листи у всі інстанції, аби на нас звернули увагу й зупинили руйнацію. Наші будинки мають такі тріщини, що можна просунути руку. Ремонти також не вирішують ситуацію: тільки-но зробив, через рік хата знов потріскала. Кар’єр самовільно захопив територію, розширивши межі видобутку. У мене на подвір’ю дві криниці, і в жодній немає води, доводиться каністрами возити з криниці, що біля ставка. У якості компромісу власники кар’єру обіцяли компенсувати нам кошти на відновлення будинків та профінансувати встановлення свердловини. Виготовлення технічної документації брала на себе сільська рада. 

Але сьогодні всі обіцянки зависли в повітрі. Кажуть, що власники вербецького кар’єру навіть не планують братися за компенсацію збитків, та й сільська рада не поспішає із виготовленням «технічки», бо ж як не буде коштів на буріння свердловини, то кому та документація потрібна? І якщо власники кар’єру задоволені прибутками, то збитки, які утворюються від цієї діяльності, приворотчани не в силі подолати самотужки. За час протистояння й листування з різними інстанціями сільські активісти добряче підковані в питання буро-підривної та гірничої справи, але що ці знання дають, якщо закони можновладці пишуть під себе і трактують по-своєму?!

Заказник «Кармалюкова гора»НЕМА НІЧОГО - І МАЙЖЕ ЗАПОВІДНА ЗОНА

У Приворотті Другому в півсотні дворах проживає 101 житель. Староста села Анатолій Мазур, який окрім Привороття-2 курує ще й сусідню Вербку, зізнається, що розвиток населеного пункту бачить лише в зеленому туризмі. 

- Привороття Друге - це майже заповідна територія, - каже Анатолій Васильович. - Тут є Кармалюкова гора, 17 гектарів ставків, санаторій «Лісова пісня». Місце наче створене для відпочинку, та для цього ще багато чого потрібно зробити.

Звичайно, багато! Для початку хоча би встановити вказівники із написом села. Якщо санаторій «Лісова пісня» не полінувався цього зробити, й туристи та відпочивальники знають, як до нього проїхати, то що заважає це зробити сільській владі? А як ні, то переназвіть село в Лісову пісню, і вказівники не доведеться встановлювати. Це ж саме стосується і зупинок. Всього їх три, і це чудово, але мінусів у них два - зупинка не повністю закрита від негоди (зекономили на матеріалі) й на ній відсутня назва села.
Вночі в Приворотті Другому можна знімати містичні фільми, адже вуличного освітлення тут немає. Та якщо врахувати відсутність будь-яких закладів, у які можна податися в цю пору доби, то, може, й ліхтарів не потрібно? Стемніло - сиди вдома чи лягай спати.

Мало хто із приворотських дітлахів відвідує дитсадок, а от школу вибирають за бажанням - навпрошки у сусідні Маківську чи Вербецьку, або ж шкільним автобусом - у Гуменецький НВК.

За продуктами та госптоварами селяни їдуть або у сусідню Вербку, або в Гуменці, чи до Кам’янця, бо власного магазину не мають. Колись була спроба відкрити тут торгову точку, але успіхів її власникам вона не принесла. До речі, до міста тричі на день їздить маршрутка, вартість квитка складає 10 грн.
Тут немає клубу, а коли проходять вибори, голосувати ходять у «Лісову пісню», де знаходять місце для виборчої дільниці.

У селі навіть немає фельдшерського пункту. Із цього приводу сільський староста зауважив, що цього закладу не дуже й треба, адже медичні послуги приворотчани можуть отримати від лікарів санаторію «Лісова пісня» чи у вербецькому ФАПі. Відверто кажучи, як виснажити місцевий кар’єр і добудувати декілька будинків від Вербки до Привороття вздовж траси, то вже й не зрозуміло, де починається одне село і закінчується інше. Більша за площею і населенням Вербка, що дихає в шию Привороттю Другому, може легко його поглинути, у такий спосіб позбувшись від багатьох соціальних проблем.

Із директором ТОВ «Лісова пісня»ЛІКУЄ «САНЛІ»

Із 1986 року в Приворотті Другому відкрили профілакторій «Лісова пісня» для працівників цемзаводу. За 30 років існування санаторій змінив не одного власника, нині це приватна структура, в якій може одночасно оздоровлюватися 250 осіб. Керує закладом Ніна Березніцька.

- Сьогодні до нас на оздоровлення приїжджають діти та дорослі зі всієї України, - каже Ніна Сергіївна. - Маємо свою лікувальну воду типу «Нафтуся». У нас це мінеральна лікувально-столова питна вода «Санлі», яка виводить радіонукліди, понижує цукор у крові. Її вживають при хронічних гепатитах, холецеститах, дискінезії жовчних шляхів і жовчного міхура, сечокам’яній хворобі, ішемічній хворобі серця. Санаторій має 3-поверховий спальний корпус, оздоровчий корпус, їдальню, медкорпус. Загалом тут працює більше 80 осіб, як із села, так і з сусідніх Вербки, Макова, навіть міста.

У санаторії «Лісова пісня» є все для активного та пасивного відпочинку. У місцевій поліклініці приймають лікарі, є власний стоматкабінет, лабораторія та, навіть, сучасний УЗД-апарат. В оздоровчому корпусі можна пройти водні процедури, зокрема різні види ванн - сірководневі, хвойні, сольові, гідробромні; є душ-шарко та «грязьові» ванни (багнюку, до речі, привозять із затоки Сиваш Херсонської області); працює три масажисти, є сучасний фізкабінет та інгаляційний; у місцевому барі можна поласувати кисневими коктейлями та відварами з лікарських трав, які приймають винятково за призначенням лікаря; фізичні навантаження можна отримати в тринажерному залі, залі лікувальної фізкультури чи просто неба на теренкурі «Українська Швейцарія». До послуг відвідувачів сауна та два басейни, 5-разове харчування і, звичайно ж, дозвілля - бібліотека, тенісний зал, кінозал, літнє кафе. Щовечора масовики-затійники проводять конкурси та вікторини, а також дискотеки. Потрапити в «Лісову пісню» можна, придбавши державну путівку, або ж оплативши перебування зі власної кишені. Вартість перебування для дитини складає 175 грн/день, дорослого - 260 грн/день.

Колишній дитячий табірРУЙНУВАТИ - НЕ БУДУВАТИ

Трохи нижче від санаторію є закинутий дитячий табір, який колись належав К-ПЕМЗу. Якийсь час «Лісова пісня» брала його в оренду, й діти, що приїжджали на оздоровлення, могли весело провести там час. Сьогодні табір стоїть пусткою, за крок до повної руйнації. Його не врятувала навіть охорона, що там перебувала. Навіс над центральним будиночком от-от завалиться, адже практично всі металеві підпори, на яких він тримався, вирізали й здали на металобрухт. Не в кращому стані й інші будиночки. Якщо проблему з руйнацією табору не зупинити, то він буде не окрасою Привороття Другого, а навпаки.

Під руйнацію потрапив і місцевий старий млин. За офіційною версією цієї шкоди йому завдала блискавка, внаслідок якої сталася пожежа. Та місцеві подейкують, що загорання сталося не через примхи природи, а швидше через молодь, яка там полюбляла тусуватися.

ПРИРОДА ЗГЛАДЖУЄ ВСЕ

Безсумнівно, окрасою Привороття Другого є заказник «Кармалюкова гора», площа якого складає 765 га. Назва нагадує про легендарного подільського героя Устима Кармалюка, який разом зі своїми побратимами мав схованку в печері на верхівці гори. За словами науковців, на товтрах зростає типовий дубово-грабовий ліс, в якому трапляються підсніжник звичайний, проліска дволиста, лілія лісова, любка дволиста, булатка великоквіткова, аконіт шерстистоустий, вовчі ягоди звичайні, кліщинець Бестерів та інші види. В лісі поширені такі роди мохів, як порелла, тортелла, грімія, а також лишайники з родів рамаліна, аномадон, тортула, леукодон.

Не менш унікальною є і Лиса гора, навпроти Кармалюкової, якраз впритул до вербецького кар’єру. Лиса гора - цє один із рифів колишнього Сарматського моря. Цікава вона тим, що має штольні - штучно зроблені печери, в яких у 19 ст. видобували камінь. У новому тисячолітті в штольнях вирощують гриби - шампіньйони та гливи, щоправда з нерегулярною періодичністю.

Штольні на Лисій горіПривороття Друге наче магнітом притягує рибалок, адже тут три ставки, які наповнює річка Мукша. Усі вони перебувають в оренді. Купатися та рибалити орендар дозволяє безкоштовно лише в першому ставкові, інші два - обгороджені та охороняються.

Тільки шкода, що помилувавшись цією красою, відпочивальники залишають після себе купу сміття. Що й казати, бидло є бидло. Вибачайте, що так різко, але здається, що лише в такий спосіб можна достукатися до свідомості.

Перед початоком літнього сезону в Привороття Друге прибули активісти з працівників цемзаводу та ГО «Чисті схили». До акції прибирання долучився і «Сільський контроль». За день роботи ми прибирали там, де ніколи в житті не смітили. Було вивезено декілька вантажівок зі сміттям, які залишили відпочивальники. Минуло лише два місяці, а берег ставків і перша лінія лісу, що до них прилягає, знову засмічені. Звичайно, свідомість прокльовується в «одноклітинних», і вони складають власні недоїдки в пакет для сміття, але щоб забрати його з собою - це вже, мабуть, наступний етап еволюції, до якого вони ще недоросли.

P.S. Привороття Друге причаровує своєю красою. Коли дивишся згори, село здається іграшковим й може вміститися на долоні. Але для населеного пункту потрібна інфраструктура, тут вона специфічна, адже практично вся знаходиться в санаторії «Лісова пісня». Якщо і розвивати зелений туризм, то потрібно, щоб туристи мали бажання піти кудись у Приворотті, бодай у магазин по хліб, а так...

Від «Сільського контролю» Привороття Друге отримує трійку, бо роботи тут, як і проблем - непочатий край. Свою оцінку, шановні читачі, ви можете поставити в соцмережах групи «Сільський контроль» чи на сайті klyuch.com.ua в розділі «Опитування».


Теги: Сільський контроль, Привороття-2

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.