Перейти на мобільну версію сайту


14.06.2019

ТРІЙЦЯ. ТРАДИЦІЇ ТА ПРИКМЕТИ

четверТрійця вважається одним з 12 особливо шанованих християнських свят. Свято означає зішестя Святого Духа, після якого апостоли були благословенні на проповідування. Воно не має фіксованої дати і святкується через 50 днів після Великодня. У 2019 році цією датою для православних віруючих стане 16 червня. Саме тому у Трійці є ще одна назва – П'ятидесятниця.

Трійцю вперше вирішили святкувати саме апостоли, які є учнями Сина Божого. Цим святом вони хотіли увіковічити велику подію, коли на них зійшов Святий Дух. На той момент вони вже 50 днів молилися в Сіонській світлиці. У результаті на цьому місці виник перший християнський храм.

Апостоли після сходження Святого Духа раптом знайшли здатність говорити на різних мовах світу, щоб нести слово Боже в різні країни. Крім цього, учні навчилися зцілювати і передбачати майбутнє. Апостоли виконали своє призначення і вирушили по світу розповідати про життя Господнє і його болісну смерть за гріхи всього людства.

Офіційно Трійцю вирішили святкувати в 381 році, коли в Константинополі був скликаний II Вселенський собор, де затвердили догмат про рівність всіх Божих осіб. А ось стародавні слов'яни на Трійцю звернули увагу лише через 300 років після хрещення Русі, тобто в кінці XIII – початку XIV століть.

З огляду на те, що Трійця – релігійне свято, воно ніколи не обходиться без служби в церкві, що традиційно складається з Божественної літургії і Великої вечірні. При цьому зазвичай храми прикрашають зеленню: на підлогу прийнято класти свіжоскошену траву, а ікони прикрашають весняними квітами та молодими гілками дерев.

Існує певний перелік про те, чого не варто робити в цей велике християнське свято. 

Не варто призначати весілля – в народі вважається, що шлюб не буде міцним.

Не можна займатися роботою по будинку – вишивати, пекти і працювати по господарству, як і на інші великі християнські свята, на Трійцю не можна. Трійця означає завершення праць на полі й підготовку до збору врожаю. Повір'я свідчить, що у тих, хто працює, худоба впаде, а хто сіє – втратить всі посіви, хто пряде вовну – овець позбудеться.

Не варто працювати в полі. Духів День – прийдешній день після Трійці, коли на землі працювати теж небажано, однак можна шукати в ній скарб. Вважається, що земля в цей день обдарує порядну людину чимось вартісним.

Заборонено купатися у водоймах і річках. Люди з давніх-давен говорили, що на Трійцю мавки і русалки виходять зі своїх річок і водойм, тому одному йти в ліс або на поле небезпечно, навіть з худобою. А купатися не можна, тому що русалки залоскотять і затягнуть на дно.

Не варто думати про погане, заздрити і злитися, а потрібно відроджувати в собі хороші і світлі почуття.

Найголовніше, що варто робити на Трійцю – згадувати і шанувати Отця, Сина і Святого Духа. Померлих шанують за день до Трійці, у батьківську суботу.

У неділю в церквах зазвичай проводиться урочиста і красива служба, а після Божественної літургії здійснюється вечірня в честь сходження Святого Духа на апостолів. 

Отже, що можна робити в Трійцю:
- збирати гілки берези, клена або дуба, а також польові квіти, сушити їх у будинку і ставити їх біля ікон.
- готувати віники для лазні, оскільки засушені в цей день, вони будуть мати цілющі властивості.
- можна посилати сватів (не плутати з самим весіллям) і знайомитися з батьками. До речі, такий шлюб обіцяє бути міцним і довговічним.
- плести вінки і спускати їх на воду, влаштовувати гуляння і ворожіння – витік цих традицій слід шукати в язичництві.

Більшість прикмет у цей день пов'язані саме з погодою. Так, по погоді на Трійцю передбачали, яким буде літо. Наприклад, якщо дощитиме, то літо буде врожайним, грибним і теплим. Однак, якщо спекотна погода – то літо буде посушливим і спекотним.


Теги: свято Трійці, традиці, прикмети

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.