Перейти на мобільну версію сайту


16.08.2019

СПРОЕКТОВАНА РЕАЛЬНІСТЬ

район-1Замість 465 маленьких районів в Україні мають бути 100 великих районів з населенням не менше, ніж 150 тисяч людей. Про це в інтерв’ю ІА «Укрінформ» заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко. Згідно з оприлюдненим проектом, на Хмельниччині мають залишити 3 райони: Хмельницький, Кам’янець-Подільський та Шепетівський і 44 об’єднаних територіальних громади.

Реформа децентралізації, яка активно впроваджується в Україні з 2014 року, доходить до логічного завершення, принаймні першого та вже й другого її етапу – створення ОТГ та нових меж районів.

Відтак за цей час тільки в Кам’янець-Подільському районі ми маємо шість об’єднаних територіальних громад. Перші три утворилися в 2014 році і заскочили в перший вагон потяга – це Гуменецька, Китайгородська та Колибаївська. Три наступні побачили світ минулого року – це Слобідсько-Кульчиєвецька, Жванецька та Староушицька. Ще двом охочим – Довжоцькій та Орининській – сподівання обрубали як мінімум на районному рівні, пригальмувавши бажання особливо прудких до об’єднання. Для кого й чому це було зроблено стає зрозумілим тепер, коли з’являється новий проект, за яким кількість громад залишається незмінною, а от території, які вони займатимуть, суттєво змінилися, шокувавши цим багатьох.

Та у верхах особливо не зважають на думку тих, хто внизу, а ще мало переймаються економічною доцільністю сформованих громад. Зменшення кількості ОТГ із запланованих принаймні в 2014 році в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ пояснюють, як би це не парадоксально звучало, але все тією ж економічною доцільністю, мовляв створення ОТГ – це можливість мати класний менеджмент на субрегіональному рівні.

«Бо у нас зараз 48 тисяч чиновників, які працюють у різних адміністраціях, у районних і обласних, отримують у загальній цифрі 6 млрд заробітної плати... І скаржаться, що у них невелика заробітна плата. Ми пропонуємо зменшити кількість адміністративного персоналу, з тим, щоб частину повноважень позабирали об’єднані громади, які вже мають і свої виконкоми, і свій адміністративний персонал. І таким чином, підвищити в рази якість менеджменту, мотивуючи збільшенням зарплати. Але хотілося б, аби це були не райдержадміністрації, а префектури, які мають наглядові та контрольні функції, і не мають доступу до грошей», – зазначив Геннадій Зубко.

Також Геннадій Зубко наголосив, що важливо передати розпорядження земельними ресурсами на місцевий рівень для того, щоб у держави забрати, нарешті, корупційний геокадастр, який, з одного боку, контролює землю, з іншого боку – роздає землю. Передаючи повноваження на місцевий рівень, контроль залишиться за державою.
«Нам потрібно ухвалювати закон щодо планування територій. Бо для того, щоб дати їм можливість розпоряджатися земельними ресурсами, громади потрібно зобов’язати планувати свою територію, щоб кожний інвестор бачив, скільки є землі, якої землі, скільки є соціальних об’єктів, де він може розмітити свій бізнес, які галузі саме в цій громаді можуть розвиватись», – розповів Зубко.

НОВИЙ ПРОЕКТ. ЩО ПРОПОНУЄ?
За даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, проект адмінтерустрою передбачає на Хмельниччині три райони – Хмельницький, Кам’я­нець-Подільський та Шепетівський і 44 об’єднаних територіальних громади. В оприлюдненому проекті залишили 13 міських громад (сюди входять і міста обласного значення), 21 селищна і 10 сільських рад.

Звичайно ж, нас цікавить Кам’янець-Подільський район і те, яким він буде. Отож, у проекті зазначено, що до складу майбутнього Кам’янець-Подільського району, який об’єднає всю південну частину Хмельницької області, увійдуть нинішні Кам’янець-Подільський, Дунаєвецький, Новоушицький, Віньковецький та Чемеровецький райони.
Щодо ОТГ, то, відповідно до оприлюдненого Мінрегіоном проекту, в новоствореному Кам’янець-Подільському районі їх буде 14. Це Кам’янець-Подільська, Гуменецька, Жванецька, Слобідсько-Кульчієвецька, Китайгородська, Староушицька, Маківська, Смотрицька, Дунаєвецька міська і Дунаєвецька сільська, Новоушицька, Віньковецька, Чемеровецька та Гуківська ОТГ. Відтак район збільшиться і в кількісному еквіваленті та нараховуватиме 318,9 тис. осіб населення.

Із попереднім Перспективним планом, затвердженим свого часу Кабміном, на жаль, ці показники не сходяться, зокрема в частині щодо створення ОТГ. Адже, як раніше планувалося, то лише нинішній Кам’янець-Подільський район мав дробитися на 8 ОТГ – це Гуменецька, Слобідсько-Кульчієвецька, Китайгородська, Староушицька, Жванецька, Довжоцька, Орининська і Кам’янець-Подільська міська. Колибаївська ОТГ, яка була утворена в 2014 році, стала своєрідним пілотним проектом, якого не було в перспективному плані, проте він доказав свою доцільність, принаймні в період становлення.

Відповідно до нового орилюдненого проекту, найбільшою несподіванкою стали межі майбутньої Кам’янець-Подільської міської ОТГ, які поглинули колись заплановані Орининську та Довжоцьку громади. Відтак уже зовсім скоро містянами можуть стати жителі віддалених сіл району, що межують з Тернопільською областю. Уявляю картину, як одного ранку прокинуться селяни з Вітківців, куди навіть автобус за кам’янецьким маршрутом не ходить, Завалля, Червоної Діброви, Підпилип’я чи Подолян, Оринина чи Рихти, а вони вже містяни. А це тягне за собою не тільки отримання міських благ, а й сплату відповідних податків, особливо земельних...

Для міста, звичайно ж, такі перспективи досить вигідні, адже йому варто розвиватися. Не секрет, що в Кам’янці немає вже землі для нового кладовища, а нинішнього термін придатності неухильно зменшується. Така ж ситуація і зі сміттєзвалищем. Що вже казати про різного роду довідки чи вирішення питань місцевого значення. Чи зроблять колись дорогу, приміром, у віддалених Ріпинцях, Лісківцях чи Мілівцях, якщо її досі немає ще в деяких мікрорайонах міста?

Питання риторичне. Риторичне воно й для виборчого процесу, який неухильно наближається. Щоб стати міським головою, треба буде добряче попітніти, бо ж електорат різний, й немає гарантії, що його прихильність можна буде здобути як раніше, просто заскочивши на «зеленого» коня.

районХТО ВИНЕН І ЩО БУДЕ?
Після оприлюднення нового проекту багато хто взявся за голови. На сполох ще не б’ють, як завжди сподіваючись, що все минеться. Та це все до пори до часу...
В оприлюдненому проекті зазначається, що зміни до нинішнього адмінтер­уст­рою прийматиме вже і новий парламент, і новий Кабінет міністрів. Мовляв, у набат бити ще рано, бо це поки що тільки проект і поки що сприймати його як остаточну версію розподілу районів чи меж об’єд­на­них територіальних громад не варто.
Так заспокоюють і експерти Хмельницького центру розвитку місцевого самворядування.

– Це попередній проект, який був розроблений раніше, але оприлюднений лише тепер. Ми напрацьовували до нього своє бачення, коментарі та рекомендації, але вони не враховані поки що. Треба пам’ятати, що зміни до існуючого адмінтерустрою прийматиме вже і новий парламент і, швидше за все, новий Кабмін. Єдине, що теоретично може бути змінено і без нового складу Кабміну, це кількість і межі громад. Адже Хмельниччина одна із шести областей, яка має вже затверджений перспективний план формування територій і зміни в нього може внести Кабмін без жодних обговорень чи процедур, – пояснює радник з децентралізації Вікторія Любенчук.

Ми поцікавилися думками голів ОТГ, які свого часу активно брали участь у процесі децентралізації, та які, на жаль, за нинішнім проектом мають всі шанси залишитися за бортом, так і не створивши громади. І цей процес уже жодним чином від них не залежить.

Руслан Рябий, голова Довжоцької сільської ради, оббиває пороги сусідніх громад вже кілька років поспіль. Зізнається, що під час першого етапу створення громад, коли утворилися Гуменецька, Китайгородська та Колибаївська ОТГ, його наміри пригальмували у чиновницьких кабінетах. Та, побачивши, як новостворені сусіди успішно розвиваються, він вдруге кинувся в децентралізаційний бій. Територія, яка передбачалася у разі створення Довжоцької ОТГ, була чимала, адже до складу майбутньої громади мали би увійти Довжоцька, Кадиєвецька, Зіньківська, Рихтівська, Заліська, Слобідко-Рихтівська та Завальська сільські ради. 

Скільки було радощів, коли згоду на приєднання дали депутати Заліської сільської ради. Здавалося, все піде як по маслу. Та в той же час у районі взялися за об’єдння ще три громади – Слобідсько-Кульчиєвецька, Жванецька та Староушицька. Аби район зовсім не розвалився, а армія чиновників не залишилася без роботи, Довжоцькому голові почали встромляти палки в колеса. Згодом, після створення трьох згаданих вище громад, районні установи, які до того часу були зареєстровані в с.Мукша-Китайгородська (увійшло до складу Слобідсько-Кульчієвецької ОТГ – прим. Авт.), перереєстрували в с.Довжок. А всі наміри активного сільського голови блокували як могли.
– Скільки ми виїздили з проханнями про об’єднання – не можу вам передати, – зізнається Руслан Петрович. – Усе робили, як того вимагає методика про об’єднання – і збори села, і підписи збирали, з людьми говорили, і сільським головам пояснювали, що як об’єднаємося, то будемо мати і розвиток, і гроші на нові проекти, як наші сусіди. Але все було марно. Хай не ображаються мої колеги, але ніхто з них не думав про людей, а тільки про свої посади і зарплати. Я за крісло не тримався, хотів щось змінити. Посада сільського голови виборна, і кому би довірили люди очолити Довжоцьку громаду, той би і керував. А тепер не будемо мати ні громади, ні ресурсів на розвиток. Довжок і Нагоряни, як приміські села, не пропадуть, нам до міста близько, зрештою деякими благами міської цивілізації ми і нині вже активно користуємося. А що казати про інших?
Мені не соромно буде подивитися своїм людям в очі, бо я робив все можливе, щоб була Довжоцька ОТГ. А що робили інші? Тож ті, хто тепер буде не згідний з тим, що потрапить до Кам’янець-По­дільської ОТГ, хай у першу чергу прийде до свого сільського голови і спитає, а що ти зробив для того, щоб ми там не були.

Такої ж риторики притримується і Орининський сільський голова Валер’ян Мокрицький, якому з об’єднанням ставило палки в колеса сусіднє амбітне Привороття. Тепер же ні там не буде центру, як хотіли приворотчани, ні в Оринині. За новим планом – центр у Кам’янці.

– Хай задумаються депутати Приворотської сільської ради, чи правильно вони роблять, що не дають згоди на об’єднання, – каже Валер’ян Мокрицький. – Поки ще не пізно, можна зробити сесію і провести реформу, а не дурити людям голову, що ніхто не хоче об’єднуватися. А хіба людей питали чи їм розповідали, як має бути? Більш ніж впевнений, що ні. Не знаю, які ще мають бути аргументи, щоб нас почули. Якщо упустимо шанс і не утворимо Орининську ОТГ, то будемо гнути спини на інших, а не господарювати на власній території.

Те, що реформа децентралізації дійсно дієва, говорять її результати. Підтверджує це і голова Колибаївської ОТГ Михайло Желізник, громада якого, за новим проектом, має всі шанси зникнути з районної карти, злившись із Жванецькою ОТГ.

– Неважливо, хто буде головувати, – говорить Михайло Дмитрович, – головне, щоб був результат. Реформа децентралізації одна із найуспішніших не тільки в Україні, а й Європі. Вона довела свою дієвість. І дуже шкода ті громади, які вчасно не зробили правильний крок, не об’єдналися і грамотно не використали державні кошти.


Теги: новий район

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.