Перейти на мобільну версію сайту


17.04.2015

СІМАШКЕВИЧА ВРАЗИЛИ ОГОЛЕНІ Й НЕ ЛИШЕ

Міський голова Михайло Сімашкевич повернувся з Королівства Норвегії у цілковитому шоці.

Він перебував там разом із представниками Верховної Ради України та з чотирьма міськими головами (великих середніх, маленьких міст - Луцьк, Бориспіль, Чугуєв і Бердянськ) у рамках проекту «Формування політики, ґрунтованої на фактах, у сфері місцевого самоврядування в Україні». Їх запросила Норвегія за свої кошти та враховуючи те, що українська і норвезька Асоціації міст товаришують. Отже норвезька сторона вирішила продемонструвати як у них відбуваються реформи самоврядування й адміністративна.

Гості побували в містах Ос, Фрідрікстад, мали зустріч у Парламенті Норвегії, закладі з догляду за літніми людьми. Шок у Михайла Сімашкевича був, коли вони пронишпорили найменші шпаринки і не знайшли, до чого прискіпатися. Срізь ідеальна чистота, порядок.

- Норвегія надто вразила мене, навіть перевершила очікування, - розповідає Михайло Євстафійович. - Найперше, чому тішишся - мир та спокій в країні. Люди усміхнені, всі поспішають у справах. Усе так просто і водночас так складно: міста розбудовуються, достойні зарплати й достойна старість. Також вразила доброзичливість і повага один до одного, чого так не вистачає українцям. Містечко Ос невелике - 18 тисяч населення, проте його бюджет складає 1 млрд 200 мільйонів грн. Бюджет Кам'янця 392 млн. грн при ста двох тисячах населення.

Загалом, у Норвегії профіцит бюджету. Одній особі на рік виділяється з бюджету 235 тис. грн, а у нас ця сума складає 3 тис. 400 грн. У них дуже високі політичні амбіції, хоча ми звикли що за кордоном мало говорять про політику, а більше про економіку. Норвегія вже досягла такого рівня, що має право говорити про політику.

Вони вже переходять до реформи самоврядування, бо мають гроші, і все працює. Проводиться перехід до загального об’єднання, як і в нас хочуть, щоб маленькі села об’єднувалися, й держава дає їм на цю програму від 3,6 мільрдів до 6 мільярдів крон і впродовж 15 років фінансує всіх порівну. Адміністративна реформа неможлива, якщо вона йде зверху, вона повинна йти знизу до верху.

Тривалість життя норвежця становить 82 роки. Люди після роботи сідають на велосипеди, а не перед телевізорами. Інші займаються бігом, бо знають, що пасивний відпочинок до добра не приведе. У них є один безкоштовний канал, який можна дивитися, якщо хочеш переключити на інший, то доведеться заплатити певну суму грошей і так кожне переключення. Це спонукає до того, щоб люди якомога менше сиділи біля екрану.

ОСВІТА І МЕДИЦИНА

Що стосується освіти, то вона в них 11-річна як у нас, але до 8 класу учням оцінок не ставлять. Завдання школи до 8 класу навчити дитину читати, писати, логічно мислити, мати зв'язок з Михайло Сімашкевичприродою. Кожен учень, як дівчинка, так і хлопчик, повинні вміти шити, закрутити гайку, забити цвяк, приготувати їжу. З 9 класу їхні знання вже оцінюють, але учень повинен визначитися, за яким напрямком далі буде навчатися - гуманітарним, технічним, природничим. Окремо історії у них немає, вона входить у суспільствознавство. За комп’ютером дітям дозволяють працювати обмаль часу. Зусилля суспільства й батьків спрямовані на здоровий спосіб життя.

У школах і садочках дітей не годують, батьки дають їм їжу із собою. Єдине, що можуть давати дітям - це чай, какао чи полуниці, банани в сезон. Нас вразили дитячі садочки, вони як модулі. Діти по четверо-п’ятеро заходять у них, щоб переодягнутися, помити руки, випити чаю. Решту часу, незважаючи на сніг, дощ, спеку, малеча перебуває на природі. У всіх відповідний одяг: парасолі, дощовики - на дощ, панами, парасолі й вода - на спеку, теплі речі - на холод. Їх готують до життя.

У Норвегії страхова медицина, незважаючи на те, що вони мають досить коштів і могли би дозволити собі безкоштовну медицину. Але в них безкоштовною може бути лише екстрена і первинна допомога. Решта медичних послуг проходять через страховку.

СТАТКИ

Заробітня плата становить 120 тис. грн - це приблизно 4 тис. євро. Важка робота на бурових вишках оплачується від 6 до 15 тис. євро. Квадратний метр житла в центрі міста становить від 5 до 15 тис. євро.

Але, крім того, що держава на це дає пільгові кредити, установа, в якій людина довго працює, може цей кредит погасити.

У кожної родини в гаражі мінімум по два автомобілі, по два катери, хоча природа дозволяє лише 3 тижні в сезон покататися, але це престиж родини. Тому марку тримають. Отже, по дороговартості в них на першому місті житло, далі - комунальні послуги.

КОМУНАЛКА І СОЦІАЛКА

- Об’їздив багато країн, але в жодній такої чистоти не бачив. Узяти Польщу, яка отримала сильний поштовх у розвитку, Німеччину, Австрію, Угорщину - дійсно на центральних вулицях чистота, околиці дещо брудніші. А там ми обшарили всі закутки, почали прискіпуватися до штукатурки, може десь відвалилася, десь не побілено, бодай якийсь ганч, але нічого не знайшли. Поцікавилися з якими питаннями громадяни звертаються в мерію. Виявляється, за місяць одна-дві особи можуть прийти в мерію з суто політичним питанням. Дозвільні центри, які в нас почали розвиватися, в них вже давно працюють для людей. 

Мер там політична особа, ніяких адміністративних функцій він не виконує, має трьох заступників, вони теж політики. Є призначений сесією міської ради адміністратор, який повністю відповідає за життєдіяльність міста. Вони його можуть міняти хоч і раз на рік. Також міський голова виконує представницькі функції.

На запитання: «Чи часто звертаються городяни з питаннями ремонту дверей, вікон?». У них такого не роблять, вони просто міняють на нові. Яму на вулиці вони не латають, а замінюють цілий шмат.

Що ж до благоустрою, то вся Норвегія потопає в квітах і зелених насадженях. До речі, кронування дерев проводять точнісінько як і в нас. Вони розуміють, що зрізане дерево за кілька років не виростиш, тому дерева підчищають, старі зносять, але не більше 30%, бо розуміють, що не так легко виростити дерево, й на це піде багато років.

О пів на п’яту в них вже вимиті дороги й тротуари з шампунем. Урни в них встановлюються на відстані трьохсот метрів і при цьому чистота ідеальна, біля кожного магазину сміттєзбірники. Майданчиків для побутового сміття не бачили, вони заховані в підземні споруди.

Норвежці заощаджують на всьому. Знаменитими вітряками, як у Європі, вони не хворіють, бо вважають, що ті досить витратні в обслуговувані, тут немає й сонячних батарей. У них багато річок, на яких вони кожних два кілометри встановлюють трубу з турбіною, що виробляє У Норвегіїелектрику. Завдяки цьому вони взагалі не заощаджують електроенергію, в них усе сяє. У роботі теплових електростанцій вони використовують неочищену нафту. Вразили й дороги. Враховуючи великі поклади граніту, вони встеляють дороги міцним гранітним асфальтом, покритим пластифікатом. А центр міста взагалі вкладений гранітною шашкою, якість і краса якої неймовірна.

Статті доходів по наповнюваності лише 30% складає дохід від нафти, решта становить риболовля й деревообробна промисловість.

Транспорт частково платний, а той, який довозить працівників до центральної частини міста, щоп’ять хвилин курсує безкоштовно.

На території міста Фрідрікстад є стара фортеця, але це не пам’ятка архітектури, там мешкають люди. В основному, це старше покоління, вони продають непотрібні речі, інші купують непотрібні речі. До прикладу, людина побачила бабусю, яка щось продає, вона обов’язково в неї щось купить, аби підтримати, хоча їй те непотрібно.

Норвежці шанують своїх дітей та стареньких людей. Для малечі всі спортивні школи безоплатні, для дідусів і бабусь будинки пристарілих стерильні.

Здебільшого родинні стосунки в них на європейський лад, кожен платить за себе, 18 років виповнилося, й дітей відправляють на власний хліб. Якщо родинні зв’язки дуже міцні, й одне покоління дбає про інше, держава дбає про такі родини. Лікар до них постійно приходить додому, соціальні працівники відразу виїжджають по дзвінку. Найгірше в них живуть біженці, але вони забезпечені житлом, дещо кращим ніж у нас гуртожитки. На певну кількість тих чужинців виділяється автомобіль на випадок, якщо їм необхідно кудись поїхати.

НАОСТАНОК

Ми мали зустріч з одним бізнесменом, якого зацікавив наш бальнеологічний курорт. Документально засвідчили, що в нас є на тисячу років запаси води, і вони можуть зі своїми коштами зайти до нас, для них 5 млн грн, які потрібні на відновлення курорту, це не такі вже й великі гроші, але наше законодавство...

Міський голова розповів господарям про участь нашого міста в конкурсі Молодіжної столиці Європи - 2018.
Кам’янець отримав підтримку всіх членів делегації та господарів. На підтвердження цього було організовано флешмоб «Кам'янець-Подільський - Молодіжна столиця Європи».

Михайла Євстафійовича дуже вразило відвідування місті Осло парку оголених скульптур. Їх там тисяча сто, вони розповідають про людину від народження, становлення, кохання, зради... Вартість того парку, як усього нашого міста. 50 років засновник цього парку віддав його становленню, а розпочав його 1936 року.

Теги: Михайло Сімашкевич, Норвегія, міжнародні зв’язки

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.