Перейти на мобільну версію сайту


23.03.2018

ШУХАНОВ НА СТОРОЖІ ЗДОРОВ'Я КАМ'ЯНЧАН

З 1 квітня має розпочатися кампанія з підписання договорів (декларацій) з сімейними лікарями. Їх у нашому місті є 36 при потребі в 50. 2000 року міська влада одна з перших пішла на перехід медицини міста на нові рейки. Почалося зі створення амбулаторій сімейної медицини, нині їх у місті 11. Та зрушення йшли дуже кволо, принципово для пацієнта не змінилося майже нічого, окрім того, що наблизили лікаря до пацієнта в кроковій доступності. 2003 року міська влада навіть доклала максимум зусиль, аби запросити викладачів Дніпропетроського медичного університету, щоб спростити навчання і підготувати перших 30 лікарів сімейної медицини. Навчання для лікарів було безоплатне, за це платили з міської казни. Та далі справа чомусь не пішла.

Перехід на новий шлях у медицині є на часі і правильним, але він чомусь проходить повільно. Вище керівництво охорони здоров’я ніяк не може своїм вольовим рішенням, нарешті розпочати медичну реформу. Як кажуть: «Поганому танцюристу (щось) заважає». Вже не раз ця реформа стартувала, але фальстарт ніяк не може дати змоги фінішувати у намірах. Виявляється, що з 1 квітня кам’янчани не зможуть підписати з обраним лікарем декларацію. Напевне, це байдуже ставлення керівництва БУ «ПМСД», яке досі ще не потурбувалося і не подбало про можливість вийти на старт. Донині ще не встановлено електронну систему, яка має забезпечити підписання декларації. Але тішить лише те, що не наше місто пасе задніх, така ситуація майже у всіх маленьких містах. Саме з 1 квітня декларацію зможуть підписувати пацієнти великих міст, які підключені до електронної системи.

Шуханов-1Та попри все, з вибором лікаря кожному з нас необхідно визначитися. Тож, знайомтеся – сімейний лікар амбулаторії сімейної медицини на Біланівці (вул.Тімірязєва, 38), лікар вищої категорії, який має 36 роки лікарської практики Микола Шуханов.

Ось що про нього кажуть його пацієнти.

Владислав Романов: «Уже п’ять поколінь нашої родини обслуговується у лікаря Шуханова. Микола Макарович безвідмовна людина, він прекрасний фахівець своєї справи, лікар з великої літери. Він і вдень, і вночі може надати кваліфіковану медичну допомогу при потребі. Амбулаторія, в якій він працює, відчинена майже цілодобово. У нього пацієнти на першому місці. Напевне, він єдиний лікар, який завжди має при собі шприц, ліки, щоб надати невідкладну допомогу. Одного разу був свідком, як на одному загальноміському святі працівниця музею втратила свідомість. Проїзд швидкої був складний, але її викликати не довелося, адже все необхідне було у Миколи Макаровича, і він одразу надав допомогу жінці, бо ж в його портфелі було все необхідне».

Катерина Папіж: «Микола Макарович дуже хороший лікар, знаючий та читаючий. Він свого часу був дільничним терапевтом на Черемушках, але й досі мешканці цього району згадують його добрим словом, а також звертаються по медичну допомогу. Він завжди вислухає і допоможе. Наш сімейний лікар не лінується навчатися. На початку березня повернувся з курсів підвищення кваліфікації, де навчався по новому надавати екстрену медичну допомогу».

Михайло Коза: «Свого часу я постійно звертався до лікарів, адже мав проблему зі здоров’ям. Мене підліковували, але через певний час проблема знову і знову вилазила. Якось мені порадили звернутися до сімейного лікаря Шуханова, але я мешкаю не на його дільниці, та він мене прийняв, призначив лікування і з того часу я жодного разу до лікарів взагалі не звертаюся. Я вдячний йому».

Людмила Ємельянова: «Вольтер писал: «Люди, которые заняты возвращением здоровья другим людям, выказывая удивительные единения мастерства и человечности, стоят превыше всех великих на этой земле. Их можно назвать даже причастными к Божеству, ибо сохранять и возрождать почти столь же благородно как и творить!».

Прочитав эти строки, я тут же вспомнила о своих знакомых врачах, размышляя о том, какой же у них благородный труд.

Быть врачом – это дар Бога и великая миссия. В этой связи хочу выразить благодарность доктору Шуханову Н.М. Так уж получилось, что на протяжении последних пяти лет я постоянно к нему обращалась за помощью (у меня тяжело болела мама) и он ни разу, я хочу подчеркнуть, ни разу мне не отказал.

Я могла позвонить в любое время суток, он всегда отзывался. И если была необходимость, то шёл на другой конец города. Помогал нести носилки с тяжелобольной старушкой. Николай Макарович никогда не пенял на то, то ей уже много лет, а ей было 90, он боролся за её жизнь до конца. Настоящий земский врач. Когда к нему не придёшь в амбулаторию, там всегда ждут его помощники, мамочки с детьми, люди пожилого возраста. Двери амбулатории открыты всегда и в выходные дни тоже».

На кілька запитань від пацієнтів відповідає сімейний лікар Микола Шуханов.

– Миколо Макаровичу, подейкують, що відтепер лікарі не будуть обслуговувати хворих вдома?

– Ні, це не так, просто така послуга, як виклик лікаря додому скасовується. Відповідну книгу, з якою працювала реєстратура, скасували. Відтепер саме сімейний лікар, чи терапевт, чи педіатр та пацієнт мають домовлятись про виклики додому.

Вони зможуть напряму приймати рішення про необхідність та формат візиту. Можна буде просто подзвонити до свого лікаря та проконсультуватися по телефону. Таким чином лікар матиме час допомогти більшій кількості пацієнтів і потрапити набагато швидше до тих, кому для лікування терміново потрібен огляд медика, і хто не в змозі відвідати амбулаторію. Тож процедура виклику лікаря додому значно спрощується. 

– А якщо Ви самі захворієте, чи візьмете відпустку, то хто обслуговуватиме Ваших пацієнтів? Адже ніхто не захоче виконувати Ваші обов’язки, тим паче, що Вам платять за пацієнтів.

– Дійсно, медичне обслуговування повинно бути безперервним, і пацієнт не має страждати через те, що його лікар захворів або пішов у відпустку. Тому заклад первинної медичної допомоги або сам лікар, якщо це приватна практика, забезпечує на цей час заміну. 

– А що потрібно, щоб підписати саме з Вами декларацію? І чи можуть це зробити пацієнти, які мешкають не на Біланівці?

– Пацієнт сам має право обирати лікаря, незважаючи на те, де він мешкає, хоч в селі, хоч в іншому місті. Для цього потрібне бажання, а також необхідно звернутися в медзаклад, де працює терапевт, педіатр чи сімейний лікар, з яким ви хочете підписати декларацію. З собою потрібно мати паспорт, податковий номер і мобільний телефон. Якщо ви підписуєте декларацію з педіатром чи сімейним лікарем для дитини, то візьміть також свідоцтво про народження дитини.

Заклад, у якому працює обраний вами лікар, має бути підключений до системи «Електронне здоров’я». Уточнити цю інформацію можна у реєстратурі або у лікаря, або перевірте самостійно на сайті: https://portal.ehealth-ukraine.org/divisions.html#/

Ваші дані та контактний телефон повинні внести у систему «Електронне здоров‘я». Це зробить уповноважена особа закладу ПМД: у різних медзакладах це може бути або реєстратор, або медсестра, або лікар тощо.

Слід зауважити, що декларації укладаються виключно в електронній формі – не буде жодних бланків, форм, печаток тощо. Щоб пересвідчитись, що декларацію підписує реальна людина і унеможливити будь-які спроби шахрайства, введено підтвердження за допомогою СМС-коду, який надходить на номер вашого мобільного телефону. Після введення даних пацієнт отримує СМС з кодом на вказаний номер телефону, який уповноважена особа медзакладу вводить в електронну систему для підтвердження.
Якщо у вас немає мобільного – не проблема: для підтвердження уповноважена особа медзакладу сфотографує чи відсканує оригінали ваших документів, щоб долучити їх до декларації в електронній системі. Потім роздруковується з електронної системи примірник декларації для перевірки. Тому потрібно уважно перевірити всі свої дані. Якщо помітили помилку, її необхідно виправити, і декларацію роздруковуватимуть до того моменту, поки все не буде правильно.

Якщо все правильно, то слід роздрукувати ще один примірник декларації. Обидва примірники декларації мають бути ідентичними і без помилок. Пацієнт повинен підписати обидва примірники, один залишається у медзакладі, інший – забирає собі пацієнт. Далі уповноважена особа медзакладу накладає електронний цифровий підпис на декларацію та надсилає її в систему «Електронне здоров‘я»

– Миколо Макаровичу, Ви впевнені, що ця реформа реальна і що пацієнти гарантовано зможуть отримувати безкоштовну медичну допомогу?

– Впевнений. Відповідно до закону «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», держава гарантує повну оплату необхідних громадянам медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій, згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України. Тобто, населенню надано гарантію безкоштовного надання необхідних медичних послуг та лікарських засобів, але лише тих, що передбачені програмою.

Програма визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами, повну оплату надання яких пацієнтам гарантує держава.

У МОЗ зазначили, що обсяг послуг у межах програми медичних гарантій визначається обсягом фінансування системи охорони здоров’я. Отже, конкретне покриття, яке працюватиме в 2020 році, цілком залежить від бюджетного процесу в 2019 році. Попри все, яким би не було фінансове покриття, всі громадяни отримають до нього реальний доступ.

 Валерія СУШИЦЬКА. 


Теги: сімейний лікар, Микола Шуханов

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.