Перейти на мобільну версію сайту


14.06.2019

САМІ СЕБЕ ЗРОБИЛИ

міський маршрутРеформа децентралізації, яка успішно діє вже кілька років поспіль, дала поштовх до розвитку багатьом населеним пунктам України. Хтось отримав друге дихання, дехто розширив горизонти, десь змінилося світосприйняття, з'явилися ознаки європейськості, до якої ми так активно прагнемо. У будь-якому випадку, зміна адміністративно-територіального устрою сприяла покращенню сіл. 

Об'єднання в територіальну громаду, гуртування – це насправді можливість оцінити власний потенціал, визначити критичний рівень, на якому знаходиться громада, і запланувати майбутнє, до якого в найближчій перспективі хотілося б дійти. А що може бути краще в селі, як гарні дороги, охайні тротуари, необхідні об'єкти інфраструктури та влада, яка існує для того, щоб вирішувати проблеми людей, а не створювати їх. І, здається, ми знайшли населений пункт на Кам'янеччині, до якого «децентралізація» дісталася раніше, аніж про неї почали говорити в Україні. Що це за село, читайте в нашому сьогоднішньому випуску авторського проекту «Сільський контроль».

Центральна садибаЗгідно з затвердженим Кабміном Перспективним планом щодо реформування населених пунктів, село Кам'янка потрапляє до міста. Свого часу були плани на приєднання і до Гуменецької ОТГ, і до Слобідсько-Кульчиєвецької ОТГ. Та, відверто кажучи, керівництво населеного пункту не в захваті від реформи децентралізації, і на це є свої вагомі причини. Якщо іншим селам об'єднання дає поштовх до змін, то тут і без реформи успішно зі всім справляються. Отож, прямуємо до Кам'янки, що є центральною садибою однойменної сільської ради.

До села від міста рукою подати. Якщо нікуди не поспішаєте, можете навіть пройтися пішки, що ми й успішно зробили. Але не думайте, що село позбавлене громадського транспорту, він тут є – це міський маршрут за №11. Тож ціна за проїзд, як і в місті, складає 5 грн. Зручно, егеж – живеш у селі, а добираєшся за міським тарифом. Також через Кам'янку курсує автобус на сусідні Оленівку і Боришківці, тож із транспортним сполученням тут жодних проблем немає. Крім того, сюди можна дістатися через залізничні колії, що тягнуться вздовж залізничного вокзалу. До слова, нових автобусних зупинок по селу вистачає, їх тут аж шість.

Пам'ятник КобзаревіЗМІНА НАЗВ І ПІДПОРЯДКУВАНЬ
До 1946 року село Кам'янка мало назву Мукша-Боришковецька, а до 1994 року входило до складу Слобідсько-Кульчиєвецької сільської ради. Автономність, яка настала в період незалежності, підкинула для сільського керівництва чимало випробувань, з якими воно досить успішно впоралося. Довгий час, як свідчать історичні дані, кам'янські землі не були заселені, адже були об'єктом спору між міською управою і поміщиками, які намагалися довести, що грамота князів Коріатовичів, надана місту 1374 р. на право володіння навколишніми полями і лісами, сфабрикована місцевою владою. Ні польські, ні російські суди так і не прий­няли остаточного рішення, тому землями володіли органи місцевого самоврядування.

Перша згадка про село датується другою половиною 18 ст. Поселенцями були переважно міщани, кажуть, що першими були кушніри. Вони отримали від міського магістрату дозвіл на тимчасове житло і розташування пасік – умови для бджільництва тут були вкрай сприятливими. Згодом у селі побудувалися старости. Назва поселення Мукша-Боришковецька з'явилася в офіційних джерелах у 1889 році. Її розгадка очевидна: перша частина – це річка Мукша, яка там протікала, а друга – село Боришківці, що знаходилося неподалік. Нова назва також має похідність – вона від власне міста Кам'янця-Подільського.

У 1905 році Мукша-Боришковецька належала поміщику Ягодинському і спадкоємцям Чеховського. У поселенні нараховувалося 978 жителів, діяла церковно-парафіяльна школа, водяний млин. З 1911 р. працював миловарний завод, а в 1912 році завершувалося будівництво залізниці. З того часу в поселенні розміщуються військові підрозділи, будуються військові об'єкти.

Під час запровадження нового адміністративно-територіального поділу 1923 року село увійшло до складу Боришковецької сільради Маківського району, а через три роки його віднесли до Слобідсько-Кульчиєвецької сільради Довжоцького (Кам'янець-Подільського) районів. Після розвалу Союзу в селі практично нічого не було – дві силосні ями, комора, три ферми та кузня. Більше того, кам'янські землі почали масово роздавати під будівництвом, в основному переселенцям з Зубрівки та містянам. У 1992 році ініціативна група винесла питання щодо відокремлення населеного пункту зі створенням власної сільради. В області його вирішили позитивно, і вже 17 лютого 1994 року на першій організаційній сесії було визнано повноваження 15 депутатів і сільського голови Миколи Хворостовського.

Голова сільрадиПід час наступних виборів, які відбулися в 1998 році, громада Кам'янки обрала головою Юрія Волощука (на фото праворуч), який успішно керує і до нині. З кожними виборами довіра людей не згасала, тож Юрію Володимировичу конкурентів не було. І це не дивно, адже зміни, які відбулися в селі, важко не помітити і не оцінити.

КАМ'ЯНСЬКА ЄВРОПЕЇЗАЦІЯ
– Коли я став головою, бюджет сільської ради був 28 тис. грн, – пригадує Юрій Волощук. – І перше питання, яким ми переймалися – це де взяти гроші, як наповнити сільську скарбницю? У 1999 році ми перші в районі розробили нормативно-грошову оцінку землі, а це, як відомо, основа для нарахування земельного податку, орендної плати за землю. За увесь час, відколи ми відокремилися, сільська рада жодного року не була дотаційною.

Найперше, що вражає в селі – це адмінбудівля. Сільська рада не схожа на ті, які ми зазвичай бачили в селах. 2-поверхова, простора, з великими вікнами, сучасними кабінетами, окремою сесійною залою. Тут є навіть тренажерна зала з відповідним обладнанням, а на першому поверсі – сільський будинок культури на 120 місць та бібліотека. До слова, посада завклубу поки що вакантна, хоч раніше тут працювала Ілона Тихонюк, нині солістка колективу «Пісенне мереживо» РЦКМ «Розмай».

амбулаторіяСьогодні важко уявити, що на початку становлення сільради адмінбудівля знаходилася в 1-поверховій хатині, та ще й ділила приміщення з іншими установами. І щоб побудувати нове, потрібно було пройти через усі митарства й почати все з... амбулаторії. Так, саме амбулаторія загальної практики – сімейної медицини, яку здали в експлуатацію в 2010 році, стала тим місточком, який з'єднував обидва будівництва. Вона розміщується одразу за сільською радою, також 2-поверхова і сучасна, з квартирами для лікарів. Керує амбулаторією сімейний лікар Діана Прокопова. У медзакладі є все, що потрібно – і кабінети лікарів, і маніпуляціна, денний стаціонар, дитячий кабінет. На прийом до лікаря записуються не лише жителі Кам'янки, а й містяни. До слова, саме Діана Іванівна була першою в районі, яка, відповідно до реформи первинної ланки, набрала максимальну кількість пацієнтів для обслуговування.

До будівництва Кам'янської АЗПСМ селяни за медичною допомогою зверталися в ЦРЛ, адже ФАП у селі закрили в 1999 році. Після появи амбулаторії сільська рада тимчасово перемістилася на 2 поверх медзакладу й за 9 місяців була побудована центральна садиба. Відтак ці дві будівлі сьогодні є окрасою Кам'янки. Тож не дивно, що потопають у квітах, а попереду красується пам'ятник Тарасу Шевченку, який також було встановлено з ініціативи сільського голови. Саме сюди приїздить районне керівництво у Шевченківські дні, аби вшанувати пам'ять Кобзаря.

ЦеркваПоруч із сільрадою та медзакладом – сучасна церква, збудована за кошти селян. А нещодавно у селі з'явилася ще одна святиня – капличка біля джерела, встановлена з ініціативи афганця Миколи Кононова.

МРІЯ – ДИТСАДОК
Сьогодні в селі Кам'янка нараховується 250 дітей, щоправда, половина ходить на навчання до міста. Причина такої плинності учнів проста – дитсадок і школа ділять одне на двох приміщення.

До 2005 року в селі не було дитсадка, згодом для нього знайшлося місце в школі. Сьогодні у ДНЗ «Калинонька» діє 1 різновікова група, яка максимально може вмістити до 30 малюків. Вихователь і завідувач – Олена Котович. Дитсадок з неповним перебуванням, відтак працює півдня, адже можливості розмістити ліжечка для дітей тут немає. 

ДНЗУже 7 років, як сільський голова плекає ідею будівництва нового сучасного дитсадка на 150 місць поруч із сільською радою. Уже навіть і місце відведене, і проектно-кошторисна документація готова. Проте власних ресурсів для будівництва задуманого сільська рада не має, хоч і бюджет у села чималий – більше 5 млн грн. Каже голова, що було би добре, якби до будівництва долучилися всі, як колись це було з амбулаторією – виділяли кошти з бюджетів усіх рівнів й так гуртом зробили добру справу.

Не краща ситуація і в школі, яка два роки тому відсвяткувала 100-річчя. Керує навчальним закладом, який відвідує 90 учнів, Світлана Фрасинюк. 9-річці фінансово допомагає і сільська рада. До прикладу, нещодавно закуплені меблі у всі класи за кошти сільського бюджету. Співпраця обох навчальних закладів видна неозброєним оком, але місця, щоб розгорнути активнішу діяльність, все ж таки не вистачає.

Майже ЄвропаЧОГО ТІЛЬКИ НЕМАЄ
Сьогодні в 890 дворах Кам'янки проживає 2555 жителів. Сільська рада була першою, яка надавала землі молодим сім'ям під будівництво житла – відтак виріс цілий житловий масив. Більше 100 підприємців та близько 30 підприємств розташовані на території села, і всі вони наповнюють різними податками сільську скарбницю. За цей час і кошти в селі вдалося багато чого зробити. З 2000 року розпочали будувати асфальтовані дороги, не тільки центральних вулиць, а й провулків. У 2004 році поміняли водопровідні труби, проклали понад 7 км нової водопровідної мережі. Навіть сміття, і те вивозиться централізовано – укладені відповідні угоди з КП «Спецкомунтранс».

Освітлення вулиць, яке розпочали в 2009 році, повністю завершене. І тепер Кам'янка вночі світиться майже трьома сотнями ліхтарів. У 2016 році тут зробили довжелезний тротуар, вимощений сучасною плиткою, який охоплює майже квартал. Йдеш цією доріжкою, і складається враження, що ти у Європі. Також цього року заплановано асфальтування автодороги «Кам'янець-Подільський – Супрунківці», яка пролягає через село в напрямку сусідніх населених пунктів. Єдиний, здавалося, мінус Кам'янки у сфері благоустрою – це дорога до села, проте вона знаходиться на балансі міста, а міському керівництво зараз не до окраїн, якщо у самому місті ямковості вистачає. Тож, коли зроблять той переїзд, так і невідомо...

контрольНА ЗЛІТНУ СМУГУ
З 1953 до 1995 року Кам'янка була повітряною гаванню Кам'янеччини. Сполучення було започатковане 98-им авіазагоном цивільного повітряного флоту, який базувався у Чернівцях. Перші рейси обслуговував літак ПО-2. Згодом з'явилися більш комфортабельні літаки – ЯК-12, АН-2, Л-200 «Морава», ЛІ-2. У різні часи було по декілька рейсів в Одесу, Чернівці, Сімферополь, Херсон, Вінницю, Львів, Рівне, Житомир, Миколаїв, Івано-Франківськ, Тернопіль, Кіровоград, Луцьк, Кишинів, Київ, Хмельницький, навіть Нову Ушицю та Чемерівці. Тут приймали також вантажні літаки для кам'янецьких заводів зі всього союзу. Забезпечував аеропорт і санітарні рейси. У 1967 році збудували аеровокзал, першим начальником якого був Степан Горошко, а останнім – Володимир Кундис.

Сьогодні малу авіацію на Кам'янеччині, яка відновилася в 2016 році, намагається розвивати бізнесмен Ярослав Крочак, правда, таких висот, як було раніше, в цій галузі досягти не вдалося.

НібулонТакож село відоме на весь район елеватором, який побудувало ТОВ СП «Нібулон». Відтак влітку черга до зерносховища чимала й відповідно рух у селі жвавий. Крім того, тут діє агрофірма «Деметра», попередниця якої раніше славилася виробництвом халви, соняшнику, олії, твердих сирів та іншої продукції.

Що й казати, Кам'янка населена працьовитими людьми, які не лише долучаються до змін у селі, а й самі змінюють його на краще. Відтак і без децентралізації населений пункт отримує оцінку «відмінно» від «Сільського контролю», щоправда із позначкою мінус, щоб було ще натхнення втілити в життя давню мрію – збудувати новий дитячий садок і стадіон зі штучним покриттям.

Теги: сільський контроль, с.Кам'янка

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.