Перейти на мобільну версію сайту


18.11.2016

РІК БУВ ВАЖКИЙ, АЛЕ НАДІЇ НЕ ВТРАЧАЮТЬ

Традиційно, у третю неділю листопада, аграрії країни святкують професійне свято. Із якими здобутками вони приходять до цієї дати, чи мають втішні результати та з якими перспективами планують зустрічати наступний рік - відповіді саме на ці питання намагалися з’ясувати, готуючи матеріали про відомих аграріїв Кам’янеччини.

Уже сьогодні влада привітала фермерів району, вручивши чимало відзнак та нагород. Це лише дещиця з того, що державні чиновники можуть зробити для людей землі, які годують всю країну та наповнюють бюджети всіх рівнів. 


гайІгор Гай, голова Асоціації «Сільськогосподарські товаровиробники Поділля».

Як колишній держслужбовець та нинішній аграрій, він розуміє ситуацію не лише зсередини, а й ззовні. Ігор Гай - відомий на Кам’янеччині політик та громадський діяч, покинувши держслужбу, очолив Асоціацію «Сільськогосподарські товаровиробники Поділля». Про роботу агросектору може говорити годинами. Каже, це те, що його болить, вірить, що зміни на краще все таки будуть.

- Хто би що не казав на місцевому рівні, але на все, що відбувається нині в агросекторі, є вплив зверху, - каже Ігор Віталійович. - На наших очах неадекватні дії уряду вбивають галузь тваринництва, база оподаткування для АПК збільшилася в 42 рази. Масові й неодноразові акції протесту не дають результатів. Влада зайняла дуже зручну позицію: «Ми вас бачимо, але не чуємо». Але такого не повинно бути. Уряд знехтував системою дотацій, грає на нервах відшкодуваннями по ПДВ і в загальному складається враження, що аграрна галузь нікому не потрібна. Не зрозуміло, навіщо знищувати те, що приносить прибутки.

Насправді сьогодні дуже легко підтримати сільське господарство, не ламаючи йому хребта. Потрібне лише вольове рішення, наприклад, встановити експортне мито на вивезення такої сировини, як пшениця, ячмінь, кукурудза. Автоматично ми станемо привабливою країно для інвестицій, робочі місця будуть створюватися в нас, а не за кордоном. У найвищих кабінетах влади сидять не дурніші, аніж ми з вами люди. Хіба вони цього всього не бачать? Бачать. Але комусь вигідно мовчати і ще тугіше затягувати пасок на шиї аграріїв, замість того, щоб допомогти.

На сьогодні Кам’янець-Подільський район має найгірші показники урожайності по всій області. І ніхто з чиновників при цьому не сказав, чим вам допомогти, навпаки, на свою адресу ми почули звинувачення, мовляв показники штучно занижені й приховуються. Але перш ніж звинувачувати, треба було поїздити щодня по полях та побачити, за яких природньо-кліматиних умовах вирощується урожай.

Цьогоріч ми отримали подвійний удар - від держави та погоди, проте плакати не звикли. Радує те, що аграрії гуртуються навколо Асоціації. Нині не лише в нашому районі, а й по всій Україні агровиробники об’єднуються, аби захистити свої права від рейдерських захоплень, які дедалі частіше трапляються по регіонах країни. Ми маємо однодумців, напрацьовуємо спільні механізми розвитку, ділимося порадами і здобутками. Сьогодні ті, хто не наважувався вступити в Асоціацію, переконані, що варто об’єднуватися, тож незабаром матимемо нових членів, котрі, сподіваємося, як і ми будуть відстоювати інтереси аграріїв.

Ярослава Бабій, директор ПП «Леон-Агро-2011».бабій

Сьогодні ця сильна жінка керує чималим підприємством, яке дислокується у Ходорівцях. Незважаючи на величезну гору проблем, яка в одну секунду звалилася на тендітні жіночі плечі після втрати чоловіка Володимира Володимировича, вона не здається.

- Покинути все, над чим так довго працював чоловік, - це було би найгірше, що можна зробити, - каже Ярослава Василівна. - Тож доводиться по новому опановувати все, на що раніше просто не знаходилося часу.

Так із теоретичного аграрія Ярослава Бабій, яка, до того ж, працює доцентом кафедри екології та збалансованого природокористування ПДАТУ, перетворилася в практичного.

Дружній колектив ПП «Леон-Агро-2011» допомагає молодому керівникові, підставляючи надійне плече. Хоч цього року, за словами аграрія, урожай не такий вдалий, як у попередні роки, проте дякують і за те, що є, та сподіваються, що погода буде більш сприятливою в наступному році.

- Немає такого дня, щоб я не була в полі, - каже Ярослава Василівна. - Так саме і немає такого дня, щоб не потрібно було вчитися. Дякую всім, хто був зі мною увесь цей час, хто підтримував словом і ділом, допомагав вчасною порадою, і бажаю всім колегам-аграріям миру, злагоди, достатку, удачі та гарної погоди вдома і за вікном.

зеленицяАнатолій Зелениця, директор ПП «Деметра-2010».

У галузі агропромислового розвитку Анатолій Зелениця цікавиться всім, акцентуючи увагу на замкнутому циклі виробництва продукції. Аграрій займається і рослинництвом, і тваринництвом, а кілька років тому - ще й садівництвом. У всьому Анатолію Володимировичу допомагає син.

Фермерське господарство, що дислокується в Боришківцях, постійно розвивається. Тваринницьку галузь, яка наразі швидше збиткова, аніж навпаки, тут ще тримають на плаву. 

Сьогодні у пріорітеті Анатолія Володимировича садівництво, зокрема вирощування горіхів. Аграрій заклав уже третій горіховий сад скороплідних сортів у Боришківцях.
Усі звикли, що типові горіхові дерева вступають у плодоношення зазвичай на 8–12 рік життя, у лісових культурах – на 15-25 рік. Тож, звісно, багатьох цікавлять горіхи, здані плодоносити з 2–4 року життя. Здається неймовірним, але скороплідні горіхи можуть цвісти вже на першому році життя, також вони здатні давати повноцінні врожаї в десять і більше кілограм.

Окрім саду є в господарстві Анатолія Зелениці й розсадник, саджанці з якого, за словами аграрія, вже пораховані й розпродані. Низькорослі горіхи виявилися настільки популярними, що охочих їх придбати більше, аніж саджанців на господарстві.

- Через нестабільне законодавство аграрії змушені шукати нові й нові можливості розвитку підприємства, - каже Анатолій Володимирович. - Сьогодні про інвестиції в сільське господарство можна лише мріяти. Якщо підприємство наприкінці звітного року виходить у нуль, то це вже величезний плюс.

Володимир Янулик, виконавчий директор СТОВ ВФ «Гуменецьке».янулик

Молодий аграрій керує підприємством всього три роки, але за цей час його успіх очевидний - підприємство працює на результат, особливо в галузі рослинництва.

СТОВ ВФ «Гуменецьке», інвесторами якого виступає французька фірма «UADEFI», має п’ятеро засновників-французів. В Україні на території Гуменецької об’єднаної громади вони обробляють 1650 га землі в селах Гуменці, Лисогірка, Слобідка-Гуменецька, Мале Залісся, Велике Залісся, Киселівка, Дубинка та Залісся-2.

- Вирощуємо соняшник, сою, пшеницю, кукурудзу та ріпак, - розповідає Володимир Петрович. - Цьогоріч найкращі показники маємо по соняшнику. Як порівнювати з минулим роком, то погода нам сприяла: озимина вийшла з зими в доброму стані, щойно посіяли ріпак, як пішов дощ, так саме були вдалі дні й для збирання урожаю.

На сьогодні підприємство майже 100% розрахувалося за оренду паїв, більше мільйона гривень податків сплачено до бюджету Гуменецької об’єднаної громади.

Колектив СТОВ ВФ «Гуменецьке» - молодий, серед більше двох десятків чоловіків трудяться всього дві жінки - Тетяна Довгань та Галина Сікора. Агрономом працює фарнцуз Ульрік Пуансо, який має посвідку на проживання.

- Технологію дають французькі інвестори, які вирішують, на якому полі буде посіяна та чи інша культура, - додає Володимир Янулик. - Звичайно, остаточне рішення приймаємо колегіально, адже багато чого, що відбувається в українському законодавстві, для них незрозуміло. Часто чую: «А в нас так не роблять». Але ж це Україна, зате в нас так роблять. 

Навчаючись у київському аграрному виші, Володимир Янулик три роки поспіль їздив на виробничу практику у Францію. Саме там вивчив мову, а з нею і французьку культуру. Розуміння останньої, як зізнається, багато в чому допомагає.

- Ми різні за ментальністю, - каже він. - І це треба розуміти в першу чергу. Французам все потрібно пояснювати, вони, наприклад, не розуміють, чому в нас немає продажу землі. У них землю можна купити, щоправда, за дуже великі гроші. У них дають аграріям кредити під 1,8% річних, а для нас це захмарна мрія. Там є дотації для сільського господарства, тут же...

Попри всілякі труднощі, продовжуємо працювати над покращенням технологій, збільшенням урожайності. Також плануємо оновити парк техніки та будувати складські приміщення.

кучмарАндрій Кучмар, директор філії «Мрія» ТОВ СП «Нібулон», с.Сокіл.

Потужний гравець на аграрному ринку - компанія «Нібулон» має декілька філій у Кам’янець-Подільському районі. Однією з них керує молодий аграрій Андрій Кучмар. Цьогоріч філія «Мрія» поповнить бюджети різних рівнів на суму більше як 1,5 млн грн.

- Філія, якою керую, ореднує землі Сокільської та Гринчуцької сільських рад, - розповідає Андрій Віталійович. - Загалом обробляємо 2500 га. На жаль, цьогорічні показники не тішать, стабільно негативні вони по сої та кукурудзі, урожайність яких маємо 10 ц/га та 36 ц/га відповідно. Трохи кращі вони в соняшника - 22 ц/га та пшениці - 42 ц/га. Щодо останньої, то сподіваємося на урожай наступного року і сніжну зиму. Наразі озимина дала гарні сходи. 

У цьому році зросли виплати по інвестиційних угодах, які ми укладаємо по сільських радах. Так, Гринчуцька сільська рада отримала від нашого підприємства 38300 грн, Сокільська - 85 тис. грн. У с.Малинівці придбали насос за 27600 грн, аби люди мали можливість споживати якісну воду.

Також цьогоріч оновлення зазнав парк техніки: придбали нову сівалку та трактор. Попри все, рік важкий та, на жаль, збитковий. Хочеться подякувати всьому колективу, а це майже 150 осіб, за розуміння та підтримку. Тісна співпраця налагоджена і з Кам’янець-Подільською філією, якою керує Сергій Богачик.


Теги: аграрії, з нагоди свята

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.