Перейти на мобільну версію сайту


08.11.2019

РАЙОНИ УКРУПНЮЮТЬ

decentralizaciyаПитання кількості районів, які будуть в Хмельницькій області після завершення реформи децентралізації, й досі не вирішене. Саме з цього приводу 4 листопада в обласному центрі зібралися представники громад Хмельниччини та експерти в галузі децентралізації, аби обговорити можливе укрупнення районів. Під час засідання присутні проаналізували чотири наявних на сьогодні версії та намагались виокремити плюси та мінуси кожної.

Отож, наразі існує версія поділу області на райони, яку пропонує профільне міністерство, є пропозиція від облдержадміністрації, від робочої групи Центру політико-правових реформ та пропозиція від голови правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

«У рамках процесу децентралізації в Україні має відбутись укрупнення громад. Вони мають виконувати всі ті повноваження, які, згідно із реформою, планує держава передати на місцевий рівень. На сьогодні етап добровільного об'єднання громад практично вичерпав свій потенціал. Зараз потрібно реформувати районний рівень адміністративно-територіального поділу. Є три варіанти назви майбутньої одиниці на цьому рівні, які сьогодні обговорюється, – це райони, повіти чи округи. Рішення в цьому питанні зараз напрацьовує уряд та інші політичні сили», – каже голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

За його словами, є декілька варіантів того, як буде поділено Хмельниччину на повіти, райони чи округи. Кожен із варіантів має свої переваги та недоліки. Разом з очільниками громад області, він та інші експерти, хочуть обговорити кожну, аби представити загальну позицію в уряді. Рішення щодо того, на скільки ж частин буде поділена Хмельницька область, мають прийняти наприкінці цього року.

«Перше, що враховується при поділі, це чисельність населення від 150 тисяч мешканців для повіту, бо для меншої кількості немає сенсу створювати державні підрозділи, які будуть обслуговувати таку чисельність населення. З іншого боку, є якісь культурно-історичні традиції, люди пов'язані між собою на ментальному, інституційному рівнях», – зауважив завідувач кафедри державного управління Українського католицького університету Віктор Борщевський. Загалом було розглянуто чотири пропозиції поділу Хмельниччини на райони, округи чи повіти.

міністерствоПРОПОЗИЦІЯ МІНІСТЕРСТВА
У профільному Міністерстві, як і раніше схиляються до думки поділити область на три райони, повіти чи округи – це Шепетівський, Хмельницький та Кам'янець-Подільський. При цьому найбільший за чисельністю буде Хмельницький округ, в якому нараховуватиметься 658,8 тис. осіб, на другому місці – Кам'янець-Подільський округ із 312,1 тис. населення відповідно, третій – Шепетівський округ, у якому планують залишити 286,3 тис. осіб.

Відповідно до цієї пропозиції, до складу Кам'янець-Подільського округу увійдуть нинішні Кам'янець-Подільський, Чемеровецький, Дунаєвецький, Новоушицький та Віньковецький райони.

Контраргументи такого поділу в основному стосувалися Хмельницького округу. Лунали зауваження щодо надто великої відстані від адміністративного центру Хмельницького району до низки населених пунктів. Наприклад, Теофіполь – Хмельницький – 93 км, Стара Синява – Хмельницький – 81 км, деякі інші населені пункти також перебуватимуть за межею 60-кілометрової доступності. Крім цього, чисельність населення Хмельницького району становитиме понад 50% населення області.

ОДАПРОПОЗИЦІЯ ОДА
У керівництва Хмельницької ОДА є своє бачення щодо поділу пирога під назвою Хмельниччина. Його пропонують розділити аж на п'ять шматків, і політичне замовлення тут більш ніж очевидне. Відтак область буде поділена на такі округи: Шепетівський (260,5 тисяч населення), Старокостянтинівський (163,2 тис. осіб), Хмельницький (440,8 тис. осіб), Городоцький (146,4 тис. осіб) та Кам’янець-По­діль­сь­кий (246,2 тис. осіб). Відтак Кам'я­нць-Подільському за таким розподілом перепаде тільки три райони – власний, а також сусідні Дунаєвецький та Новоушицький.

Мінус такої пропозиції саме в Городоцькому районі, появу якого так вперто лобіюють місцеві олігархи. Адже чисельність населення Городоцького району не досягає рекомендованих 150 тисяч осіб, та й узагалі є сумніви щодо можливості погодження для Хмельницької області аж п'яти адміністративних районів.

КоліушкоПРОПОЗИЦІЯ ІГОРЯ КОЛІУШКА
Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, як і чиновники з облдержадміністрації, також пропонує поділити Хмельниччину на п'ять округів – Шепетівський (260,5 тис. осіб), Старокостянтинівський (209,5 тис. осіб), Хмельницький (322,1 тис. осіб), Городоцький (215,2 тис. осіб) та Кам’янець-Подільський (249,9 тис. осіб). Відтак у Городоцького району зростає кількість населення, необхідна для укрупнення. А от Кам'янець-Подільський район чомусь залишається на карті без змін, але при цьому поповнюється трьома тисячами населення, вочевидь за рахунок Смотрицької та Гуківської ОТГ, які чиновники ОДА чомусь у своїй пропозиції передали Городоцькому району. І зрозуміло чому – вплив нардепа Гереги в цьому регіоні очевидний.

Але і ця пропозиція отримала зауваження від присутніх. Зокрема вони стосувалися транспортної доступності, яка від населених пунктів Білогірського району до Шепетівки краща, ніж до Старокостянтинова, а від населених пунктів Летичівського району до Хмельницького краща, ніж до все того ж Старокостянтинова, якому Ігор Коліушко намагався «додати» зайвої території.

ЦППРПРОПОЗИЦІЯ ЦППР
Також власну пропозицію, відмінну від голови правління, мала і робоча група Центру політико-правових реформ. Вона ділила Хмельницьку область на чотири округи – це Шепетівський (286,3 тис. осіб), Старокостянтинівський (156,8 тис. осіб), Хмельницький (525 тис. осіб) та Кам’янець-Подільський (289,1 тис. осіб). За таким поділом до складу Кам'янець-Подільського району увійдуть чотири нинішніх – Кам'янець-Подільський, Дунаєвецький, Новоушицький та Чемеровецький. А от Віньковецький уже відійде до Хмельницького округу.

Яким буде остаточний поділ, вирішать депутати та урядовці, але вже з нинішніх зрозуміло одне – кожен тягне ковдру на свій бік, при цьому не враховуючи, що з цього приводу думають люди. Відбувається щось подібне, як і зі створенням ОТГ: хто швидше подав пропозицію, той і виграв, а хто затягував час, той залишився ні з чим.


Теги: децентралізація, укрупнення районів

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.