Перейти на мобільну версію сайту


03.08.2018

ПРИМІСЬКЕ СПОГЛЯДАННЯ

До села близенькоПриміські населені пункти мають свої особливості. Вони разюче відрізняються від своїх побратимів з глибинки певною мірою свободи, разом з тим, залишаючись, як би це парадоксально не звучало, малоперспективними. Здавалося, тут має бути все для життя, зрештою близькість до міста мала би спонукати місцевих жителів до вигод і цивілізації, проте цей принцип діє не скрізь. Хтось, звичайно, підхоплює його й робить наскрізним, а для когось він так і зависає у повітрі мірою недосяжності. 

Й ніби близькість до міста мала би стимулювати, проте вона й віддаляє, дозволяючи населеним пунктам хоч частково зберегти клаптик «дикості», аби мати куди рости. Куди росте й у якому напрямку розвивається майже приміське село Вільховець Колибаївської сільської ради об'єднаної територіальної громади дізнавалися цього тижня сільські контролерки.

До села Вільховець близенько. За бажанням можна й пішки дістатися. Маршрутка з міста до населеного пункту їздить майже щогодини. Вартість квитка в один кінець складає 8 грн. Заблукати практично нереально, хоч і вказівників з написом села немає. Отож, минаєте село Смотрич, проїжджаєте поліцейський пост, в'їжджаєте у центральну садибу громади с.Колибаївку, і перед першою зупинкою, пофарбованою в синій, повертаєте праворуч. Ще кілька сотень метрів – і ви на місці. До слова, село-побратим Червона Чагарівка, цієї ж громади, знаходиться на значно дальшій відстані від Колибаївки, аніж Вільховець. Бо ж до останнього, як то кажуть, не встиг повернути, а вже приїхав. Зрештою, і дорога без звичних ямищ цьому сприяє.

вулиці без вибоїнКОМПАКТНІ
Вільховець від адміністративного центру сільської громади знаходиться на відстані 2 км. Відтак, щоб доїхати з одного села в інше, люди платять 2 грн. Дешево і сердито. Треба до сільської ради за якоюсь довідкою (село маленьке і власного старостату не має) – без проблем, сідаєш у маршрутку і їдеш. Не те, що в деяких селах, яким, щоб тільки до траси дістатися, треба таких два, а часом і більше кілометра долати на власних двох. А що вже говорити про те, щоб доїхати до центральної садиби?

Отож, у приближеному й звиклому до комфорту населеному пункті нині проживає 233 особи, з яких 39 дітей.

ОФІЦІЙНА І НАРОДНА
Назва Вільховець пояснюється досить просто, мовляв, походить від назви дерева вільха. Відтак її має ще й місцева невеличка річечка Вільшанка, притока Жванчика, завдякий якій у цій місцевості утворився цілий каскад ставків, зручних для місця відпочинку тамтешніх селян і не тільки.

Традиційний хрестПо народному Вільховець ще називають Кармелітами, а річечку – Кармелітка. Про це поселення краєзнавець Юхим Сіцінський писав: «Выселок Ольховец или Кармелиты, Кармелитская Юридика, возник в ХVІІІ веке на двух земельных участках: Ольховца, пренадлежавшему францисканскому кляштору в г.Каменце, и хутора Кармелитов, составляющего собственность Каменецкого кармелитского кляштора».

Для довідки: кармеліти – члени католицького монашого чину, заснованого в другій половині 12 ст. у Палестині, так званий Орден братів Пресвятої Діви Марії з гори Кармель. Духовний фокус ордену – споглядальна молитва, усамітнення. 

Під час розвідки вчених-археологів у цій місцевості знайдено 13 курганів на східній околиці і один у центрі села; кам'яного ідола та скарб срібних литовських монет. 
Після приєднання Поділля до Росії всі землі і маєтки кам'янецького єпископа за царським указом були конфісковані. Не винятком стали і вільховецькі, які перейшли до рук інших господарів. На початку 20 ст. поселення належало колишнім державним селянам. Тут мешкало 264 жителі.

У період колективізації мешканці поселення утворили колгосп ім.Папаніна, який проіснував до 1953 р., а потім був приєднаний до колибаївського господарства. Після війни Вільховець перетворився у звичайне бригадне поселення й потрапив до списку неперспективних. 

Приміське селоТІЛЬКИ НАТЯКИ
Напевне, свого часу кармелітський кляштор недаремно вибрав це місце для проживання й усамітнення, бо ж певний відбиток з тієї пори залишився. Вільховець аж ніяк не можна назвати жвавим за темпом життя й настрою. Таке відчуття, ніби ти потрапив у звичайнісіньке село, де час рухається у своєму ритмі, де люди живуть, зберігаючи певні традиції, де можливість усамітнитись доступна як ніколи.

Вільховець розташований зовсім близько до міста, але назвати його приміським язик не повертається.

Практично, як і всі бригадні населені пункти в районі, воно має якісь натяки на колишній розвиток інфраструктури. Але тільки натяки, бо повноцінного життя там давно немає. 

Михайло ЖелізникПочнемо з населення, переважна більшість якого вихідці з сусідніх населених пунктів. Хтось переїхав сюди з дальніх сіл, як то кажуть, ближче до міста, а хтось і втік від цивілізації, щоб, так би мовити, бути ближчим до землі. У кожного були свої причини для переїзду, проте й не всім цей споглядальний куточок запав у душу. Тож оселі свої переселенці з часом продавали чи взагалі недобудовували. Парадоксально, але попри близьку відстань до Кам'янця-Подільського, тут чимало будинків виставлені на продаж. Разом з цим, тамтешній очільник Колибаївської громади Михайло Желізник (на фото ліворуч) не втрачає надії на перспективність цього населеного пункту. Тут навіть виділили земельні ділянки під будівництво майбутнього житлового масиву й свого часу роздали наділи для учасників АТО громади.

ЄДИНА НА СЕЛО
На все село – одна адміністративна будівля, яка спочатку слугувала в якості початкової школи, згодом там існував клуб, але й він довго не протримався. Тепер залишився лише фельдшерський пункт, але і його вік, ймовірніше за все, буде коротким.

КрамницяФельдшером у Вільховці на півставки працює Василь Олійник. Основне місце роботи Василя Григоровича – на швидкій, якій віддав все своє життя. Та до вільхівчан навідується справно, зрештою й від людей про нього чули тільки позитивні відгуки. Чи направду потрібен медпункт у селі, від якого до центральної садиби, де нещодавно відкрили новеньку амбулаторію загальної практики – сімейної медицини, якихось 2 кілометри, важко сказати. Але сьогодні це єдина діюча державна установа взагалі. Забери ще звідти її, і населений пункт пертвориться на набір будинків з цвинтарем на околиці. Добре, що хоч кладовище за селом, а не так, як в окремих населених пунктах – при в'їзді. Заїждаєш і розумієш – готуйся, недовго залишилося...

У керівництва Колибаївської ОТГ на цей рахунок плани поки що незмінні – медпункт залишити, як і фельдшера. Правда, можливо, забрати його на роботу в громаду. Адже нещодавно тут отримали приємну звістку – завдяки реформі децентралізації Колибаївська об'єднана громада отримає новеньку карету швидкої допомоги, яка обслуговуватиме жителів семи населених пунктів, що увійшли до складу ОТГ.

капличкаПочаткова школа, звичайно ж, навряд чи повернеться у Вільховець, зважаючи на нинішні оптимізаційні процеси в освітній галузі. Зрештою, в ній немає потреби, адже частина вільховецьких дітей навчаються в Колибаївській школі та дитсадку, ще одна – в міських дошкільних та навчальних закладах. Одних за домовленістю до місця призначення довозить місцевий перевізник, інших – батьки власним автотранспортом. А от дитячий майданчик тут би знадобився, принаймні в планах його поява цілком реальна, як і в сусідній Червоній Чагарівці.

Можливо, якщо станеться перезавантаження клубних закладів, вільхівчани збиратимуться на концерти, а не тільки під час проведення чергових виборів. А поки що майже вся культура сконцентрована в центральній садибі громади: тут діє клуб, є декілька художніх колективів, для дітей працюють творчі гуртки.

Щось подібне у селі наразі спостерігається і з храмом духовним. І ніби капличка є, та разом з тим вона не працює. Річ у тім, що свого часу її побудували одні віряни, у яких виник конфлікт з іншими. Навіть суперечки були, якого віра має бути патріархату київського чи московського, але їх вчасно залагодив голова громади Михайло Желізник, закликавши до порозуміння. Дивно, сама громада полігамна в релігії – тут мирно вживаються і православні, і католики, і протестанти, а Вільховець заледве не опинився на межі релігійного скандалу, оголивши внутрішній конфлікт. З тієї пори ніби й існує капличка, але служба там не проводиться.

адмінбудівляБЕЗ ПРОБЛЕМ НІЯК
Найбільшою проблемою вільхівчани називають відсутність магазину. Хоча, чесно кажучи, вони самі її і створили. Колись у селі діяв магазин, його приміщення збереглося й донині. Власниця крамниці якийсь час вправно торгувала, та близькість до міста й конкуренція звели торгівлю нанівець. Селяни за покупками їхали або в Колибаївку, або до міста, де більшість жителів Вільхівця і працює. Товар у сільському магазині псувався, ставав нікому непотрібним. А в збиток працювати ніхто не буде. Крамницю господиня зачинила на клямку, а сама подалася в пошуках кращої долі. Ще минулого року в селі діяла виїзна торгівля – приїжджала вантажівка, такий собі «Оптовичок» з різним крамом, але й він довго не протримався. Цьогоріч не приїжджає, і селяни за найближчим хлібом їдуть у центральну садибу. Найважче в цьому плані одиноким пенсіонерам, від них і найбільше скарг з цього приводу.

і старі, і новіСПАЛЬНИЙ РАЙОН ГРОМАДИ
Вільховець, або ж Кармеліти – надзвичайно затишне село. Ніби й розтягнуте, але разом з цим і компактне. Тут немає робочих місць, це більше спальний район громади, але тут є гарне місце відпочинку на ставку. Правда, одна з водойм в оренді. Її власник територію обгородив, збудував на березі будиночок для відпочинку. За певну плату тут можна і порибалити, і добре провести час у компанії близьких та друзів.

Сільські землі орендує ТОВ «Агро-Еко ХХІ», власник якої Олександр Гінзеровський тісно співпрацює з громадою по соціальній угоді, допомагає колибаївському очільнику з реалізацією проектів. 

З часом Вільховець, все ж таки, має перспективу стати престижним мікрорайоном Колибаївської ОТГ. Але ж часом. Наразі особливого розвитку тут не спостерігається. Здається, що час тут зупинився декілька десятків років тому. Адмінбудівля незмінна – змінюється тільки її призначення. Так саме і з будинками селян – старі зникають, нові з'являються, але не особливо розкішні. Звичайні, як і все, що тут є.

Життя у Кармелітах спокійне і задовільне, відтак тягне на таку ж оцінку від «Сільського контролю». Свою оцінку, шановні читачі, ви можете поставити в соцмережах групи «Сільський контроль» чи на сайті klyuch.com.ua в розділі «Опитування».

Відпочивати на ставок контроль


Теги: Сільський контроль, с.Вільховець (Кармеліти)

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.