Перейти на мобільну версію сайту


29.11.2019

ПРО КУЛЬТУРУ, ТРАДИЦІЇ, ЇХ ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА РОЗВИТОК

хесед-бешт-126 листопада в міському Будинку культури проходила низка заходів, присвячених проведенню днів єврейської культури. Вони проходили в місті з 17 до 27 листопада. Організатори заходів Хмельницький БФ «Хесед–Бешт» та його представництво в Кам’янці-Подільському показували для гостей та запрошених різні тематичні виставки, основи культури євреїв та підготували велику концертну програму, під час якої відзнаку міського голови «За заслуги перед міською громадою» отримав директор ХБФ «Хесед Бешт» Ігор Ратушний.

Про особливості відзначення таких днів, їх важливість, підтримку та розвиток рідної культури на території Кам’янеччини розповідала «КЛЮЧу» керівничка Кам’янець-Подільського представництва БФ «Хесед-Бешт», лідер жіночої єврейської організації західного регіону «Проект Кешер» Маргарита Шопнік.

– Маргарито Аронівно, 16 вересня БФ «Хесед Бешт» відзначив 20-ту річницю з дня його заснування в м.Хмельницький. Також 20 років тому саме в м.Кам’янець-Подільський було відкрито перше регіональне представництво на Поділлі. Чим був зумовлений вибір саме нашого міста, адже на території Хмельниччини проживає дуже багато євреїв?

– Вибір не був випадковим анітрохи. За історичними даними, в другій половині XIX століття в Кам’янці-Подільському серед етнічних народів, включаючи українців звісно, 40% місцевих жителів становили євреї. Вони мали потужну общину, яка займалася торгівлею, розвитком освіти, культури і науки. На той час у місті функціонувало дві синагоги, одна з яких була розміщена в Старому місті і називалася ремісничою. Адже за правилами кожна синагога мала мати свою назву. Були тут також школа, будинок культури, сиротинець для дітей, які росли без батьків, та благодійна їдальня. У ній харчувалися ті, хто в силу певних обставин не могли собі дозволити купити продукти харчування. Кошти на утримання такого закладу надходили з благодійних внесків відвідувачів синагоги. А ще, аби не бути голослівною, наведу як приклад той факт, що власниками 530 торгових точок з 630, були євреї. Тож за загальними статистичними даними в нас проживала найбільша кількість євреїв на Поділлі. На жаль, часи Другої світової війни, зокрема Голокост, внесли свої корективи в розвиток не лише культури, а й чисельності єврейського населення. Цим сторінкам історії нашого народу ми надаємо особливе значення.

– За 20 років існування Вашого фонду вдалося зробити чимало. Якими основними принципами керувалися Ви і Ваші колеги, розвиваючи таку організацію як «Хесед Бешт»?

– Насамперед, потрібно сказати, що метою створення цього фонду є відродження і збереження єврейського способу життя, культури та традиції на Кам’янеччині, а якщо говорити об’ємніше, то в Україні. У нас є чим поділитися та що розказати і показати не лише членам нашої общини, але й іншим етнічним народам. Це велика копітка праця, за якою стоять десятки а то й сотні людей різного віку на статі. Ми створюємо безліч різноманітних програм, переважна більшість яких має соціальне навантаження. Працюємо в групах, проводимо семінари, тренінги, навчальні заходи, на які запрошуємо фахових спеціалістів, таких як, наприклад, лікарі-терапевти, травматологи, гінекологи тощо. Для різної категорії людей, що відвідують нашу організацію, вони надають необхідну інформацію щодо лікування тих чи інших хвороб, способи їх уникнення, правила поведінки при екстрених випадках захворювань. Практика показала, наскільки важливо це для людей, і ми намагаємося щороку надавати їм ще більше різноманітних послуг. На сьогодні таких послуг, які надає наша організація, є 153.

хесед-бешт– Маргарито Аронівно, впроваджуючи велику кількість соціальних програм у роботі організації, можна виокремити найбільш дієві та продуктивні?

– Усі дієві, кожна по-своєму. Ми максимально хочемо дати зрозуміти людям, наскільки необхідна їхня присутність на цьому світі, що вони не є одинокими чи самотніми, навіть коли мають дітей. Обставини ж бувають різні. От, до прикладу, в нас є така соціальна програма як «Денний центр». Основним його меседжем є «Ні! Самотності!». Ця програма передбачена переважно для людей пенсійного віку. Суть її полягає в тому, що майже цілий день учасники програми в чомусь задіяні. Вони розпочинають день з ранкової зарядки, потім чаюють, спілкуються, слухають історії з життя єврейського народу. Це не лише цікаво, але й повчально для тих, хто мало знає. Також є соціальна програма «Жертви нацизму». Вона має особливий статус, так як кількість людей, що підпадають під цю програму, з кожним роком стає меншою. Для людей, що не мають можливості забезпечити себе нормальним якісним харчуванням, у нас працює 5 днів на тиждень програма «Гарячі обіди». На сьогодні за нею в місті харчується 45 осіб. Матеріальну підтримку члени нашої організації отримують через ще дві соціальні програми – це «SOS», якщо необхідна ургентна медична допомога навіть з хірургічним втручанням, і «Банківська карта». Остання має на меті нарахування на спеціальну картку коштів, які витрачають люди в міру необхідності. Спеціалісти визначають необхідну суму матеріальної допомоги для тієї чи іншої людини або родини. Така програма діє вже досить давно. Але найбільш відомою все ж таки, напевне, є програма «Соціальне обслуговування на дому». У нашому штатному розписі на реалізацію цієї програми передбачено 14 соціальних працівників. Вони не просто щодня надають соціальні послуги, вони вчать людей самостійно себе обходити хоча би на мінімальному рівні. Це дуже важливо, тому що людина тоді стає більш впевненою в собі, пам’ятає про необхідність розвитку. Досить цікавим і автентичним є соціальний проект «Добрий гість». Жінки нашої організації збираються разом, готують різноманітні страви, а потім пригощають інших. Ті, хто не мали можливості через ймовірну фізичну неспроможність прийти, також отримують гостинці, їх приносять волонтери та інші члени організації.

– Маргарито Аронівно, щодо волонтерів. Наскільки я розумію, саме на них та на їхній відповідальності й ініціативності лежить левова частина роботи організації. 

– Саме так. Я й сама свого часу починала діяльність у фонді як волонтер. Це робота не з легких. З 19 років робочого стажу перший рік був найбільше активний. Як волонтер, постійно була зайнята. Часу на щось інше практично не було, адже тоді ще суміщала роботу в школі. За фахом я вчитель математики та інформатики. Усе це було так захопливо й цікаво, що намагалася знаходити час на все необхідне. Це вже потім очолила організацію і вчила цій роботі інших. А наші волонтери, кількість яких є теж досить значною, на сьогодні намагаються весь свій вільний час присвятити людям. У цьому і полягає їхня робота. З ними люди відчувають себе максимально захищеними та потрібними в суспільстві. Це наша основна мета. А допомогти в реалізації цієї мети в усіх вище перерахованих соціальних програмах нам допомагають спонсори. Одним з найбільших фінансових донорів є Joint скорочено JDC, «Американський єврейський об'єднаний розподільчий комітет». «Джойнт» допомагає євреям, котрі потребують захисту або фінансової допомоги, по всій земній кулі за межами США. Основні напрями роботи: допомога людям похилого віку, підтримка сім'ї та дітей, розвиток єврейської спільноти, міжнародний розвиток.

хесед-бешт-2– Які ще є особливості діяльності «Хесед-Бешту», наприклад, для дітей молодшого та підліткового віку?

– Для них під час канікул працюють при фонді дитячі табори. У ці дні діти збираються, організовують різні конкурси, малюють, займаються аплікацією, влаштовують міні театральні вистави, вчаться пекти халу, це наш єврейський хліб, а потім пригощають ним своїх батьків. Повірте, це дуже трепетно і для них, і для нас. Узагалі, на мою думку, з приходом «Хесед-Бешту» сюди прийшло життя, чистий свіжий ковток повітря.

– Маргарито Аронівно, наскільки для Вас важливо щодня дотримуватися рідних традицій?

– Для мене дотримання єврейських традицій – це сенс життя. У моїй родині вони передаються не просто з покоління в покоління. Вони максимально оберігаються і підтримуються з нашого боку. У мене двоє синів, дві прекрасні невістки, які називають мене мамою, тож вважаю їх своїми доньками, дві онучки й один онук. Усі вони дотримуються наших традицій, зберігають їх та діляться ними з іншими. При цьому не завжди це люди єврейської національності.

– Наприкінці нашої розмови хотілося б запитати: що б Ви, як керівничка організації в нашому місті, хотіли побажати фонду?

– Довгого життя, звичайно. Збереження єврейської общини і в місті, і в районі. А ще хочеться, щоб члени нашої організації жили за основами, які сповідує наша релігія. А це насамперед цдака, тобто благодійність.


Теги: Хесед-бешт

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.