Перейти на мобільну версію сайту


23.06.2017

ПРАЦЮВАТИ НА ПЕРСПЕКТИВУ

отгХмельниччина посідає перше місце в рейтингу областей за формуванням спроможних територіальних громад. Такі дані оприлюднив Мінрегіон, проаналізувавши 4 параметри – кількість ОТГ, площа ОТГ, територіальні громади, що об’єдналися, кількість ОТГ з чисельністю менше 5 тис. осіб.

Площа, яку складають ОТГ, найбільшою є у Хмельницькій області – 41,9% від усієї площі області. Проте, як то кажуть, ми й досі маємо білі плями на мапі децентралізації.

За два роки проведення реформи на Кам’янеччині утворилося всього три об’єднані територіальні громади. Цьогоріч на цей шлях уже стала Довжоцька громада, яка планує зібрати під своїм крилом 7 сільських рад. Одне «добро» на приєднання від сусідів вона вже має, залишилося ще п’ять.

Забуксувало об’єднання у Старошицькій зоні, де планують зібрати докупи шість сільських рад. Активно обговорюють реформу децентралізації в Орининській зоні, де мають намір об’єднатися 4 сільські ради.

Про перспективи Орининської об’єд­наної громади сьогодні у розмові з Орининським сільським головою Валер’яном Мокрицьким.

– Валер’яне Вікторовичу, є інформація, що Орининська зона активно рухається в бік децентралізації?

– Так, це правда, певні кроки в цьому напрямку вже зроблені. Декілька тижнів тому ми збирали круглий стіл у Орининській сільській раді, на який прибули голови сусідніх сільських рад, депутат обласної ради Василь Строяновський, голова райради Борис Бец, колишній голова райради, депутат декількох скликань, орининчанин Іван Романчук. Говорили про перспективи, необхідність об’єднання, і всі були одностайними в тому, що центр громади має бути в Оринині. До речі, під час засідання був і Заліськоперший сільський голова Михайло Олійник, але тамтешні жителі вирішили приєднатися до складу Довжоцької ОТГ.

– Два роки тому вже була без­успішна спроба об’єднання в Орининську громаду. Тоді на себе ковдру перетягувала Приворотська сільська рада, маючи на руках козирі – потужного інвестора ТОВ СП «Нібулон». Чи змінилася ситуація сьогодні?

– Можу сказати, що змінилася. Не потрібно придумувати велосипед, бо його видумали вже до нас. Чому логічно було би, щоб адміністративний центр знаходився саме в селі Оринин? Перш за все, це центр колишнього району, по-друге, він передбачений перспективним планом, затвердженим Кабміном. Зрештою, на сьогодні ми маємо все для успішного розвитку громади. В Оринині розташовані дві базові школи – ЗОШ І-ІІІ ступенів та школа-інтернат, у нас є лікарня, відділення ЦПМСД, швидкої допомоги, тобто повністю вся медична сфера. Також маємо власне комунальне підприємство, пожежне депо. Є адмінприміщення для майбутніх працівників об’єднаної громади. Село зручне в розташуванні, до нього легко добратися, адже всі автобуси з поближніх сіл курсують до Кам’янця через Оринин – з Шустівців, Чорнокозинців, Адамівки, Підпилип’я, Ніверки.

– Кого плануєте об’єднати навколо Орининської громади?

– 15 травня ми провели сесію сільської ради, на якій прийняли рішення ініціювати добровільне об’єднання Орининської сільської ради (села Оринин, Ріпинці, Теклівка), Приворотської сільської ради (сс.Привороття, Адамівка, Кізя, Добровілля), Шустовецької сільської ради (сс.Шустівці, Ніверка, Чорнокозинці, Нововолодимирівка), Підпилип’янської сільської ради (сс.Підпилип’я, Подоляни) в Орининську територіальну громаду з центром у с.Оринин. Відповідні листи надіслали у всі перераховані вище сільські ради. Очікуємо від них погодження, адже незабаром проходитимуть сесії сільських рад, та сподіваємося, що всі дадуть добро. Загалом у Орининській об’єднаній територіальній громаді в майбутньому буде 13 населених пунктів.

– Чи буде фінансово спроможною Орининська громада після об’єднання?

– Маємо розрахунки, які нам надали в управлінні фінансів райдержадміністрації. За словами начальника управління фінансів РДА Олександра Федика, громада матиме в рік 2 млн грн прибутку. Тож перспективи маємо. Громада буде самодостатньою, з непоганими прибутками, які дадуть нам змогу, в першу чергу, зайнятися відновленням доріг, особливо Шустовецького, Підпилип’янського та Приворотського напрямків.

– Попри райдужні перспективи, реформа не просувається семимильними кроками. Чи сумніваються люди в доцільності об’єднання?

– Сумніви завжди є, коли берешся за нову справу, адже наперед не знаєш, вийде все, як запланував, чи ні. Але сьогодні громади, які об’єдналися, успішно розвиваються та оримують від держави фінансову підтримку для покращення сільської інфраструктури. До речі, під час громадських обговорень за круглим столом висловлювалися сумніви на рахунок фінансування, мовляв, усі кошти залишатимуться в центральній садибі, а віддалені села нічого не будуть отримувати. Але це абсолютно хибне твердження. Скажу по власній сільській раді: коли прийшов на посаду, у першу чергу, навів лад біля орининського Будинку культури, потім ми взялися за Ріпинці – підсипали там дорогу, якої не було роками, провели благоустрій території. Коли балотувався, в Теклівці, абсолютно відрізаній від цивілізації, просили зробити дорогу, аби сюди міг їздити автобус. Як бачите, обіцянки виконую, і всі кошти не йдуть тільки на центральну садибу. Кожному селу приділяю належну увагу. Переконаний, що так саме буде і в об’єднаній громаді. Ще ніхто не відміняв планування та господарського підходу до справи. Ми живемо, кожен у своєму селі, бачимо тамтешні умови і проблеми, а якщо є бажання щось змінити й покращити, то це можна і потрібно вирішувати.

Також людей турбувало питання про видачу офіційних документів – бланків, довідок тощо, за якими, як вони думають, після об’єднання потрібно буде їхати в Оринин. Запевняю, що нічого цього не потрібно буде робити: на місцях залишаються старости, яких обиратимуть люди. Кожен з них буде мати номерну печатку, робочий кабінет (тож автоматично збережуться приміщення всіх сільських рад) і право видавати довідки.

– Валер’яне Вікторовичу, виходить, що найбільша перешкода децентралізація – низька проінформованість сільської громади?

– Однозначно, люди не знають, що буде після об’єднання, їм нічого не розповідають, не пояснюють, як краще, а якщо й пояснюють, то однобоко, не кажучи про всі плюси і мінуси. Усе ж таки, громадські обговорення дають свої результати. Нині отримую чимало телефонних дзвінків від жителів сусідніх сільських рад, які цікавляться об’єднанням Орининської громади, а це значить, що і тамтешні депутати, і сільські голови знаходяться на своєму місці, бо вони говорять з людьми, пояснюють, що їх чекає в майбутньому.

– На перспективу працюєте й Ви, особливо у спорті. Звідки з’явилася ідея з об’єднанням молоді в одну футбольну команду Орининської зони?

– Ви ж знаєте, я палкий шанувальник спорту і мрію про будівництво спорткомплексу для громади. Ми організували Кубок сільського голови з міні-футболу, в якому брали участь футболісти Шустовецької, Підпилип’янської, Приворотської та Орининської громад. Кращих гравців зібрали в одну об’єднану команду, яка зараз грає в 2-ій лізі. Працювати на перспективу потрібно завжди, так саме, як планувати і йти до мети. Тільки за таких умов можна очікувати на успіх, і Орининська об’єднана громада, повірте, на нього заслуговує.


Теги: с.Оринин, ОТГ

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.