Перейти на мобільну версію сайту


01.07.2016

ПОПРИ БІДНІСТЬ, НЕ ВТРАЧАЮТЬ ГІДНІСТЬ

Сільська церкваНа найвищій точці східної частини Кам’янеччини розкинулося мальовниче село Нефедівці. До нього ведуть дороги, як із Дунаївців, так і з Кам’янця, із майже однаковою відстанню в 35 км.

Якщо виїжджати з міста, варто рухатися у Староушицькому напрямку, повернути на Крушанівку, за якою й побачите Нефедівці. Побувавши в першому селі, й потрапивши в друге, ми щиро дивувалися, наскільки вони контрастні між собою. Але все по порядку.

Із Крушанівки до Нефедівців веде рівнесенька дорога, хоч яєчко качай. Її зробив сусід-аграрій Олександр Гінзеровський. А ось у самому селі центральна дорога в окремих місцях як після бомбардування. У сільському бюджеті грошей на її ремонт немає, та й траса не перебуває на балансі сільської ради, тож тут чекають, коли на її ремонт виділять кошти з районної казни.

Нефедівська сільська рада, головою якої є Володимир Василинчук, нині об’єднала два села - Нефедівці та Лучки. У першому проживає 429 селян, у другому набереться зо дві сотні.

Нефедівці, яким цьогоріч виповнюється 556 років, заснували втікачі-кріпаки, що оселилися на річці Студениця. Першим жителем був Федь, який отаборився на правому березі річки, а жителів лівого берега Студениці назвали - не-федівцями. Неписемність, безземелля та злидні - ось характерні ознаки села того часу. 

Серед усіх сільських рад району Нефедівська займає друге місце по бідності. Село завжди було дотаційним, та попри це воно не живе настільки злиденно як інші.

козацько-лицарська школаПАТРІОТИЗМ ІЗ ПЕЛЮШОК

Епіцентром життя на селі є школа, дитсадок та сільський Будинок культури, що компактно розташувалися біля центральної траси.
9-річна школа у Нефедівцях унікальна, єдина на ввесь район ліцензована за напрямком козацько-лицарського виховання. Керує закладом підполковник українського реєстрового козацтва, він же директор Олег Гарук. Навчальні класи називають куренями; школярок - лелями, а школярів - джурами. Щороку, 14 жовтня на Покрову, тут приймають у козацтво. Святковий одяг - вишиванки.

- Колись у селі була так звана трудова школа, - розповідає нам Олег Петрович. - Спочатку було три класи, згодом - п’ять. Перед війною в Нефедівській неповній середній школі навчалося 189 дітей, працювало 8 вчителів. Школа розміщувалася в половині клубу, збудованому на кілька років раніше.
Сьогодні тут навчається 37 дітей, працює 14 вчителів. 9 класів закінчило семеро випускників, більшість із яких продовжить здобувати повну середню освіту в сусідній Подільській ЗОШ.
У школі саме тривають поточні ремонти, трудяться всі: і вчителі, і батьки. Директор показує класи: сучасні стенди, на картинах - козаки й гетьмани.
- Маємо комп’ютерний клас, інтернет-мережу по школі, - каже Олег Петрович і відчиняє двері в один із класів. А там дітлахів, наче в мурашнику. Комп’ютери й діти не відділені один від одного гратами чи решітками, як ми бачили в деяких школах району...

Подвір’я школи зроблене в козацькому дусі - дерев’яний паркан, неподалік - освячений хрест, є навіть імпровізована дозорна башта. Дух козацтва тут у всьому. Побільше б таких патріотично-орієнтованих навчальних закладів!

У дитсадку веселоШкола не має спортивної зали, зате тут досить пристойна актова зала, яка залишилася у спадок від колишнього сільського клубу.
Одразу біля школи - дитячий садочок, який відвідують 13 діток-козачат. Сюди на виховання приводять дітей із Нефедівців, Лучків, навіть із сусідньої Крушанівки (!). Батьківська плата за відвідування становить 3,5 грн/день.

Садочок хоч і маленький, але компактний та наповнений. 

- Усе своїми силами, - каже завідувач ДНЗ Ірина Жеп’янська. - Дещо спонсори допомогли, а решту - самі. Щось пошити, пофарбувати чи зробити - це ж не проблема.
Єдине, чого не вистачає дитсадку - ігрового майданчика з гойдалками, але над цим питанням тут уже працюють.
Поруч зі школою - спортивний майданчик. Ще один, більший за розміром, розташований при в’їзді у село. Таке враження, що то заледве не повноцінний стадіон, шкода, що без глядацьких трибун.

НА ДОБРУ СПРАВУ - ВСІМ СЕЛОМ

Великий сільський Будинок культури закінчили будувати в 1989 році. Він розрахований на 264 особи. Очолює храм культури Раїса Острова. 
- 39 років працюю директором на одному місці, - каже Раїса Олександрівна. - При Будинку культури діє аматорський гурт «Молодички», художнім керівником якого є Валерій Горіхов. Свята, концерти та дискотеки проводимо постійно. Молодь дуже допомагає клубу. Два роки діти ходили на колядки та щедрівки, збирали гроші, аби купити для Будинку культури апаратуру - колонки, пульт, підсилювач, світломузику. У клуб приходять на більярд, який є безкоштовним. Як же брати гроші, якщо від дітей стільки допомоги?!

У Будинку культуриМолодь наша дуже ініціативна. Кажуть, Олександрівно, ми концерт підготуємо і проведемо. Я тільки підтримую їх у всьому. Якщо щось у клубі відбувається, все село сходиться подивитися. На храмове свято, яке тут 24 липня на Ольги, обов’язково грає музика. На танці приходять і дорослі, і малі.

У Будинку культури відвели місце й для сільської бібліотеки. За книгами, що розмістилися в двох відділах - дорослому і дитячому - доглядає Антоніна Похольчук. Бібліотека знаходиться в дуже пристойному стані, є навіть читальний зал. Таку любов до книги знайдеш не в кожному селі!

Невелике приміщення на першому поверсі СБК здає місцевому магазину, а гроші орендну плату витрачають на розвиток місцевої культури. За кошти селян побудована і велика церква, де службу править отець Володимир. 

У крихітній хатинці неподалік від сільського клубу розташувався Нефедівський фельдшерсько-акушерський пункт. Довгий час там працює подружжя Трикулічів - Володимир Васильович та Марія Іванівна, обидвоє медики зі стажем. Володимир Трикуліч колись працював лікарем швидкої допомоги у Старій Ушиці. До приходу подружжя майже півстоліття дільничим лікарем працював Володимир Дем’янович Василинчук, батько сільського голови.

Сільські керманичіЗБЕРЕГЛИ І ПРИМНОЖУЮТЬ

У селі шанують сімейні традиції, а якщо беруться за роботу, то працюють довгий час і на одному місці. У 50-их роках минулого століття чотири колгоспи з сс.Крушанівка, Нефедівці, Лучки та Привороття (нині - Подільське) із центральною садибою в Нефедівцях були об’єднані в одне господарство. Через декілька років колгоспи знову роз’єднали. Із 1974 року нефедівським господарством керував Сергій Артемович Тимчук, колишній народний депутат України І-го скликання, голова райдержадміністрації. Його справу гідно продовжує син, Сергій Сергійович, директор СТОВ «Нефедівське».

Тимчук-молодший очолив господарство у 22 роки. Молодому керівникові було трохи важкувато працювати, але не тому, що не знав роботу, адже виріс біля землі, а через батьківський авторитет.

- У батька для нас одна настанова, - розповідає Сергій Сергійович. - Він не має за нас червоніти. Тож перший час потрібно було доводити собі й людям, що ти на цьому місці людина не випадкова.

І дійсно, керівник «Нефедівського» на своєму місці. Колишнє господарство повністю збережене, є навіть стара техніка. Господар зізнається, що не здають її на металобрухт, а використовують у якості запчастин для іншої техніки.

У СТОВ «Нефедівське» займаються не лише рослинництвом, а й тваринництвом, є тут навіть вівці. Окрім звичних для району зернових, сіють досить вибагливу для нашого краю гречку. Загалом обробляють більше тисячі гектарів земельних паїв.

Приміщення колишньої контори сьогодні належить СТОВ «Нефедівське». Перший поверх віддали в оренду для потреб сільської ради та поштового відділення. 

Сільська бібліотекаПОЧИНАЮТЬ ІЗ СЕБЕ

Чи не в кожному господарстві є худоба, селяни тримають по дві-три корови, молоко здають на молокоприйомний пункт, що в сусідній Крушанівці. Щоправда, ціна на молочний продукт смішна: його приймають по 3 грн за 1 літр - найнижчий мінімум, встановлений на законодавчому рівні на сьогодні. 
- Пасовища вистачає, - каже Сергій Тимчук. - Під нього ми навіть виділяємо орендовані земельні паї.

Аби худоба, бува, не залізла на поле в пшеницю чи ячмінь, в одному місці вздовж нього зробили спеціальну дерев’яну огорожу, в іншому - насадили верби, які утворили живопліт. Здається, ніби маленька дрібничка, але досить продумана й зроблена по-господарськи.

Ось уже п’яту каденцію поспіль громадою керує Володимир Василинчук.
- Проблем у селі вистачає, без них ніяк, - зізнається Володимир Володимирович. - Але ми намагаємося в міру сил їх вирішувати. Якщо громада сама може вирішити якесь питання, вирішуємо, як ні - допомагають спонсори. Постійно підтримує Сергій Тимчук, маємо ініціативних депутатів сільської ради. Кожен дбає про село й починає це робити зі власного подвір’я.

Розвивати зелений туризм на селі мріють діти Алли Олексіївни, соціального працівника з с.Нефедівці. У спадок молоде подружжя Лізвінських отримало дідівську хату, що причаїлася в Нефедівському яру. Оточена лісом та річкою Студеницею, вона виблискує із яру, немов намальована намистинка. Мобільний зв’язок у цих місцях не ловить, тож місце буде ідеальним для усамітнення. 

Головний офіс СТОВ «Нефедівське»- Син перебудовує все по-своєму, - каже Алла Олексіївна. - Ось насушили очерету для майбутніх альтанок. Вони з невісткою придумали, як тут все має бути, а ми тільки допомагаємо. 
Вода у швидкій Студениці крижана, але освіжитися в шалену спеку - саме те, що потрібно.
Колись у яру жило чимало людей, та згодом всі переїхали на гору. Сьогодні тут постійно проживає лише один чоловік-самітник.
Горбиста місцевість у Нефедівцях, власне як і Нефедівський яр, привабливі для дельтапланеристів, котрі приїжджають сюди політати.

P.S. Коли ми їхали в Нефедівці, навіть не сподівалися отримати від села стільки приємних вражень. Воно привітне, по-сільському гостинне, воно вміє вчити - легко, ненав’язливо, у якихось важливих дрібничках. Люди тут помірковані, понад усе люблять стабільність і намагаються зберегти її всіма силами.

Надзвичайно вразив напрямок школи, з якої виходять у світ вже точно не штучно патріотичні люди. У них любов до країни, до рідного села, в якому народився й виріс, закладена з пелюшок, із першої вишиванки, в якій хрестять немовля. Маленькі Нефедівці вміють жити, любити, примножувати, радіти життю й триматися на плаву.
За єднання навколо правильних ідей, за оптимізм і невичерпний патріотизм ми ставимо селу «відмінно».

Свою оцінку, шановні читачі, виможите поставити в соцмережах групи «Сільський контроль» чи на сайті klyuch.com.ua в розділі «Опитування».


Теги: Сільський контроль

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.