Перейти на мобільну версію сайту


01.03.2019

ПОДБАЙТЕ ПРО ОБЛИЧЧЯ

храмПовністю погоджуюся зі словами діячів громадської організації «Солідарна молодь Кам’я­неччини», які, коли побачили фасад церкви Петра і Павла, сказали: «Це обличчя нашої України. Розбите, обдерте, пошарпане...». А побачили вони дійсно таку картину. Його руйнації додав позаминулорічний град, який підсилив той процес. 

Та завдяки «піклуванню» держави зникла взагалі можливість довести храм до ладу, завдяки новими ДБН (державні будівельні норми) для ремонту пам’ятки архітектури 16 століття потрібно замовити проектно-кошторисну документацію, яка коштує ні мало, ні багато – 250 тисяч гривень. І це лише за документацію, а потім ще потрібні гроші на проведення самих робіт. Це закупити будматеріали, заплатити за роботу. На яку суму кошторис затягне, наразі невідомо, але ця сума буде набагато більшою.

храм сьогодніЩе 2006 року при бутності настоятеля храму отця Віктора Смоляренка державою була надана на цю пам’ятку архітектури субвенція в сумі понад сто тисяч гривень. На той час це було 20 тисяч доларів, і за ті гроші були відремонтовані фасади, точніше проведені реставраційні роботи. Та їх провели так неякісно, що вже через два роки все почало сипатися. З того часу і до нині громада храму Петра і Павла від держави не отримала жодної копійки. Та сама громада з 2009 року проводила ремонтні роботи, облаштовувала територію, відреставрувала мури. Мур з правого боку на той момент взагалі лежав на землі. Нині ж це пристойна огорожа навколо храму, на якій повністю поміняли гонт, який прихожани самі закупили і щорічно, доглядаючи за ним своїми силами, просочують спеціальною ропою. 

Ремонтні роботи громада храму, вже за настоятельства протоієрея Олександра Цісара, проводила двічі, починаючи від фундаменту і аж до заміни хреста на куполі. Самотужки обдирали зруйноване тинькування, підфарбовували як ззовні, так і в середині. У церкві встановили нові вікна, опалення, покрили лаком контрафорси, зробили правильне водовідведення, освітлення.

По периметру огорожі встановили лавки, дитячий майданчик, висадили 107 кущів голландської троянди, збудували туалет, якого раніше не було. І це все за кошти громади церкви. За відпускні гроші отця Олександра та прихожан було встановлено пам’ятник «Героям небесно сотні і всім полеглим за Волю України». Автор проекту Наталя Кліщ.

Храм 1990– Минулого року ми звернулися до балансоутримувача НІАЗ «Кам’янець» з клопотанням про необхідність проведення ремонту фасаду храму Петра і Павла, – розповідає настоятель Олександр Цісар, – але нам відповіли, що згідно із новими нормами ДБН, просто ремонтувати не можна, а потрібно замовляти проектно-кошторисну документацію, яка коштує 250 тисяч гривень.

Пам’ятка має велику цінність, але саме цілісність має велику цінність, проте слід розглядати її як дві частини: до старовинної церкви 16 століття, в кінці 18 століття було добудовано дзвіницю у стилі класицизму і, якщо сам храм кам’яний, то добудова цегляна і на одній із стін, де були серйозні проблеми, адже дуже близько до церкви розташований будинок, який заступає сонце і саме на тій частині стіни накопичується волога, яка просочила стіни, і вони вже почали псуватися з середини. У храмі цвіллю побиті унікальні ікони, цвіль підступає і до нещодавно подарованого меценатом із Одеси дороговартісного іконостасу. (Іконостас зведений у стилі Мазепенського барокко і зареєстрований в міністерстві культури). Це призводить до руйнації внутрішніх не менш цінних святинь. Та громада самостійно вирішила і цю проблему, обробивши стіну спеціальною сумішшю.

Громада й надалі продовжує стукати у всі можливі й неможливі урядові двері, аби на цю пам’ятку архітектури державного значення держава виділила гроші, бо сама церква не потягне таку непідйому ношу.

Прихожани дуже болісно переймається проблемою руйнації храму і самі намагаються дослідити причину замокання стін.

Свого часу і це досить давно гроші на гідроізоляцію виділялися, і звіт про таку роботу був, але її не зроблено, а гроші вкрадено. Та це було ще до приходу 23 вересня 2009 року отця Олександра Цісара.

– Нас загнали в глухий кут, – продовжує отець Олександр, – хоча на всіх рівнях розповідають про цінність Петропавлівської церкви, про національне надбання, але руку допомоги ніхто не протягує і для того, щоб державу підштовхнути, аби вона почула і побачила проблеми, є балансоутримувач – НІАЗ, який і повинен піклуватися про цю святиню. Тобто готувати листи, звернення до всіх щаблів влади. Ми ж зі свого боку це робимо. Завдання НІАЗу за державні кошти замовити цю документацію, адже у них для цього є можливості. Їхнє завдання не тільки контролювати чи громада зберігає святиню і не є вандалом, але вони просто зобов’язані бити у дзвони про жалюгідний стан цієї пам’ятки архітектури до керівництва міністерства культури. Я вдячний Василю Фенцуру, що вже проведені роботи з шурфування землі і замовлено та виготовлено проект упорядження території, а це аж 50 тисяч гривень. НІАЗ на чолі із Василем Володимировичем не стоїть осторонь наших проблем, але цього замало, бо ж церкву потрібно реставрувати, а це шалені гроші. Держава зобов’язана їх виділити.

храм 200921 лютого в Петропавлівський храм на замовлення НІАЗ «Кам’янець» прибули на один день реставратори живопису «Укрзахідпредреставрація» з міста Львів для здійснення досліджень щодо наявності і збереження невеличких фрагментів фресок 16 століття, які були виявлені наприкінці 80-х років і на той час законсервовані Київськими реставраторами.

– То це вже щось... Це не реставрація, а лише процедура виявлення, – каже священик. – У мене є фотоархів, який свідчить у якому жахливому стані була споруда церкви, коли наша православна громада на початку 90-х років розпочала своїми силами її відновлювати.

Скільки потрудилися біля святині віряни за ці останні роки, адже церкву в часи Радянського Союзу використовували як сітроцех(!). І храм фарбували, а це означає, що оригінальне тинькування було знищене, як і фрески. Дослідники взяли зразки зі стін, але вони впевнені, що якщо там і є залишки від фресок, то вони втрачені, і не через те, що громада білила стіні в церкві, а тому що тут було виробництво, і хімікати їх з’їли. Тому вважаю, що громада нашої церкви зберегла цю святиню, доглядає за нею. Це діюча церква, молода православна церква України, яка має виконувати свою духовну функцію та літургію. Це не музейний експонат, який має напис: «Руками не торкатися», а сюди ходять люди, тут проводяться служби і громада дбає про чистоту і благоустрій. Решту функцій щодо збереження має виконувати балансоутримувач.

Тож сподіваюся, що візит реставраторів не завершиться лише відібранням зразків, а з цього моменту розпочнеться більш важлива велика праця, виготовлення дороговартісної проектно-кошторисної документації та здійснення ремонту зовнішніх фасадів церкви.

Браття і сетри, молюся за вас всіх, за тих небайдужих, хто долучився і долучається до дуже потрібної для всієї Подільської громади справи, – відновлення пам’ятки архітектури національного значення, древньої Петропавлівської Святині.

Маю віру, що держава Україна в особі НІАЗ «Кам’янець» подбає про безцінне національне надбання історії і архітектури, діючу українську православну церкву Україні, якій понад 700 років.

Також хочу зазначити, що громада зверталася до народного депутата Володимира Мельниченка, щоб він нам допоміг. Його помічник і адвокат узяли всі наявні у нас документи і клопотання, щоб нашу проблему зрушити з місця. Сподіваємося на допомогу.

Мені також дуже приємно, що ГО «Солідарна молодь Кам’янеччини» на чолі з Олександром Марчуком протягнула нашій громаді руку допомоги, за що їм велика дяка.

– ПЦУ є однією із ключових індикаторів подальшого розвитку держави, – каже Олександр Марчук. – Сильна, незалежна проукраїнська церква – гарантія нашого успішного майбутнього. Ми вважаємо, що унікальна Петропавлівська святиня є нашою гордістю та духовним православним центром Поділля. Саме тому вберегти нашу давню церкву від зруйнування має бути справою кожного свідомого громадянина, особливо молоді.

Теги: храм Петра і Павла, історія і сьогодення

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.