Перейти на мобільну версію сайту


28.10.2016

ПІВСТОЛІТТЯ ГОТУЮТЬ ІНЖЕНЕРІВ

загальна28 жовтня півстолітній ювілей відзначає один із найбільш потужних факультетів Подільського державного аграрно-технічного університету - інженерно-технічний. За час своєї роботи цей підрозділ дав освіту понад 7 тисячам студентам, більшість яких успішно працевлаштувалася та реалізувала себе. Інженерно-технічний факультет, який певний час був навіть інститутом у складі ПДАТУ, пишається чималою кількістю видатних випускників, більшість нинішнього складу викладачів підрозділу-ювіляра працює в рідній альма-матер.

ТВОРЦІ ІСТОРІЇ...

У середині ХХ століття керівництво держави всерйоз взялося за індустріалізацію сільського господарства, якому вкрай не вистачало технічних спеціалістів. Тодішній ректор Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту Семен Сербін миттєво зреагував та знайшов підтримку аби готувати в інституті інженерів-механіків сільського господарства. Саме з цієї спеціальності все й почалося в 1966 році. Відділ механізації з держзамовленням у 50 осіб робив свої перші кроки у складі агрономічного факультету, який очолював Гаврило Усик. Першим керівником новоствореного відділення – факультету-став доцент Андрій Печуриця. Через рік роботи для потреб нової спеціальності збудували павільйон сільськогосподарських машин, а навчальний процес забезпечувало три кафедри - тракторів і автомобілів, експлуатації машинно-тракторного парку, механізації та електрифікації сільського господарства. Вісім перших випускників запросили на роботу на факультет, серед яких був і майбутній керівник закладу, який опікувався ним найбільше - 27 років - Іван Бендера. У свій час керували факультетом Юрій Бобильов, професор Михайло Самокиш, доцент Валерій Фаюстов.корпус1

На початку 70-их тут приймали 150 осіб лише на 1-ий курс. Спеціальність інженера-механіка була дуже популярною, конкурс - 12 осіб на місце, тож вступали кращі з кращих.

Новим рубежем для факультету стали 90-ті: з’являється ще одна спеціальна кафедра - «Механізація сільсьськогосподарського виробництва», відкривається дві нові спеціальності: «Енергетика сільськогосподарського виробництва» і «Професійне навчання. Механізація сільськогосподарського виробництва та гідромеліоративних робіт». З ініціативи декана факультетут Івана Бендери почався експеримент з організації навчального процесу за модульно-рейтинговою системою оцінки знань. Вперше в Україні тут впроваджуються елементи ступеневої підготовки спеціалістів: студенти після закінчення агротехнічних технікумів чи училищ здобували вищу освіту у спецгрупах із 3-річним терміном навчання на денному відділенні. До слова, Іван Миколайович дбав про факультет, а згодом інститут у складі ПДАТУ, наче про рідну дитину. Відкриття нових спеціальностей, написання підручників та наукових праць, проведення різних конференцій, співпраця з аграрними вишами не лише України, а й Європи та ближнього зарубіжжя, проведення вечорів відпочинку та спортивних змагань стало нормою життя на факультеті.

У 2003 році факультет реорганізували в інститут, у якому готували бакалаврів, спеціалістів та магістрів за спеціальностями «Механізація сільського господарства», «Професійне навчання. Механізація сільськогосподарського виробництва та гідромеліоративних робіт», «Енергетика сільськогосподарського виробництва», «Організація та регулювання дорожнього руху», «Обладнання переробних та харчових підприємств», «Машини та обладнання сільськогосподарського виробництва», «Організація перевезень і управління на транспорті», «Автомобілі та автомобільне господарство».

наші на практиціІнженерно-технічний факультет має ким пишатися, адже у різні роки з його стін виходили достойні люди, що в майбутньому ставали вмілими керівниками, видатними діячами аграрної, наукової, технічної, педагогічної сфер. Кам’янецькими студентами у свій час були колишні народні депутати Микола Любенчук, Віталій Олуйко, Йосип Вінський; ректор Таврійської агротехнічної академії, генеральний директор дитячого нейрохірургічного центру Микола Крижачківський, генерал-лейтенант МВС Анатолій Присяжнюк, директор коледжу ПДАТУ Тарас Муравка, заслужений працівник промисловості Олександр Бернашевський, заслужений енергетик України Георгій Грубі, керівники підприємств міста Анатолій Пастух, Валентин Скоробагатов, Василь Гайдамащук та інші.

Чимало студентів після закінчення навчання залишилися працювати на факультеті та обрали собі педагогічну діяльність як сферу самореалізації. Це - Віктор Дуганець, Анатолій Рудь, Василь Бурдега, Ігор Герасимчук, Тарас Гуцол, Владлен Дєвін, Віталій Дудчак, Степан Замойський, Анатолій Марущак, Петро Роздорожнюк, Олег Ткач, Павло Федірко.

... І СЬОГОДЕННЯ

Нині інженерно-технічний факультет ПДАТУ очолює його колишній студент, кандидат технічних наук, доцент Юрій Панцир. Юрій Іванович родом із с.Кам’янка Глибоцького району. З 2002 р. працював на посаді доцента кафедри фізики і електрифікації сільського господарства, з 2005 року став першим заступником директора Івана Бендери. У науковому доробку має більше 30 статей та 2 патенти на винаходи. 

- Юрію Івановичу, після реорганізації підрозділ, який Ви очолюєте, знову став факультетом. Які зміни відбулися?

- Як і раніше, ми готуємо фахівців за освітніми ступенями бакалавр і магістр та освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліст як за денною, так і заочною формою навчання. Ліцензовано спеціальності «Агроінженерія», «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», «Професійна освіта», «Транспортні технології» та «Автомобільний транспорт». Функціонує 9 кафедр, у складі яких працює п’ять професорів, понад шістдесят доцентів, більше двох десятків майстрів та лаборантів. 

ВаршаваЦьогоріч ми повністю виконали держамовлення за всіма спеціальностями, тож маємо 1300 студентів. Паралельно з вивченням фахових предметів наші студенти можуть здобувати робітничі професії, як-от, тракторист-машиніст, слюсар-електрик, водій категорії «В», електрозварювальник, електрогазозварювальник, слюсар. Студенти-енергетики після закінчення навчання отримують посвідчення про 3 групу доступу на виробництві. До речі, маємо сертифіковану електротехнічну лабораторію, де надамо послуги з електричних вимірювань. Плануємо відкрити ще одну робітничу спеціалізацію «Високовольтне вимірювання».

Сьогодні ми налагодили тісну співпрацю з вишами Польщі, тож пропонуємо нашим студентам отримання подвійних дипломів - польського, міжнародного, та українського. Перші групи студентів уже розпочали таке навчання. Також спільно з польськими колегами плануємо проводити наукові дослідження.

Науковий потенціал факультету досить потужний, адже за 50 років існування його науковцями захищено понад 1000 авторських свідоцтв і патентів на винаходи. До кращих винахідників України належить наш ветеран Аркадій Михайлович Божок, у якого 500 авторських свідоцтв і патентів на винаходи. Щорічно науковці факультету отримують 20-30 патентів України на винаходи, публікують понад 200 наукових статей у наукових збірниках і журналах.

- Проблемою переважної більшості українських вишів є відірваність теорії від практики. Погодьтеся, створити потужну матеріально-технічну базу для інженерів-аграрників досить складно, особливо в наш час, коли техніка для сільського господарства модернізується з кожним роком. Як працюєте в цьому напрямку?

Краків- Наші студенти мають змогу проходити навчально-виробничі практики та проводити наукові дослідження в реальних виробничих умовах. До прикладу, не перший рік співпрацюємо з відомою компанією «Кернел». У рамках освітнього проекту наші студенти проходять практику на підприємстві компанії, згодом мають можливість там працевлаштуватися. Для студентів створені комфортні умови не лише для навчання, а й для проживання.

Також налагодили тісну співпрацю з виробниками сільськогосподарської техніки, зокрема заводом «Червона зірка», що в Кропивницькому, Кам’янецьким ПАТ «Нива», директор якого Анатолій Пастух, до речі, наш випускник. Окрім цього, співпрацюємо з місцевими кабельним заводом, сільгоспмаш, автоагрегатним, «Заводом точної механіки». Під час проходження таких практик студенти можуть не лише здобути нові знання, а й продемонструвати набуті компетентності, отримати в майбутньому перспективну роботу.

- Плани на майбутнє маєте?

- Звичайно, як же без них! У першу чергу, не втрачати лідерські позиції, навчати достойну зміну, випускників, якими б могли пишатися.трактор

На сьогодні маємо напрацювання щодо створення на базі інженерно-технічного факультету дилерського центру сільськогосподарської техніки, тим паче, що полігони для випробовування цієї техніки ми маємо.

Не забуваємо і про професійних розвиток наших викладачів. У цьому році, започатковану в 90-х роках під егідою агроосвіти всеукраїнську конференцію з проблем професійно-педагогічної майстерності інженерів-педагогів, плануємо провести у форматі міжнародної.

- Що побажаєте ювіляру-факультету в День народження?

- Йти тільки вперед і вірити в майбутнє. Колегам бажаю невичерпної енергії, творчих і наукових злетів, благополуччя й затишку в родинах, а студентам - бути гідними професії, яку обрали.


Теги: ПДАТУ, інженерно-технічний факультет

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.