Перейти на мобільну версію сайту


15.04.2016

ПЕРШИЙ - «НА КОНТРОЛІ»

Село Ходорівці розташувалося на р.Вільшанка за 12 км від Кам’янця. Тут зручне транспортне сполучення, маршрутка курсує 8 разів на день і всього за 8 грн можна без проблем дістатися до міста. Саме так робить значна частина селян, яка має в Кам’янці чи поближніх селах роботу. Рейси здійснює перевізник Руслан Гожий. Суттєвих скарг на перевезення від ходорівчан не чули. Натомість, сам перевізник, як і селяни в один голос скаржаться на місцеві дороги. Хоч вони з року в рік латаються, та толку від таких маніпуляцій небагато.

Ходоровці чи Ходорівці - як правильно писати та вживати? Знаки при в’їзді в село наштовхують на суперечності. Як з’ясувалося, правильно Ходорівці! Ми зрозуміли, що тут не до орфографії, коли не змогли прочитати назви зупинок, як-от «АРАГА ВЧЕНКА», яку варто було би читати як «Тараса Шевченка». Ходорівчани, поважайте Кобзаря!

РУКА НЕ ПІДНІМАЄТЬСЯ


Хоч село декомунізувалося ще в 2007 році, змінивши назви радянських вулиць на нові, від деяких спогадів минулого тут ще не позбулися. Очільниця села Наталія Надюк відверто зізнається, що, наприклад, бюст Ілліча, який чемно сторожує с.Ходорівціза сільською радою, рука не піднімається розбити (той зроблений із гіпсу), ще один Ленін і Маркс вигравірувані на стінах сільського клубу, їх планують «зчесати», коли робитимуть ремонт, а от коли робитимуть ремонт, це, як кажуть, науці невідомо...

Здоровенну картину з революційними подіями 17-го року можна було би продати з аукціону охочим колекіціонерам, а отримані кошти, знову ж таки, витратити на ремонт храму дозвілля, та чи мають право держслужбовці проводити публічні торги? Поміркувавши так і сяк, лишили все як є.


ШКОЛА БІЛЯ КЛАДОВИЩА...

Чим думали проектанти, коли закладали в 1972 році нову 2-поверхову школу, та вона опинилася по сусідству зі старим кладовищем. ЗОШ І-ІІІ ступенів розрахована на 300 учнів, сьогодні тут навчається 83 дитини з Ходорівців, Острівчан та Княгинина. Школярі прибувають до храму знань на шкільному автобусі, й після ранкової зарядки беруться за науку. с.ХодорівціКерує закладом Дмитро Желізник. Директор зізнається, що після того, як опинилися в складі об’єднаної громади, почали думати, як раціонально використовувати кошти.

- Газового опалення в школі немає, - каже Дмитро Дмитрович, - є центральна котельня на твердому паливі. Цього року нарешті вдасться вирішити нагальну проблему з перекриття даху й утепленням фасаду. Депутати на сесії сільської ради проголосували за виділення коштів на ПКД. Якби зима була сніжною, дах би точно впав. Сьогодні школа є власністю Колибаївської об’єднаної громади, й ми вирішуємо, що і як краще зробити. Дрова, які ви бачили біля школи, нам передали після зрізання алеї тополь при в’їзді у село. Частину, як с.Ходорівцівласність забрала філія ДЕД, решту віддали на місцеві школи для опалення.

Світлі класи, сучасні стенди, бажання дітей вчитися, а вчителів - вчити - ось що ми побачили.
- Наші діти - призери обласних олімпіад, - додає завуч Ірина Тишинська. - Усі кабінети зроблені спільними силами громади, проте найбільше допомагають місцеві меценати - ПП «Авант Агро» (директор Андрій Ванат) та ПП «Леон-Агро 2011» (директор Ярослава Бабій). Вони придбали нам сучасну мультимедійну дошку для класу біології, деякі меблі, башту-тур та й завжди при потребі йдуть на зустріч.

Мінус школи, який частково можна розглядати як плюс - це відсутність дитячого харчування. Директор школи зізнається, що колишня кухарка звільнилася, а нову, яка би мала відповідну кваліфікацію, не можуть знайти. Кошти, виділені на харчування, економляться, по школі діє наказ про індивідуальний режим харчування, проте батьки скаржаться. Ми їх, звичайно, розуміємо, але краще було б знайти кваліфікованого спеціаліста й усунути проблему. Немає в школі власного за всіма нормами спортзалу та актової зали, для цих потреб використовують гімнастичну залу, яка тут два в одному.

... А САДОЧОК - У КОНТОРІ


Дитсадок «Ромашка», яким 23 роки керує Тетяна Самарджієва, знаходиться в приміщенні колишньої контори, його відвідує 12 діток. Допомагають директору з малюками вихователь, помічник вихователя й кухар - ось і весь дружній колектив. Приміщень для дітлахів вистачає: є спальня, додаткова ігрова кімната. Хоч група зібралася різновікова, та с.Ходорівцімалечі немає коли нудьгувати - вчать нові віршики та пісеньки, поки що в приміщенні. На вулиці ігровий майданчик хоч бідненький, всього кілька гойдалок, проте чепурненький. І знову не обходиться без спонсорів - місцевих аграріїв. У садочку мріють про ремонт фасаду приміщення та кухні. Батьківська плата у ДНЗ становить 40% від вартості - це 5,60 грн щодня.

ВЗЯВ ДОВІДКУ, ВИМІРЯВ ТИСК


Із 2001 року в сільській раді працює нині т.в.о. старости Ходоровецької громади Наталія Надюк, тож із проблемами села добряче обізнана. Сільська рада має власне приміщення, тут знаходиться архів, є робоче місце для спеціаліста загального відділу об’єднаної громади та соціального працівника. Останній схід села тут проводився рік тому. Найбільшими активістами є місцеві депутати, четверо з них представляють інтереси Ходорівців у об’єднаній громаді.с.Ходорівці
У цьому ж приміщенні знаходиться фельдшерсько-акушерський пункт, який нас приємно вразив. 29 років там керує фельдшер вищої категорії Оксана Скосір, яка, до речі, працює на півставки медсестрою в школі. Оксану Василівну знає все село - вона масовик-затійник, співає в місцевому ансамблі «Калинонька» й за життя примудрилася прийняти 5 пологів на дому!

У ФАПі селяни можуть пройти медогляд, є навіть гінекологічне крісло та дитяча кімната; раз на рік тут буває виїзний флюорограф.

РОЗВАЖАЮТЬСЯ, ЯК МОЖУТЬ


Коли ми вперше приїхали в село, клуб та бібліотека були під замком. І не знати, чи потрапили ми б туди вдруге, якби завідувачам цих установ не зателефонувала староста села. Проте зрозуміти керівників духовного можна: сидіти в таких прміщеннях - випробування не з легких. Завклубом Марина Гончар показує актову залу на 340 місць, яка потребує с.Ходорівціремонту, і власний кабінет із потрісканими стінами. Не в кращому стані й бібліотека, де, напевне, взимку дає дуба завідувач Альона Гайдамащук. Але обидві оптимістки, як можуть, так і організовують дозвілля. У клуб приходять на танці, пограти в теніс (всього за 3 грн), і книжку почитати (книжковий фонд добігає до 11 тис. книг).
А от із поштовим відділенням нам не пощастило. Шевченківська хатина, в якій знаходиться пошта, стоїть за високим парканом, і його неможливо відчинити. Поштарка працює три дні на тиждень, тож відправити лист чи телеграму можна хіба що поштовими собаками.

Як тоді розважатися? Можна пограти у футбол чи повболівати за місцеву команду «Маяк», якій допомагає Андрій Ванат. Можна «потусуватися» біля магазину - їх тут два (приватний та райспоживспілки). Як гарна погода - чкурнути на ставок. У селі їх три, всі знаходяться в оренді. Хоч орендарі й не на багато попопвнюють місцеву скарбничку (до прикладу, один із них за минулий рік сплатив 242 грн за рік), проте купатися й рибалити можна лише з їхнього дозволу.
Восени сюди їздять на гриби, особливо на опеньки. Хоч нас напевнили, що ліси тут належать державі, та публічна кадастрова карта каже інше - 368 га лісу біля Ходорівців - у приватній власності! Де помилка і чи є вона? Якщо помилилися при нанесенні даних на карту, то взагалі для чого та карта? Та й як можна помилитися, підписуючи таку величезну територію як «приватна власність»? Чи це не помилка?..

ВЗЯВСЯ - РОБИ

Сьогодні це девіз голови Колибаївської сільської ради ОТГ Михайла Желізника. Телефонуємо, аби поспікуватися. «Дівчата, об’їжджаю смітники, буду пізніше, або приєднуйтеся». Ми вибрали друге і помчали. Невеличкий смітник біля с.Ходорівцікладовища - це, напевне, соцстандарт кожного населеного пункту. Паспортизоване сміттєзвалище у Ходорівцях неподалік від траси. Взимку, як дерева голі, його добре видно. Сміття час від часу пригортають, але люди везуть, кидають, де бачать і особливо не переймаються екологією.

- Кожного дня щось треба вирішувати, - каже Михайло Дмитрович.
Йому, напевне, після керівництва цілим районом робити це не так уже й важко.
- Найважче працювати з людьми, - продовжує, - але де буває легко? Ходорівці - центральна садиба колишньої сільської ради, село перспективне, молоде. Там працюють потужні аграрії, не пасуть задніх одноосібники, сільська рада все тримає на контролі.
Щодо найближчих планів там - це перекриття даху школи та утеплення фасаду, а також відновлення пожежного депо, яке було за часів колгоспу. Відповідний проект ми подали на Мінрегіон, нині чекаємо на відповідь. Сподіваємось, вона буде схвальною.

Тримає на контролі Ходорівці і «Сільський контроль». Наша оцінка - тверда «четвірка». Свою оцінку, шановні читачі, ви можете поставити, зайшовши на сайт газети «КлюЧ» klyuch.com.ua у розділ «Опитування». Остаточний результат і табличку-відзнаку від проекту ходорівчани отримають через два тижні.
Будьте активні, не будьте байдужими!

Теги: Сільський контроль, с.Ходорівці

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.