Перейти на мобільну версію сайту


14.04.2017

ОРИНИН. ДУБЛЬ ДВА

перевеслоУ минулому числі газети «КлюЧ» (від 7 квітня 2017 р.) ми взялися за інспекцію колишнього містечка, згодом - районного центру, а тепер - звичайного села Оринин. Умовно розділивши мандрівку на соціальну та бізнесову, розпочали з опису першої. Відверто кажучи, було затісно, тож частково ми цю прогалину компенсуємо в другій частині розповіді. А ще розкажемо декілька секретів, до прикладу, чому сільський голова живе на курорті, що означає для Оринина число 13, які прізвища були для історії села знаковими та що стало його родзинкою.

Дістатися до Оринина так саме легко, як і звідти поїхати, приміром, до Польщі. Через село проходить міжнародна траса й курсує чимало як приміських, так і заміських автобусів. Громадський транспорт за маршрутом «Оринин-Кам’янець-Подільський» їдить тричі на день. Здається, ніби замало для такого великого населеного пункту, але більше й не треба. Кожних 20-30 хвилин можна зупинити автобус, який рухається в напрямку Кам’янця з Ріпенців, Підпилип’я, Шустівців, Чорнокозинців, Пукляків, Жабинців, Заліщиків, а ще - з Борщова, Чорткова, Львова, Івано-Франківська та Трускавця. Відповідно, і в ці та поближні до них населені пункти з Оринина можна дістатися без проблем.

5 км міжнародної траси, що проходить через село, як не дивно, але знаходяться в досить пристойному стані. Не вистачає тільки якісних пішоходних переходів у встановлених для цього місцях.

Сільський головаМАГІЯ 13
У Оринині вона діє лише територіально. Село, що розкинулося на 652 гектарах землі, поділене на 13 частин, кожна з яких має свою назву. Як заїжджати в Оринин з Кам’янця, то перші три вулички села носять назву Калитківці, від прізвища поселенців, котрі першими там почали жити. Центральна траса від колгоспної контори до номерної лікарні має назву Гостинець, через це місце завжди проїжджають гості. Далі - Вовкотрубівка - знаходиться поблизу лісу і, як вірити переказам, колись тут вовки трубили. На південному-сході села знаходиться Саківка. Уродженець Оринина, відомий педагог Іван Каневський завжди жартував: «Три найбільш відоми курорти є в Радянському Союзі - Сочі, Саки і Саківка». Саме на курорті, точніше в місці, що має назву Саківка, нині проживає Орининський сільський голова Валер’ян Мокрицький.

Розширення населеного пункту призвело до появи ще одного району, на який тут сьогодні кажуть по-кацапськи Посьолок. Центр села, де знаходяться всі об’єкти соціально-культурної сфери, магазини та торгові точки, зберіг свою назву ще з часів, як жили євреї - Місто. До Міста йдуть по хліб, на прогулянку та розваги.

На вулицю, яка прямує на сусідні Ріпенці, кажуть Кривда. Навпроти неї Селесько - за переказами, на це місце пан виселяв поганих господарів, які не хотіли працювати, не дбали про власне господарство й були нехлюями. Напевне, за окремими газдами цього району кармічний шлейф тягнеться й донині. До джерела, що б’є неподалік, не доїдеш: мало того, що немає дороги, та й її час від часу затоплює вода, що прориває труби на окремих господарствах.

За Селиськом, на краю села примостилась Тюльпанівка. Швидше за все, колись тут вирощували багато цих квітів. По сусідству з нею - Фільварок і Слобідка - знову ж таки, крайні точки населеного пункту. Назва Баштан закріпилася після того, як поближні поля за колгоспних часів рясніли від баштанних культур. Тринадцята Загора також має своє логічне пояснення, що заховалося в назві.

на роботу хоч не виходьІ СІЮТЬ, І ТОРГУЮТЬ
Родина Комарніцьких - хлібороби. Батько Володимир Іванович - агроном за освітою і покликом серця, довгий час працював у Оринині головою колгоспу. Любов до землі передав синам Олегу та Ігорю. Нині двоє братів Комарніцьких обробляють більшу частину орининських земель. Керівник СТОВ «Гарант» Олег Комарніцький зосередив увагу на насінництві, перетворивши підприємство на насіннєве господарство; він має право на виробництво і реалізацію посівного та садивного матеріалу. Ігор Комарніцький, який керує ФГ «Колос–Агро», надає перевагу традиційному рослинництву, промисловим посівам.

Окрім братів-монополістів, в Оринині обробітком землі займається більше півсотні одноосібників. А за декілька років тут може з’явитися сад: кілька гектарів землі взяв в оренду кам’янецький будівельник Олександр Конюшенко. Цьогоріч підприємець розчистив територію, що довгий час стояла пусткою, від кущів і самосівів.

Оринин не лише густозаселений, а й торгівельно насичений. За назвами магазинів та кіосків можна проводити перепис населення - магазин «Валентина», «Вікторія», «Наталка», «Саша», «Тетяна», а ще - кафе з такими ж іменами. Загалом у селі зареєстровано 22 торгівельні точки - це магазини, кафе, кафе-бар та кіоски, у яких можна придбати все - від чаю й кави до чашки і постільної білизни. Колись тут діяв базар, по народному - торговиця. Нині повертатися до такої практики не поспішають, пробували декілька разів, але не прижилося. До речі, колись на торговиці продавали фірмову ставу орининчан - фляки (зварені в салтисоні свинячі нутрощі), а селян за це блюдо називали фляшниками. Також у селі є аптека і аптечний пункт, діє магазин ритуальних товарів, поштове відділення та телефонна станція. Також, не виїжджаючи до райцентру, можна купити будматеріали, змолоти муку, обробити дошку, заправити автомобіль (діє АЗС на в’їзді в село) та полікувати тварин.

Ветеринарна плісняваТак, саме полікувати - у селі є дільнична ветеринарна лікарня, якою керує Тарас Банас. Поява в Оринині цього пункту не випадкова, адже свого часу тут працювало чи не найбільше ковбасних цехів у районі - аж вісім. 

Нині ж у живих залишилося лише чотири, але жоден з них не захотів, аби «Сільський контроль» подивився, як виготовляють м’ясні та ковбасні вироби. Дивна тенденція по району - невже м’ясопереробникам є що приховувати, чи, можливо, знайдуться сміливці в районі, які без страху та підготовки (адже по свої ревізії заздалегідь нікого не повідомляємо) можуть показати, як і з якої сировини виготовляють продукцію?!

Та повернемося до ветлікарні. Зізнаємося, шкода нам тих ветлікарів та фельдшерів, які працюють у таких жахливих умовах. Працівники, які за посадовою інструкцією, як за Біблією, мають контролювати дотримання санітарних вимог усіх об’єктів, на власному не можуть навести лад. Табличка на дверях закладу, напевне, ще з часів Середньовіччя, зберегла не лише дух часу. За цвіллю, якою вона уквітчана, не можливо розібрати години роботи й перерви закладу. Ззовні та всередині приміщення не в кращому стані - облуплені стіни, у вікнах де-не-де вибиті шибки. Коли шукали дорогу до закладу, якась жіночка нам розповіла, як дістатися, а наостанок додала: «Але не знаю, чи ви когось там застанете». Що це значить, зрозуміли, лише коли добралися до пункту призначення: вигляд цього місця роботи точно не додає натхнення для праці. А взимку тут взагалі хтось буває?!

Директор КП «Лебідь»ЗЛЕТІЛИ Б УГОРУ, ЯКБИ НЕ ЗБИТКОВІСТЬ
Оринин, як і ще декілька сіл району, має власне комунальне підприємсво «Лебідь», яке очолює Юрій Гаранюк.
Очільника комунального разом із сільським головою ми застали в сільському парку - ті якраз завершували прибирання території.

- Сьогодні на суботник вийшли працівники сільської ради, - пояснює Валер’ян Вікторович. - Питання благоустрою наразі в нас №1. Працюємо, не покладаючи рук, вже декілька тижнів, готуємося до Великодня. Приємно ж буде людям, які з’їдуться на Пасху в село, побачити його охайним.

Про те, що сільський голова переймається чистотою Оринина, говорило чимало людей, з якими зустрічалися. «Скажений Ви наш», - жартують за нього, але Валер’ян Вікторович не ображається, бо й сам любить пожартувати. «Без жартів у нас час ніяк», - додає голова.

А якщо серйозно, то в плані благоустрою в Оринині зроблено чимало. У першу чергу, тут розчистили величезне сільське кладовище, яке, на щастя, як для такої колоритної громади, не розділене за релігійними конфесіями, як то часто буває. Побілили, пофарбували паркан, встановили нужник. Від мертвих перейшли до живих і всерйоз зайнялися проблемою сміттєвалища. 

- Двічі на місяць КП «Лебідь» виводить сміття з села на сміттєзвалище, що за Посьолком, - каже Юрій Васильович. 

Комунальники працюютьСаме там буде знаходитися паспортизоване сміттєзвалище, документи на нього вже подали в область, чекають на затвердження. 

Колись в Оринині під лісом розташовувалося військове містечко, нині від нього залишилися тільки руїни й декілька вцілілих будинків. Коли жили військові, проблем із водопостачанням не було. Щойно їх не стало, як занепало все, у тому числі й водопровід. Проблема води, наче перехідний червоний прапор, не вирішувалася, й була гарною обіцянкою на виборах. Не доходили до неї руки в двічі очільника райради, уродженця Оринина Івана Романчука, колишніх сільських голів. Коли за неї спробував взятися новопризначений голова, колишній вчитель фізкультури, мало хто вірив в успіх цієї вже давно безнадійної справи - після опитування населення відновити водогін забажало лише 55 дворів. Заручившись підтримкою депутата обласної ради, орининчанина Василя Строяновського та народного депутата Володимира Мельниченка, Валер’ян Мокрицький розпочав довгий шлях митарств, який у результаті увінчався успіхом. Сьогодні водогін відновлено до 120 будинків населеного пункту. У планах - ощасливити водою і другу половину села - що за річкою. Загалом на обслуговуванні КП «Лебідь» знаходиться 335 дворів, підключених до сільської водопровідної мережі.

Сільські дорогиНещодавно орининські комунальники разом із головою позбулися ще одного сільського чиряка - вивезли сміття, яке викидали жителі майже в центрі Оринина, та взялися за облаштування так званого «пішоходного переходу», через який з Міста легко дістатися до Посьолка. До речі, останньому району цьогоріч пощастило - тут не підсипали, а зробили щебенем 4 сільських вулиці.

Комунальних планів чимало, та, як зізнається очільник КП «Лебідь», підприємство все ж таки зббиткове, правда, як вивести його з цього стану, він поки не знає.

Чимало запланував на каденцію і сільський голова. Окрім благоустрою, планує зайнятися спортивним та соціальним життям ввіреного населеного пункту.

- Знову ж повторюся, мрію про спортзал, - каже Валер’ян Мокрицький. - Щоб Оринин тримав спортивну марку, яку має сьогодні. Опалення потребує Будинок культури, вже подали заявку, можливо, виграємо фінансування. Є задум зробити місце відпочинку в Селеську, поблизу кринички, щоб односельці мали змогу і води набрати, і провести час з друзями та знайомими. Планую зробити в парку великий, сучасний дитячий майданчик - у селі багато діток, маємо три школи і дитсадок. Як усе це вдасться, значить працював недаремно.

Господарі «Перевесла»ОРИНИНСЬКА ПЕРЛИНА
І родзинкою, і окрасою Оринина є відпочинковий комплекс «Перевесло» Василя та Валентини Строяновських. Він примостився в мальовничому куточку на річці Жванчик, на місці колишнього млина. Важке колесо млина й досі ганяє воду, та борошно не меле.

Але як і колись тут гамірно, особливо влітку. Саме сюди 7 липня, на Івана Купала, з’їжджаються звідусіль, аби взяти участь у святковому дійстві, сплести віночок і пустити його за водою, послухати колективи художньої самодіяльності зі всього району, насолодитися домашніми стравами та чаркою первака з рук самої Солохи і просто відпочити на березі річки біля невеличкого водоспаду.

Зрештою, приїхати на «Перевесло» можна не лише в свято, а й будні. З травня заклад працюватиме щодня, а поки - лише на замовлення. Господарі «Перевесла» продумали все до дрібниць - тут є дитячий та спортивний майданчики, альтанки та будиночки. Можна поїсти в будиночку Баби-Яги, або ж у кареті; осідлати слона чи обійняти Русалку, за особливим барометром визначити погоду та кинути монетку на щастя в скриню чаклуну.

Від домашньої селянської кухні ви отримаєте не менше задоволення, аніж від прогулянки по території «Перевесла». Зрештою, саме цей заклад став туристичною візитівкою села.
Багатому й насиченому в усіх сенсах Оринину є ще куди розвиватися й розширятися. Та і без цього тут є все для комфортного, навіть містечкового життя. Головне - не зупинятись на досягнутому. Оцінка від «Сільського контролю» - відммінно. Свою оцінку, шановні читачі, ви можете поставити на офіційному сайті klyuch.com.ua, або в групах «Сільського контролю» в соціальних мережах.

контроль-2 У планах голови У планах голови-2

На зупинках - чистота Торгівельний центр Хащі розчистили


Теги: Сільський контроль, с.Оринин

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.