Перейти на мобільну версію сайту


14.09.2018

НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА В ДІЇ

нуш-1Другий тиждень, як першачки країни опановують освітній процес за стандартами Нової української школи. 

НУШ – це ключова реформа Міністерства освіти і науки, головна мета якої створити школу, де буде приємно навчатися і яка даватиме учням не тільки знання, як це відбувається зараз, а й вміння застосовувати їх у житті.

Нова українська школа – це школа, до якої приємно ходити учням. Тут прислухаються до їхньої думки, вчать критично мислити, не боятись висловлювати власну думку та бути відповідальними громадянами. 

У 2017-2018 навчальному році Кам’янець-Подільський був одним із небагатьох міст України, у якому Нова українська школа стала пілотним проектом. Нелегкий тягар «пілотника» взяв на себе НВК №3, яким керує Оксана Токар.

Тож про нушівські засади й принципи тут знають не з чуток, а, так би мовити, зі власного досвіду. Саме ним поділилася з «КЛЮЧЕМ» вчитель початкової школи і вихователь групи продовженого дня НВК №3 Ліна Александрук (на фото прворуч).

За плечима Ліни Миколаївни 22 роки педагогічного стажу, починала вихователем групи продовженого дня цього ж закладу освіти. Сьогодні навчає 26 першачків.

Урок в НУШ-1Узагалі цьогоріч в НВК №3 шкільний поріг вперше переступили 86 першокласників, відтак сформовано три паралельних класи. Усі вони відповідно обладнані – новенькі одномісні парти, килимок для групових занять, диванчики й крісла для відпочинку, технічне обладнання для вчителя для полегшення освітнього процесу. Чесно кажучи, зайшовши в клас, була приємно вражена тією атмосферою легкості, доброзичливості й неймовірного затишку, яка там панувала.

Поки ми спілкувалися з Ліною Миколаївною, пролунав дзвінок і розпочався урок англійської мови. Вчитель Людмила Ткачук покликала дітлахів на килимок. Кожен сів так, як йому зручно, хтось навіть лежав. І всі повторювали назви кольорів англійською. Ледве втрималася, щоб не підсісти до першокласників, настільки все було щиро, ненав’язливо й повчально.

Не приховуючи здивування, запитую в Ліни Миколаївни, як вчителям початкової школи вдалося так швидко адаптуватися до вимог Нової української школи, адже дітки, котрі приходять у перший клас, не знають, як їх навчатимуть, що система й певні правила змінилися. Для них будь-які дії – це норма. А от для вчителя зміни разючі.

– Відверто кажучи, в порівнянні з минулими підходами до освітнього процесу, зміни сталися досить суттєві, – каже Ліна Александрук. – Адаптуватися було трішечки важче. Хоч держава матеріально-технічно забезпечила заклади освіти, самі бачите, в нас нові парти, техніка, меблі, але в роботі багато чого залежить саме від вчителя. Раніше до уроків багато готувалися, а тепер ще більше, адже з дітьми потрібно працювати в цікавій формі – і гратися, і навчатися, і майструвати, щоб у підсумку отримати гідний результат роботи і в навчанні, і у вихованні.

Загалом урок триває 35 хвилин, з яких приблизно 15 хвилин дітки сидять за партами, решту часу проводимо в русі та ігровій формі. Ось зараз, Ви бачите, в нас заняття з англійської мови. Раніше дітки просто сиділи за партами, з підручником і зошитом. Тепер мають можливість і гратися, і ходити по класу, навіть відпочивати. 

– До речі, про «відпочивати». Для педагогів із великим стажем роботи сприйняти той факт, що дитина може в будь-який момент встати, піти в інший кінець кімнати й відпочити, напевне, нелегко. А як же зберігати дисципліну в класі?

– Так, сприймати було нелегко. Коли одна дитина лягає, починають підніматися і лягати поряд всі, й уроку тоді не буде. У нас, якщо дитина втомлюється, вона просто певний час відпочиває. Ще на початку ми домовилися, що кожен, хто стомився, може або лягти на парту і полежати, або встати і посидіти на диванчику. При цьому учень про себе рахує до 10. Це такий умовний відлік, який дає можливість для короткого перепочинку. Дорахувала до 10, після цього включається в роботу.
Коли я бачу, що дитина лежить на парті, то новий вид роботи не починаю, чекаю, поки вона підніметься. Звичайно, перелаштуватися важко, але потрібно не боятися змін, і тоді обов’язково все вдасться.

– Як у Вас реалізовується поняття «Дитина дня». Хто це може бути?

Урок в НУШ– Перш за все, якщо в дитини свято чи День народження – це вже дитина дня. Якщо протягом одного чи всіх уроків учень гарно працював, то завтра він може бути дитиною дня. Або, наприклад, навпаки, взагалі не працював, він теж буде дитиною дня. Завжди можна щось придумати, до прикладу, Сашко вчора у нас був сумний, нам треба підняти його настрій і знайти бажання працювати. Вчитель має бути варіативний, пластичний, швидкий і водночас виважений у прийнятті рішень. 

– Ліно Миколаївно, оцінок Ви не ставите?

– Ні. Перший і другий рік у нас вербальне оцінювання. Діток відзначаємо усно – «Молодець», «Гарна робота» і подібні. У третьому класі запроваджується система оцінювання. Проте публічного як раніше підходу в цій справі немає. Оцінка – явище конфіденційне і стосується лише конкретного учня та його батьків. 

– Чи навчаються у Вашому класі діти з інклюзією і як сприймають їх інші учні?

– Так, у нас навчається двоє таких діток. Ми не акцентуємо увагу на їхніх вадах. На першому уроці, коли ми знайомилися і приймали правила класу, то першим правилом було: «Ми різні, але ми вміємо дружити». Ми побачили, що дійсно різні і за формою, і за зовнішністю, і за характером. Ми про це поговорили й більше жодних питань не виникало. Інакшість сприймається легше, якщо про це вчасно поговорити. Разом зі мною в класі працює асистент вчителя Катерина Крижанівська. Якщо діткам з інклюзією потрібна допомога, вона це робить, але ці учні виконують таку ж роботу, як і всі.

Нова українська школа цікава і для учнів, і для вчителів, бо кожен в цьому процесі може знайти щось корисне для себе.


Теги: НУШ, ЗОШ №3

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.