Перейти на мобільну версію сайту


21.02.2020

НОВА СЛУЖБА – НОВА ЯКІСТЬ ОСВІТИ

освіта-113 лютого на базі Гуменецького ліцею вперше в області пройшла розширена нарада із керівниками, заступниками директорів закладів загальної середньої освіти Гуменецької, Жванецької, Колибаївської, Китайгородської, Слобідсько-Кульчієвецької, Староушицької ОТГ Кам’янець-Подільського району на тему: «Внутрішня система забезпечення якості освітньої діяльності: стандарти та рекомендації», яку проводив директор новоствореного Управління Державної служби якості освіти Валерій Олійник.

Він привітав всіх освітян, людей, які працюють у сфері освіти та науки з тим, що прийнято нову редакцію Закону України «Про освіту». Адже за його словами впровадження цього закону має на меті трансформувати системи, що раніше функціонували в Україні, зокрема – державний нагляд (контроль), який здійснювався ДІНЗ та місцевими органами управління освітою, а також сформувати систему забезпечення якості освіти. І провідне місце тут належатиме новому центральному органу виконавчої влади – Державній службі якості освіти.

Звертаючись до всіх присутніх Валерій Цезарійович детально розказав чим цей новий орган якісно відрізнятиметься від Державної інспекції. 

– Працюючи в Державній інспекції навчальних закладів, ми переконалися, що система виключно інспектування не є ефективним механізмом для забезпечення якості освіти. Очевидним став той факт, що для України потрібна інша система, яка буде не лише контролювати, а і стимулюватиме суб’єктів надання освітніх послуг до постійного підвищення якості освіти й освітньої діяльності; система, яка має по іншому реагувати на те, що відбувається в освітньому просторі. Власне, законодавець прийняв запропоновану інспекцією і міністерством модель розвитку системи забезпечення якості, що передбачає, у тому числі, і трансформацію державного нагляду (контролю) в Україні, – зазначив Валерій Олійник.

Також він наголосив, що головним завданням у роботі будь-якої інспекції як органу державного нагляду є виявлення порушень і недоліків. Однак відтепер акценти будуть зміщені: діяльність спрямовуватиметься насамперед на розроблення, з урахуванням кращого європейського досвіду, та впровадження інструментів, процедур та заходів із забезпечення і підвищення якості освіти. Йдеться про стандарти зовнішнього забезпечення якості освіти. Крім того, необхідно напрацювати і рекомендації щодо функціонування у закладах освіти внутрішньої системи забезпечення якості освіти. Але як, за якою траєкторією навчальний заклад буде розбудовувати цю систему – вирішуватиме він сам. За словами Валерія Олійника, на сьогодні основним завданням є проаналізувати освітній і управлінський процеси у закладі освіти та допомогти їх поліпшити, надавши відповідні рекомендації. 

Під час засідання у всіх присутніх освітян виникало чимало запитань. Одне з них було як зміняться форми державного нагляду за діяльністю ЗНЗ? Відповідаючи на нього Валерій Цезарійович зазначив:

– Законом введено нове поняття – «інституційний аудит». Він проводитиметься в навчальних закладах загальної середньої освіти не частіше ніж 1 раз на 10 років. Державна атестація навчального закладу, що була раніше основною формою державного нагляду і контролю, скасована, оскільки виявилася неефективною. Адже органи управління освітою на місцях виконували нетипові для себе функції. Вони були і представниками засновників закладів освіти, і призначали директорів, учителів, здійснювали фінансово-господарське управління, методичне обслуговування, і мали проводити ще й зовнішній, незалежний контроль. При цьому підходи, зокрема, до заходів державного нагляду (контролю) відрізнялися. Тепер інституційний аудит проводитимуть територіальні органи Державної служби якості освіти, а не місцеві органи управління освітою. Це важливо, насамперед, для забезпечення в усіх регіонах країни єдиної державної політики у сфері освіти. Законом введено також поняття акредитації освітніх програм у загальній середній освіті, якого до цього не було. Навколо цієї норми закону точилося багато дискусій: що будуть акредитовувати, які дисципліни, як це відбуватиметься? У повноваженнях Державної служби якості освіти залишилися два варіанти. Ми можемо акредитувати нетипову програму в загальній середній освіті, якщо навчальний заклад звернеться до нас із таким проханням. Також зможемо передати повноваження проводити таку акредитацію у загальній середній освіті фаховим громадським об’єднанням. Даючи їм такі повноваження, ми потім будемо враховувати їхні результати акредитації і під час інституційних аудитів, і під час затвердження нетипових освітніх програм. Водночас державний нагляд та контроль як частинка повноважень залишається в нового центрального органу виконавчої влади. Ми й надалі здійснюватимемо контроль за дотриманням вимог законодавства з метою недопущення порушень прав здобувачів освіти, педагогічних та науково-педагогічних працівників, передбачених Конституцією та законами України.

освітаПіднімалося також питання стандартів зовнішнього забезпечення якості. На разі Валерій Цезарович сказав, що нині створена потужна робоча група, куди входять кращі фахівці ДІНЗ, МОН, НАПН, учителі, науково-педагогічні працівники, представники інститутів громадянського суспільства, щоб розробити Концепцію розбудови системи забезпечення якості. Ця робоча група працюватиме не лише над стандартами, а і ще над одним важливим питанням – як перепідготувати і відібрати нових працівників і для центрального апарату нового органу, і його територіальних підрозділів.

Представником саме такого органу і є Валерій Олійник. Його Управління має повноваження ті самі, як і у центрального органу виконавчої влади, тобто Державної служби якості, вони будуть нести ту саму відповідальність і користуватися тими самими правами. На всіх працівників цього територіального органу розповсюджуються вимоги Закону України «Про державну службу». Через це всі вони набрані на роботу на основі конкурсу. Все це люди фахові й порядні, котрим довіряють заклади освіти, громадськість.

Під час засідання не можливо було не згадати як на якість освіти впливає процес децентралізації. На це запитання Валерій Цезарович відповів наступне:

– Процес децентралізації – це необхідна умова для розвитку держави. Але бачимо, що в деяких випадках директори шкіл, керівники органів управління освітою, об’єднаних територіальних громад не зовсім коректно і правильно розуміють децентралізацію у сфері освіти. ДІНЗ уже фіксує факти порушень законодавства, наприклад, коли без погодження призначається директор школи, який не має вищої педагогічної освіти і стажу відповідної роботи. Або коли у виконкомі сільської ради вирішують, скільки має бути часу на вивчення того чи іншого навчального предмета. Тому Державна служба якості освіти докладатиме усіх зусиль, аби забезпечити дотримання у закладах освіти вимог законодавства та захистити законні інтереси учасників освітнього процесу, в тому числі за допомогою нових процедур і стандартів. Також хочу зазначити, що на сьогодні в Україні функціонують більш ніж 40 тисяч суб’єктів надання освітніх послуг. Тому потрібно було розширити штат інспекції. Але це було необхідно. Скажу чому. По-перше, повноваження нового органу центральної влади набагато ширші, ніж були у ДІНЗ. Ми маємо нові процедури – інституційний аудит, затвердження освітніх програм (крім типових і тих, що розроблені на основі типових), акредитацію громадських фахових об’єднань, що здійснюватимуть незалежне оцінювання якості освіти та освітньої діяльності, ведення відповідного реєстру. Державна служба якості уповноважена також проводити моніторинг якості освіти, за дорученням міністра здійснювати контроль за дотриманням вимог щодо організації зовнішнього незалежного оцінювання. Залишаються також позапланові перевірки закладів освіти, що проводитимуться згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Це досить широкі повноваження, дуже велика відповідальність. А ще хочу сказати, що в наш новостворений орган прийшло багато нових людей із глибокими професійними знаннями, хорошими ідеями і щирим прагненням до змін на краще. Щодо суб’єктів, які надають освітні послуги: хочу звернути увагу, що за законом маємо два органи, які займаються забезпеченням якості: Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти та центральний орган виконавчої влади – Державну службу якості освіти. Все, що стосується вищої освіти – стандарти, внутрішнє, зовнішнє забезпечення якості, – це компетенція Національного агентства. Все щодо загальної середньої, професійнотехнічної, позашкільної, дошкільної освіти – повноваження Державної служби якості освіти. 

На мою думку з появою такої служби освітяни відчувають кардинально інший підхід держави в особі нового центрального органу до забезпечення якості освіти. А від себе особисто працівники цього органу на сьогоднішній день роблять все, щоб бути помічником навчального закладу, сприяти постійному підвищенню якості освіти, формуванню довіри суспільства до закладів освіти й органів управління освітою.

Підсумовуючи зустріч Валерій Олійник сказав, що нині при роботі державних органів усе актуальнішою стає участь громадськості у цьому процесі – або громадського контролю, або відкритості для представників громадськості. З цієї точки зору робота служби побудована таким чином:

– Ми завжди розраховуємо на допомогу, підтримку і конструктивну критику громадських організацій. На сьогодні до перевірок залучаємо представників інститутів громадянського суспільства, у тому числі органів студентського самоврядування. Ми прагнемо до співпраці і взаємодіємо з громадськістю, яка має пропозиції щодо вдосконалення нашої діяльності.

Ініціатор проведення цього засідання начальник відділу освіти, культури, спорту та туризму Гуменецької ОТГ Лілія Срібняк подякувала Валерію Олійнику та його колегам за вичерпну інформацію стосовно специфіки роботи цього управління і сподівається на подальшу тісну співпрацю.


Теги: Гуменецький ліцей, розширена нарада

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.