Перейти на мобільну версію сайту


17.08.2018

НОВА ШКОЛА, НОВІ ПРАВИЛА

анонсУявіть таку картину: першокласник заходить у клас, обирає квіточку з настроєм, який у нього зараз, ставить її у відповідну нішу, сідає за власну одномісну парту, або окремо від всіх, або кожного разу з новим товаришем чи навіть групою. Якщо йому щось важко чи немає настрою, він на якийсь час може побути в куточку усамітнення. Ніхто не зобов’язує ходити, писати, читати чи рахувати лише за наказами. До вчителя можна підійти, без остраху розповісти про свої проблеми, відчуття, запропонувати змінити в класі якесь правило, обмінятися номерами телефону. Щось нереальне, – подумають ті, хто закінчував ще радянські школи. А як же сувора дисципліна і субординація? Це ж хаос! А от і ні, – каже Нова українська школа, програма якої вперше стартує у вереснів 2018 року по всіх навчальних закладах країни.

Чи готові до неї вчителі, батьки і головне першокласники, дізнавався цього тижня «КЛЮЧ», завітавши у нав­чальні заклади Гуменецької об’єднаної територіальної громади, яка наразі найкраще по району впоралася із завданням щодо забезпечення необхідною матеріально-технічною базою початкову ланку.

Лілія Срібняк112 ПЕРШАЧКІВ
– Цього навчального року в громаді буде вісім перших класів, у яких навчатимуться 112 учнів, – каже начальник відділу освіти, культури, спорту і туризму Гуменецької сільської ради Лілія Срібняк. (на фото праворуч) – Найбільша кількість – 30 першачків – буде в Гуменецькій опорній школі. Там також навчатимуться дітки з двох філій – Великозаліської та Супрунковецької, оскільки в цих населених пунктах немає повних перших класів. При Новій українській школі ми не дозволяємо працювати за індивідуальним графіком навчання. Відтак буде організовано підвіз учнів із вже згаданих сіл.

– Ліліє Олексіївно, що цього року придбали для освітян громади і чи забезпечені першокласники необхідним обладнанням, відповідно до програми Нової української школи?

– Із Держбюджету на придбання меблів ми отримали субвенцію в сумі 135 тис. 840 грн. Обов’язковим дофінансуванням було 10% від суми, відтак з місцевого бюджету виділено 13 тис. 584 грн. За ці кошти придбано комплекти парт і стільців трансформерів – 112, відповідно до кількості першокласників. На придбання дидактичних матеріалів з держави отримали 167 тис. 59 грн. Відповідно ми дофінансували 31 тис. 228 грн з місцевого бюджету, щоб придбати дидактичний матеріал, який дійсно був потрібний. Аналогічна ситуація вийшла і з придбанням комп’ютерного обладнання, а саме принтерів, тому що з Дербюджету ми отримали 86 тис. 537 грн, але щоб купити техніку відповідної якості, з місцевого бюджету додали ще 35 тис. 863 грн. Відтак всі класи обладнані проекторами. На ноутбуки і багатофункціональні пристрої два в одному з держави отримали субвенцію в розмірі 134 тис. 436 грн, з місцевого бюджету додали ще 33 тис. 609 грн.

Дидактичні матеріали– Чи маєте проблеми з постачанням замовленого і чи все вдалося придбати з неодхідного для НУШ дидактичного матеріалу?

– Коштів не вистачило лише на прибдання ляльок-рукавичок для театральних ігор і комплектів дитячих музичних інструментів. Освітня субвенція на придбання дидактичного матеріалу розподілена пропорційно на серпень, вересень і жовтень. Угода про постачання підписана, перша проплата вже зроблена, думаю з рештою затримок не буде.

Крім цього, ми отримали освітню субвенцію в сумі 800 тис. грн на придбання чотирьох навчальних кабінетів. Гуменецька опорна школа поповниться кабінетом хімії з сучасною лабораторією та кабінетом географії. Також два кабінети отримала Голосківська ЗОШ І-ІІІ ст. – фізики і математики.

– Чи готові вчителі початкової ланки до вимог Нової української школи?

– Цього тижня ми провели перевірку всіх навчальних закладів, оглянули класи, в яких навчатимуться першокласники, поспілкувалися з вчителями. Усі налаштовані на результат і готові його продемонструвати наприкінці навчального року.

Поспілкувалися і журналісти «КЛЮЧА» з вчителями, аби дізнатися їхнє ставлення до Нової української школи.

вчитель Нігинської ЗОШЗ ЕНТУЗІАЗМОМ І ВЛАСНИМ БАЧЕННЯМ
Вчитель початкових класів Нігинської ЗОШ І-ІІІ ст. Людмила Атаманюк має 8 років педагогічного стажу. Цього року приймає на навчання 10 першачків. Від програми Нової української школи в захваті, правда по деяких пунктах має власні зауваження.

– Основні принципи Нової української школи – відкрити здібності кожної дитини, побачити в ній особистість, – переконана Людмила Юріївна. – Вчитель повинен стати для дитини, в першу чергу, другою мамою, яка допоможе проявити себе. Нова українська школа не просто дає знання, а готує дітей до того, як їх використовувати в житті. 

Навчання базується на педагогіці партнерства, коли разом взаємодіють вчитель, учні і батьки. Сам педагог не в силі зі всім впоратися, проте він має до кожного учня знайти ключик, щоб той зрозумів, що його люблять і поважають.

Відтак Людмила Атаманюк готова розділити свою любов на десятьох першачків. У класі, де вони здобуватимуть знання, облаштовано сім навчальних зон, є нові парти і стільці, відповідна оргтехніка, дидактичний матеріал. Вчителька розповідає про кожну деталь класної кімнати, яка, безумовно облаштована з любов’ю.

– У нас є правила класу, так звані загальні рутини, які не змінюються. Є основні, наприклад, «Приходити вчасно», «Говорити від себе», «Говорити по черзі», та «Бути позитивним». Також будемо розробляти правила спільно з дітками, які матимуть змінний характер і діятимуть, відповідно до обставин.

Якщо виникне конфліктна ситуація, на допомогу прийде Коло вибору, яке підкаже дітям, як можна вчинити в певній ситуації. На Стіні слів розміщуватимемо нові слова, які вивчили. На окремому стенді можна буде побачити, яке сьогодні число, день, місяць і рік, яка пора року, тема дня і тема тижня, а також дитина дня.

– Що значить дитина дня?

– Можливо, це буде той, хто має найкращу поведінку, активний чи допитливий. Дитина дня буде допомагати вчителю проводити ранкові зустрічі та стане на день помічником для педагога. Ранкові зустрічі – це щоденний ритуал, під час якого вчитель дізнається про настрій учнів та повідомляє тему дня. Їх можна проводити на спеціальному килимку (в зоні відпочинку і спілкування), сидячи чи стоячи, залежно від теми.

– Тобто стандартних, як раніше уроків немає?

– Вони є, але проводяться в нестандартному вигляді. Раніше в школах була і групова, і парна, й індивідуальна форми роботи. Вони залишилися, але в Новій українській школі її використовують на кожному уроці. Діти постійно взаємодіють між собою і з вчителем. Це дає змогу слабшому потягнутися до сильнішого, а сильнішому допомогти слабшому. Колишній принцип «Я найкращий» змінюється на «Ми найкращі». До слова, групи в класі постійно змінюються, і це дає можливість об’єднати всіх в одну дружню родину.
За НУШ перші класи забезпечені конструкторами «Лего». Ми навчаємося граючись. Цеглинки можна використовувати на різних уроках і з різною метою. Тут уже все залежить від фантазії вчителя.

– Людмило Юріївно, у Вас так багато різного дидактичного матеріалу й багато чого, бачу, виготовлено власноруч. Де берете ідеї?

– Щось з інтернету, щось з курсів підвищення кваліфікації, щось придумала сама. Є чимало готових рішень, але в мене є своя думка, тож вирішила, що у своєму класі я хочу, щоб було саме так. Надзвичайно вдячна голові громади, начальнику відділу освіти, дирекції школи за постійну допомогу і підтримку.

вчитель Вербецької ЗОШВЧИТИСЯ НІКОЛИ НЕ ПІЗНО
У цьому переконана педагог із 29-річним стажем Вербецької ЗОШ І-ІІ ступенів, вчитель початкових класів Наталія Ядвигун, до якої ми також завітали й поспілкувалися про майбутнє впроваження Нової української школи.

– Молоді вчителі швидше вхопили ідею НУШ, – розповідає Наталія Іванівна. – Старшим треба було трішки перелаштовуватися. Моя мама 45 років пропрацювала в школі, вчитель-методист, відмінник освіти, і я пам’ятаю, якою в неї була дисципліна в класі. Зараз цього немає. Діти повинні почувати себе комфортно, як вдома.

Ви не повірите, але я завела собі спеціальну книгу, куди записувала все, чому нас навчили на курсах по НУШ. Навчання для 54 вчителів району проходило в три етапи на базі Довжоцького НВК, їх проводили досвідчені тренери – з області Оксана Романова і з району – методист початкової освіти Людмила Столярчук. Крім того, ми навчалися дистанційно, проходили он-лайн курси й отримали сертифікати. По Україні 22 тисячі педагогів вчилися за НУШ. Також навчатися могли і батьки, якщо їм це було цікаво.

Для наших дітей нові знання даються легко, вони мобільні, з технікою на «ти», а от старшим важко прилаштуватися до нових реалій, потрібно постійно вчитися. У НУШ обстановка більш вільна, дітлахам буде легко адаптуватися.

– Скільки першачків берете під своє крило?

– Це вже мій сьомий перший клас, а сім це число щасливе. У 1 класі Вербецької школи навчатимуться 12 першокласників, з яких 8 хлопчиків. За допомогою громади і батьків облаштували класну кімнату, яка забезпечена партами і стільцями трансформерами. Також за допомогою батьків обладнали куточок, де діти перевдягаються.

Клас умовно поділений на сім зон. Маємо все для облаштування осередків, або центрів – центр читання, де буде дитяча бібліотека, мистецький центр, де будуть розміщуватися дитячі роботи. Куточок відпочинку обладнаємо килимком і дитячими пуфиками. Якщо дитина втомилася, вона має повне право відпочити під час навчального процесу. Обов’язково має бути мобільна або ж рухома стіна – вгорі буде працювати вчитель, а внизу – дитина. Також є куточок настрою, куточок природи, потяг, який буде використовуватися як для повідомлення теми дня, так і для завдань на уроці.

Нова українська школа передбачає багато змін, яких раніше не було. Парти тепер не будуть знаходитися протягом року на одному місці, а змінюватимуть розташування навіть протягом дня. Нова школа хоче всього нового, ми повинні працювати по новому, що ми й будемо робити в новому навчальному році.

– Наталіє Іванівно, Вам, як педагогу із майже 30-річним стажем, легко далися такі зміни?

– Відверто, важко було перелаштовуватися. Але не це головне, адже вчитель має постійно вчитися. Дуже переживаю за результат Нової української школи, яким він буде. Дуже хочеться, щоб він став настільки вдалим, щоб не ми їздили за кордон дивитися, як там навчаються, а щоб до нас приїздили і вчилися, бо наша Україна найкраща.

Як подивитися, чим забезпечена наша Гуменецька громада, то в нас є все. Нам залишається тільки працювати і навчати дітей так, щоб вони були пристосовані до життя і виросли справжніми людьми.

Теги: нова українська школа, Лілія Срібняк

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.