Перейти на мобільну версію сайту


28.09.2018

НЕ ХОВАЙТЕСЯ ЗА СПІДНИЦІ

військ-1Раніше чоловіки, які не служили в армії, вважалися неповносправними, їм важко було влаштуватися на роботу, з ними не хотіли гуляти дівчата, а тепер світ перевернувся. Таке враження, що все навпаки сталося, але уряд робить усе можливе, аби підняти престиж армії. Зменшили термін служби строковикам, збільшили військовослужбовцям зарплати... Та чомусь і надалі батьки роблять усе можливе, аби «відмазати» своїх дітей від армії. Не стала виключенням така ситуація і цього року, коли вже чітко визначено, що строковиків до АТО не залучають. Чоловіки стали боягузами і ховаються за мамину спідницю, на відміну від багатьох жінок, які добровільно йдуть служити. 

МОЖНА БРАТИ ПРИКЛАД
Прикладом може слугувати 43-річна кам’янчанка Юля Фарфанюк (на фото), яка донині працювала секретарем керівника в КП «УК «Добробут». Днями вона відправилася на військову службу. Юля Володимирівна сама виявила бажання підписати контракт, планує служити в морфлоті. Але насамперед, доки вона потрапить на основне місце служби, має пройти підготовку в навчальному центрі «Десна». Своїм прикладом пані Юля спростовує твердження про те, що жінки – це слабка стать, і що в армії їм не місце.

– Йти до армії за контрактом було моїм особистим рішенням, – розповідає Юля Володимирівна. – Мені завжди подобалася військова форма і чіткі військові порядки, але раніше потрапити на військову службу жінкам було надто складно, а от тепер, коли в Україні війна і чоловіки здебільшого на передовій, на посади, які не вимагають спеціальних військових навичок – діловоди, штабні службовці, кадровики, медперсонал, зв’язківці, тепер залучають жінок. Хоча багато жінок бере в руки зброю і нарівні з чоловіками захищає нашу державу від ворога на передовій.

– З таких як Юля потрібно брати приклад, – говорить військовий комісар ОМВК Володимир Возний. – Жінка не побоялася і прийшла служити за контрактом, на відміну від чоловіків, які ховаються за жіночі спідниці. 

СВЯТИЙ ОБОВ’ЯЗОК
Військовий обов’язок – це святий обов’язок кожного чоловіка, принаймні так було завжди. Але нам чомусь доводиться виловлювати ухилянтів і нагадувати їм про військовий обов’язок. Ще раз хочу наголосити, що не потрібно боятися служби в армії. На строкову службу призивають осіб, яким на час призову виповнилося 20 років. У жодному разі таких призовників в АТО, тобто до операції об’єднаних сил, не залучають. Особа, яка відслужила строкову службу, може виявити бажання і підписати контракт на службу в армії.

Цього року як ніколи важко буде відкосити від служби. Адже відтепер списки всіх, від 20 до 27 років, хто ще не служив і не з’явився у військкомат для проходження призовної комісії, будуть направлені до державної прикордонної служби, консульств іноземних держав та митниці. І вони мають пам’ятати, що двічі на рік в Україні проводиться набір на строкову військову службу, в рамках якої в армію забирають тисячі українців. З особливостями призову в 2018 році, термінами проведення та підставами для відстрочки розібрався «КЛЮЧ».

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком українців (ст. 65 Конституції та ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

Військовий обов’язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту своєї держави, забезпечення особовим складом ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Складовою частиною військового обов’язку є строкова служба в армії.

– Володимире Миколайовичу, який термін служби в українській армії?

– Згідно зі ст.23 ЗУ «Про військовий обо­в’я­зок и військову службу», термін служби в армії становить: 18 місяців – для призовників, які не мають вищої освіти, 12 місяців – для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра.

– Цього року терміни проведення призову збільшилися?

– Терміни проведення призовної кампанії на строкову військову службу визначаються щорічно Указом Президента України. Осінній призов до ЗСУ триватиме на один місяць довше з 1 жовтня до 31 грудня. Вперше збільшено до трьох місяців, призовна кампанія може бути продовжена будь-якої миті протягом року лише на підставі Указу Президента (приймати новий закон для цього не потрібно). Крім того, чинне законодавство дозволяє Президенту в будь-який момент оголосити позачергові й додаткові призови строковиків, наприклад, в Нацгвардію (літній призов) або прикордонну службу (зимовий призов).

– Що робити, якщо принесли повістку?

– Згідно з українським законодавством, призовники, які отримали повістку з військкомату, зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, зазначений у повістці. При цьому в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на явку у військовий комісаріат. Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини є недостатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.

– А хто має право на відстрочку або звільнення від служби в армії?

– Законодавством України передбачено досить великий перелік громадян, які можуть отримати відстрочку від армії або взагалі не підлягають військовому призову. Так, відповідно до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу», потрапити під відстрочку можуть: чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину, студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій, призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї, педагоги, лікарі, священнослужителі, поліцейські, резервісти і т.д.

– А повне звільнення від служби в армії хто може отримати?

– Можуть отримати громадяни України, визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби, які досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу), які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах, виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів, яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу, засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі зі звільненням від відбування покарання, призовники, чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військово­зобов’я­заних.

військ-2– Як отримати відстрочку або звільнення від армії за станом здоров’я?

– На сьогоднішній день, згідно із законодавством України, існує кілька способів отримати відстрочку або звільнення від армії. Одним з них є звільнення (постійне або тимчасове) від строкової військової служби за станом здоров’я. І відстрочка, і звільнення від служби оформляються винятково за рішенням призовної комісії на підставі проведеної військово-лікарської експертизи. Проведення медогляду призовників сприяє визначенню стану їх здоров’я і ступеня придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональні порушення, а також фактична працездатність, спеціальність і освіта. Після закінчення медичного огляду виноситься Постанова ВЛК (Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).

Як правило, повне звільнення від загальної військової повинності мають молоді люди з явними важкими патологіями, наприклад, відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість, шизофренія і т.д. У більшості інших випадків мова йде не про списання призовника через непридатність до служби, а про необхідність у лікуванні, на підставі якого дається відстрочка і потім проводиться повторна медкомісія.

– Яка відповідальність за ухилення від призову в армію?

– В Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу — адміністративна і кримінальна. Як адмінпокарання за неявку у військкомат застосовуються штрафні санкції, передбачені ст.210 Кодексу України про адміністративні правопорушення: штраф від 85 до 119 грн – перше порушення, штраф 170-255 грн — повторне порушення. Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за ст.335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до трьох років. Слід зазначити, що в більшості випадків покарання є умовним.

ЗА КОНТРАКТОМ ВИГІДНО
– Володимире Миколайовичу, хто має право служити за контрактом?

– На військову службу за контрактом до рядового, сержантського і старшинського складу приймаються: громадяни призовного віку, які мають вищу, професійно-технічну, повну або базову загальну середню освіту і не проходили строкової військової служби; також військовозобов’язані та жінки, які не мають військових звань офіцерського складу, з відповідною освітою та спеціальною підготовкою. Вік для прийняття кандидатів на військову службу за контрактом становить від 18 до 40 років (граничний вік прийняття в особливий період збільшується до 60 років для чоловіків, для жінок – до 50 років).

– Які основні вимоги до відбору?

– На військову службу за контрактом приймають, якщо за станом здоров’я кандидат на військову службу придатний за медичними показниками та показниками профвідбору. У претендента на проходження військової служби відмінна фізична підготовленість та психологічна стійкість. Присутня мотивація до військової служби. А також немає судимостей та скоєння тяжких злочинів.

– На який термін підписується контракт?

– Ті, хто вперше приймаються на службу, – три роки для рядового складу, від 3 до 5 років для сержантського і старшинського складу. А особи, які приймаються на військову службу за контрактом у період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану (настання воєнного часу) або оголошення рішення про демобілізацію – строком на 6 місяців.

– Які привілеї для контрактників?

– Хороша зарплата, від 7 тис. грн. Грошове забезпечення залежить від займаної посади, військового звання, кваліфікації та терміну проходження військової служби. Раз на рік надається матеріальна допомога у розмірі місячного грошового окладу. Крім того, надається грошова допомога на оздоровлення у разі надання щорічної відпустки в розмірі місячного грошового забезпечення. Особи, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі, можуть розміщуватися в спеціально пристосованих казармах у військовій частині, а сімейні – у сімейних гуртожитках. Військовослужбовці, які мають вислугу 20 років і більше, мають право на отримання постійного житла. Їм гарантована безоплатна медична допомога у військових медичних закладах, право на санаторно-курортне лікування та відпочинок у санаторіях. А також отримання освіти у вищих навчальних закладах (військових) без відриву від проходження військової служби (за заочною формою навчання). Та багато інших преференцій.

 Валерія СУШИЦЬКА. 


Теги: військо, призов

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.